Vlada se sprema za mogući talas poskupljenja izazavan povećanjem minimalne penzije. Ne bude li dogovora sa trgovcima, prijete jednostavnim administrativnim mjerama. To može donijeti niže cijene ali i nestašice
Kako se primiče datum prve isplate minimalnih penzija od 450 eura, sve se češće govori o tome koliko bi to povećanje moglo koštati građane.
Nijesu u pitanju izdaci iz državne kase. Njih je lako izračunati, izuzev eventualnih novih, neplaniranih, izdataka uslovljenih zahtjevima za povećanje zarada u javnom sektoru, kojima je vjetar u leđa dalo izjednačavanje minimalne plate i penzije. Pravi problem su očekivanja da bi više novca u džepovima potrošača moglo navesti trgovce i zanatlije da povećaju cijene proizvoda i usluga.
Evropa sad 1 donijela je talas poskupljenja koji je ostao prikriven globalnim ekonomskim poremećajima izazvanim ruskom agresijom na Ukrajinu. Podaci, međutim, pokazuju da je 2022. inflacija u Crnoj Gori bila veća, približno za polovinu, od izmjerene u zemljama euro zone. Iako su cijene energenata , koje su bile glavni generator inflacije u Evropi, u Crnoj Gori rasle znatno manje od prosjeka.
Otud bojazan da bi početak realizacije paketa predizbornih obećanja aktuelnog premijera, pod nazivom Evropom sad 2, mogao imati sličan efekat.
U Vladi razmišljaju kako preduprijediti novi talasa inflacije. To je, nedavno, potvrdio Nik Đeljošaj, potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja. On je kazao kako je ograničenje marže trgovcima na najčešće korišćene proizvode “jedna od mjera” o kojoj razmišljaju kako bi spriječili poskupljenja. I da je o tome već razgovarao sa trgovcima.
“Predstavio sam ideju… Ukoliko se oni odluče da povećavaju cijene jer znaju da će biti početak novih davanja za penzije od 20. februara, onda ćemo i mi jednostrano, bez konsultacija sa privredom odreagovati, jer ćemo štititi interes i standard građana”, priprijetio je. tar.
Pravni osnov za taj potez postoji.
Zakon o privremenim mjerama za ograničavanje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi usvojen je u maju 2022, u prvim danima mandata vlade Dritana Abazovića. Njime je predviđeno da vlada može uticati na cijene prehrambenih proizvoda, sredstava za ličnu higijenu, dječje hrane i opreme, sredstva za ogrijev…, tako što će odrediti najviši nivo cijena, vratiti ih na određeni nivo ili regulisati marže propisujući njihov maksimalno dozvoljeni procenat u veletrgovinama i maloprodaji.
Mjera ograničenja marži iskorišćena je, nakon usvajanja tog Zakona, da bi se snizile cijene dijela osnovnih životnih namirnica (brašno, ulje, šečer). Novina koju najavljuje Đeljošaj je proširenje spiska namirnica kod kojih bi se mogla ograniliti trgovačka marža.
“Planiramo je da proširimo ovu listu. Da dodamo domaći sir, flaširanu vodu, jogurt, jaja, krompir, mlijeko, pileće i svinjsko meso, pirinač, makarone, smrznuto povrće i voće…”, pobrojao je potpredsjednik Vlade.
. Mjera administrativnog ograničavanja marži trgovcima nije novina. Rezultati su raznoliki. Uglavnom, što su ograničenja bila veće a njihovo trajanje duže, bilo je izvjesnije da će umjesto jeftinije nabavke potrošači dobiti – nestašice. Posebno ako se vlast na takav potez odluči bez dogovora sa trgovcima. Drevna je istina: sjeći ili razvezivati nije isto.
Privrednici, za sada, nijesu javno komentarisali najavljeni potez. Osim što je Raško Konjević, Generalni sekretar Crnogorske unije poslodavaca podsjetio kako je prihodna strana budžeta “djelo” privrede, zbog čega “ona s pravom mora imati mogućnost da utiče na ekonomsku politiku i poslovni ambijent”.
Konjević je definisao problem: “Nema veće barijere za biznis ako Vlada ne razumije zahtjeve privrede… Nema uspješne ekonomije ukoliko donosioci odluka u poslodavcima ne prepoznaju ključnog partnera…”. Pozvao je na dogovor: “Definišimo zajedno pravila igre. Ako su ta pravila fer i posvećena privredi, ona će to državi vratiti izdašnijim poreskim iznosima”.
Tek treba da vidimo koliko će biti sluha za interese cjeline društva. Na obije strane.
Zoran RADULOVIĆ