Sjedište Društva s ograničenom odgovornošću Skijališta Crne Gore, čija će osnovna djelatnost biti upravljanje javnim skijalištima na prostoru Bjelasice, Komova, Durmitora, Hajle. biće u Mojkovcu koje do sada nikada nije imalo skijalište. U susjednom Kolašinu, gdje skoro dvije decenije postoji ski centar, a gradi se i drugi državnim novcem, kažu da su zatečeni takvom odlukom i doživljavaju je kao još jedno favorizovanje susjedne opštine, koja važi za uporište Demokratske partije socijalista, inače rodno mjeto premijera Duška Markovića.
Zvanične rakcije na činjenicu da sjedište preduzeća neće biti u jednom od dva zimska turistička centra već u Mojkovcu, kada je riječ o onima koji žive od zimskog turizma, do sada su gotovo izostale. Kolašinski turistički poslenici nerado su i samo nezvanično spremni da saopšte svoje ogorčenje.
,,Odlukom Vlade mogu biti iznenađeni samo oni kao ja, koji to posmatraju kao turistički radnici. Ako se pogleda kroz prizmu dnevne politike, onda je sasvim očekivano. Iz Vlade su kazali da je formiranje Društva Skijališta Crne Gore ključna pretpostavka za pokretanje i uspješno upravljanje lokalitetima na kojima su u predhodnom periodu uložena znatna sredstva u infrastrukturne objekte. Osnivanje društva je u redu, ali nije mu mjesto u Mojkovcu, osim ako cilj nije još jedan “adut” u rukama DPS za predstojeće lokalne izbre u tom gradu”, kaže vlasnik jednog od hotela u Kolašinu.
On pretpostavlja da su radna mjesta u preduzeću ,,već podijeljena kako bi se obezbijedio što bolji rezultat vladajuće DPS u Mojkovcu”. Kaže da je izvjesno da će Skijališta Crne Gore proraditi mnogo prije nego mojkovački ski centar.
Radovi na izgradnji ski centra, to jest valorizaciji mojkovačkog dijela Bjelasice, u početnoj su fazi. Kako su jesenas saopštavali predstavnici tamošnje i državne vlasti, počela je izgradnja prve dionice lokalnog puta Vragodo – Žarski katun. Za to su, prema riječima predsjednika Opštine Dejana Medojevića, obezbijeđena sredstva u iznosu od 1,2 miliona eura za drugu, završnu etapu raspisan je tender u iznosu 2,5 miliona. U narednom periodu, najavio je on, biće uspješno završeni i ostali projekti na Bjelasici, od regionalnog puta i mosta koji će ga povezivati s Jadranskom magistralom, pa do izgradnje prvih žičara. Prema njegovim riječima, za investicioni elaborat za mojkovački dio Bjelasice u narednih pet godina predviđeno je ulaganje od preko 27 miliona eura.
,,Pored postojećeg Ski centra Kolašin 1450, kao što je poznato, već su postavljeni stubovi za žičaru “šestosjed” Ski centra Kolašin 1600 takođe, na kolašinskom dijelu Bjelasice. Žičara bi, kako je najavljeno, mogla biti puštena u rad krajem ove godine. Čak i da nije svega toga, Kolašin je, uz Žabljak, zimki turistički centar, a Mojkovac bi to eventualno mogao da bude tek u dalekoj budućnosti”, kaže sagovornik Monitora.
Prema riječima Dragomira Reljića, vlasnika hotela Garni, najvažnije je što je donijeta odluka o formiranju preduzeća. Tako države na zapadu, kaže on, upravljaju skijalištima i to je jedini opravdan model, od kojeg će koristi imati svi u turizmu.
U kolašinskoj vlasti mnogo su glasnije kritikovali Vladinu odluku. Dragan Bulatović iz Demokratskog fronata, smještanje preduzeća u Mojkovac smatra predizbornim trikom premijera Markovića. ,,Eto, sada imaju preduzeće i ništa drugo što bi ih kvalifikovalo za to da se iz tog grada upravlja skijalištima. Naravno, važan ,,argument” je činjenica da će za nekoliko sedmica u Mojovcu biti izbori, ali i da je tamo rođen Marković. Drugo ništa nemaju, ni hotela ni jednog metra skijaških staza, ni jedne žičare… Favorizovanje Mojkovca u odnosu na Kolašin je postalo izraženo otkako je Demokratska partija socijalista ovdje poražena na izborima”, kaže on.
Odlukom da sjedište preduzeća Skijališta Crne Gore smjesti u Mojkovac, DPS je još jednom pokazao koliko je spreman da logiku zamijeni za sitne političke poene, ocjenjuju u kolašinskoj Socijaldemokratskoj partiji. Iz te stranke kažu da premijer nema šta drugo da ponudi rodnom gradu.
,,Možda će to predużeće biti mobilno, pa će ga uoči lokalnih izbora na proljeće preseliti u Kolašin ili Žabljak. Vodeći se DPS-logikom, Kolašin će možda već iduće godine dobiti Morsko dobro, a Tivat Upravu za šume, jer apsurdu nikad kraja kada je u pitanju održavanje na vlasti. Na ovaj način nastavlja se trend seljenja institucija i preduzeća iz Kolašina”, kaže Marija Šćepanović iz Opštinskog odbora SDP.
Ona kaže da su u kolašinskom OO DPS, zauzeti unutrašnjim razmiricama, dopustili da im se sve to uradi ispred nosa. Prema riječima Šćepanovićeve, koja je bivška skijaška reprezentativka Jugoslavije, Mojkovčanima umjesto sjedišta preduzeća treba ski-centar jer bi od njega koristi imali svi građani.
„Od ove prevare sa sjedištem će se okoristiti samo par DPS uhljeba i biti prevareno na desetine građana kojima su kupci glasova obećali poslove. Da se želi pomoći Mojkovcu gradio bi se ski-centar, ali pošto se Mojkovčanima samo hoće izmanipulisati, daje im se lijepo zapakovana kutija bez poklona”. Skjlišta su u tom gradu, kažu u SDP, prevara slična proizvodnji čokolade na Cetinju.
U Kolašinu iz opozicione DPS tvrde da je lokalna vlast kratkovida. Vladajuća kolašinska koalicija, kažu, ne vidi ono što vide građani svih opština koje okružuju planinu Bjelasicu. „Ne vide desetine kilometara novih pristupnih puteva, kilometre novih staza, nove električne dalekovode i telekomunikacione vodove. Ne vide postavljene stubove novih žičara, nove parkinge, bazne stanice… Ne vide desetine i desetine Kolašinaca koji su našli zaposlenje na gradilištima skijališta. Ne vide turističke radnike Kolašina kojima će skijališta dovesti nove goste. Ne vide ni poljoprivredne proizvodjače koji će imati priliku više da plasiraju svoju zdravu hranu”. Kolašin, tvrde u DPS, nimalo ne ugrožava to što će preduzeće Skijališta Crne Gore biti u Mojkovcu.
Skijališta su samo jedno od preduzeća, za koje u Kolašinu smatraju da je nepravedno smješteno u Mojkovac. Od prije nekoliko godina sjedište Centra za socijalni rad, takođe je u tom gradu. Od zatvaranja kolašinske poslovnice Atlas banke klijenti iz Kolašina prinuđeni su da idu do šaltera u Mojkovcu. Iz Kolašina se u susjednu opštinu ide i zbog predstavništva dva mobilna opratera, ali i zbog nekoliko zanatlija. Pošto većina autobusa ne svraća na kolašinsku neuređenu stanicu, i putnici na duže relacije često prevoz čekaju na mojkovačkoj autobuskoj stanici.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ