Povežite se sa nama

Izdvojeno

ROVČANI PROTIV ZAŠTITE KANJONA MRTVICE: Ne žele pusta sela

Objavljeno prije

na

Javna rasprava o proglašenju kanjona Mrtvice parkom prirode, izazvali su jak otpor kod mještana sa tog područja.  Ono što je Opština Kolašin inicirala u cilju zaštite vrijednog prostora, Rovčani doživljavaju kao, kako tvrde,  atak na svoja, Ustavom zagrantovana,  prava

 

Gotovo svi mještani rovačkih  sela jedinstveni  su u stavu da nacrt Odluke i Studije zaštite proglašenja zaštićenog područja rijeke Mrtvice sa okolinom , nije u njihovom interesu.  Umjesto da završi 5. jula, kako je probitno bilo planirano, javna rasprava o ta dva dokumenta produžena je do početka septembra.  U međuvremenu,  na adresu predlagača stigle su brojne primjedbe, kritike, pa čak i optužbe, a u Rovcima su, kako tvrde,  ubijeđeni da zaštita tog područja “garantuje  pusta sela i kršenje Ustavom zagrantovanih prava”.

Nacrtom Studije zaštite predloženo je da kanjon rijeke Mrtvice sa okolinom bude Park prirode (PP), na koji se primjenjuju smjernice iz IUCN-ove (Međunarodna unija za zaštitu prirode) kategorije IV za upravljanje zaštićenim područjima prirode. U tu kategoriju, kako podsjećaju u nacrtu, koji je, na prijedlog Opštine Kolašin, obradila Agencija za zaštitu životne sredine, spadaju zaštićena područja čiji je prioritetni cilj zaštita/očuvanje određenih vrsta ili staništa. Veliki dio područja u toj kategoriji “zahtijeva redovne, aktivne intervencije za zadovoljavanje potreba određenih vrsta ili za održavanje staništa, ali to nije uslov za ovu kategoriju upravljanja zaštićenim područjima”.

“Zaštićeno područje kategorije IV je ono u  kojima su zaštićene divlje vrste biljaka, životinja i gljiva i njihova staništa i kojima se upravlja radi njihove zaštite. Očuvanje jedinstva tradicionalnih međudejstava prirode i čovjeka od značaja je za zaštitu, očuvanje i razvoj takvih područja”, navodi se u dokumentu.

Područje, koje je obrađeno u nacrtu Studije,  nalazi se na teritoriji opštine Kolašin, a odnosi se i na dio toka rijeke Morače. Mrtvica je desna pritoka Morače, duga je 20 km, teče podnožjem sjeverne i sjeveroistočne strane planine Maganik. Izvori, vrela Mrtvice nalaze se na padinama Vojinovca iznad sela Višnje, na visini od 1.650 mnm. Kanjon Mrtvice, kako piše u nacrtu Studije, nije samo geomorfološki i hidrogeološki fenomen,”već i veoma interesantan i specifičan skup raznolikih zajednica živoga svijeta, u kojima su na poseban način integrisani fizički, hemijski i biološki sistemi”.

“Životne zajednice kanjona, izgrađene od prastarih tercijernih, glacijalnih i postglacijalnih endemičnih genetičkih sistema, najdragoceniji su živi dokumenti o evoluciji života na ovom prostoru, u Crnoj Gori i šire. Bijeli Nerini (izvori) i kanjonske litice predstavljaju reprezentativna staništa sedrenih i vodenih mahovina i drugih viših biljaka. U kanjonu rijeke Mrtvice registrovali smo 122 vrste mahovina, što predstavlja 1/5 flore mahovina Crne Gore”, konstatovano je, između ostalog, u tom dokumentu.

Iako ne postoje detaljni floristički podaci o šumama na tom području, podsjećaju obrađivači Studije, zabilježen je veći broj vrsta koje su zakonom zaštićene u Crnoj Gori. Posebnu vrijednost kanjonskoj dolini dao je čovjek, izgrađujući pješačku stazu i put u vertikalnim stijenama Mrtvičkih greda, kojim su, prvi put 70-ih godina prošlog vijeka, stanovnici Veljeg Dubokog mogli doći do Međuriječja, piše u  nacrtima Odluke i Studije.

Podaci o biodiverzitetu budućeg zaštićenog područja obezbijeđeni su u okviru terenskih istraživanja koji su obavljena lani. U okviru istraživanog područja (slivno područje Morače do Smokovca) kanjon rijeke Mrtvice je prepoznat kao važno biljno stanište – Important plan Area (IPA) u Crnoj Gori.

Dolina rijeke Mrtvice pripada i EMERALD zoni. Ta  mreža, koja je postavljena na istim principima kao i Natura 2000, oformljena je od strane Savjeta Evrope za zemlje koje su u procesu pridruživanja EU i predstavlja aktivnost u sprovodjenju Bernske Konvencije za očuvanje evropske divljači i prirodnih staništa. Na području rijeke Mrtvice sa okolinom još je, ocjenjuju autori nacta Studije,  očuvana autohtona flora i fauna, područje nije opterećeno urbanizacijom i devastacijom prostora. Međutim, kako se konstatuje, da bi  tako i ostalo, “poželjno bi bilo da se stavi pod zaštitu, jer postoje određene prijetnje u budućnosti koje bi mogle ugroziti biodiverzitet tog područja”. Osnovni uzroci ugrožavanja vrsta i staništa na slivnom području rijeke Mrtvice sa okolinom su, kako je konstatovano, sječa šuma, požari, zarastanje travnatih staništa i klimatske promjene.

Zahtjev Agenciji za izradu Studije podnijela je, prije dvije godine, Opština Kolašin, na inicijativu nevladinih organizacija Eko-tim i TNC. Kako je bilo planirano, nakon što dokument prođe javnu raspravu, trebalo bi da se donese Akt o proglašenju zaštićenog područja.Nacrtom Studije definisani su i mogući načini upravljanja PP.  Opštini se preporučuje da,  pored Odluke o PP,  da donese i Odluku o određivanju upravljača do formiranja preduzeća,  koji će preuzeti ulogu upravljača uz nadzor Sekretarijata za zaštitu životne sredine.

U Rovcima, pak, tvrde da treba   obustaviti svaku dalju aktivnost u pravcu usvajanja Studije. Kako su Monitoru kazali u Mjesnoj zajednici  (MZ) Velje Duboko  i Višnje  jedan od razloga je što, navodno, u  razvojno-planskim dokumentima kolašinske opštine ne postoje podloge za izradu studije.

“Umjesto da  naruče izradu dokumenata koji bi dali pravac za razvoj Rovaca kao ruralnog područja, naručuju  Studiju,  koja garantuje iseljenje i onih  20 odsto  od nekadašnjeg broja žitelja ovog kraja,  koji su ostali da žive na svojim imanjima. Zbog čega  prijedlozi plana razvoja Rovaca, dostavljeni Opštini, nikada nijesu zavrijedili pažnju, već se bez čekanja krenulo u getoizaciju Rovaca? Zbog čega su predloženim dokumentima  zanemarena  prava Rovčana, odnosno, vlasnika imanja?”, neka su od pitanja koje iz MZ u tom dijelu kolašinske opštine upućuju autorima i predlagačima nacrta Studije.

U rovačkim selima, kako objašnjavaju, zamjeraju i što im neko nameće “staratelja”. Tvrde i da je rijeke Mrtvica dovoljno zaštićena, ali i , kako kažu, strahuju, da je “neko vidio mogućnost lake zarade, korišćenjem tuđe imovine ili tuđeg rada”. Podsjećaju da su  pješačke staze kroz kanjon “probili Veljedubočani  uz pomoć nekadašnje JNA”.

“U taj poduhvat sa mještanima upustila se nekadašnja JNA, a akcijom je rukovodio general Danilo Jauković, kojemu su se, nažalost, neki Rovčani “odužili” na način vrijedan prezira i grijeha. Sad se izgleda, ono što je nekad osuđivano u vezi s probijanjem kanjona, želi na brzinu iskoristiti i uraditi da se na tuđoj imovini postavi rampa, kod koje će se naplaćivati prolaz – putarina”, kažu u zajedničkoj izjavi iz nekoliko MZ u Rovcima.

Problem je, tvrde, u tome što nacrt Studije nije “strogo ekološka, već zadire u svojinsko -pravna pitanja i nudi prijedloge rješenja da se na tuđoj imovini uspostavlja  tutorstva”.  Podsjećaju i da “Oština Kolašin nije u stanju da izađe na kraj sa urbanističkim haosom na Kapetanovom jezero, već je  omogućeno pojedincima da za svoj račun i po svom nahođenju devastiraju prostor”.

“Neko je pokušao da o našoj imovini odlučuje iza naših leđa i očiju. Istraživanje koje je , navodno, sprovedeno prije nacrta je nevalidno.  Mještani su protiv da neko ulazi u njihov, Ustavom zagarantovani, privatni posjed i da im određuje pravila i nameće ograničenja, te bi tako ispalo da je naša imovina “ni Davidova, ni carska, ni spa’iska”. Protiv smo toga da neko na našoj imovini stiče dobit , a da MZ i selo od toga nemaju ništa, osim ropstva u svojoj kući. Svoju  prirodu ćemo  štititi  i čuvati   i bez NVO i grantova, poštujući sve zakone i standard”, zaključuju predstavnici mještana Rovčana.

Na području , koje bi u budućnosti trebalo da bude zaštićeno. devet je naselja-  Velje Duboko, Višnje, Vlahovići, Gornja Rovca-Bulatovići, Liješnje Međuriječje, Mrtvo Duboko, Sreteška Gora i Cerovica. Prema popisu  iz 2011. godine, u tim selima je oko 440 mještana. Sredinom prošlog vijeka broj stanovnika u Rovcima bio je petostruko veći.

                                                                                      Dragana  ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

ZORAN BEĆIROVIĆ, KONTINUITET NASILJA NAD NOVINARIMA I KRITIČARIMA: Do kada?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića, nije incident. To je kontinuitet svestrane nasilničke prakse Zorana Ćoća Bećirovića. Pitanje je: hoće li država konačno stati na put tom nasilju? Ili će učinjenost i novac neformalnog gospodara Kolašina prevagnuti i kod sadašnjih vlasti

 

 

Novinari su ponovo bili meta kontroverznog biznismena i njegovih tjelohranitelja. Osnovni sud u Podgorici odredio je pritvor do 30 dana Zoranu Ćoću Bećiroviću, Mladenu Mijatoviću i Ljubiši Dukiću, dok je Bećirovićev sin Luka nakon tužilačkog pritvora pušten na slobodu. Njih su četvorica osumnjičeni da su u nedjelju veče, verbalno a potom i fizički, napali novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića.

“Osnovano se sumnja da su osumnjičeni kritičnom prilikom u alkoholisanom stanju Ani Raičković uputili veći broj grubih uvreda i ozbiljnih prijetnji, prepoznajući je kao novinarku koja je u više navrata u svojim tekstovima u okviru crne hronike pisala o pojedinim osumnjičenim licima”, saopšteno je iz Osnovnog suda. “Osumnjičeni Bećirović i Mijatović su istu fizički napali na način što su je uhvatili rukama za kosu i vukli je, usljed čega je glavom udarala po unutrašnjosti svog vozila u kojem se nalazila, dok  je osumnjičeni Mijatović istovremeno držao za vrat i stiskao, a nakon čega su polomili staklo na zadnjem vjetrobranskom staklu njenog vozila “, navodi se dalje.

U saopštenju u kom se obrazlaže odluka o određivanju sudskog pritvora, navedeno je da su osumnjičeni “fizički nasrnuli na Gagovića i Arapovića, isključivo iz razloga što su uvidjeli da se radi o osobama bliskim Raičković i to na način što su Gagoviću zadali više udaraca pesnicama i nogama u predjelu glave i tijela, dok su Arapovića pokušali nasilno izvući iz vozila, kada je imao namjeru da se udalji sa lica mjesta. Sva oštećena lica su zadobila povrede u predjelu glave i tijela.”

Napadanuta novinarka dala je detaljniji opis nasilja koji je pretrpjela, skupa sa svojim bližnjima. Izdvajamo dio koji opisuje šta se desilo kada je sjela u automobil i  pokušala da ode sa mjesta gdje je napadnuta, ispred lokala brze hrane Gurman u Bloku V.  On, možda, najpotpunije  ilustruje bezobzirnost siledžija. “Tada je grupa napadača došla do mene, otvorili su vrata i Mijatović me stezao za vrat i govorio: Reci kako se zove momak (njen sin – prim. Monitora). Nijesam htjela, a on je ponavljao da kažem, jer će ga, prijetio je, svakako naći, a ako ne progovorim, mene ubiti”. Uporedo, svjedoči novinarka, dok je Mijatović držao za vrat, Bećirović je uhvatio za kosu i lupao joj glavu o vrata vozila. “Kad su me pustili, a ovaj (osumnjičeni Dukić) mi sugerisao da se udaljim, Bećirović je uzeo nešto, udario u auto i slomio mi zadnje staklo.”

Iako je opis događaja sličan onom u saopštenju Osnovnog suda, konačni zaključci čude: “Pritvor je određen zbog opasnosti od ponavljanja djela u odnosu na Mijatovića i Dukića, budući da su ranije osuđivani zbog krivičnih djela sa elementima nasilja, dok je u odnosu na Bećirovića pritvor određen zbog opasnosti da će učiniti krivično djelo kojim prijeti, imajući u vidu činjenicu da je osnovano sumnjiv da je kritičnom prilikom uputio prijetnje oštećenoj…”.

Ispada da je Bećirović osnovano sumnjiv ne zato što je fizički napao novinarku, već samo zato što je vrijađao i prijetio. To je u suprotnosti sa njenim tvrdnjama, ali i opisom događaja koji je tužilaštvo podnijelo uz zahtjev za određivanje pritvora, a sud prihvatio. Uz malu intervenciju koja bi u nastavku postupka mogla biti od velike koristi Bećiroviću.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVEMBAR PUN SLUŽBENIH PUTOVANJA U VLADINOM OFISU: Skupo, a ne vrijedi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osim što je pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice, još neobičnije su  međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nisu u njihovoj nadležnosti. I od kojih zemlja baš i nema neku korist, a košta nas papreno.  Doduše i kod kuće nas koštaju

 

 

Ko je ovih dana zalutao na sajt Vlade Milojka Spajića, imao je razloga da se makar blago začudi.  U odjeljku Kalendar aktivnosti,  u kojoj Vlada najavljuje događaje za ovu i narednu sedmicu,  mahom su službena putovanja ministara/ki i njihovih delegacija.  Doduše, u Kalendaru se našla i rijetka unutrašnja aktivnost izvršne vlasti – ministar poljoprivrede Vladimir Joković uručio je 11. novembra 11 snjegočistača za sjever Crne Gore.  Bar je neko u zemlji.Ne samo zbog vremenskih nepogoda, nego i zbog predstojećih izbora u Budvi.

Jasno, premijer, potpredsjednici i ministri moraju da putuju i vode međunarodne aktivnosti.No, pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice. Još neobičnije su međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nijesu u njihovoj naležnosti. Iod kojih zemlja baši nema neku korist, a košta nas papreno. Doduše i kod kuće nas koštaju, a korist za zemlju je počesto upitna.

Prema kalendaru aktivnosti, ministar za urbanizam i prostorno planiranje Slaven Radunović će u novembru biti odsutan iz zemlje deset dana, od 14. do 24. novembra.  Iz Ženeve, u kojoj će biti dva dana, odletjet će  u Baku. Na sedam dana.

Radunović će u Ženevi već biti kada ovaj broj Monitora bude u štampi. Odlazi na Forum Kran Montana, koji je ove godine posvećen temi globalne bezbjednosti. Šta će minnistar urbanizma na konferenciji o bezbjednosti i je li to bio baš naš najbolji odabir, nije obrazloženo u Predlogu platforme koju je Radunović priložio kad se kandidovao za put. U vrlo oskudnom obrazloženju navodi se  tema Foruma, a ne i svrha Radunovićevog prisustva.

“Teme koje će se na ovom skupu obrađivati pokrivaju oblasti geostrategije, upravljanja međunarodnim poslovima u cilju borbe protiv terorizma, bezbjednosni problemi koji vrše uticaj na javni prostor, pomorski aspekti globalne bezbjednosti, finansije/bankarstvo i sajber bezbjednost, energetska sigurnost, zdravstvena bezbjednost, bezbjednost životne sredine, bezbjednost hrane, rudarstvo kao komponenta ekonomske sigurnosti, bezbjednost kritične infrastrukture…”,, stoji u Predlogu.  Teško da će Radunović imati šta da kaže na temu recimo sajber bezbjednosti, obzirom da u Ministartsvu imaju tehničkih problema čak i sa faksom,  kad treba odgovoriti na pitanja javnosti. Možda ovo “bezbjednost kritične infrastrukture”.

U Ženevi je sa ministrom Radunovićem i Andrej Orlandić, v.d. generalnog direktora Direktorata za strateške odnose i komunikacije.  “Troškovi članova delegacije procjenjuju se na 5.867,50EUR”, navodi se u Predlogu. I padaju na račun Ministarstva, odnosno građana.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RASTU RAČUNI ZA STRUJU, VODU…: Disanje je džabe, ali nije zdravo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Struja možda neće poskupjeti ali će računi za struju biti veći. Ovo možda tu je zbog činjenice da EPCG još nije odlučila da li će, prvi put u ovoj deceniji, povećati cijenu kilovata koje isporučuje domaćim potrošačima. Pretpostavlja se da će, nakon poruka vladinih čelnika, pokušati da odlože neminovno poskupljenje

Ono što je, zapošljenima, Vlada dodala na platu programom Evropa sad 2, počeće već od januara da se vraća u državni trezor, preko prihoda državnih (sistem EPCG) i lokalnih komunalnih preduzeća. Nova godina donijeće nove, veće, račune za struju, vodu i kanalizaciju, odvoz i deponovanje smeća… Neka će poskupljenja biti manja, druga veća, ali će se svako od njih osjetiti u troškovniku crnogorskih domaćinstava.

Ipak, premijer Milojko Spajić ne da se lošim vijestima. “Zbog Evrope sad 2 neće biti nikakvih povećanja nigdje”, obećao je prošle nedjelje prkoseći činjenicama. “Neće biti povećanja cijena struje od januara 2025. godine”, pridodao je predsjednik Vlade, naglasivši kako pokret Evropa sad (PES), u opštinama gdje je dio lokalnih vlasti, “neće dozvoliti povećanje cijena vode”.

Prvi dio iznijetih tvrdnji, koji se tiče cijena električne energije, pojasnio je, već sjutradan, ministar energetike Saša Mujović. Manje naklonjeni premijeru Spajiću rekli bi kako ga je ministar Mujović – demantovao.

Odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini CG, Mujović je saopštio kako 1. januara neće doći do povećanja cijene aktivne električne energije (to je cijena po kojoj nam EPCG prodaje svoje kilovate, bez dodatnih troškova), ali bi moglo doći do uvećanja računa za struju. Otprilike, izračunao je ministar, jedan euro na prosječni mjesečni račun od 30 eura. “Postoji jedna stavka na računima nad kojom ni ministarstvo ni premijer nemaju ingerencije”, edukovao je ministar poslanike i ovdašnju javnost. “Zove se troškovi korišćenja prenosnog i distibutivnog sistema tzv. regulatorno dozvoljeni prihod koji reguliše Regulatorna agencija. Ako se desi, a sjednica će biti 18. novembra, da Agencija odobri veći prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara, računi budu uvećani za tu stavku.“

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo