Skaj prepiske razotkrile su detalje prirode Đukanovićevog režima, koja je i ranije bila poznata. Raspirivanje nacionalne mržnje i podizanje tenzija jedan je od važnih mehanizama na kojima je Đukanovićev sistem opstajao decenijama.. Važno je ne zaboraviti, raspirivanje nacionalnih tenzija nije samo rukopis DPS-a. Crna Gora se pod Đukanovićem nije ozbiljno suočila sa svojom havarijom devedesetih. Nema znakova da će u taj gorki plod zagristi nova vlast
“Nije bilo jednostavno naslijediti čovjeka koji će ostati upisan zlatnim slovima u istoriju Crne Gore“– tim se riječima ove sedmice Danijel Živković, vd. predsjednik DPS-a i jedini kandidat za predsjednika te partije na unutarstranačkim izborima koji će se održati krajem januara, osvrnuo na trodecenijsko nasleđe Mila Đukanovića. Piši – džaba unutarstranački izbori, reforme nema.
„Njemu dugujemo zahvalnost za sve ono sto je dobro urađeno u našoj državi posljednjih nekoliko decenija. To nasljeđe ćemo poštovati i siguran sam da ćemo opravdati povjerenje koje su nam prethodne generacije ukazale“, nastavio je Živković hvalu trodecenijskog šefa. Ne osvrćući se ni riječju na „zlatna slova“ Skaj aplikacije koja je po ko zna koji put pokazala prirodu Đukanovićevog režima.
Pred sam kraj 2023. godine Vijesti su objavile dio prepiske koju je crnogorskim istražnim organima dostavila Agencija Evropske unije za sprovođenje zakona. Ona pokazuje da je po završetku izbora u avgustu 2020. godine, kada je Demokratska partija socijalista izgubila vlast, policajac Petar Lazović organizovao da se Pljevlja iscrtaju srpskim simbolima, kako bi izazvao međunacionalnu netrpeljivost u gradu. Lazović je uhapšen 18. jula 2022. godine pod optužbom da je kao službenik Uprave policije radio za mafijašku organizaciju kojom upravlja Radoje Zvicer, poznatu kao kavački klan.
Početkom septembra 2020. godine u Pljevljima su kamenovane prostorije Islamske zajednice i ispisane šovinističke poruke Bošnjacima i prijetnje ﮼novom Srebrenicom”. Lokalni odbor Demokratske partije socijalista tada je poručivao : „
“Na žalost, opet smo svjedoci nacionalističkih grafita i ratnohuškačkih terminologija na fasadama pljevaljskih zgrada. Zašto i do kada? Odgovor treba tražiti kod onih koji misle da mogu dijeljenjem ljudi po vjeri, naciji, kulturološkom i sličnom opredjeljenju da dobiju izbore. Ipak, to ni u Pljevljima, ni u Crnoj Gori neće proći. Neće, jer su Pljevlja grad multikulturalnosti, međuvjerskog i međunacionalnog sklada”.
Ispostavilo se da je ispisivanje grafita režirano iz utrobe prethodnog režima. Petar Lazović, pokazuje nedavno objavljena prepiska, tražio je, nakon što su prebrojani glasovi, od Darka Šarića da njegova ekipa iscrta Pljevlja „krstom sa četiri es“.
“Reci Pljevlja da se iscrtaju četiri es”, piše Lazović 1. septembra te godine Šariću. U komunikaciji koju su objavile Vijesti nema potvrde da mu je Šarić odgovorio, ali su , ipak, sledećeg jutra prostorije Islamske zajednice u Pljevljima osvanule sa polomljenim staklima na ulaznim vratima.
Dan kasnije, nekoliko objekata koji su u vlasništu Bošnjaka u tom gradu osvanuli su sa porukama – “Selite se Turci” i sa iscrtanim krstom sa četiri S. Na ulazu u grad na tabli na kojoj piše “Dobrodošli u grad Pljevlja” iscrtan je krst sa četiri S i 92… U selu Odžak, takođe je ispisano “Srebrenica 92 selite se Turci” uz krst sa četiri S.
Objavljena komunikacija pokazuje da je, nakon tadašnje reakcije tužilaštva, kada su uhapšeni trojica Pljevljaka – Igor Terzić, Nemanja Novaković i Dane Vraneša, Lazović tražio od tadašnjeg šefa Specijalnog policijskog odjeljenja Dragana Radonjića da prema njima blago postupa, što je Radonjić i prihvatio.
“Nemoj ove stiskat za sprejeve i grafite u PV. To zanemari ako možeš. Iz PV što su dovedeni, par njih ima za grafite itd…ako možeš pomozi”, piše Lazović. Radonjić mu odgovara – “OK”… Lazović potom prepisku sa Radonjićem šalje šefu organizovane kriminalne grupe kavački klan Radoju Zviceru, čiji je saradnik Terzić, jedan od osumnjičenih.
Vraneš i Novaković u bjelopoljskom Višem sudu oslobođeni su optužbi za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, zbog nedostatka dokaza, obrazložio je tada Dragan Mrdak, nadležni sudija takvu presudu. Terzić je optužen, ali za drugo krivično djelo – da je dio je kriminalne organizacije Radoja Zvicera, koja je planirala likvidacije dvojice pripadnika organizovane kriminalne grupe škaljarski klan Jovana Vukotića i Jovana Jovanovića.
Skaj prepiske razotkrile su detalje prirode Đukanovićevog režima, koja je i ranije bila poznata. Raspirivanje nacionalne mržnje i tenzije jedan je od važnih mehanizama na kojima je sistem opstajao decenijama. Dok su zemljom vladali nadzemlje i podzemlje – stopljeni u jedno.
Nakon što je prepiska objavljena, reagovale su mahom partije koje su osvojile vlast 2020. godine, konstatujući da su se njihova tadašnja ukazivanja da iza poruka u Pljevljima stoji bivši režim pokazala kao tačna. Bošnjačka stranka pozvala je tužilaštvo da “skupi hrabrosti da stvari, konačno, počne nazivati pravim imenom, da istraži i procesuira svaki slučaj izazivanja rasne, vjerske i nacionalne mržnje, a sud da adekvatno kazni počinioce kako bi se poslala poruka da je takvo ponašanje neprihvatljivo i da se neće tolerisati u Crnoj Gori”.
Iz DPS-a – ćutanje. Danijel Živković, v. d predsjednik i jedini kandidat za predsjednika DPS-a, nije se osvrnuo ni na ova Đukanovićeva zlatna slova, nego ni na ona iz devedesetih. U avgustu 1992. godine, u Pljevljima, u Bukovici, obavljeno je etničko čišćenje, rušenje kuća i džamija, ubistva ljudi. Nikada nije ispitano ko je bio politički zaštitnik lokalnih nasilnika, a istraga bi, kako se vjeruje, vodila ravno do vrhova vlasti. Optuženi za zločine u Bukovici, ﮼zbog nedostatka dokaza” oslobođeni su uz obrazloženje da su samo vršili službene radnje u okviru zakonskih ovlašćenja.
Prije nego se desila Bukovica, u ljeto 1992. godine u vazduh je odletjelo oko 30 bošnjačkih radnji. Bombe su osvitale u dvorištima, uniformisane i naoružane osobe su „paradirale“ gradom u kojem su na svakom uglu odjekivale četničke pjesme. U avgustu, nakon smjene više policajaca, vođe paravojnih formacija Milika Čeko Dačević i Duško Kornjača okupirali su grad.
Važno je ne zaboraviti: raspirivanje nacionalne tenzije u Pljevljima, i šire, nije samo ogovornost DPS-a, kako se nazire iz reakcija avgustovskih pobjednika nakon objave da Lazović stoji iza ispisivanja grafita u jesen 2020. godine.
Monitor je kontinuirano pisao o tome kako je postavgustovska vlada kadrirala, isključujući predstavnike manjina, dok su u vlasti tako što je članska karta DPS-a zamijenjena odgovarajućom etničkom i vjerskom pripadnošću. O tome kako su njeni ministri negirali genocid Srebrenicu. Takođe, naš nedjeljnik je više puta pisao o tenzijama u Pljevljima, u kojima su učestvovali i oni koji čine ili podržavaju aktuelnu vlast, kao i o tome kako je pljevaljska DF vlast čuvar najgore Đukanovićeve baštine, pod čijom vlašću srpstvo buja dok grad propada.
Crna Gora se pod Đukanovićem nije ozbiljno suočila sa svojom havarijom devedesetih. Nema znakova da će u taj gorki plod zagristi nova vlast.
Milena PEROVIĆ