Ovih je dana u gradu Sarajevu obilježen 6. april.
Gotovo bizarna činjenica govori da je ovo datum koji je sudbinski predodređen građanima i gradu Sarajevu?! Šestog aprila 1945. godine prolaskom jedinica narodno-oslobodilačke vojske kroz Višegradsku kapiju, iznad Baš Čaršije u grad na Miljacki je ušla sloboda. Nažalost, istog datuma 1992. artiljerijskim i sjanperskim hicima sa Trebevića, ili i iz samog grada otpočela je najduža opsada u istoriji modernog ratovanja…
Sarajevo je napadnuto od paravojnih formacija Srpske demokratske stranke, udruženih i logisticiranih od dotadašnje JNA. Najduža u istoriji opsada jednoga grada na našim prostorima, sad je to već jasno, nije bila nikakav ishitreni niti luđački potez nekog zanesnog srpskog nacionaliste. Dapače, Sarajevo je bilo žrtva udruženog zločinačkog pothvata nacionalista raznih boja, a njegovi građani postali su taoci višestrukog obruča kojeg su uspostavile paravojne jedinice, dotadašnja zvanična vojska države Jugoslavije, ali i stanovit broj takozvanih branilaca, koji su i onda kada je to bilo moguće željeli držati grad do krajnjih granica u potpuno nelogičnoj i za moderno vrijeme neviđenoj fazi iscrpljivanja, od onog fizičkog, do onog visoko sofisticiranog laganog ubijanja svake moguće uspravnosti građana…
Kao i niz puta u povijesti Sarajlije su znale odgovoriti, svojim do danas do kraja ne istraženim načinima otpora agresiji na Grad! Otpor Sarajlija bio je potpuno originalan i do tada nepoznat u istorijskim razmjerama. O tome ne govore samo hronike nepokorenog grada, već prije svega govori raznovrsnost i raznoslojnost otpora agresiji.
Kao svjedok tih dana u Sarajevu mogu zabilježiti tri osnovna vida odbrane. Prvi je svakako bio samoorganizirani oružani otpor neviđenoj kavalkadi fašistoidnosti koja se sručila na Grad. Drugo ništa manje važan vid otpora Sarajlija bio je duhovni otpor. Treći vid otpora bio je medijska, do tad takođe neviđena, potpuno originalna akcija domaćih, sarajevskih novinskih snaga i njihovih kolega iz cijeloga svijeta. Sva tri vida otpora bila su, sad je to možda najznačajnije istaći, usmjerena na neutralizaciju smišljenog udara na Grad izvana i iznutra!
Jer, moderna istorija tek treba da odgovori na brojna pitanja kako je zapravo Sarajevo 1425 dana bilo taocem međunarodnih i domaćih kriminalaca? Kada bude odgovoreno na to pitanje biće mnogo jasnije zašto su Sarajlije morale trpjeti svu bol ovog svijeta!
Kao što kaže stih jedne od najljepših balada ispjevanih o Sarajevu u doratnim i poratnim vremenima: Sarajevo će biti, sve ostalo će proći…” Uistinu, prkos i ponos Sarajeva neviđen je u modernoj historiji!
Nikada za svih godina svoga života, a vremešan sam čovjek, nisam gledao na sarajevskim ulicama toliko lijepog, građanski urednog svijeta, kao za četiri godine sarajevske opsade…
Nikada nisam vidio toliku količinu ljudskog zajedništva, upućenost građana jednih na druge, kao za te četiri godine. Životi 1602 djeteta danak su fašističkom zločinu načinjenom nad Sarajevom, a 12.000 Sarajlija, u istorijskim razmjerama svjedočiće svojim životima, koji su bili ugašeni tokom opsade, kako je u Sarajevu nevinost, uistinu bila bez zaštite!!! U brojci od 64.000 ranjenih Sarajlija koji su dijelovima svoga tijela odolijevali bjesomučnoj, razularenoj, fašističkoj soladateski vidi se možda najtragičniji akord sarajevske goleme žrtve.
Obilježavajući 6. april, ovih smo dana pod svodovima sarajevske Vijećnice obilježili antičku tragediju jednoga grada, ponosan i ushitan feniksovski uspon i rađanje novog Sarajeva i kontinuirane, kroz vrijeme potvrđene evropske vrijednosti življenja na način Sarajlija…
Zato Sarajevu i pripada ne samo epitet grada mučenika, već prije svega, epitet grada heroja!!!
Gradimir GOJER