Povežite se sa nama

Izdvojeno

SARAJLIJA DR ADNAN ČUSTOVIĆ, NAUČNIK SVJETSKOG GLASA: Još govorim „gradski“

Objavljeno prije

na

Početkom 1992. godine,  radio je na specijalističkom usavršavanju iz alergologije na klinici u Mančesteru. Spremao se da se vrati u rodni grad.Tek rođena beba i supruga čekali su ga u gradu koji je već bio pod opsadom, po kome su padale bombe… Još telefonske linije nisu prekinute, Adnan je zvao suprugu i govorio  joj da se ne brine ni za bebu, a ni za sebe jer on  se vraća. Nije se vratio. Porodica se sastavila na Ostrvu….  Od 2020. član je Britanske akademije medicinskih nauka

 

,,Ja sam  dijete Koševa”, kratko odgovara dr Adnan Čustović  Sarajlija i akademik Britanske akademije medicinskih nauka. Bliža odrednica, ulica Fuada Midžića.  „Ko zna gdje je to, zna,  ko ne zna nema veze…” To je ona ulica koju Miljenko Jergović opisuje u knjizi  Sarajevo plan grada.

Ovdje, u ovoj ulici, osnovane su  rok grupe Elvis J Kurtović & His Meteors, Zabranjeno pušenje a  i nastali stihovi:  ,, …Selena zar ne čuješ urlik tigrova ispod tvoga prozora, u Fuada Midžića…” Nije to bila imaginacija pjesnika, već su zaista urlale zvijeri iz obližnjeg zoo vrta  Pionirska dolina. Okupljalo se ovdje, sjeća se naš sagovornik Adnan,  kod Mikija i Cece Pudarića. ,,Slušali smo prvi put pank i singl  Good save the queen koji je Ceco donio među raju. Družili smo se u tom našem kraju, bez razlike na socijalni stalež. Djeca univerzitetskih profesora sa radničkom djecom. Sve je to davalo poseban kvalitet. Nervirali smo Kiku Sarajlića jer smo šutali  loptu ispod njegovog prozora, dok je veliki pjesnik pisao. Ili, još gore, igrali basket na kućni broj”.

Ovdje se sticala velika komparativna prednost  u odnosu na kolege sa Zapada. „Ono, iskustvo ulice. Odrastali smo u sigurnom orkruženju,  gdje  je najgore što ti se moglo desiti  jača šljaga”.

Sve dok se nije desio pakao, on 1992. Više nema ni ulice Fuada Midžića, a tek poneki predratni  stanar još živi tu.

,,Neki se bune i tvrde da se Sarajevo promijenilo, da više nije isti grad kao prije rata. A kako se ne bi promijenilo nakon svih užasa kroz koje je prošlo. Znam kako je mojoj mami bilo, te gotovo četiri godine barbarske opsade. Premda sam u Sarajevu rođen i proveo prvih 30 godina, nisam tamo više od tri decenije. To Sarajevo je danas grad ljudi koji u njemu žive. Ja nemam pravo da bilo kome govorim kako i šta treba da radi. To oni moraju odlučiti. Moj grad i dalje živi u meni, Zdenki i našim prijateljima kojih ima i tamo, a i rasutih po cijelom svijetu”, govori dr Adnan Čustović.

Osnovne studije na Medicinskom fakultetu završio je 1985. godine kao jedan od najboljih u generaciji. Činjenica da je Adnanov otac bio redovan profesor na fakultetu, na kojem je on sa tako dobrim ocjenama apsolvirao, bila je razlog da se upita: „Da li je sve bila moja zasluga, ili je očevo prezime ipak imalo uticaja?”  Prihvatio je izazov i nakon zavšenih magistarskih studija ekperimentalne medicine u Sarajevu, stručno usavršavanje nastavio u Engleskoj. ,,Osnovna karakteristika Britanije je, a to mi je mnogo značilo, da  nikog nije briga ni ko si ni odakle si. Važno je kakav si. To čini život neuporedivo jednostavnijim. Ali, ima tu i ona fundamentalna prevara tog anglosaksonskog liberalnog kapitalizma. Da ako si pametan, vrijedan, onda ćeš kao sigurno uspjeti. Sve ovo, biti pametan, vrijedan i uporan je naravno neophodno, ali za uspjeh i ostvarivanje ciljeva neophodna je i sreća”.

Dr Adnan Čustović je  bio briljantan, ali je imao i sreće. Početkom 1992. godine,  radio je na specijalističkom usavršavanju iz alergologije na klinici u Mančesteru. Spremao se da se vrati u rodni grad. Tek rođena beba i supruga čekali su ga u Sarajevu koje je već bilo pod opsadom, po kome su padale bombe… Još telefonske linije nisu prekinute. Adnan je zvao suprugu i govorio  joj da se ne brine ni za bebu, a ni za sebe,  jer on  se vraća. Nije se vratio. Danas  kaže: ,,Moja žena je bila pametnija od mene”. Porodica se sastavila na Ostrvu. Tamo je nastavio život. Uslijedili su  brojni Adnanovi uspjesi i nagrade. Doktor medicinskih znanosti sa zlatnom medaljom, doktorska titula iz bazičnih znanosti 2000. godine  na The University of Manchester. Nakon završene kliničke specijalističke obuke, dobija stipendiju za istraživače AstmaUK i već 2002. godine unaprijeđen je na poziciju profesora.

Od 2020.  član je Britanske akademije medicinskih nauka. Njegovi rezultati o astmi i alergiji primjenjuju se svakodnevno u praksi. Posebno njegov pristup ovom oboljenju, laički rečeno ,,bolje spriječiti nego liječiti”. Istraživanja koja provodi dr Čustović nova su u odnosu na tradicionalno liječenje. Fokusirana na prevenciju za dobrobit pacijenta. Stručnjaci bilježe da su njegova istraživanja od velikog praktičnog značaja, te da su promijenila i nacionalne i međunarodne smjernice o prevenciji, odnosno liječenju astme.

,,Polen, prašina, mlijeko, kikiriki, alergeni su svuda  oko nas“, kaže.  „Brojni su tretmani kojima se njihova neželjena dejstva  umanjuju i liječe. Tokom rada primijetio  sam da broj djece sa alergijskim reakcijama na hranu naglo raste. Posebno alergije na kikiriki. Mislim da je najvažnije pitanje otkriti  šta je uzrok porasta alergijskih reakcija, jer tada ćemo lakše razumjeti i liječiti i spriječiti alergiju. A možda nam ova istraživanja omoguće  i da razumijemo uzroke nekih drugih  oboljenja poput dijabetesa, artritisa ili  leukemije… Za mene je to izuzuzetan izazov”.

Kao profesor za oblast alergije radio je do septemra 2015. godine, na Univerzitetu u Manchesteru,  vodećem  centru za respratornu medicinu u Institutu za translacionu medicinu.

Danas dr Čustović predvodi Grupu za pedijatrijsku alergiju u okviru Centra za pedijatriju i zdravlje djece na Imperial College London. Počasni je konsultant za pedijatrjsku alergiju u bolnici St.Mary’ s i Royal Brompton bolnici. Njegovo ime poznato je u naučnim krugovima cijelog svijeta.  Stigla su brojna  priznanja. Zlatna medalja Evropskog respiratornog društva za istraživanje astmeBSACI William Frankland medalja za izvanredan doprinos kliničkoj alergiji, nagrada CIPP’a za istaknuta dostignuća u liječenju dječije astme, samo su neka od njih.

Rodno Sarajevo nije zaboravio. Sin, teorijski fizičar, kćerka sa diplomom  engleske literature i filozofije, porasli su na Ostrvu. Na pitanje gdje im je dom, Adnana brzo odgovara: „ A, gdje je nama?” Ali, onda napominje: „Ostavio sam im jezik. Ja još gradski govorim“, podsjeća Adnan na riječ kojom je nekad sarajevska raja opisivala svoj jezik. ,,Imaš prvih 30 godina života i posle ono što veze nema sa tim. Te godine u Sarajevu važan su dio mene i ne bih ih dao nizašto“.

Ali,  svjestan je i realnosti. ,,Kada nešto ozbiljno radiš onda je prednost biti u društvu u kakvom sam sad. Poput činjenice da sam već 30 godina u Engleskoj i da baš nikada nisam trebao da uzmem telefon i zamolim nekog za neku uslugu…”

Saradnja sa Sarajevom i dalje postoji. Vrlo ozbiljna sa  Udruženjem pacijenata za alergijska oboljenja, koje vodi Vildana Mujkić. Majka dvoje djece koja su alergična na hranu i kojoj je dosadilo da ne dobija adevatno razumijevanje i njegu za njih, odlučila je da organizuje edukaciju za domaće liječnike. I uspjela. Već četvrtu godinu zaredom, zahvaljujući ovoj ženi, Sarajevo je domaćin Kongresa koji okuplja najbolje stručnjake koji se bave alergijama i astmom. Uspjela je i da Udruženje poveže sa Evropskim udruženjem pacijenata sa alergijama … ,,Fascinantna priča“, opisuje Vildanin rad, dr Čustović. Čovjek koji i sada govori gradski. Mi, Sarajlije, gdje god bili, znamo šta to znači.

Lidija KOJAŠEVIĆ SOLDO

Komentari

FOKUS

POBUNA PROTIV VISOKIH CIJENA: Jugoslovenski bojkot skupoće

Objavljeno prije

na

Objavio:

Podstaknuti  primjerom građana Hrvatske i Slovenije, ovog petka, 31. januara, akcije jednodnevnog bojkota trgovina (u manjem ili većem obimu) biće organizovane i u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori. Sa zajedničkom željom – niže cijene

 

Kao u staroj pjesmi, Od Vardara pa do Triglava, građani jugslovenskih država naći će se ujedinjeni u (djelimičnom) bojkotu trgovina, u znak protesta zbog velikog a po mnogim ocjenama – neopravdanog, rasta cijena. U nadi da će neodlaskom u supermarkete, tržne centre, benzinske pumpe, restorane i kafiće, natjerati trgovce i ugostitelje na korekciju cijena. Preciznije, na smanjenje marži.

Inicijativa o bojkotu krenula je iz Hrvatske. Na poziv Facebook grupe Halo, inspektore, koju vodi Evropski centar izvrsnosti potrošača (ECIP), kome su se  pridružila društva za zaštitu potrošača, sindikati, političke stranke, pa i ministar privrede (gospodarstva), u Hrvatskoj je prošlog petka (24. januara) organizovan bojkot trgovačkih lanaca, benzinskih pumpi, restorana… Uspješan, opšti je zaključak.

Organizatori su pozvali potrošače u Hrvatskoj da nastave sa akcijom bojkota u modifikovanom obliku. Od četvrtka je na snazi sedmični bojkot tri trgovačka lanca (Lidl, Eurospin i dm) i tri grupe proizvoda – Coca Cole i drugih gazirana pića, vode u bocama i deterdženta za posuđe. Petak je u Hrvatskoj opet dan za opšti bojkot, dok od sledećeg četvrtka na red dolaze drugi trgovački lanci i proizvodi.

Podaci Poreske uprave Hrvatske pokazuju da je prošlog petka, tokom bojkota trgvine,  u u trgovačkim lancima poput Tomija, Konzuma, Spara, Lidla, Kauflanda i Plodina izdato malo više od tri miliona računa, što je gotovo za dva miliona računa manje nego sedmicu ranije. I vrijednost ukupne trgovine bila je znatno manja: 52 miliona eura prošlog petka, naspram skoro 86 miliona eura prethodnog dana. Bojkotovani su ostali bez pazara vrijednog 34 miliona.  Višemilionski gubitak, zbog nenaplaćenog PDV-a, pretrpio je i državni budžet Hrvatske.

Nakon Hrvastke, akcija bojkota trgovačkih lanaca proširila se na Sloveniju. U toku je bojkot kupovine u određenim tržnim centrima i supermarketima koji će trajati do 2. februara. Dan kasnije, akcije će biti nastavljena bojkotom drugih trgovačkih lanaca. Za razliku od Hrvatske, rezultati višednevnog bojkota potrošača u Sloveniji nijesu došli do nas. I pitanje je, kada budu objavljeni, da li će na njihovu tačnost uticati činjenica da se sve više građana Hrvatske hvali time da nedjeljne nabavke obavljaju u Sloveniji. Uz primjetne uštede.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POLITIČKA KRIZA JOŠ BEZ RJEŠENJA: Blokadom na blokadu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok obesmišljavaju demokratske principe i institucije, neko na državnom nivou, neko u lokalu, zavisno od interesa, partije se spremaju za izbore u Nikšiću koji su zakazani za 13. april.  Za još jedan, što bi rekli, „praznik demokratije“

 

 

“Parlamentarce koji vole podijum i blokade – da pošaljemo na par dana nezasluženog odmora. Mi jesmo za dijalog i kompromis – ali zbog prestanka mandata sutkinje Dragane Đuranović (koja je pritom uzela pozamašnu naknadu) ostaće na hiljade penzionera koji nemaju novca za grijanje i hranu i ne mogu više da čekaju njihovu milost kao fatamorganu”, tvitnuo je krajem sedmice premijer Milojko Spajić. Nije pojasnio šta konkretno znači mjera “par dana nezasluženog odmora” za opoziciju, koja blokira rad parlamenta otkako je penzionisana sutkinja Ustavnog suda Dragana Đurović. Opozicija tvrdi da je na djelu  “ustavni puč”.  U pozadini bojkota, ali i penzionisanja sutkinje Đuranović, o čemu je Monitor već više puta pisao,  priča je o političkoj borbi za prevlast u Ustavnom sudu, tokom koje Ustav i vlast i opozicija tumače kako im kad odgovara. DPS želi da stvari vrati u pređašnje stanje kada su tri njihova partijska vojnika u Ustavnom sudu mogla da blokiraju sve.

Predsjednik parlamenta Andrija Mandić još nije pojasnio koju je kaznu namijenio poslanicima opozicije koji su prethodne sedmice blokadom Skupštine blokirali i usvajanje budžeta. Mandićevi partijski saborci smatraju da je “previše tolerantan”, kako je to ove sedmice kazao poslanik Jovan Vučurović. Prema poslovniku, predsjednik parlamenta može poslaniku koji ometa rad plenarne sjednice oduzeti riječ, izreći opomenu i udaljiti ga iz plenarne sale na 15 dana. Moguće da je Spajić  mislio na udaljenje poslanika na 15 dana.

Mandić još nije zakazao nastavak sjednice Skupštine na kojoj bi trebalo da se raspravlja o budžetu.  U video obraćanju saopštio je da će Skupština  odluku o rješenju blokade parlamenta donijeti kroz dijalog parlamentarne većine i opozicije.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PRIJEDLOG ZAKONA O BORAČKOJ I INVALIDSKOJ ZAŠTITI: Hoće li se doći do pravičnih rješenja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovonedjeljnom sastanku civilnog sektora i ministra Damira Gutića dogovoreno je da će se status civilne žrtve  rata ipak priznati žrtvama koje su imale državljanstvo SFR Jugoslavije, bez obzira na to jesu li imale crnogorsko republičko državljanstvo. Trenutni Prijedlog isključuje ovo pravo za članove porodica civilnih žrtava rata i palih boraca koji nisu korisnici porodične invalidnine

 

 

Vlada će preuzeti obavezu za jednokratno obeštećenje porodicama civilnih žrtava rata, dogovoreno je na ovonedjeljnom sastanku ministra socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damira Gutića sa predstavnicima nevladinih organizacija (NVO) i članovima porodica žrtava.

Iz Ministarstva su saopštili da je Gutić tokom sastanka saslušao zabrinutost i predloge učesnika, koji su istakli da određene odredbe zakona mogu negativno uticati na prava porodica žrtava.Posebno je, kako su naveli, naglašena potreba za preciziranjem statusa civilne žrtve rata i adekvatnim iznosima jednokratnog obeštećenja.

Krajem 2023. nakon javnog protesta NVO, udruženja žrtava i dijela opozicije, poslanici Nove srpske demokratije i Demokratske narodne partije povukli su raniji Prijedlog zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti. Prijedlog je neopravdano isključivao porodice svih civilnih žrtava rata koje su stradale van teritorije Crne Gore i u vrijeme kada zvanično nije bilo proglašeno ratno stanje. Ovim prijedlogom su iz zakona bile isključene žrtve ratnih stradanja u prvoj polovini ’90-ih, a civlinim žrtvama rata bi bili proglašeni samo  stradali u Crnoj Gori tokom NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije (SRJ).

Vlada se tada obavezala da pripremi novo, sveobuhvatno i pravedno rješenje. Iz Vlade su probili sve predložene rokove (mart i jun 2024.), za inovaciju Zakona. Tek krajem decembra prošle godine, na telefonskoj sjednici, Vlada je utvrdila prijedlog ovog zakona i uputila ga Skupštini na dalju proceduru.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo