Povežite se sa nama

Izdvojeno

SKUPŠTINA GLUVA NA PRIMJEDBE PREDSJEDNIKA DRŽAVE: Partijsko zakonodavstvo

Objavljeno prije

na

Predsjednik Jakov Milatović vratio je parlamentu na ponovno izjašnjavanje devet novousvojenih  zakonskih rješenja. Osam je ponovo usvojeno, praktično bez rasprave. Samo u jednom slučaju njegova intervencija dala je rezultat. I tada, tek nakon intervencija Evropske komisije

 

 

Nastavlja se pravni i politički ping-pong između Predsjednika države Jakova Milatovića,  te Skupštine i Vlade sa druge strane. On im, svako malo, vraća na ponovno izjašnjavanje po neki od  zakona usvojenih u parlamentu po hitnom postupku. Oni ih, u najkraćem mogućem roku, usvajaju ponovo.

Najnovijoj epizodi svjedočimo ovih dana. Milatović je odbio da potpiše izmjene i dopune Zakona o unutrašnjim poslovima, Opšteg zakona o obrazovanju i i vaspitanju te Zakona o energetici. Potom su, prvo Vlada a za njom i Skupština (predsjednik parlamenta Andrija Mandić) odlučili da se o istim zakonima glasa na vanrednoj sjednici Skupštine zakazanoj za početak septembra. U najkraćem zakonom propisanom roku za ponovno razmatranje akata koje Predsjednik države vrati na ponovno izjašnjavanje.

U obrazloženju odluke Predsjednika Milatovića da ne proglasi (potpiše) izmjene i dopune Zakona o unutrašnjim poslovima ukazuje se na spornu činjenicu da je njima predviđeno da se ubuduće policijski službenici zapošljavaju bez javnog oglašavanja (konkursa) i bez kadrovskog plana. Pošto već mjesecima slušamo da policiji nedostaje od 1.000 do svih 2.500 policajaca, jasno je da je u pitanju veliki poduhvat sa mogućnošću da se on izvede na raznorazne načine. I, možda, ne baš na sveopšte zadovoljstvo i korist.

„Kompletnu proceduru izbora policijskih službenika sprovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova preko komisije koju obrazuje ministar, a obzirom da su ministri nesumnjivo politički izabrana lica, u tom smislu postoji visok stepen rizika od dodatne politizacije kako navedenog Ministarstva, tako i Policije”, stoji u obrazloženju odluke iz Predsjednikovog kabineta.

Kao što ministar unutrašnjih poslova stiče pravo da odlučuje ko ubuduće može a ko ne može biti policajac, tako je ministru/ministarki obrazovanja dato, nedavnim izmjenama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, da imenuje direktore škola i vaspitnih ustanova. Taj je posao do sada bio u nadležnosti šlolskih odbora u kojima je Ministarstvo imenovalo većinu članova. Ali im to nije bilo dovoljno.

“Smatram da se na navedeni način proces izbora direktora dodatno centralizuje, a njegova transparentnost smanjuje, što ga čini ranjivim i podložnim politizaciji“, navodi Milatović. „Mišljenja sam da usvojene izmjene predstavljaju korak unazad u odnosu na važeće rješenje…”.

Predsjednik je obrazložio i svoje neslaganje sa izmjenama Zakona o energetici. Zasmetalo mu je, a nije jedini, to što će se ubuduće članovi i predsjednik Odbora Regulatorne agencije za energetiku i regulisanje komunalnih djelatnosti birati u Skupštini, a ne kako je to do sada rađeno – Komisija sastavljena od sedam članova koje su predlagali: Vlada, Crnogorska akademija nauka, Univerzitet Crne Gore, Privredna komora i Skupština.

Konačno, Milatović je istakao da je neprihvatljivo, „imajući u vidu značaj predloženih izmjena“, da ni jedan od pomenutih zakona, kao ni većina onih koje je on svojim potpisom stavio u pravni promet, nijesu prošli javnu raspravu, već su usvojeni po hitnom postupku. “Suštinske promjene sistemskih zakona moraju proći sve predviđene demokratske procedure i uključiti zainteresovanu javnost i stručna tijela“.

Sa sličnom argumentacijom, fokusiranom na konkretna zakonska rješenja koja su po mišljenju predsjednika i njegovih saradnika/savjetnika bila sporna, susreli smo je još šest puta od formiranja Vlade Milojka Spajića.

Milatović je, početkom avgusta, bez potpisa ostavio izmjene Zakona o inspekcijskom nadzoru i Zakon kojima su propisane odredbe o inspekcijskom nadzoru. U junu, to je bio Zakon o nacionalnom javnom emiteru – Javnom medijskom servisu Crne Gore. Krajem prošle godine osporio je tri zakonska rješenja: Zakona o privrednim društvima, Zakona o finansiranju lokalne samouprave i Zakona o elektronskim komunikacijama.

Većina primjedbi svodila se na bojazan da se zakoni mijenjaju zbog dodatne politizacije ili zadovoljenje nečijih privatnih interesa. Milatović je, ne jednom, ukazao na „visok stepen rizika od dodatne politizacije…“, kritikujući rješenja kojima su Vlada i Skupština preuzimale dotadašnje ingerencije nezavisnih, ili makar politički manje zavisnih, tijela i komisija. Ili ukidajući pravila koja su propisivala način raspodjele novca iz državne kase, prepuštajući Vladi da tim parama raspolaže po svom ličnom ili političkom nahođenju (izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi).

Ujedno, mijenjani su sistemski zakoni kako bi neko „ciljano“ bio skrajnut ili postavljen na kakvu prestižnu funkciju. U  slučaju izmjena Zakona o javnom emiteru (RTCG) prepoznali smo namjeru da se produži mandat aktuelnom generalnom direktoru, tako što su kriterijumi za izbor na tu funkciju upodobljeni sa onim što on zadovoljava. Zakon o privrednim društvima zimus je mijenjan sa očiglednom, ako ne i isključivom, namjerom da se preuzmu odbori direktora državnih kompanija i spriječe oni koji su imenovani u mandatu Vlade Dritana Aabzovića da izaberu izvršne direktore. To se nije krilo.

Da se stvar osigura, išlo se i na neobrazloženu retroaktivnost novih zakonskih rješenja. Glavni cilj bila je Elektroprivreda.

Iz Pokreta Evropa sad, iako je Milatović tada još  bio njihov potpredsjednik, Predsjedniku države je saopštenjem zamjereno da je posljedica njegovog nepotpisivanja Zakona o privrednim društvima „čuvanje starog Borda direktora EPCG, instaliranog od strane 43. Vlade, čime se stvara mogućnost da članovi koje je imenovala Abazovićeva Vlada na namještenom konkursu izaberu novog izvršnog direktora u punom mandatu i po mjeri bivšeg premijera”.

PES je sa koalicionim partnerima istjerao svoje. Imamo novi bord EPCG i nove probleme sa njihovim čerka firmama Solar gradnjom i Željezarom. Odgovorni se prave nevješti.

Nakon što je PES formirao Vladu, predsjednik Milatović vratio je parlamentu na ponovno izjašnjavanje devet novousvojenih  zakonskih rješenja. Osam je ponovo usvojeno, praktično bez rasprave. Uz potpuno ignorisanje njegovih primjedbi. U kritike da se svrstao na stranu opozicije i, ponekad, ozbiljne optužbe.

Poput onih koje je na račun Predsjednika izrekao  potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj. „Želim upoznati javnost da su sve primjedbe Milatovića – na koje inače nema pravo, jer je kao predsjednik države neustavno preuzeo nadležnosti Vlade, netačne i predstavljaju smišljenu izmišljotinu kako bi se pojedincima sačuvale fotelje, a na uštrb funksionalnosti države”, navedeno je u saopštenju Đeljošaja nakon što je Milatović odbio da potpiše izmjene Zakona o privrednim društvima.

U jednom slučaju, intervencija Milatovića dala je rezultat. Ne zato što je parlamentarna većina, ili Vlada, prihvatila njegove primjedbe, nego zato što je tako kupljeno vrijeme, pa su primjedbe iz Evropske komisije na izmjene Zakona o elektronskim komunikacijama stigle u Podgoricu na vrijeme, da spriječe Vladu da od Skupštine preuzme kontrolu (nadzor) nad Agencijom za elektronske komunikacije.: Primjedbe EK, ispostavilo se, primljene su ovdje kao 11. zapovijest, pa su se poslanici nadmetali u iskazivanju svoje odanosti evropskim integracijama.

Još je jednom Milatović iz posla sa Vladom izašao makar kao moralni pobjednik. Proljetos, kada je odbio da raspiše već raspisane izbore u Šavniku i skrati mandat lokalnom parlamentu koji je  istekao još u jesen 2022.   Od toga nijesmo imali koristi. Vlada je digla ruke, kada se ispostavilo da je njen naum o brzopoteznom rješavanju šavničkog izbornog problema nezakonit. I on traje do danas.

Navedeno ne treba razumjeti kao dizanje spomenika aktuelnom predsjedniku države. On radi svoj posao, ne uspijevajući da pronađe način da uspostavi valjanu komunikaciju i utiče na izvršnu i zakonodavnu vlast.  Ipak, ostavlja pisane tragove o tome da su aktuelni zakonodavci bili upozoreni na potencijalnu opasnost propisa koje usvajaju. Bolje išta nego ništa.

Jakov Milatović nije bio veliki zagovornik javne rasprave i uključivanja javnosti u procese donošenja odluka i zakona dok je bio dio izvršne vlasti. Sjetimo se formiranja Montenegro vorksa ili pripreme i predstavljanja programa Evropa sad 1. To ne spori njegovo pravo da evoluira i promijeni mišljenje. Ali jača enigmu: zašto se stvari ovdje bolje i jasnije vide kada ste, formalno ili suštinski, u opoziciji?

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

FOKUS

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV BIVŠIH ČELNIKA PLANTAŽA: U nebranom grožđu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera briketi će, izvjesno, epilog imati u sudnici. To ne znači da se stavlja tačka na dugogodišnje pustošenje jednog od (nekada) najprepoznatljivijih privrednih brendova Crna Gore

 

Dvije godine i dva mjeseca nakon što su, u julu 2022., po nalogu SDT-a, privedeni na saslušanje a potom i zadržani u pritvoru do jeseni te godine,  podgorički Viši sud potvrdio je optužnicu protiv nekadašnjih članova odbora direktora Plantaža AD: Veselina Vukotića (predsjednik borda 2006 -2020.), Boža Mihailovića, Dušana Perovića, Anice Hajduković (nije joj određen pritvor), Đorđija Rajkovića i Seada Šahmanovića. S njima, za zloupotrebu položaja u privrednom poslovanju, optužena je i  dugogodišnja izvršna direktorica kompanije Verica Maraš (od 2008. do 2020.). Ona je, u istoj akciji SDT-a i specijalnog policijskog odjeljenja privedena u avgustu 2022. godine, a iz pritvora je izašla otprilike kada i njene kolega iz nekadašnjeg Odbora direktora.

Optuženi su, prema optužnici, navodno krivično djelo počinili od decembra 2019. do aprila 2020. godine, saopštio je specijalni tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić. „Optuženi nijesu vršili svoju dužnost u postupku zaključenja očigledno štetnog vansudskog poravnanja, sa privrednim društvom OMP-Engineering DOO, pa su mu tako, usljed djelimičnog izvršenja očigledno štetnog poravnanja, pribavili protivpravnu imovinsku korist, a oštećenom (Plantaže AD – primjedba Monitora) nanijeli imovinsku štetu u visini od 384.672,40 eura”, zaključio je specijalni tužilac navodeću da je za to krivično djelo zaprijećena kazna od dvije do deset godina zatvora.

Afera briketi počinje u novembru 2009., kada su Plantaže objavile poziv za prikupljanje ponuda „u cilju rješavanja problema otpadnih sirovina i otpadnih voda koje nastaju u procesu proizvodnje, a posebno otpada koji se javlja orezivanjem vinove loze i stabala“. Tražio se investitor koji će da izgradi fabriku i kupi opremu za prizvodnju briketa od vinove loze. I da garantuje plasman gotovih proizvoda. Na Plantažama je bilo da obezbijede sirovinu za proizvodnju, minimalno 10 hiljada tona sirovine (lozove orezine) godišnje.

U posao se ušlo sa kompanijom OMP, novoosnovanom firmom iz Podgorice koju su formirali: Oleg Obradović (30 odsto vlasništva), Miodrag Ivanović (30 odsto), Predrag Bošković (30 odsto) i pravno lice Consulting Company doo Zenica (10 odsto vlasništva).Naručena je studija izvodljivosti. Taj dokument je izradio Željko Cumbe, samostalni konsultant i ekspert za bio masu ali i vlasnik Consulting Company koja u OMP ima 10 odsto vlasništva. Po njegovoj analizi, posao obećava decenijski profit reda veličine od dva miliona eura pa naviše. Plantaže i OMP, 20. septembra 2010, osnivaju zajedničko preduzeće – Plant OMP. Fabrika  je izgrađena, kupljena je i montirana oprema za proizvodnju, a nakon toga se ispostavilo da fabrika ne može da radi. Isporučena oprema nije adekvatna za preradu lozove orezine.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

VUČIĆEV REŽIM OTVORENO O PLANOVIMA ZA CRNU GORU: Srpski svet i narko biznis pod istom kapom 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Krajem avgusta je objavljena hagiografija (svetačko žitije) Marka Parezanovića, koji ima već četvrt stoljeća dug staž u Službi. Taj  srpski Džejms Bond gradi i  jača srpski identitet u regionu. Navodi se da je “njegov rad u Crnoj Gori od velikog značaja”, prije svega “rezultati popisa koji još uvijek nije objavljen…” Magazin Poredak,  čiji tekst prenose Novosti Milorada Vučelića , objašnjava da su strategije Parezanovića uključivale  “niz specijalnih operacija koje su obezbijedile trajan uticaj na političku i kulturnu scenu Crne Gore”

 

Krajem avgusta je objavljena hagiografija (svetačko žitije) Marka Parezanovića – Čoveka u vihoru legendi i kontroverzi kako ga je u naslovnici predstavio opskurni Magazin Poredak. Tekst je odmah prenesen u režimskim Novostima čiji glavni i odgovorni urednik je Milorad Vučelić, glavni ratni propagandista Slobodana Miloševića iz 90-tih. Novosti su ove godine dobile za “naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane, a povodom 70 godina rada u oblasti novinarstva i izdavačke djelatosti” Sretenjski orden prvog stepena (za Dan državnosti) koji je Vučeliću direktno uručio sadašnji gospodar Srbije. Tekst o “jednom od najznačajnijih i najintrigantnijih figura u srpskom bezbednosnom aparatu” su prenijeli još neki velikosrpski mediji.

Parezanović koji ima već četvrt stoljeća dug staž u Službi (državna bezbjednost ili BIA) je stigao “u sam vrh operativnog sastava BIA… isključivo (zbog) izuzetne inteligencije, čelične volje, odvažnosti, neumornog rada i zasluga u oblasti kontraobaveštajnog i obaveštajnog rada”. Dobitnik je velikog broja odlikovanja, a navodno se posebno ponosi na ordenje dobijeno od predsjednika Srbije, Rusije i Republike Srpske (RS) koja se u tekstu naziva državom. Parezanović je, piše u tekstu, “mnogo više od običnog državnog službenika – on je i jedan od najbližih i najodanijih saradnika predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i jedan od ključnih arhitekata novog srpskog sveta”. Dalje se opisuje prisni odnos između Parezanovića i gospodara Vučića, o čemu se “sada već ispredaju čitave legende”. On se žrtvuje za gospodara ali i gospodar brine o njemu i navodno mu je 2020. godine “bukvalno spasio život”. Parezanović je zbog svoje borbe za Srbiju, tj. njenog gospodara “meta stranih obavještajnih službi i njihovih saradnika”. On otkriva izdajnike srpstva u redovima opozicije, nevladinog sektora i nezavisnih medija.

Uprkos svemu, ovaj srpski Džejms Bond je “nastavio da gradi i jača srpski identitet u regionu”. Navodi se da je “njegov rad u Crnoj Gori od velikog značaja”, prije svega “rezultati popisa koji još uvijek nije objavljen…i sve veći broj onih koji se opet izjašnjavaju kao Srbi je dokaz obnovljenog srpstva u toj zemlji”. Vučićevo glasilo naglašava da taj “proces nije slučajan, već je posledica dobro organizovanih aktivnosti koje su vodile ka kulturnom i nacionalnom preporodu Srba u Crnoj Gori”. Objašnjava da su “strategije (Parezanovića) bile dugoročne i uključivale su niz specijalnih operacija koje su obezbedile trajan uticaj na političku i kulturnu scenu Crne Gore”.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SKRIVANJE RATNIH ZLOČINA 90-IH U UDŽBENICIMA ISTORIJE: Ćutanje s predumišljajem

Objavljeno prije

na

Objavio:

Udžbenici i kurikulumi nastavnog predmeta Istorija ne obrađuju u dovoljnoj mjeri učešće Crne Gore u ratovima 1990-ih godina. Obuhvataju samo osnovne činjenice i događaje iz tog perioda, a često izostaju detaljne analize i kritički osvrti na ulogu Crne Gore u tim sukobima, ukazuju istoričari Igor Radulović i Miloš Vukanović, autori  Priručnika za nastavnike – Ratni zločini 90-ih u presudama crnogorskog pravosuđa, koji je nedavno publikovao Centar za građansko obrazovanje

 

 

,,Nauka i praksa su pokazale da se u društvima koja se ne suočavaju na pravi način sa svojom prošlošću, dramatično povećava mogućnost obnove sukoba… Izučavati kontroverzne teme, poput sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, fundamentalno je važno za razvoj kritičkog mišljenja mladih”, navodi se na početnim stranama Priručnika za nastavnike – Ratni zločini 90-ih u presudama crnogorskog pravosuđa, istoričara Igora Radulovića i Miloša Vukanovića, koji je nedavno publikovao Centar za građansko obrazovanje.

U Priručniku je dat pregled dosadašnje prakse nesuočavanja u udžbenicima. U udžbeniku za IX razred napad na Dubrovnik, rat u BiH i Hrvatskoj se spominju. Međutim, ne postoji niti jedan pomen zločina koji su počinili crnogorski građani tokom tog perioda, čak ni na dubrovačkom ratištu.

U udžbeniku za IV razred gimnazije, raspad Jugoslavije je detaljnije obrađen, a posebno poglavlje naslovljeno je „Crna Gora u vrijeme nestanka Jugoslavije 1991-2000.” Ipak, ne spominje se niti jedan ratni zločin počinjen na teritoriji Crne Gore, dok je napad na Dubrovnik stavljen u prethodno poglavlje „Nestanak Jugoslavije i građanski rat” uz objašnjenje da ga je napala JNA, a bez navođenja ikakve veze sa Crnom Gorom.

,,Učenicima se uskraćuju informacije kroz nepominjanje uloge Crne Gore u ratu na prostoru bivše Jugoslavije kao ni zločina na njenoj teritoriji. Naučne smjernice o predavanju kontroverznih događaja iz prošlosti, osim stvaranja kompletne slike, podrazumijevaju i davanje vrijednosnog suda do kojeg je došla istorijska nauka, država i sudovi. Imajući u vidu da su se crnogorske i međunarodne institucije odavno izjasnile i dale svoju ocjenu o glavnim događanjima, ostaje nejasno zbog čega ovi događaji nijesu pomenuti”, pitaju se autori.

Navode i da udžbenici i kurikulumi nastavnog predmeta Istorija u Crnoj Gori ne obrađuju u dovoljnoj mjeri učešće Crne Gore u ratovima 1990-ih godina. Obuhvataju samo osnovne činjenice i događaje iz tog perioda, a često izostaju detaljne analize i kritički osvrti na ulogu Crne Gore u tim sukobima. ,,Na ovaj način učenici/e stvaraju nekompletnu sliku o datom periodu i ne stiču potpun uvid u važan dio savremene istorije svoje države. Ovakav pristup može uticati na razumijevanje istorijskih procesa i otežava suočavanje s prošlošću”, piše u Priručniku.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo