Za prvomajske praznike na ulcinjskoj rivijeri bilo je oko 20.000 gostiju i posjetilaca iz zemlje i regiona. Bio je to veoma dobar znak da bi ova sezona trebalo da bude rekordna. Tako su bar tvrdili iz lokalne Turističke organizacije (TO).
Ali, samo dvije sedmice kasnije desilo se najgore. ,,Izvjestan broj gostiju, koji je boravio u Ulcinju, napustio je grad”, rekao je direktor TO Fuad Hadžibeti.
Tri dana zaredom u užem dijelu grada nije bilo vode. Time su bili revoltirani i turisti i građani koji su se snalazili kako su znali i umjeli. Nijednu informaciju nijesu mogli dobiti iz lokalne uprave, dok su iz Javnog preduzeća Vodovod i kanalizacija tek apelovali na – strpljenje.
Isto to već nedjeljama čine iz CEDIS-a, jer su gradske ulice raskopane, a saobraćajne gužve sve nepodnošljivije. „Grad nam liči na Kandahar ili ratni Vukovar, a niko ni prstom da mrdne”, komentarišu Ulcinjani na društvenim mrežama izražavajući zabrinutost da se ovi radovi neće završiti do početka glavne turističke sezone. Za grad čiji žitelji 80 odsto novca zarade u sezoni, tako nešto je izuzetno zabrinjavajuće.
,,U potpunosti razumijemo revolt građana jer je djelimično narušeno funkcionisanje saobraćaja na dionicama izvođenja radova, ali tražimo razumijevanje jer se radi o projektu od kojeg će kompletno područje grada imati višestruke benefite”, poručili su iz CEDIS-a.
Navodi se da će ulaganja u poboljšanje elektro-mreže dostići cifru od oko dva miliona eura, te da Ulcinj neće imati problema sa snadbjevanjem strujom u špicu sezone kada na ulcinjskoj rivijeri ljetuje u jednom danu preko 120.000 gostiju.
Iz Opštinskog odbora Građanskog pokreta URA saopštili su da nema objašnjenja za haos koji su građani Ulcinja ovih dana primorani da trpe. ,,Mi u URA smo svjesni da su lični interesi stare-nove koalicije daleko ispred javnog interesa, kojeg, da budemo realni, i nema u ovoj koaliciji. Zato, krajnje je vrijeme da građani Ulcinja polaku okrenu leđa jednoj neodgovornoj garnituri političara”, naveli su iz ove političke grupacije.
A upravo ove sedmice Ulcinj je, nakon više od tri mjeseca od održavanja lokalnih izbora, dobio novog gradonačelnika, Ljora Nrekića iz Demokratske partije socijalista. On je predsjednik Opštinskog odbora te stranke i bio je nosilac liste na izborima u februaru.
,,Po prvi put u istoriji predstavnik naše stranke biće predsjednik Opštine Ulcinj”, rekao je visoki funkcioner DPS-a Ljuiđ Škrelja.
Tako nešto je bilo očekivano, prije svega zbog nesaradnje albanskih nacionalnih stranaka koje su osvojile većinu mjesta u lokalnom parlamentu (18 od ukupno 33), ali će sve one, ipak, biti zajedno u vlasti (Nova demokratska snaga Forca, koalicija stranaka okupljenih oko Demokratske partije i Demokratrska unija Albanaca). Pride, još i Socijaldemokrate i Bošnjačka stranka. Vladajući savez imaće čak 91 odsto podrške u Skupštini opštine.
U DPS-u, koji su napravili ovu, kako se u Ulcinju popularno naziva, Đurđevdansku koaliciju (pregovori o raspodjeli ključnih funkcija su obavljeni 6. maja), smatraju da je ovoj opštini potreban najširi savez kako bi se čitava energija usmjerila na razvoj i velike investicije koje predstoje, a ne na međusobne svađe i razmirice.
Ostaje da se vidi kako će sve to funkcionisati, kao što je činjenica da je investicioni talas u Ulcinju zaista krenuo.
Tako su već prvi gosti sa zapadnog tržišta stigli u kompleks Holiday Village Montenegro, kojim će upravljati hotelska kompanija Karisma Hotels & Resorts.
,,Ovo je strateški projekat za opštinu Ulcinj, jer on označava početak obnove ulcinjskog turizma”, kaže turistički radnik Aleksandar Jacović.
Jer, već je najavljeno da nakon ljeta počinje rekonstrukcija hotela Olimpik, te bungalova hotela Lido, a da će za sezonu 2020. biti izgrađen hotel Lido, koji će imati pet zvjezdica. Na taj način na početku Velike plaže biće oko tri hiljade kreveta u visokokvalitetnim hotelima, što je prethodnih decenija bio najveći nedostatak ovog grada. Za grad kao što je Ulcinj, gdje kapaciteti u hotelima trenutno čine tek oko tri odsto ukupnih smještajnih kapaciteta, to je ogroman napredak.
Direktor za razvoj Karisma Nemanja Kostić kaže da ova kompanija sarađuje sa najvećim svjetskim turoperatorom, njemačkim TUI-jem, što, kako ističe, govori o kvalitetu kojem teže i koji postižu.
„U ovoj godini očekujemo popunjenost kapaciteta više od 90 odsto, zaključno sa oktobrom. Sezona će trajati šest mjeseci, znatno duže od dosadašnjeg prosjeka boravka gostiju u ovom dijelu primorja”, navodi Kostić i dodaje da su njihovi gosti dominantno iz zemalja Zapadne Evrope i da će im to biti prvi put da posjećuju Crnu Goru.
A iz kompanije Voli, koja je na 15 godina zakupila zemljište od 70 hektara u Šasu, saopšteno je da će ove godine izvršiti probnu proizvodnju povrća, te da će postaviti 1.500 do 2.000 metara kvadratnih plastenika, takođe za probnu proizvodnju.
Planira se da se na tom prostoru ove godine investira nešto manje od pola miliona eura.
Od naredne godine će se sijati i saditi, a oko 2025. godine predviđa se početak prerade. Procjena je da će do tada biti dovoljno proizvoda, odnosno sirovina sa zakupljenog prostora, kao i iz otkupa sa plodnog Anamalskog područja.
U toku je, inače, rekonstrukcija treće dionice na putu koji od Ulcinja vodi prema državnoj granici sa Albanijom. Očekuje se da će radovi na putu kojim u ovaj grad stiže najviše turista, a koji su vrijedni oko sedam miliona eura, biti završeni tek nakon sezone.
Za to vrijeme intenzivno se u Ulcinju gradi. I to najčešće nelegalno, dok je sudeći po podacima koje je saopštilo Ministarstva održivog razvoja i turizma, interesovanje vlasnika bespravno podignutih objekata za legalizaciju veoma slabo. Naime, do sada je u toj opštini podnijeto samo 140 zahtjeva, što je isuviše malo ukoliko se zna da je broj nelegalnih objekata zvanično oko pet hiljada. Stvarni broj je veći bar za još dvije hiljade.
Rok za podnošenje zahtjeva za legalizaciju je 15. jul ove godine i, kako navode iz Ministarstva, on neće biti produžavan.
Mustafa CANKA