Povežite se sa nama

Izdvojeno

SKIJALIŠTA NA BJELASICI: SLUČAJ ŽIČARA: Kome će šestosjed od šest miliona

Objavljeno prije

na

Žičara kupljena državnim novcem i, odlukom Vlade, namijenjena za spajanje budućeg mojkovačkog i bjelopoljskog skijališta, mjesecima je uskladištena u Bećirovićevom magacinu u Kolašinu. Pokušaj državnog Skijališta Crne Gore da je premjeste sprječavaju iz privatnog Ski-centra Kolašin 1450

 

Doskora,  gotovo idilične odnose između državnog preduzeća Skijališta Crne Gore (Ski-centar Kolašin 1600) i skijališta Kolašin 1450,  čiji je vlasnik Zoran Ćoćo Bećirović, čini se nepovratno je pokvario slučaj žičara.

,,Šestosjed” kupljen državnim novcem, prvobitno namijenjen za Savin kuk na Durmitoru,  mjescima je uskladišten na prostoru koji pripada Bećiroviću. Od montiranja žičare na Durmitoru odustalo se 6. novembra 2020. godine  kada je Vlada  Duška Markovića usvojila informaciju o raskidu ugovora  između Ministarstva održivog razvoja i turizma (MORT),  Uprave javnih radova i firme Novi Volvox. To preduzeće bilo je zaduženo za projektovanje i izvođenje radova na izgradnji šesotsjedne žičare i četiri kilometra skijaških staza  na Savinom kuku. Projekat nije bilo moguće realizovati , kako su tada objasnili iz Vlade, ,,zbog izričitih zaključaka Savjetodavne misije Centra za svjetsku baštinu pri UNESKO-u”.

Istovremeno, sa odustajanjem od postavljanja žičare na Savinom kuku, Vlada je donijela odluku da se ona iskoristi za spajanje budućeg mojkovačkog i bjelopljskog skijališta, Žarski i  Cmiljača. Poslije toga žičara je određeno vrijeme bila u jednom podgoričkom, a onda je, bez zvaničnih objašnjenja Skijališta CG, premještena u Bećirovićevo skladište u Bakovićima kod Kolašina. Navodno besplatno i na osnovu ugovora između Ski-centra Kolašin 1450 i Skijališta Crne Gore.

Do konflikta između njih došlo je kad je direktor Skijališta Đuro Milošević, na osnovu odluke Odbora direktora tog preduzeća, sredinom  septembra,  pokušao  da ,,šestosjed” premjesti  u skladišta u Mojkovacu i Bijelom Polju. Iz Bećirovićevog skijališta su to spriječili, jer im se, kako su objasnili, direktor državnog preduzeća nije obratio dopisom i nije ispoštova obaveze iz ugovora.

,,Ne želimo da radimo ništa na divlje, samo želimo da se poštuju ugovor i zakoni. Potrebno je da se obrate pismeno Ski-centru, i to direktor Skijališta  Milošević koji je i potpisao ugovor o besplatnom skladištenju. Naravno, odvoženje treba da se najavi u roku od 30 dana, kako i piše u ugovoru. Nakon toga može da se vozi gdje hoće”, prenosi portal Akteulno nezvaničan stav svog osnivača – Ski centra  Kolašin 1450.

Nakon toga, na istom portalu, u seriji  tekstova su neimenovani ,,dobro obaviješteni izvori” optuživali direktora državnog Skijališta za ,,ugrožavanje ski-turizma na sjeveru, manipulacije i politikanstvo”. Takođe, i da je ,,na prevaru pokušao da uzme šestosjed ne obavještavajući o tome direktoricu Bećirovićevog skijališta”. Ukratko, sagovornici portala zagovraju i argumentuju tezu  da je žičaru trebalo postaviti kao vezu kolašinskih skijališta sa Beranama i Andrijevicom.

Državno preduzeće nije moglo do žičare stići ni nakon što se Milošević  dopisom obratio Ski-centru Kolašin 1450. On menadžment komšijskog skijališta podsjeća da je transport šestosjeda počeo 18. septembra, nakon što je o tome usmeno obavijestio jednog od zaposlenih u Bećirovićevom skijalištu. ,,Preuzimanje predmetnih stvari je nesmetano teklo tri dana, nakon čega je iz nepoznatih razloga obustavljeno sa vaše strane. Pošto je pravo ostavodavca po ugovoru 577/21 iz 3. 12. 2021. godine da preuzme stvari iz ostave nesporno, vjerujemo da ćete po prijemu ovog dopisa, bez odlaganja, omogućiti nesmetan nastavak preuzimanja predmetnih stvari”, navodi se u dopisu koji je Milošević dostavio skijalištu Kolašin 1450.

To je, pak, prema portalu Aktuelno bilo ,,priznanje direktora Skijališta da iza leđa Kolašinaca, želi da odveze šestosjed da ‘trune’ u skladištima u Mojkovcu i Bijelom Polju”. Oni navode i kako je spajanje Bećirovićeg i državnog skijališta sa beranskim i andrijevačkim dijelom Bjelasice logično, ,,jer su staze na planini već odavno pripremljene i šuma je posječena”. Tvrde čak da bi takav projekat ,,ubrzao  ponovno otvaranje aerodroma u Beranama”. ,,Neimenovani sagovornici” portala Aktuelno nijesu, međutim, kazali da bi veliku korist od toga imao prije svega Bećirović, koji bi  besplatno dobio povezivanje infrastrukture svojeg skijališta sa ostatkom Bjelasice, zahvaljujući žičari koja je kupljena novcem građana.

Član  borda direktora preduzeća Skijališta Crne Gore Ivan Ašanin  tvrdi da je ,,slučaj  šestosjed razotkrio kako se to radilo u stara, za neke, dobra vremena,  od 90-ih prošlog vijeka,  pa do skoro“. Kako je kazao Monitoru ,,sve to liči na pokušaj da se prisvoji žičara namijenjena, Zaključkom Vlade Crne Gore br.07-5014 od 06. novembra . 2020,  za spajanje budućih skijališta Žarski i Cmiljača”

,,Iz privatnog skijališta su htjeli da je upotrijebe kako bi ‘navrnuli vodu na svoju vodenicu’. Na taj način bi bila duplirana vrijednost tog privatnog skijališta. A žičara je vlasništvo države i vrijedna je šest milona eura”, kazao je Ašanin Monitoru. On podsjeća  da su desetine miliona eura do sada uložene u mojkovačko i bjelopoljsko skijalište, te da Bjelasicu treba posmatrati kao jedinstvem prostor. ,,Bjelasica  nije samo  Ski-centar Kolašin 1450”, insistira naš sagovornik.

,,Ako je neko mislio, da to što je šestosjed privremno skladišten u  magacinu  skijališta Kolašin 1450,  znači da će je prisvojiti, u zabludi je. Odluka Vlade je jasna, a u Odboru direktora smo donijeli odluku da žičaru adekvatno skladištimo. Ona u Ski-centru Kolašin 1450 nije adekvatno skladištena, jer su korpe bile nezaštićene.  Sada će u magacinu u Bijelom Polju biti u zatvorenom, kao i na platou u Mojkovcu, gdje će biti smješteni elementi koji nijesu podložni propadanju”, objašnjava Ašanin.

On kaže da se u Skijalištima nadaju da ,,tokom kratkog boravka žičare u Kolašinu ništa nije oštećeno i da ništa na žičari ne nedostaje”. Kako bi to utvrdili, najavljuje, biće formirana komisija prije premještanja šestosjeda. Ašanin objašnjava da su ,,besmislene opštužbe sa kvazi portala” i da se time ,,pokušavaju zataškati neke radnje, koje su se u međuvremeno desile”.

,,Ne bismo voljeli da susjedske odnose skijališta 1450 i 1600  opterećuje nečija  percepcija da  je državna žičara već privatizovana. Očito  da je neko pomislio da  je, skladištenjem  tokom jedne sezone na placu u Bakovićima, žičara promijenila vlasnika. To se nije, niti će se desiti”, zaključuje Ašanin.

Iz Skijališta, međutim, nijesu objasnili koji su ih razlozi opredijelili da dio skijaške infrastrukture vrijedan šest milona eura povjere na čuvanje Bećiroviću. Takođe, ni zbog čega je, kako tvrde, neadekvatno skladištenje žičare do sada tolerisano.

Fizičko spajanje infrastrukture privatnog i državnog skijališta na Bjelasici, omogućeno je u februaru ove godine, zahvaljujući žičari . Ta žičara šestosjed, čija je dužina 1,5km, a kapacitet 2.600 skijaša na sat povezala je preko 45 kilometara skijaških staza na Bjelasici. Za korišćenje objedinjene ponude oba skijališta ljubitelji skijanja  su plaćali jedinstveni ski pas tokom prošle zimske sezone.

Dražavno skijalište Kolašin 1600 otvoreno je 2019. godine i posluje u okviru preduzeća Skijališta Crne Gore. Ski-centar Kolašin 1450 nastao je, nakon što je  Bećirovićeva firma Bepler i Džejkobson 2007. godine kupila  Ski-centar Bjelasica. Za nešto više od pola milona eura Bećirović je dobio 147.000 m2  zemljišta,  žičaru, tri ski-lifta, dva restorana, vodohvat i vodovod Jezerine-Bljušturni do. Predstavnici manjinskih akcionara bivšeg Ski-centra Bjelasica više puta su ponavljali da je, u trenutku kada je Privredni sud pokrenuo stečaj u tom preduzeću, dug bio manje od pet procenata od ukupne imovine kojom je firma raspolagala.

                                                                   Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

POBUNA PROTIV VISOKIH CIJENA: Jugoslovenski bojkot skupoće

Objavljeno prije

na

Objavio:

Podstaknuti  primjerom građana Hrvatske i Slovenije, ovog petka, 31. januara, akcije jednodnevnog bojkota trgovina (u manjem ili većem obimu) biće organizovane i u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori. Sa zajedničkom željom – niže cijene

 

Kao u staroj pjesmi, Od Vardara pa do Triglava, građani jugslovenskih država naći će se ujedinjeni u (djelimičnom) bojkotu trgovina, u znak protesta zbog velikog a po mnogim ocjenama – neopravdanog, rasta cijena. U nadi da će neodlaskom u supermarkete, tržne centre, benzinske pumpe, restorane i kafiće, natjerati trgovce i ugostitelje na korekciju cijena. Preciznije, na smanjenje marži.

Inicijativa o bojkotu krenula je iz Hrvatske. Na poziv Facebook grupe Halo, inspektore, koju vodi Evropski centar izvrsnosti potrošača (ECIP), kome su se  pridružila društva za zaštitu potrošača, sindikati, političke stranke, pa i ministar privrede (gospodarstva), u Hrvatskoj je prošlog petka (24. januara) organizovan bojkot trgovačkih lanaca, benzinskih pumpi, restorana… Uspješan, opšti je zaključak.

Organizatori su pozvali potrošače u Hrvatskoj da nastave sa akcijom bojkota u modifikovanom obliku. Od četvrtka je na snazi sedmični bojkot tri trgovačka lanca (Lidl, Eurospin i dm) i tri grupe proizvoda – Coca Cole i drugih gazirana pića, vode u bocama i deterdženta za posuđe. Petak je u Hrvatskoj opet dan za opšti bojkot, dok od sledećeg četvrtka na red dolaze drugi trgovački lanci i proizvodi.

Podaci Poreske uprave Hrvatske pokazuju da je prošlog petka, tokom bojkota trgvine,  u u trgovačkim lancima poput Tomija, Konzuma, Spara, Lidla, Kauflanda i Plodina izdato malo više od tri miliona računa, što je gotovo za dva miliona računa manje nego sedmicu ranije. I vrijednost ukupne trgovine bila je znatno manja: 52 miliona eura prošlog petka, naspram skoro 86 miliona eura prethodnog dana. Bojkotovani su ostali bez pazara vrijednog 34 miliona.  Višemilionski gubitak, zbog nenaplaćenog PDV-a, pretrpio je i državni budžet Hrvatske.

Nakon Hrvastke, akcija bojkota trgovačkih lanaca proširila se na Sloveniju. U toku je bojkot kupovine u određenim tržnim centrima i supermarketima koji će trajati do 2. februara. Dan kasnije, akcije će biti nastavljena bojkotom drugih trgovačkih lanaca. Za razliku od Hrvatske, rezultati višednevnog bojkota potrošača u Sloveniji nijesu došli do nas. I pitanje je, kada budu objavljeni, da li će na njihovu tačnost uticati činjenica da se sve više građana Hrvatske hvali time da nedjeljne nabavke obavljaju u Sloveniji. Uz primjetne uštede.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POLITIČKA KRIZA JOŠ BEZ RJEŠENJA: Blokadom na blokadu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok obesmišljavaju demokratske principe i institucije, neko na državnom nivou, neko u lokalu, zavisno od interesa, partije se spremaju za izbore u Nikšiću koji su zakazani za 13. april.  Za još jedan, što bi rekli, „praznik demokratije“

 

 

“Parlamentarce koji vole podijum i blokade – da pošaljemo na par dana nezasluženog odmora. Mi jesmo za dijalog i kompromis – ali zbog prestanka mandata sutkinje Dragane Đuranović (koja je pritom uzela pozamašnu naknadu) ostaće na hiljade penzionera koji nemaju novca za grijanje i hranu i ne mogu više da čekaju njihovu milost kao fatamorganu”, tvitnuo je krajem sedmice premijer Milojko Spajić. Nije pojasnio šta konkretno znači mjera “par dana nezasluženog odmora” za opoziciju, koja blokira rad parlamenta otkako je penzionisana sutkinja Ustavnog suda Dragana Đurović. Opozicija tvrdi da je na djelu  “ustavni puč”.  U pozadini bojkota, ali i penzionisanja sutkinje Đuranović, o čemu je Monitor već više puta pisao,  priča je o političkoj borbi za prevlast u Ustavnom sudu, tokom koje Ustav i vlast i opozicija tumače kako im kad odgovara. DPS želi da stvari vrati u pređašnje stanje kada su tri njihova partijska vojnika u Ustavnom sudu mogla da blokiraju sve.

Predsjednik parlamenta Andrija Mandić još nije pojasnio koju je kaznu namijenio poslanicima opozicije koji su prethodne sedmice blokadom Skupštine blokirali i usvajanje budžeta. Mandićevi partijski saborci smatraju da je “previše tolerantan”, kako je to ove sedmice kazao poslanik Jovan Vučurović. Prema poslovniku, predsjednik parlamenta može poslaniku koji ometa rad plenarne sjednice oduzeti riječ, izreći opomenu i udaljiti ga iz plenarne sale na 15 dana. Moguće da je Spajić  mislio na udaljenje poslanika na 15 dana.

Mandić još nije zakazao nastavak sjednice Skupštine na kojoj bi trebalo da se raspravlja o budžetu.  U video obraćanju saopštio je da će Skupština  odluku o rješenju blokade parlamenta donijeti kroz dijalog parlamentarne većine i opozicije.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PRIJEDLOG ZAKONA O BORAČKOJ I INVALIDSKOJ ZAŠTITI: Hoće li se doći do pravičnih rješenja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovonedjeljnom sastanku civilnog sektora i ministra Damira Gutića dogovoreno je da će se status civilne žrtve  rata ipak priznati žrtvama koje su imale državljanstvo SFR Jugoslavije, bez obzira na to jesu li imale crnogorsko republičko državljanstvo. Trenutni Prijedlog isključuje ovo pravo za članove porodica civilnih žrtava rata i palih boraca koji nisu korisnici porodične invalidnine

 

 

Vlada će preuzeti obavezu za jednokratno obeštećenje porodicama civilnih žrtava rata, dogovoreno je na ovonedjeljnom sastanku ministra socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damira Gutića sa predstavnicima nevladinih organizacija (NVO) i članovima porodica žrtava.

Iz Ministarstva su saopštili da je Gutić tokom sastanka saslušao zabrinutost i predloge učesnika, koji su istakli da određene odredbe zakona mogu negativno uticati na prava porodica žrtava.Posebno je, kako su naveli, naglašena potreba za preciziranjem statusa civilne žrtve rata i adekvatnim iznosima jednokratnog obeštećenja.

Krajem 2023. nakon javnog protesta NVO, udruženja žrtava i dijela opozicije, poslanici Nove srpske demokratije i Demokratske narodne partije povukli su raniji Prijedlog zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti. Prijedlog je neopravdano isključivao porodice svih civilnih žrtava rata koje su stradale van teritorije Crne Gore i u vrijeme kada zvanično nije bilo proglašeno ratno stanje. Ovim prijedlogom su iz zakona bile isključene žrtve ratnih stradanja u prvoj polovini ’90-ih, a civlinim žrtvama rata bi bili proglašeni samo  stradali u Crnoj Gori tokom NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije (SRJ).

Vlada se tada obavezala da pripremi novo, sveobuhvatno i pravedno rješenje. Iz Vlade su probili sve predložene rokove (mart i jun 2024.), za inovaciju Zakona. Tek krajem decembra prošle godine, na telefonskoj sjednici, Vlada je utvrdila prijedlog ovog zakona i uputila ga Skupštini na dalju proceduru.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo