U četiri slučaja ispitivanja nesklada između životnog stila nekadašnjih javnih funkcionera i njihovih zarada i imovine formirani su krivični predmeti koji su trenutno u fazi izviđaja. Dva slučaja tiču se nekadašnjih ministara u Vladi Duška Markovića Kenana Hrapovića i Mevludina Nuhodžića, jedan policijske službenice, a jedan odgovorne osobe iz nevladinog sektora
„Pozdravljamo svaku inicijativu koja se odnosi na istraživanje životnog stila javnih funkcionera i sa njima povezanih osoba, imajući u vidu da on godinama evidentno odskače od za njih prijavljenih prihoda, i da je ta anomalija imanentna nosiocima bivše, ali i sadašnje vlasti”. To kaže za Monitor predstavnik Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Lazar Grdinić o nedavnoj odluci Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) da pokrene četiri slučaja u kojima ispituje nesklad između životnog stila nekadašnjih javnih funkcionera i njihovih zarada i imovine.
Dva slučaja odnose se na istragu životnog stila ministara iz Vlade Duška Markovića – Kenana Hrapovića, koji je obavljao funkciju ministra zdravlja i Mevludina Nuhodžića, ministra unutrašnjih poslova. Preostala dva slučaja tiču se jedne službenice policije i jedne odgovorne osobe iz nevladinog sektora.
Iz SDT-a su za Radio Slobodna Evropa (RSE) saopštili da su u svim slučajevima formirani krivični predmeti koji su u fazi izviđaja. Ovoj inicijativi prethodilo je obavještenje iz Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), odakle su od kraja 2020. samoinicijativno upoređivali imovinske kartone funkcionera sa dostupnim bazama podataka, kako bi se utvrdile nelogičnosti između prijavljenih prihoda i imovine i stila življenja. Važeći Zakon o sprečavanju korupcije nema zakonsku normu koja bi to omogućila. Ta norma unijeta je u novi zakon, koji je u formi Nacrta, usvojen na Odboru za antikorupciju Skupštine Crne Gore.
„Praćenje životnog stila obuhvata upoređivanje prijavljenih prihoda i imovine u odnosu na potrošačke navike, mjesto stanovanja i imovinu javnog funkcionera, bračnog ili vanbračnog supružnika i djece”, navodi se u Nacrtu.
Grdinić ističe da ne treba prejudicirati ishod istrage, naročito ako uzmemo u obzir da SDT funkcioniše u ograničenim kapacitetima, a da radi na mnogo slučajeva. Ipak, upozorava on, ako i ove istrage ostanu u fazi izviđaja, poslaće se demotivišuća poruka javnosti. „Poruka da se bahatom ponašanju funkcionera i članova njihovih porodica ne može stati na kraj, da ono za posljedicu nema pravnu sankciju i djelotvornu provjeru. I, najopasnije, da se korupcija isplati”, kaže on.
Sudeći po izvještaju o radu ASK-a za 2022, do kraja te godine svega jedan predmet ovog tipa dostavljen je tužilaštvu na dalje postupanje. To navodi na zaključak da su drugi slučajevi otvoreni u posljednje vrijeme, ali i otvara pitanje da li su uopšte pokrenuti od strane Agencije, ili samonicijativno od strane SDT-a, upozorava još Grdinić.
On ocjenjuje da je dosadašnji rad ASK-a bio selektivan, površan i nesvrsishodan, pošto Agencija, kako sama navodi, vrši usporedbu podataka sa stanjem u registrima. „Ekstravagantan stil života, luksuzna putovanja, garderoba, nakit, potrošačke navike i slično nijesu kategorije podataka koji se vode u javnim registrima, a Agencija je propustila da makar konstatuje očiglednu razliku između sredstava potrebnih da bi se finansirao određeni stil života i prihoda koje joj funkioner prijavljuje”, smatra Grdinić.
Agencija je SDT-u u maju 2022. godine dostavila obavještenje kojim ukazuje da su pojedini članovi porodice Nuhodžić, vlasnici nepokretne imovine koja ne odgovara njihovim prihodima. U ovom slučaju SDT utvrđuje postojanje osnova sumnje da je učinjeno krivično djelo protiv službene dužnosti. U imovinskom kartonu Nuhodžića, koji je dostupan na sajtu ASK-a, nema podataka o imovini njegovih kćerki, jer javni funkcioneri nijesu dužni da prijavljuju imovinu djece koja ne žive sa njima. On je vlasnik stana u Podgorici od 71 kvadrata, kuće od 116 u Bijelom Polju i više od 11.000 kvadrata zemljišta. Njegova supruga Aida ima kuću od 160 i dvorište od 676 kvadrata u Podgorici.
U prethodnih nekoliko godina, iz ASK-a su saopštavali da je Nuhodžić kršio Zakon o sprečavanju korupcije, jer nije prijavljivao čitavu imovinu.
Nuhodžić je za RSE potvrdio da njegova kćerka Belma posjeduje dva stana – u Podgorici od 124, a u Budvi od 77 kvadrata, a druga kćerka Dženana ima 1000 kvadrata zemljišta na Žabljaku.
„U fokusu obavještenja koje je ASK uputio SDT-u nalaze se nekretnine moje kćerke Belme Gušmirovičeve, koja je udata već 14 godina i živi u Pragu. Njen suprug je uspješan biznismen i vlasnik više restorana u Češkoj. Imovina moje druge kćerke Dženane, koja je bila predmet provjere, podrazumijeva hiljadu kvadrata zemljišta u Opštini Žabljak, koja je kupljena za iznos od 3.500 eura u trenutku kada je ona već pet godina radila i imala dobra mjesečna primanja”, naveo je Nuhodžić za RSE.
I Hrapović je, zbog toga što nije prijavio kompletnu imovinu, prekršio Zakon o sprečavanju korupcije. SDT, inače, duže od dvije godine ispituje životni stil članova Hrapovićeve porodice, odnosno ćerke Selme. Do toga je došlo nakon što je Centar za građansko obrazovanje (CGO) u aprilu 2021. podnio inicijativu ASK-u da se preispita stil života Hrapovića. Hrapovićeva ćerka je na društvenim mrežama objavila fotografije na osnovu kojih se zaključuje da je u kratkom periodu obišla Majami, Njujork, Dohu i Abu Dabi.
U to vrijeme su, prema podacima ASK-a, Hrapovićevi mjesečni prihodi kao ministra bili oko 2.080 eura.
Provjerovan je i stil života supruge odlazećeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, Lidije, u novembru 2022. godine, zbog skupocjene garderobe u kojoj se često pojavljuje u javnosti. Do te provjere je došlo nakon što je ona na protestu opozicije ispred Parlamenta u novembru 2022. nosila Diorov prsluk koji košta oko 4.000 eura. Takvih je primjera bilo mnogo, a posljednji je zabilježen na krunisanju novog britanskog kralja Čarlsa Trećeg i njegove supruge Kamile u Vestminsterskoji opatiji minule subote u Londonu, kada se Lidija pojavila u žutoj svilenoj haljini brenda Valentino, koja košta nešto manje od 10.000 eura.
Prema podacima ASK-a Đukanović ima platu od oko 2.400 eura, a njegova supruga mjesečno zarađuje oko hiljadu eura.
U slučaju Đukanovića iz ASK-a nijesu utvrdili nikakve nepravilnosti.
SDT istražuje i da li je direktorka ASK-a Jelena Perović zloupotrijebila službeni položaj, koristeći službene automobile mimo propisa. „Iz MANS-a su u februaru ove godine SDT-u podnijeli krivičnu prijavu protiv Perović, za krivično djelo zloupotreba službenog položaja, po kojoj je u toku izviđaj, a prikupljaju se podaci, obavještenja i dokazi potrebni za donošenje odluke”, zvaničan je odgovor SDT-a koji potpisuje tužilac portparol Vukas Radonjić.
I Ministarstvo unutrašnjih poslova nedavno je najavilo da će i životni stil policijskih službenika biti predmet provjere, a da će se time baviti posebna jedinica policije.
Podaci EUROPOL-a dostavljeni Crnoj Gori pokazuju da su se pojedini crnogorski policajci enormno obogatili. To je nedavno potvrdio i Zoran Miljanić, ministar bez portfelja, zadužen za aktivnosti u borbi protiv korupcije, kazavši da neki policijski službenici na računima imaju i preko 50 miliona eura. „Podaci su označeni kao tajni, sa njima se ne smije baratati u javnosti, zbog nepovjerenja prema određenim osobama u bezbjednosnom sektoru”, kazao je Miljanić za Televiziju Crne Gore.
Novina u Nacrtu Zakona o sprječavanju korupcije je i da će javni funkcioneri morati da prijavljuju imovinu za sve članove porodice, bez obzira da li žive s njima. Ispitivaće se i imovina u zemlji i inostranstvu, kao i bankarski podaci bez traženja saglasnosti.
Za sad je, prema riječima predstavnika MANS-a, NVO koja je bila dio radne grupe za izradu Nacrta, ustanovljena šira, radna definicija Životnog stila, koju je neophodno dalje razrađivati, kao i sam Zakon i procedure provjere. „Nacrt je konkretan i predviđene izmjene tretiraju postojeće pravne praznine koje služe Agenciji da, uz očigledan nedostatak hrabrosti i političke volje, selektivno istražuje i postupa u slučajevima nesrazmjere prihoda i imovine nosioca javnih funkcija u Crnoj Gori”, navodi Grdinić.
Gotovo svi predlozi MANS-a do sada su i usvojeni. Jedan od onih koji nije uvažen, odnosi se na obavezu funkcionera da prijavljuju i iznos poreza koji su platili na godišnjem nivou. „Na tome ćemo insistirati. MANS će i dalje detaljno pratiti i učestvovati u ovom procesu. Imajući u vidu poltičku situaciju i gotovo neskrivenu ambiciju pojedinih partija da politizuju borbu protiv korupcije, jako je važno da zakon prođe istinsku javnu raspravu, kao i da sve sugestije Evropske komisije budu razmatrane sa dužnom pažnjom”, zaključuje Grdinić.
Andrea JELIĆ