Povežite se sa nama

OKO NAS

SEOSKI TURIZAM U CNOJ GORI: Možemo mnogo više od smještaja i hrane

Objavljeno prije

na

U domaćinstvima koja se bave seoskim turizmom kažu da se, i pored činjenice da je država počela da obraća pažnju na taj vid turizma, još dosta mora uraditi da bi mogli biti zadovoljni načinom valorizacije svega što stranim turistima mogu da ponude crnogorska sela

 

Seosko domaćinstvo Kraljska koliba nalazi se na trećem kilometru puta koji vodi od Andrijevice, prema Regionalnom parku prirode Komovi. To gazdinstvo, od prije 10-ak dana, prema odluci  komisije Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma, nosi titulu zvanično najuspješnijeg među svima  koji se u Crnoj Gori bave seoskim turizmom.

U porodični posao uključene su tri generacije, kaže za Monitor vlasnica Kraljske kolibe Nevenka Ćirović,  a turistima nude ono što sami proizvedu, priliku da uživaju u skoro netaknutoj prirodi i autentičnom ambijentu. „Trudili smo se da ponudimo  skladan spoj tradicionalnog i modernog. Objekat je izrađen od prirodnih materijala, kombinacijom kamena i drveta. Imamo restoran  od 20-ak mjesta u objektu i još dodatnih 30-ak na tarasi i ljetnjikovcu. Prvo smo registrovano seosko domaćinstvo na području Vasojevića i imamo najviši stepen u kategorizaciji od tri zvjezdice. Pored usluživanja domaće hrane, poslastica, imamo i   jedan apartman koji je u potpunosti izrađen od drveta.  Miris čamovine i ručno izrađene prostirke, ćilimi i dekice,  autentičnost  su koju turisti, kako tvrde, ne viđaju često“, otkriva Nevenka tajnu uspjeha porodičnog posla.

Ruralni turizam stidljivo je zaživio u Crnoj Gori, prva seoska domaćinstva sa turističkom ponudom registrovana su prije sedam-osam godina, ali sve više dobija na značaju. Oni koji se time bave tvrde i da im sve više pažnje poklanjaju i turisti i država.

Ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran  Đurović pohvalio se, nedavno u Kolašinu, kako je broj gazdinstava koja se bave turizmom tokom minule tri godine značajno povećan. Sa 65 koliko ih je bilo  2019. na danas registrovanih 240. ,,Naše opredjeljenje je da nastavimo da stimulišemo seoska domaćinstva, koja se bave pružanjem ugostiteljskih usluga u ruralnim područjima. Ideja je da i dalje širimo njihovu ponudu i radimo na jačanju kvaliteta. Želimo da seoski turizam postane jedan od pokretača ekonomskog rasta, kroz otvaranje novih radnih mjesta i sprječavanje odlaska mladih sa sela. Sve sa uvjerenjem da razvijen seoski turizam, u sprezi sa poljoprivredom, kao rezultat daje zdravu i stabilnu ekonomiju”, poručio je ministar.

U Strategiji razvoja ruralnog turizma stoji podatak da je nejveći broj turista koji su posjetili izdavaoce smještaja u crnogorskim selima došao iz zemalja Zapadne Evrope (37,4 odsto), zatim, sa Zapadnog Balkana (31,1odsto ), pa Centralne i Istočne Evrope (12 odsto). Ankete su pokazale da su gastronomska ponuda, uživanje u očuvanoj prirodi daleko od urbane sredine i mogućnost aktivnog odmora  ono što se turistima najviše dopada u seoskim domaćinstvima.

To je, kao najjače  utiske svojih gostiju primijetio, kaže za Monitor Radan Božović iz Berana, prema ocjeni Ministarstva najuspješniji mladi seoski domaćin.   Cijela porodica Božović angažovana je na imanju Mlječna dolina.  Radan je apsolvent veterine, a za poljoprivredu, odnosno seoski turizam, odlučio se nakon što je shvatio da od slabo plaćenih sezonskih poslova na primorju sebi ne može obezbijediti školovanje. Do tada je stočarstvo bilo dodatno zanimanje porodice, a sada imaju 13 krava, ovce, kokoške, svinje, veliko imanje i autentične smještajne kapacitete za turiste.

„Gosti su fascinirani mogućnošću da učestvuju u poslovima koji su nama na selu svakodnevica i rutina. Sve im je zanimljivo, od podlaganja vatre u šporetu do muže krava. Riječ je, uglavnom o stranim turistima koji dolaze iz velikih gradova, pa je za njih ovdje sve novina. Mnogo interesovanja izaziva i to što je moja majka u prilici da im pokaže kako se plete ili spremaju domaći specijaliteti.  Oduševljeni su domaćom hranom. Gotovo sve  što iznesemo  na trpezu sami smo proizveli“, objašnjava Božović.

On ukazuje da seoski turizam „nije samo prodaja hrane i smještaja i mogućnost da  turisti vide dio naše tradicije“. I u domaćinstvu Ćirovića  turistima omogućavaju da zavire u dio tradicije, istorije i kulture ljudi toga kraja. Takođe i da kupe autentične suvenire ručne izrade. Sve to je, kažu sagovornici Monitora, poseban kvalitet seoskog turizma. S druge strane, pred domaćicama i domaćinima je mnogo izazova, pa im je potrebna, poručuju, podrška za obogaćivanje ponude, promociju, te ulaganja u infrastrukturu…

„Relativno veliki broj seoskih domaćinstava vode starije osobe koje nijesu dovoljno vješte u komunikaciji sa stranim gostima, koje se otežano ili nikako služe internetom ili ne govore strane jezike.  Svakako jedan od realnih izazova je što gost hoće posvećenost, a kada ste na imanju, na njivi ili u voćnjaku gost može biti uskraćen za nešto što potencijalno očekuje, tako da i to može biti određeni problem“, ukazuje Ćirović. Kaže i da „brojna domaćinstva opterećuje obavezna fiskalizacija pa bi trebalo, kroz nova zakonska rješenja, naći odgovor na taj problem“. Time bi, uvjerena je Ćirović,  siva ekonomija u oblasti seoskog turizma  bila svedena na minimum.

Neke od tih teškoća prepoznate su i u nacionalnoj Strategiji. U tom dokumentu, na primjer, piše da  razvoj seoskog turizma koči veliki broj  neregistrovanih  smještajnih kapaciteta i visok procenat sive ekonomije koji uzrokuju i postojanje nelojalne konkurencije. „Pružaoci usluga smještaja se ne registruju zbog komplikovanih administrativnih procedura i cijene. Seoska domaćinstva se ne registruju iz razloga što su uvjereni da će im inspekcija svakodnevno dolaziti u kontrolu“, konstatacije se u Strategiji.

Kao veliki problem navode i nerazvijenu putnu i ostalu infrastrukturu, nedostatak znanja i vještina za bavljenje ruralnim turizmom… U Strategiji je sugerisano i da bi trebalo obezbijediti sistemske olakšice za početnike u bavljenju ruralnim turizmom, koje bi se ogledale u davanju određenog grejs period.

„Potrebno je da lokalne turističke orgnizacije (LTO) i Nacionalna turistička organizacija  (NTO) intenziviraju saradnju u domenu promocije atrakcija, tura i pojedinačnih proizvoda, u okviru te vrste turizma. Sistem turističkog informisanja još  nije dostigao stepen razvoja koji bi mogao biti konkurentan na međunarodnom tržištu…”, sugerisano je u tom dokumentu.

No, i pored brojnih izazova, početničkih grešaka i nesigurnosti, Crnoj Gori, kad je riječ o razvoju seoskog turizma, ide na ruku što globalni i regionalni trendovi ukazuju na to da turisti sve više traže nove, neistražene i destinacije koje  nije zahvatio masovni turizam. U tome se ogleda šansa seoskih domaćinstava koja turistima može pružiti jedinstveno iskustvo, bogatstvo gastronomije i prirodnih ljepota i priliku za sve traženiji „digitalni detoks“, kako se popularno naziva odmor od kompjutera i telefona.

                                                                   Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

UKIDAJU LI SE KONCESIJE ZA IGRE NA SREĆU: Duboka ruka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok država pokušava da izmjenama zakona uzme za sebe što veći dio kolača od ovog unosnog biznisa, na prevenciji i borbi protiv zavisnosti od kocke malo se radi

 

 

Vlada je početkom ovog mjeseca utvrdila Predlog zakona o izmjeni Zakona o koncesijama, kojim se definiše da oblast igara na sreću nije više predmet davanja koncesije.

Predstavnici Ministarstva finansija su obrazlažući Predlog zakona o igrama na sreću kazali da ne postoji regulativa Evropske unije sa kojom se on usklađuje, da se novim zakonom ukida dosadašnji koncesioni princip dodjele prava priređivanja. Tako će, po novom zakonu, svi koncesionari u roku od 270 dana izgubiti koncesiju, bez obzira do kada im ona traje. Nakon toga će ukoliko ispunjavaju uslove iz novog zakona dobiti pravo priređivanja u upravnom postupku.

Ova najava je izazvala buru kod priređivača igara na sreću. „Umjesto da nakon dvije decenije država konačno uspostavi stabilan i predvidiv normativni okvir, Predlog zakona o igrama na sreću uvodi ozbiljne biznis barijere koje direktno ugrožavaju opstanak legalnih priređivača, dok istovremeno omogućava nekontrolisani rast sive ekonomije i nelegalnog tržišta“, saopšteno je iz Grupacije priređavača igara na sreću.

Iz ove Grupacije se žale da je država u posljednjih par mjeseci usvojila niz zakona kojima se ograničava rad priređivačima igara na sreću. Tvrde da nauštrb legalnog koje zapošljava tri hiljade radnika, raste sivo tržište kocke koje obuhvata 70 odsto tržišta.

Naveli su neke od, kako tvrde, prepreka koje im država nameće: drastično povećanje naknada do 50 odsto; uvođenja administrativnih restrikcija kroz ukidanje koncesija i komplikovanih procedura registracije; čak 30 osnova za oduzimanje odobrenja za rad; više od 200 kaznenih odredbi… S druge strane zamjeraju što nema konkretnih mjera protiv nelegalnih priređivača.

Istakli su i da novi zakon nanosi ozbiljan udarac javnim finansijama – njegovim donošenjem država gubi najmanje 40 miliona eura prihoda, što direktno ugrožava finansiranje osnovnih javnih potreba i društvenih programa.

Protekle sedmice, skupštinski Odbor za zakonodavstvo povukao je privremeno predlog Zakona o igrama na sreću sa rasprave. Razlog: nije usklađen za važećim Zakon o koncesijama, a poslanicima nisu  dostavljene izmjene Zakona o koncesijama koje bi bile usklađene sa novinama iz novog Zakona o igrama na sreću.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠINU FALI ZEMLJIŠTE ZA KAPITALNE PROJEKTE: Opštini u centru ostali samo “okrajci”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Za nekoliko infrastrukturnih projekata u Kolašinu konačno postoji volja, tehnička dokumentacija i novac. Međutim, zbog ranije prodaje opštinske zemlje u bescijenje, u centru grada sada fali prostora. Zato će lokalna uprava biti prinuđena da po visokim aktuelnim tržišnim cijenama kupuje na hiljade “kvadrata” od privatnika

 

 

U okviru Detaljnog urbanističkog plana (DUP) Centar, Opštini Kolašin fali zemljišta u svom vlasništvu, pa će za nekoliko kapitalnih projekata biti prinuđena da nedostajuće parcele kupuje po “paprenim” cijenama od privatnika.

To je posljedica dugogodišnje prakse tokom  prethodne dvije decenije, kada su u bescijenje prodavane mnoge parcele, kako u centru grada, tako i u najbližoj okolini. Precizne podatake o površini koja je u opštinskom vlasništvu u DUP Centar do zaključenja ovog broja Monitoru nijesu mogli saopštiti iz lokalne uprve. Navodno, da bi se došlo do tih podataka potrebno im je mnogo više vremena, jer je, kako su objasnili, potrebno provjeriti svaku od parcela u okviru DUP-a ponaosob.

Na tu temu je  zvanično odbilo da govori i nekoliko lokalnih funkcionera. Ipak, jedan od njih  nezvanično kaže da je vlasništvo Opštine u gradskom dijelu svega nekoliko hiljada “kvadrata”. On objašnjava da je najveća parcela ona “preko puta Opštine od 2.000 metara kvadratnih, a da su sve ostale okrajci preostali od davno prodatih parcela”.

“Situacija  je zaista nezavidna. Vrlo male površine su u opštinskom vlasništvu i više kapitalnih projekata biće realizovano tek nakon kupovine zemljišta od privatnika. Pored toga, nedostaje prostor za zelene površine, rekreaciju, pješačku infrastrukutu…Najdrastičniji je, svakako, slučaj  jedinog gradskog  parka, koji odavno nije  vlasništvo Opštine, već je, pod sumnjivim okolnostima, postao imovina kompanije koja je vlasnik hotela Bjanka”, kaže dobro upućeni  sagovornik Monitora.

Pored toga što nema park, Opština će kupovati zemljište za novi vjerski objekat, planiran Prostornim urbanističkim planom (PUP) ispod zgrade Elektroprivrede Crne Gore, kao i za parking-garažu. Kako bi uradila trotoar u Ulici Dunje Đokić i još nekoliko saobraćajnica, Opština će takođe morati “odriješiti kesu”, a u centru nije bilo mjesta ni za Dnevni boravak za djecu sa smetnjama u razvoju, pa će taj objekat biti građen u Sportskoj zoni. To je prostor u blizini naselja Lug, pored šetalita na Tari. U okviru DUP Sportska zona, takođe, velike površine su, prije 20-ak godina, prodate različitim privatnim kompanijama.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

IZAZOVI REAKTIVICIJE BERANSKOG AERODROMA: Investicija za spas Berana i sjevera

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić je označio „tri potencijalna aerodroma“ u Nikšiću, Beranama i Ulcinju kao predmet  pažnje Vlade obećavši „da ćemo sve tri opcije razmatrati“.  Aerodromi u Nikšiću i Ulcinju su skromnih mogućnosti i bez razrađene infrastrukture i studije izvodljivosti. Aerodrom iznad Berana pruža drugačiju sliku

 

 

Premijerski sat u srijedu je zaokupio pažnju javnosti zbog najave investicije u ulcinjskoj opštini, koja bi, po riječima premijara Milojka Spajića, trebala ubrizgati državi 30 milijardi eura u turističku industriju primorja. Opaska premijera Spajića da su „aerodromi usko grlo privrede i da treba otvoriti pitanje i ostalih (mimo Podgorice i Tivta)“  privukla je  malo pažnje usljed zahuktale debate o opravdanosti i transparentnosti arapskog investiranja na Velikoj plaži. Premijer je označio „tri potencijalna aerodroma“ u Nikšiću, Beranama i Ulcinju kao predmet pažnje Vlade obećavši „da ćemo sve tri opcije razmatrati“. Aerodromi u Nikšiću i Ulcinju su skromnih mogućnosti i bez razrađene infrastrukture i studije izvodljivosti. Aerodrom  iznad Berana pruža drugačiju sliku.

Monitor saznaje  da je komisija Vlade prije četiri sedmice  obišla i mapirala sve kuće u blizini aerodromske piste koje bi se morale ukloniti da bi aerodrom postao opet operativan i proširen. Trenutno se radi na kompletiranju baze podataka velikog broja divlje izgrađenih kuća u neposrednoj blizini piste. Aerodrom je 60 tih i 70 tih prošlog stoljeća održavao komercijalne linije za Beograd, Zagreb i Ljubljanu. Kasnije je ostao samo vojni i trenažni dio aerodroma. Zatečena aerodromska infrastruktura, hangari i instalacije su u lošem stanju. Stanje piste, koja bi morala biti proširena, je dalje iznenađujuće dobro.

Do sada su mnoge kompanije i strani investitori pokazivali interesovanje za ulaganje i reaktiviranje aerodroma. Njegovo ponovno otvaranje je u doba Demokratske partije socijalista (DPS) bila česta tema i obećanje pred državne i lokalne izbore. Najavljivano je i da je NATO zainteresiran za njegovo korišćenje. Kasnije je javljeno da NATO logistika na Kosovu i skopskom aerodromu zadovoljava trenutne potrebe Alijanse i da ne planiraju koristiti Berane.

Kada se početkom 2023. godine u javnosti pojavio novi investitor, ovoga puta Njemac, većina Beranaca je bila skeptična. Maik Štajnmuler, vlasnik njemačke avio kompanije Elite Private Jet Service Gmbh je tadašnjem premijeru Dritanu Abazoviću dao konkretnu ponudu na stolu. Njegova kompanija eksluzivno opslužuje renomiranu Minhensku bezbjedonosnu konferenciju (MSC) koja se održava u februaru svake godine. Zadužena je za prijevoz šefova država i vlada kada oni za tu priliku ne koriste državne letilice.    Štajnmuler je istakao da je okupio prestižne koinvestitore i da je to prilika koja se ne smije propustiti. Pismo namjere je poslato Vladi još 25. maja 2022. godine. Da je nešto ozbiljnije po srijedi vidjelo se u aprilu 2023. godine kada je potpisan Memorandum o razumijevanju s Vladom.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo