Umjesto da nastavi da osvaja prva mjesta na takmičenjima po svijetu, devetogodišnja pijanistkinja sa porodicom u Crnoj Gori čeka na pomoć nezainteresovanih moćnika
Devetogodišnja Sara Grejs Ivanović aktivno svira klavir više od godinu. Za tako kratko vrijeme njen talenat je prepoznat nadaleko. Više puta je osvojila prvo mjesto na internacionalnim takmičenjima za pijaniste. Zajedno sa roditeljima sve to vrijeme muku muči sa institucijama kako bi dobila državljanstvo i pomoć zemlje koju ponosno predstavlja u svijetu.
Spletom životnih okolnosti Sara Grejs Ivanović rođena je u Novom Sadu, u Srbiji. Živi u Budvi, gdje ide u Osnovnu školu Stefan Mitrov Ljubiša. Talenat za sviranje klavira otkriva sa samo pet godina. U učenju i napredovanju, osim porodice, pomaže joj profesorica Gabriela Aksamit, u čijoj klasi pohađa i Školu za osnovno muzičko obrazovanje takođe u Budvi.
Prvi put na takmičenju za pijaniste pobjeđuje u Tivtu, u maju 2018. godine, nakon samo dva ipo mjeseca pripreme. ,,Prepoznala sam da je klavir ono što volim. Trudila sam se svaki dan da sviram, vježbam. Bilo je naporno, ali sam se sa takmičenja vratila kući srećna“, priča Sara Grejs Ivanović.
U oktobru iste godine pobjedu odnosi i na takmičenju u italijanskom gradiću Kortemilija. Slijedi trijumf u Sarajevu u maju 2019. Ubrzo, u junu na takmičenju u Pjanelu Val Tidone, na jednom od prestižnijih takmičenja za mlade pijaniste i pijanistkinje, Sara Grejs osvaja ubjedljivo prvo mjesto. Pobjede su slatke, ali ostaje gorak ukus koji u Crnoj Gori osjeća njena porodica.
Sarin otac, Budvanin Milenko Ivanović kaže da u domovini ne vidi perspektivu svoje ćerke: ,,Nakon uspjeha u Val Tidonu bili smo na prijem kod načelnika službe predsjedništva Opštine Budva Nikole Jovanovića. On joj je čestitao na izvanrednim rezultatima u muzičkim takmičenjima i zahvalio joj se što predstavlja opštinu Budva na pravi način. I nakon ovog susreta, ostao sam bez odgovora na pitanje kada će se novčana pomoć za osvojena prva mjesta dodjeljivati češće i umjetnicima“.
Milenko Ivanović je srećan što država ulaže u sportiste jer oni podstiču takmičarsku borbenost i patriotizam kod ljudi. Naglašava da se ipak umjetnici ne smiju zaboraviti jer su baš oni ti koji posebno razvijaju duh internacionalizma. ,,Da je to u interesu države, trenutno ne vidim“, kaže otac Sare Grejs Ivanović.
On za Monitor govori o finansijskim nedaćama sa kojima se susreće porodica, a sve kako bi ćerki pomogli da u muzici zauzme mjesto koje zaslužuje: ,,Do sada smo finansijski izdržali sva putovanja. Kotizacije koje su za ovakva takmičenja pozamašne, ali i ostali troškovi poput plaćanja karata, smještaja i hrane, postaju za nas preveliki. Neka takmičenja traju i po deset dana. Jednom smo dobili pomoć od opštine, dodijeljen nam je novac za jednu trećinu puta“.
Za prosperitet pijaniste treba platiti mnogo privatnih i proći kroz više Masterclass časova kod priznatih umjetnika. ,,Sara je učila od Bojana Martinovica, dekana muzičke Akademije na Cetinju, od našeg najpoznatijeg pijaniste Borisa Kraljevića i od Đulijana Mazokantea, svjetskog pijaniste i nekadašnjeg direktora međunarodne muzičke škole Cenacolo della Musica u Katinjanu, u Italiji. Kako ćemo dalje, ne znam, ali za svoju ćerku radim i uradiću sve što mogu“, poručuje Milenko Ivanović.
Nakon što je ponovo 2019. godine u junu na ostvru Iskija zasijenila ostale takmičare, Sari Grejs Ivanović je ukazana životna prilika. Italijani su prepoznali njen potencijal i ponuđen joj je nastavak školovanja u toj zemlji. ,,Mi trenutno nismo u mogućnosti da je podržimo. Zbog nedostatka novca moraćemo da odbijemo ovu šansu“, kaže s tugom u glasu njen otac.
Sara Grejs Ivanović je trebalo da predstavlja Crnu Goru na takmičenju u Parizu ovog jula. U Francusku nije otišla.
Milenko Ivanović se obraćao nadležnima. Na prijem u Ministarstvo prosvjete čeka već više od osam mjeseci. Pomoć je tražio kod brojnih uspješnih firmi u Budvi. Nailazio je na zatvorena vrata. Sumira iskustvo: ,,Najtužnija mi je bezvoljnost onih koji se svakodnevno hvale dobrim poslovanjem. Hoteli, mega marketi, banke, svi su nijemi na molbe. U svijetu je sponzorstvo, posebno kada su u pitanju uspješna i talentovana djeca, uobičajena stvar. U Crnoj Gori jednostavno nikoga nije briga“.
Na prijavu za Javni konkurs za dodjelu nagrada učenicima iz Fonda za kvalitet i talente, Milenku Ivanoviću stigao je odgovor iz Ministarstva prosvjete: ,,Vrijednuju se jedino takmičenja koja organizuje ili koja su u koordinaciji Ispitnog centra Crne Gore. Kako takmičenja na koja je učestvovala Sara Grejs Ivanović nisu bila u organizaciji ili koordinaciji Ispitnog centra Crne Gore, tako od strane Komisije nisu mogla biti vrednovana po kriterijumima ovog javnog konkursa“. Još jedan hladan tuš.
U aprilu ove godine u Crnoj Gori je organizovano muzičko takmičenje za djecu uzrasta od petog razreda osnovne škole. Sara Grejs Ivanović nije u toj kategoriji, a njen otac zaključuje da se ovakvim uslovima nalaže da talenat može da čeka.
Peripetije su se stvorile i oko državljanstva mlade pijanistiknje. Nije rođena u Crnoj Gori, pa to dodatno hladi ionako mlaku podršku. U Zakonu o crnogorskom državljanstvu piše: ,,Crnogorsko državljanstvo stiče porijeklom dijete rođeno na teritoriji druge države, čiji je jedan roditelj u trenutku rođenja djeteta crnogorski državljanin, ako se do navršene 18. godine života podnese prijava za upis u matičnu knjigu rođenih i registar crnogorskih državljana, a nema državljanstvo drugog roditelja“.
U istom Zakonu još piše: ,,Punoljetno lice čiji prijem u crnogorsko državljanstvo je od posebnog značaja za državni, naučni, privredni, kulturni, ekonomski, sportski i drugi interes Crne Gore može, izuzetno, steći crnogorsko državljanstvo prijemom i ako ne ispunjava uslove iz člana 8 ovog zakona”.
Sve su prilike da će Sara na državljanstvo morati da čeka do 18. godine. Ili na dobru volju rukovodioca države. Da li će tada biti kasno za njenu ljubav prema klaviru, njen otac ne zna. ,,Ne mogu da ne primjetim da ako imaš novac, u Crnoj Gori možeš sve. Šinavatra može da dobije državljanstvo. Na ostalima je da se snalaze kako znaju i umiju. Šta čovjek da očekuje od zemlje u kojoj ovakva djeca treba da mole za državljanstvo i pomoć“, pita se Milenko Ivanović.
Sara Grejs Ivanović ima samo devet godina i ogroman talenat. Italijani su pokazali spremnost da ga njeguju. Crna Gora nije.
Andrea JELIĆ