Mještani sela iz više sjevernih opština tokom minulog mjeseca upozorili su da koncesionari šuma urnišu lokalne puteve. Do nekih sela, nakon što su njima godinama prolazili kamioni natovareni građom, sada se može jedino terenskim vozilima. Malo je preduzetnika koji se sjete da nešto novca iz svojih visokih prihoda od korišćenja šuma ulože u popravke saobraćajnica. To rade, tvrde mještani, kad njima treba za transport drvne građe. Kad završe svoj posao, ostavljaju za sobom saobraćajnice, koje više ne mogu biti od koristi mještanima.
,,Osim što za sobom ostavljaju pustoš a u šumama panjeve, tu su uslovi da bujice dodatno oštete puteve. Popravljaju se malo i to uglavnom kad njihovi kamioni zbog ogromnih rupa ne mogu da prolaze. Ne pada im na pamet da po kiši, kada je putna podloga raskvašena, obustave radove. Sve se svelo na lični interes, a do sada nijesmo osjetili da država ili lokalna uprava kontrolišu takvo stanje”, kažu u jednom kolašinskom selu, čijim putevima svakodnevno prolazi mehanizacija dvojice koncesionara.
Koliko je poznato, do sada nije raskinut nijedan koncesioni ugovor zbog nemarnog odnosa koncesionara prema saobraćajnicama. Sve se, uglavnom, svodilo na mlaka upozorenje s državnog nivoa, koja nijesu bitnije mijenjala stanje na terenu niti unaprijedila kvalitet života mještana sjevera. U lokalnim upravama kažu da nemaju nadležnost, a često ni podatke o broju koncesionara na teritoriji svoje opštine, njihovim obavezama i visini koncesionih naknada.
U zaseoku Bukova Poljana, u blizini Bara Kraljskih kod Kolašina tvrde da uskoro neće moći da koriste seoski put, koji su gradili svojim novcem, jer ga svakodnevno uništavaju kamioni nekolicine zakupaca privatnih šuma. Taj put je važan za nekoliko desetina vlasnika kuća i imanja u Bukovoj Poljani.
,,Već neko vrijeme ne mogu putničkim automobilom do svoje kuće u kojoj živi i moja sestra, inače osoba s posebnim potrebama. Strah me i da pomislim šta bi bilo kada bi joj zatrebala hitna pomoć. Sve što su mještani sanirali na ovom putu, uništili su kamioni nekolicine preduzimača. Svaka obilnija kiša stanje dodatno pogoršava”, kaže Milorad Milović, koji sa sestrom ljeti boravi u Bukovoj Poljani.
On podsjeća da su put gradili mještani, a često su odvajali novac za popravke te saobraćajnice.
Milović, koji govori u ime svojih komšija, tvrdi da je neophodno da nadležni koji odobravaju eksploataciju šume povedu računa o tom i ostalim seoskim putevima. Prema njegovim riječima, izdatao je više od 100 rješenja, kojima je dozvoljena sječa i u privatnim šumama. Preduzimači treba da odvajaju dio svoje zarade i ulažu u puteve, naglašavaju mještani, isučući da ,,takvo stanje više ne mogu da trpe”.
,,Na sreću, ima i nekoliko savjesnih koncesionara. Ljubiša Kuburović i Vesko Vujisić, više puta su ulagali u sanaciju saobraćanice. Kuburović i sada popravlja jedan dio puta. Vujisić, kada pada kiša, obustavlja odvoženje građe, pa tako izbjegava dodatno uništavanje raskavšene podloge puta. Nažalost, to nije slučaj s ostalima”, kaže Milović.
I stanje puteva koje koriste koncesionari u dijelu bjelopoljske opštine katstrofalno je. To je bila ocjena potpredsjednika Vlade i ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutina Simovića, nakon što je nedavno obišao put od Kovrena do Gorica. Tamošnji mještani kažu da tim putem više ni ,,drvena kola ne mogu da prođu”.
Simović je obećao da će putevi biti sanirani ili ugovori s koncesionarima raskinuti. Naaglasio je da popravka puta treba da se završi za 30 dana. Ministar je obećao da će, nakon isteka roka, sam obići to područje da se uvjeri kako su radovi izvedeni.
„Lokalne jedinice Uprave za šume, moraju biti aktivnije kroz bolju kontrolu koncesionara. Uprava za šume treba da bude angažovanija kod raskidanja ugovora s koncesionarima ukoliko se neodgovorno odnose prema putevima”, rekao je potpredsjednik Vlade.
„Dogovorili smo zajedničke sastanke starih i novih koncesionara kako bismo definisali ko šta u narednom periodu treba da uradi. Doći ćemo kod svih koncesionara kako bi neposredno imali uvid u stepen urađenog, jer više nećemo tolerisati njihov neodgovoran odnos prema lokalnim putevima”, najavio je Simović.
U katastrofalnom stanju su i putevi koji od desetk beranskih sela vode do katuna na planini Cmiljevica. Stočari kažu da su im uništene saobraćajnice ograničavajući faktor za bavljenje poljoprivredom. Žale se da nadležni još nijesu ništa preduzeli, iako godinama apeluju da im se pomogne da sačuvaju prohodnost puteva.
Stočar iz sela Dapsiće Slobo Ćorac, novinarima je ispričao kako mu rupe na prilaznim planinskim putevima onemogućavaju da do svoje kolibe dođe motornim vozilom.
,,Nekad je samo u našem katunu Bijeljež bilo preko 20 koliba. Danas ih ima svega nekoliko, jer država i društvo u cjelini ne poklanjaju dovoljno pažnje ljudima koji se bave stočarstvom. Tako i oni najuporniji gube volju, što znači da će, ako se nastavi ovakvim tempom, ove planine ubrzo opustjeti. Najveći problem su loši putevi, jer ako se do nekog mjesta u 21. vijeku ne može motornim vozilom, onda tu nema života”, naglašava Ćorac.
Nekoliko koncesionara, sagovornika Monitora, smatra da je problem u tome što ne učestvuju svi podjednako u održavanju puteva. Dok jedni, kako tvrde, ,,ulažu veliki novaac da bi popravili ono što kaminoni i ostala mehanizacija ošteti, drugi ne odvajaju ni euro”.
,,Svako treba da učestvuje srazmjerno pričinjenoj šteti. Oni koji su skoro postali koncesionari, svakako imaju manje obaveza od kolega koji godinama, pa i decenijama koriste te puteve. Često i mještani zažmure na probleme ukoliko su prodali svoju šumu, pa se tek nakon što saobraćajnice budu uništene sjete da se žale. Znači, svako gleda prije svega svoj interes, a nema dogovora da se zaštiti ono što je zajedničko. Istina je da putevi ni prije masovne sječe šume nijesu bili kvalitetni, ali je takođe istina da su sada u mnogo gorem stanju. U svakom slučaju, sve treba unaprijed dogovoriti i pratiti koliko se dogovor poštuje”, kaže jedan od zakupaca privatne šume na području vasojevićkih sela kod Kolašina. On ne vjeruje da će resorno ministarstvo ikada raskinuti ijedan koncesioni ugovor samo zbog uništenih seoskih saobraćajnica.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ