Vatrom opustošena šumska prostranstva djeluju kao da su sa druge planete. Koordinacioni tim Vlade za suzbijanje bespravnih aktivnosti u šumarstvu je saopštio da su za ove požare nedvosmisleno krivi – ljudi
Iza prošlonedjeljnih požara koji su zahvatili teritoriju opštine Rožaje i koji su gutali imovinu i šume, samo srećom ne i živote, ostale su kataklizmične slike. Vatrom opustošena šumska prostranstva djeluju kao da su sa druge planete.
Koordinacioni tim Vlade za suzbijanje bespravnih aktivnosti u šumarstvu nedvosmisleno je saopštio da je za požare kriv ljudski faktor.
„Konstatovano je da je u tri slučaja do požara uzrok problem na elektromreži, a da je u ostalim slučajevima, najvjerovatnije, požar bio namjerno izazvan. Nadležni organi intenzivno rade na rasvjetljavanju počinioca tih djela“ – saopšteno je nakon sastanka tog tima sa policijom i Direktoratom za vanredne situacije.
Oni su uputili apel građanima da budu odgovorni, jer, kako su kazali, i mala nepažnja u ovim trenucima, može izazvati požar sa katastrofalnim posljedicama.
Bio je to neobično vreo dan na sjeveru države. Temperatura je za dva stepena prešla tropskih trideset stepeni. Veća nego u Podgorici. Orkanski južni vjetar samo je pojačavao utisak nestvarnosti i pogodovao munjevitom širenju vatre.
Rožajski vatrogasci su, ipak, uz brojnu podršku raznih organizacija i građana, uspjeli da stave pod kontrolu požare koji su zahvatili čak trećinu teritorije ove sjeverne opštine.
Prema riječima komandira Službe zaštite i spašavanja u Rožajama Nuradina Agovića, lokalizovano je na desetine požara koji su istovremeno buktjeli.
„Većina požara je lokalizovana, a ostala su žarišta koja uz pomoć naših volontera i u saradnji sa Radnom jedinicom Šumske uprave, i dalje gasimo. Jedini aktivni požar je onaj koji se nalazi na Graničnom prelazu Kula” – kaže Agović.
On je precizirao da je za samo dva-tri dana bilo aktivno čak šezdeset požara na osamnaest lokaliteta.
Monitoru je rečeno da su izgorjele dvije nenaseljene kuće u Kaluđerskom lazu i Nurkovićima, brenta privatnog preduzetnika u Bralićima, četiri stoga sijena i jedan pomoćni objekat u Dacićima, kao i dvije garaže i pet vikendica.
„Sav posao smo odradili uz pomoć samo tri specijalizovana kamiona, koja imamo u posjedu, te još dvije cisternne koje su angažovane od strane Vodovoda i Komunalnog preduzeća” – rekao je Agović.
U pomoć su im priskočile i kolege iz Plava sa jednim vozilom. Ostale sjeverne opštine nijesu mogle da ustupe kamione za gašenje, jer su i na njihovim teritorijama buktjeli požari.
„Sa tom mehanizaciom i uz pomoć građana uspjeli smo da stavimo sve požare pod kontrolu. Imali smo i ponudu od strane Vojske Crne Gore, koja je trebala da angažuje vazduhoplovnu jedinicu. Međutim, usljed snažnog vjetra postojao je rizik po helikoptere kad uzlete. Ponuđena nam je i pomoć u cisternama sa primorja, ali taj model ne bi bio efikasan zbog velike udaljenosti” – kaže Agović.
Čitava akcija gašenja, kako je rekao, praćena je od strane Direktorata za vanredne situacije. Helikopter Vojske CG obišao je dan kasnije kompletan teren, ali osim pogleda iz vazduha na dim i zgraišta, više se nije moglo ništa učiniti.
Rožajska Služba za zaštitu i spašavanje je, u saradnji sa radnicima Komunalnog i Vodovoda, već uspjela da u rekordno kratkom roku udalji požare od naseljenih oblasti.
Tokom akcije u pripravnosti su bili i pripadnici policije, odnosno Odjeljenja bezbjednosti Rožaje, kao i Komunalne policije.
Najteža situacija je bila u selima Dacići, Kaluđerski Laz, Ćosovica, Balotići, Crnča, Bogaje i Seošnica, u kojima su gorjeli objekti.
„Cilj nam je bio da sačuvamo ljudske živote i imovinu. Pripadnike naših operativnih službi, nakon svega što su učinili, možemo nazvati herojima” – kazali su iz Opštine Rožaje.
Osim vatrogasaca, na terenu su bili odred izviđača Ibar, navijačka grupa Gazije, igrači i rukovodstvo FK Ibar, članovi planinarskih društava, džip i ofroad klubova i brojni građani, koji su uspjeli da stave sve požare pod kontrolu.
U toku prve noći požar je izbio na objektu škole u Dacićima, ali je zahvaljujući hitnoj intervenciji lokalnih službi brzo lokalizovan.
Razmjere štete biće procijenjene čim se za to stvore uslovi. A da će šteta biti ogromna, jasno je.
Vanredna sjednica Koordinacionog tima za bespravne aktivnosti u šumarstvu, kojom je predsjedavao državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja Milosav Anđelić, održana je u Rožajama.
Na sastanku je akcentovana odgovornost lugara na požarima zahvaćenoj teritoriji, a pohvaljeni su napori opštinskih struktura zaštite i spašavanja, kao i jednog broja građana koji su dali aktivan doprinos u gašenju požara.
Dogovorene su aktivnosti radi procjene štete i date smjernice nadležnim organima kako bi se koordinisano i zajednički preduprijedila opasnost od novih požara.
I ovaj tim je ocijenio da su najaktivni požari bili na lokalitetu gazdinske jedinice „Crnja Ibarac” gdje su zahvatili ukupno 13 odjeljenja, na lokalitetu Kaluđerski laz, potom na lokalitetu sela Bogaje, Lovničkih šuma, Županice i Crnče.
Kako je saopšteno, korisnicima šuma biće naloženo da odmah obustave sve radove u požarom zahvaćenom području, kako bi Komisija Uprave za šume i šumarska inspekcija izašle na teren i evidentirala postojeće stanje. Nakon toga će dati stručna usmjerenja i predloge mjera za dalje postupanje u tim šumama.
Biće održani i sastanci sa preduzetnicima koji se bave otkupom ljekobilja, kao i korisnikom lovišta na tom području, kako bi se sinhronizovale sve aktivnosti.
Kako je moguće da gori trećina teritorije jedne opštine, da vatra proguta toliko imovine i nepregledna prostranstva najkvalitetnijih šuma, a da niko nije snosio makar moralnu odgovornost? Da li je učinjeno baš sve što se moglo, kao što tvrde državni i lokalni organi u Rožajama koji su, zapravo, jedno?
Pod pretpostavkom da se pronađu krivci za požare, da li ima objektivne odgovornosti i institucija i ljudi koji vode te institucije? Zar je moguće da je čitava akcija gašenja izvedena sa smo tri-četiri vatrogasna vozila i dvije vodovodne i komunalne cistijerne? Je li baš sav vozni park vatrogasnih preduzeća sjevernih opština bio zauzet, da nije mogao još neki kamion da se uputi za Rožaje? To su pitanja na koja ne znamo hoćemo li i kada dobiti odgovor.
Tufik SOFTIĆ