Glavni specijalni tužilac Vladimir Novović se 26. aprila obratio Tužilačkom savjetu sa zahtjevom da mu na period od dvije godine upute višu državnu tužiteljku Tanju Čolan Deretić, tužioca iz ODT-a Podgorica Vukasa Radonjića i kandidata za tužioca Jovana Vukotića
Tekst: Glavni specijalni tužilac Vladimir Novović insistira na promjeni kadrova unutar Specijalnog državnog tužilaštva (SDT). Prvo je tražio promjenu Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO), kako bi doveo ljude od povjerenja. Umjesto Dragana Radonjića na to mjesto doveden je iskusni, ali i kontroverzni, policijski službenik Predrag Šuković. On je zajedno sa Novovićem, gotovo rasformirao cijeli policijski tim koji je zatekao i iz policijskih redova izabrao 15 novih pripadnika. Ubrzo nakon toga priveden je, a zatim i uhapšen, predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić.
Gavni specijalni tužilac je od vršiteljke dužnosti vrhovne državne tužiteljke Maje Jovanović više puta tražio nove tužioce koji bi mu pomogli u novim predmetima, ali i „zaostalim predmetima iz proteklog perioda“. Nepovjerenje Novovića u pojedine tužioce koje je zatekao u svojoj instituciji, značajno mu otežavaju posao.
Već ove sedmice Specijalno državno tužilaštvo privremeno će dobiti nove tužioce. Novović se 26. aprila obratio Tužilačkom savjetu sa zahtjevom da mu na period od dvije godine upute višu državnu tužiteljku Tanju Čolan Deretić, tužioca iz ODT-a Podgorica Vukasa Radonjića i kandidata za tužioca Jovana Vukotića.
Tužilac Vukas Radonjić prvi je na spisku Novovića. Karijeru je u decembru 2008. počeo kao sudijski pripravnik u Višem sudu u Podgorici. Godinu kasnije bio je savjetnik u tom sudu, a potom je 2013. godine izabran za zamjenika državnog tužioca u podgoričkom Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT). Tri godine kasnije izabran je za tužioca u istoj instituciji na četiri godine, a u martu 2020. i na stalnu funkciju. Godinu kasnije određen je i za portparola ODT-a Podgorica, ali i za specijalizovanog tužioca za krivična djela protiv intelektualne svojine.
Radonjić je u oktobru prošle godine istraživao ko je u sistemu Uprave policije krajem decembra 2020. godine dao nalog za skidanje zabrane ulaska visokopozicioniranim članovima takozvanog kavačkog klana iz Beograda Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću. Tokom rada na predmetu, tražio je hapšenje službenika Uprave policije Aleksandra Boškovića i Saše Đurovića, zbog zloupotrebe službenog položaja, ali je tadašnje Specijalno državno tužilaštvo istog dana preuzelo slučaj i kasnije utvrdilo da u postupcima policajaca nema elemenata krivičnog djela.
Bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić od Radonjića je tražio izjašnjenje povodom toga, gdje je tužilac iz ODT-a detaljno obrazložio razloge zbog čega je imao osnov sumnje za hapšenje Boškovića i Đurovića, ali ne i za bivšeg pomoćnika direktora Uprave policije Enisa Bakovića, koji je policajcima naredio da ukinu zabranu, ali samo zbog toga što je kao ,,tužilac ODT-a nenadležan za gonjenje javnih funkcionera”…
Radonjić je prilikom hapšenja majke lidera Demokratskog fronta Milana Kneževića u januaru 2020. godine bio protiv takvog zahtjeva policije, obavještavajući CB Podgorica da će zahtjev sudu za odobrenje pretresa kuće Kneževića i još sedam osoba proslijediti tek ukoliko osnove sumnje da će se pretresom pronaći tragovi krivičnog djela… Prošle godine je zadužio i predmet od MUP-a za pronevjeru sistema kontrole na graničnim prelazima, gdje postoje sumnje da je država zakinuta za milion eura.
Tužiteljka Tanja Čolan Deretić je karijeru počela u Osnovnom državnom tužilaštvu Kotor, gdje je obavljala i poslove tužiteljke i portparolke, a potom je napredovala u Više državno tužilaštvo u Podgorici, gdje je dužila brojne predmete mafijaških likvidacija, eksplozija… Prošlog ljeta je bila i kandidat viših tužilaštava da uđe u sastav novog Tužilačkog savjeta. Kandidat za tužioca Jovan Vukotić je još 24. decembra 2019. godine na sjednici Savjeta izabran na spisak od sedam kandidata, a prema rasporedu sa rang-liste, a potom su raspoređeni na inicijalnu obuku u ODT-u Podgorica.
Novovićev zahtjev, prema članu 24 Zakona o specijalnom državnom tužilaštvu zbog ,,obavljanja poslova hitne prirode ili povećanog obima posla”, naći će se danas pred članovima Tužilačkog savjeta, koji bi na sjednici trebalo da se izjasne da li postoji zakonska ili tehnička prepreka da se odobri raspoređivanje tri nova tužioca u SDT-u. Prema Pravilniku o unutrašnjoj sistematizaciji radnih mjesta, broj specijalnih tužilaca je već popunjen u Specijalnom državnom tužilaštvu. Kako svi imaju stalne funkcije i raspored, Novović ne može tražiti rotiranje ili drugačije popunjavanje unutar tužilačkog sistema, već mora rukovoditi naslijeđenim timom Milivoja Katnića.
,,Iz posljednjeg izvještaja o radu SDT-a proizlazi da postoji zaostatak većeg broja nezavršenih istraga i finansijskih istraga, što bi uz otvorene istrage u 2022. godini, dovelo do toga da se sa postojećim brojem specijalnih tužilaca ne poštuje rok za okončanje istraga. Činjenica je da je u značajnom broju predmeta ovaj rok prekoračen, tako da tim predmetima treba dati prioritet u radu”, najavio je Novović.
Premijer Dritan Abazović potvrdio je Monitoru da za desetak dana očekuje da Novović dobije nove tužioce. Kaže da će se potruditi da aktuelna Vlada na sve moguće načine pruži podršku novom glavnom specijalnom tužiocu.
Do sada se problem oko upućivanje tužilaca javio zbog želje Novovića da u svom timu vidi tužiteljku Čolan Deretić, ali u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici sada ima svega šest tužilaca (prema Aktu o unutrašnjoj sistematizaciji trebalo bi da ih ima čak 16), pa to do sada nije bilo moguće. Jovanović je na posljednjoj sjednici Tužilačkog savjeta pojasnila da se mora izmijeniti Poslovnik tog tijela, a potom i da se izabere Komisija za napredovanje nakon čega će se stvoriti zakonski uslovi da se zakažu intervjui sa kandidatima, koji su se prijavili za četiri mjesta u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici.
Pohvale na račun tužilaštva i policije stigle su i iz Evropske komisije. U najnovijem neformalnom izvještaju Evropske komsije, pohvaljen je rad tužilaštva u dijelu borbe protiv organizovanog kriminala, zapljene cigareta, kokaina i sprečavanja ubistava među kriminalnim klanovima.
Medenici određeno zadržavanje
Milošu Medenici, sinu bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice, određeno je zadržavanje do 72 sata. To je saopštio njegov branilac advokat Stefan Jovanović, pojasnivši da će u tom roku biti priveden kod sudije za istragu. Zbog tajnosti postupka nije mogao govoriti o detaljima, naglasivši da se Medenica predao nadležnim organima. Do zaključenja broja nije odveden kod sudije za istragu.
Uhapšen je nakon što je avionom iz Beograda sletio na aerodrom u Golubovcima. Za njim je Viši sud 5. maja naredio raspisivanje nacionalne potjernice jer se sumnjiči da je organizovao kriminalnu grupu čiji je član bila i njegova majka, dugogodišnja prva žena crnogorskog sudstva.
Po podacima Europola, Medenica se bavio krijumčarenjem cigareta i trgovinom droge. On se do sada navodno nalazio u jednoj beogradskoj klinici, gdje se liječio od bolesti zavisnosti. Njegova majka Vesna Medenica uhapšena je 17. aprila zbog sumnje da je kao član kriminalne organizacije izvršila protivzakoniti uticaj i nalazi se u pritvoru.
Pojedine kolege negodovale zbog izbora Radonjića
Više izvora iz tužilaštva tvrde da su unutar tužilačke organizacije postojale grupe, koji su željele da stopiraju prelazak tužioca Vukasa Radonjića, kojeg GST želi da vidi u timu Specijalnog državnog tužilaštva. Pojedinim članovima Tužilačkog savjeta obrazloženo je da Radonjić nema 10 godina tužilačkog iskustva kako bi mogao zakonski da pređe u to tužilaštvo.
Radonjić neće biti izabran za specijalnog državnog tužioca već će samo biti upućen na ispomoć, prema članu 24 Zakona o specijalnom državnom tužilaštvu. Zbog toga, tvrde naši izvori, nema zakonskih barijera da se nađe u Specijalnom državnom tužilaštvu.
Ivan ČAĐENOVIĆ