Posle prve velike pobede saveznika nad Adolfom Hitlerom, početkom 1940-ih, novinari su, puni nade, upitali Vinstona Čerčila da li ta pobeda označava i „početak kraja” Trećeg rajha. Ovaj im je odgovorio tipično britanski, oprezno i skeptično: „Ne, ona označava kraj početka.”
Čerčilovska opreznost potrebna je i danas, kada se mnogi pitaju da li nedavna pobeda Sirize u Grčkoj označava i početak kraja eksploatatorskog i lihvarskog kapitalizma kao sistema. Ova opreznost je neophodna ne zbog toga što simptoma ovog kraja nema, i ne zbog toga što Siriza ne zaslužuje svo poštovanje za ono što je već postigla, nego zbog toga što je težina problema koji je pred Sirizom i svetom, ekstremno velika.
U svakom slučaju, ova težina je mnogo veća nego što je samo aktuelna dužnička kriza o kojoj piše i govori većina analitičara i političara. Ova kriza je samo vrh ledenog brega. Kondenzacija najdestruktivnijih konsekvenci jednog dekadentnog sistema. Koja se meri sa nekoliko godina, najviše deceniju, unazad i unapred. A Siriza označava „kraj početka” odgovora društva na agresiju poznog kapitalizma, koja seže najmanje tri decenije, unazad i unapred.
Unazad, do 1980-ih, to jest do početka neokonzervativne (kontra)revolucije Ronalda Regana i Margarete Tačer, koja se evo sve do danas lažno predstavlja kao „neoliberalna ekonomija”. Unapred, do 2050. kada se, po Imanuelu Volerstinu, ali i mnogim drugim, može očekivati konačni kraj kapitalizma, i rađanje nekog novog, od ovoga boljeg, ali i moguće lošijeg istorijskog sistema.
Siriza je šansa i za Evropu odnosno EU. Za zaustavljanje njenog totalnog isklizavanja udesno, u svet beskrupulozne birokratije i oligarhije, krupnog kapitala, korupcije i kriminala, koje traje već oko dve decenije. Za njen povratak makar u centar, ako ne i u levi centar, gde je ona bila u danima svog najvećeg prosperiteta. Ne uspe li u tome, njen pad u neku vrstu novog saveza umirućeg kapitalizma i fašizma, višestruko će prevazići sve horore njihovog starog saveza. A tada će najmanje važno biti ko je za to bio više kriv, zločinački kapitalizam-fašizam, ili loša alternativa.
Mehanizmom kontrasta, januarski bljesak Sirize jasno je osvetlio i dugotrajni mrak Crne Gore. Njeno veliko istorijsko, društveno i političko zaostajanje. Merena metrom Sirize, Crna Gora na početku 2015. ne samo da nije ni na početku kraja, ni na kraju početka, nego nije ni na početku početka. Jedina država u Evropi koja nikada nije imala demokratsku smenu vlasti. Vlast koja „uspešno” reciklira najgore malignitete totalitarnog komunizma, fašizma i mafije. Alternativa koja još traži izlaz iz bespuća. Društvo koje je razoreno skoro do nepostojanja.
Ali je bljesak Sirize jasno ukazao i na svetlo na kraju tunela. Na prve, rane začetke izgradnje društva, pluralizma i slobode. Na fejsbuk proteste 2011, proteste MANS-a 2012, proteste opozicije 2013-2014. I na ključne elemente, principe i mehanizme koji vode dalje. Na neophodno povezivanje, sinergiju i kritičnu masu antioligarhijskih snaga, prelaznu vladu, vanredne izbore. Na celokupnu društvenu, ne samo partijsku, pa ni samo političku mobilizaciju u tom pravcu.
Odgovornost za ovo imaju svi iz crnogorske opozicije i alternative. Ne samo takozvane prosrpske partije, kada svojom (neopreznom) jednostranošću (nenamerno) pomažu vlastima, nego, još više, takozvane procrnogorske snage, kada vlastima pomažu još više, proglašavajući NATO, državotvorstvo i Hašima Tačija za vrhovne kriterijume demokratije. Siriza i ovde pomaže. U poslednjih deset godina ona je dala dobar primer kako se iz netrpeljivog mnoštva dolazi do demokratskog jedinstva. I uspeha.
Milan Popović