Povežite se sa nama

DRUŠTVO

ROTIRAJUĆA FOTELJA GRADONAČELNIKA BUDVE: DPS RUŠI VLAST U BUDVI UOČI IZBORA

Objavljeno prije

na

Marku Careviću će izgleda presuditi litije. Ne samo njegovo učešće na njima, nego i agitovanje sa pozicije gradonačelnika, učešće u blokadi puteva… Carević je   i predsjednik crkvene opštine u Budvi i pokrovitelj mnogih vjerskih  događaja. Time je postao trn u oku „pravovjernih“ u DPS-u. Crnogorska će naprasno, iznenađena njegovim uvjerenjima, poslužiti kao produžena ruka u obračunu

 

Budva je opet u fokusu političkih zbivanja i (ne)očekivanih akcija usmjerenih ka preuzmianju lokalne vlasti prije izbora. Isprobanim političkim inženjeringom Demokratska partija socijalista krenula je u odlučnu akciju preuzimanja vlasti od koalicije i stranaka koje su osvojile većinu na posljednjim lokalnim izborima oktobra 2016. Posljednjeg dana aprila pokrenuta je incijativa za smjenu predsjednika Opštine Budva, Marka Bata Carevića. Inicijativu, koju je podnijela Crnogorska, koja raspolaže sa tri odbornička mandata, potpisalo je 11 odbornika DPS-a, jedan odbornik SD-a i nezavisni odbornik Stevan Džaković.  Nedostaje potpis dvanaestog odbornika DPS-a Gojka Ljubanovića, pa je smjena za koju je potrebno 17 odborničkih ruku, za sada neizvjesna.

Ohrabrena grupa stranaka, koje su nakon izbora 2016. ostale u opoziciji, podnijela je tri dana kasnije novu inicijativu, ovoga puta za smjenu predsjednika SO Budva, Krsta Radovića iz redova Demokrata, koja je jednodušno podržana od strane SDP, SD, Crnogorske i  odbornika Džakovića. Stranke iz lokalne  opozicije odlučne su da preuzmu vlast u Budvi četiri mjeseca uoči redovnih lokalnih izbora, kako bi se sa pozicija vlasti i sa resursima kojima raspolaže bogata opština Budva, pripremale za utakmicu onako kako je to rađeno svih prethodnih godina.

Na inicijativu o njegovoj smjeni, predsjednik Opštine odgovorio je smjenama funkcionera Crnogorske sa funkcija u lokalnoj upravi. Carević je u jednom danu smijenio potpredsjednika Opštine Vladimira Bulatovića, šeficu stranke Anđelu Ivanović i sekretara za društvene djelatnosti Ljiljanu Pjerotić, dok je drugim službenicima iz redova ove stranke poručio da sami daju otkaz i potraže uhljebljenje kod DPS-a. Tako je kratkotrajna politička ljubav DF-a i Crnogorske okončana.

Do pogoršanja odnosa između DF-a i Crnogorske došlo je, između ostalog, zbog odbijanja Carevića da potpiše ugovor o izgradnji žičare iz Bečića do sela Brajići, odnosno do stare austrougarske kasarne, jer se vlasnici zemljišta na toj trasi protive eksproprijaciji. Ideja izgradnje žičare u turističke svrhe potekla je od bivšeg lidera Crnogorske Dragana Purka Ivančevića i njegovih partnera, ističu u DF-u.

Međutim, razlozi za aktiviranje ideje o smjeni Carevića su ipak druge prirode.  Mnogobrojne trzavice među koalicionim partnerima, koje su pratile rad lokalne uprave, nisu ugrozile vlast u Budvi ni poziciju predsjednika. Careviću će izgleda presuditi litije. Ne samo njegovo učešće na njima, nego i agitovanje sa pozicije gradonačelnika, učešće u blokadi puteva i slične aktivnosti. Carević je i predsjednik crkvene opštine u Budvi i pokrovitelj mnogih vjerskih proslava i događaja u opštini. Time je postao trn u oku „pravovjernih“ u DPS-u. Crnogorska, naprasno iznenađena Carevićevim političkim i vjerskim stavovima, će poslužiti kao produžena ruka u tom  obračunu.

Iza koordiniranog pohoda na glavne funkcije gradske vlasti nesumnjivo stoji DPS,  čiji su funkcioneri i namještenici u lokalnoj upravi, kriminalnim radnjama i korupcijom nanijeli ogromnu materijalnu štetu Opštini. Otkriveni su, procesuirani i osuđeni pripadnici Organizovane kriminalne grupe (OKG) u Budvi, čiji su članovi bili čelnici Opštine, gradski funkcioneri i namještenici, koji su po nalazu Specijalnog tužilaštva oštetili opštinski budžet za desetine miliona eura. Nezvanično se pominje i suma od 400 miliona eura, koju je prema izjavi Srđana Milića, bivšeg lidera SNP-a, datoj na nedavnom zasijedanju Skupštine CG, iz Budve iznio Svetozar Marović, šef budvanske OKG. Poslanik Milić pozvao se na riječi specijalnog državnog tužioca Milivoja Katnića iz njihovog privatnog razgovora.

Dva predsjednika Budve Rajko Kuljača i Lazar Rađenović osuđeni su za korupciju i kriminal, za razne zloupotrebe službenog položaja u više milionskih afera kojim je nanijeta šteta ovom gradu, odležali su i dosuđene zatvorske kazne, priznali krivice i potpisali sporazume o priznanju krivice ili one o preuzimanju statusa svjedoka saradnika. Znajući sve to, postavlja se pitanje kako partija čiji su istaknuti članovi devastirali grad uopšte pomišlja o povratku na vlast. Spektakularne akcije hapšenja desetina pripadnika lokalne uprave, koje je vidio čitav svijet, i porazni podaci o kriminalnom načinu vođenja jedne od bogatijih crnogorskih opština koju su uveli u dužničku krizu, nisu izgleda ostavile traga u lokalnom DPS-u. Tada su se čuli zahtjevi pojedinih političkih stranaka da se DPS-u u Budvi zabrani svako političko djelovanje, međutim, nepune četiri godine kasnije ova partija opet juriša na vlast i to na nepošten, nasilan način, oprobanom političkom korupcijom mimo izbora.

Otimanje vlasti u opštinama u kojima izgubi izbore postala je praksa vladajuće stranke u Crnoj Gori. Poslije Nikšića i Kotora isti scenario pripremljen je za Budvu. Uvijek se nađe neki odbornik iz redova opozicije spreman na unosan transfer ka DPS-u,  kojim se očas promijeni izborna volja građana. Sinonim političke korupcije i predaje osvojene vlasti postao je Drago Đurović, član Pozitivne CG iz Nikšića. U Kotoru je to bila Bruna Lončarević, odbornica SDP, partije koalicije na vlasti. Odbornica Lončarević bila je pokretač smjene predsjednika opštine Vladimira Jokića, i dovođenja na vlast DPS-a, čime su poništeni izborni rezultati u ovom  gradu.

I Marka Carevića može da sruši njegov čovjek. Njegova smjena zavisi od glasa nezavisnog odbornika Stevana Džakovića, koji je svoj odbornički mandat zaradio na listi Demokratskog fronta. Carević je bio nosilac izborne liste DF-a na kojoj je Džaković, tadašnji član Pokreta za promjene, dobio mandat. Međutim, ubrzo ga je i oduzeo DF-u, odbijanjem da podrži Carevića za mjesto predsjednika Opštine. Svoj   glas je tada dao Draganu Krapoviću iz Demokratske CG, koji je bio na čelu Budve dvije godine. Revoltiran ovakvim postupkom, lider PzP-a Nebojša Medojević isključio je Džakovića iz stranke. Džaković je ubrzo  okrenuo leđa i Krapoviću, te je svojim  zahtjevima, ucjenama i političkim igrokazima koji su išli naruku DPS-u, gotovo pola godine blokirao rad budvanske skupštine u kojoj koalicija na vlasti bez njegovog prisustva nije imala kvorum za redovan rad.

U atmosferi blokade parlamenta i ozbiljne poltičke krize u Budvi, na scenu je poput spasioca stupila Crnogorska, sa svoja tri odbornika obezbijedila je kvorum i omogućila izbor Carevića na funkciju prvog čovjeka grada, nakon što je Krapoviću istekao dogovoreni dvogodišnji mandat krajem 2018. Za uzvrat i podršku pri izboru rotirajućeg predsjednika, Crnogorska je dobila nekoliko značajnih funkcija u gradskoj upravi sa liste funkcija koje su pripadale DF-u. Pored toga, stranka koja je do tada bila u opoziciji, uspjela je da zaposli veći broj svojih članova. Ali već nakon pola godine partnerstva DF-a i Crnogorske, došlo je do neslaganja na polju ideologije povodom mnogobrojnih aktivnosti Carevića i DF-a u Budvi usmjerenih ka obilježavanju pojedinih istorijskih događaja. Tako su iz Crnogorske polovinom avgusta prošle godine priprijetili pokretanjem inicijative za smjenu Carevića zbog ideje DF-a da organizuje muzički festival Guča na plaži Jaz, kada su poručili da ne žele da učestvuju u takvoj vlasti. „Mi u takvom društvu ne želimo da provedemo ni dana…“ govorio je tadašnji potpredsjednik Vladimir Bulatović. On je odluku o istupanju iz koalicije obrazložio „nepodnošljivim primitivizmom, neznanjem i pohlepom pojedinih funkcionera DF-a“, dodajući da su DF i DPS poput blizanaca.

Predsjednik opštinskog odbora DPS-a Predrag Jelušić kazao je tada: „Ako se pokrene inicijativa za smjenu Carevića, mi ćemo se odnijeti kao odgovorna opoziciona partija. DPS nije učestvovao u izboru predsjednika Budve i nećemo im remetiti planove u rušenju jednih ili drugih. Nećemo im stajati na putu, nijesmo ni kada su birali Carevića, ali nećemo dozvoliti da budemo dio njihovih prizmenih političkih igara.

Danas je direktiva drugačija. Pored toga što su odbornici DPS-a potpisali inicijativu Crnogorske za smjenu Carevića, samostalno su pokrenuli inicijativu za smjenu predsjednika Skupštine. Ne ide jedno bez drugog, žele totalnu vlast u Budvi. Jelušić očekuje da će u roku od 15 dana biti zakazana sjednica Skupštine na kojoj će se posrnuli i kompromitovani DPS vratiti na vlast uz pomoć ljutog opozicionara, koji je opozicioni staž kalio u borbi protiv te iste partije duže od deset godina.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

BURA OKO ZAKUPA CRNOGORSKIH PLAŽA: Novi tender, novi uslovi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vladina odluka da se raspiše novi tender za zakup morskog dobra izazvala je velika negodovanja kod starih zakupaca. Posebno zbog povećanja cijena početnih naknada zakupa, te novog načina bodovanja prijava na tenderima po kom oni koji su godinama gazdovali pojedinim djelovima morske obale, ulagali i razradili veliki biznis na plažama, plažnim barovima i terasama –  neće imati prednost  prilikom ocjenjivanja ponuda

 

 

Odluka o raspisivanju javnog poziva za zakup plaža na Crnogorskom primorju, na osnovu pravilnika o Izmjenama i dopunama Programa  privremenih objekata u zoni morskog dobra za period 2024 – 2028. godine kojeg je Vlada donijela 11. februara, izazvao je pravu buru nezadovoljstva među dosadašnjim korisnicima u pojedinim primorskim opštinama.

Javno preduzeće Morsko dobro sa sjedištem u Budvi, objavilo je u ponedjeljak 17. februara Javni poziv za zakup 96 kupališta na području budvanske rivijere. Dan kasnije isto je učinjeno i za plaže na području Bara i Ulcinja, zatim Tivta i Kotora.

Riječ je o javnim kupalištima, dugim prirodnim pješčanim plažama, stjenovitim uvalama i novoizgrađenim malim terasama, kojih na Crnogorskom primorju ima ukupno 563, uključujući nova 74 gradska kupališta izgrađena u organizaciji JP Morsko dobro.

Za 70 hotelskih kupališta biće raspisan tender za novi zakup nešto kasnije, kada se završi posao iznajmljivanja javnih kupališta. Izuzetak čine plaže koje su pod dugoročnim investicionim ugovorima.

Svi ugovori o zakupu kupališta na cijelom primorju su nevažeći. Tender nije bio raspisan prošle godine zbog kašnjenja nadležnog ministarstva sa usvajanjem dokumentacije, zato su odlukom Vlade ugovori sa starim zakupcima po drugi put bili aneksirani. Prethodno su na isti način produženi ugovori 2023. godine, nakon čega je Državna revizorska institucija (DRI) upozorila Vladu da se gube prihodi od zakupa obale zbog produžavanja ugovora sa cijenama i uslovima iz 2019. godine., i dala preporuku da se to ispravi.

Protiv odluke da se raspiše novi tender za zakup morskog dobra glasali su potpredsjednik vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj i ministar javne uprave Maraš Dukaj. Ministri iz redova Demokrata i ministar za ljudska i manjinska prava, Fatmir Đeka, nisu učestvovali u glasanju, dok su ostali članovi Vlade podržali ovu odluku.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

JAVNO ZDRAVSTVO I PRIVATNI INTERESI: Novca ima, magnetnih nema 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok bolnice javnog zdravstva kubure sa magnetnim rezonancama,  Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore (FZO) je tokom prošle godine za snimanje magnetnom rezonancom isplatio 738.783 eura privatnim zdravstvenim ustanovama. Novac su dobile tri klinike sa kojima Fond ima ugovore i to Hipokrat 490.942 eura, Konzilujum 208.435 eura i Moj Lab – 39.406 eura

 

 

Nikšićka i bjelopoljska, dvije najveće opšte bolnice u Crnoj Gori, više od dvije godine čekaju obećane aparate za magnetnu rezonancu (MR). Tenderi su raspisani ali i poništeni. Posljednji put u avgustu prošle godine kada nije podnijeta nijedna ispravna ponuda i ponuđači su isključeni iz postupka javne nabavke.

Cijela procedura kreće ispočetka, pa će ove bolnice u novom postupku tražiti aparate za magnetnu, vrijednosti od po milion eura, drugačije specifikacije, jer su prethodno poručeni već prevaziđeni. Iz Ministarstva zdravlja još su planirali kupovina MR aparata za Klinički centar Crne Gore (KCCG) i KBC Kotor.

Crnogorsko javno zdravstvo raspolaže sa četiri aparata za magnetnu rezonancu koja su u funkciji. Tri ima Klinički centar, od kojih je jedan u Dječijoj klinici, jednu magnetnu rezonancu ima KBC Berane, dok je jedan novi uređaj namijenjen Opštoj bolnici u Baru u fazi instalacije.

Dok javno ne nabavi svoje, građani ove usluge koriste u privatnim zdravstvenim ustanovama. Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore (FZO)je tokom prošle godine, za snimanje magnetnom rezonancom isplatio 738.783 eura privatnim zdravstvenim ustanovama.Novac su dobile tri klinike sa kojima Fond ima ugovore i to Hipokrat 490.942 eura, Konzilujum 208.435 eura i Moj Lab – 39.406 eura.

Preglede i liječenje osiguranika Fonda za zdravstvo u privatnim klinikama država je 2023. godie platila ukupno oko 2.700.000 eura. Najviše novca je i tokom te godine plaćeno klinici Hipokrat za preglede magnetnom rezonancom – 820 hiljada eura, značajno više nego ove.

U maju prošle godine ova klinika podnijela je krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu (SPO) protiv direktora Fonda zdravstva Vuka Kadića zbog sumnji u zloupotrebu službenog položaja.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

CRNA GORA, NAJBIROKRATSKIJA ZEMLJA NA SVIJETU: Svaki četvrti radi za državu

Objavljeno prije

na

Objavio:

U javnoj upravi radi blizu 55 hiljada ljudi, a prema podacima Ministarstva finansija tokom decembra 2024. ukupan broj zaposlenih je  bio preko 250 hiljada. Kada se tom broju  dodaju i privredna društva,  ispada sa svaki četvrti zaposleni u Crnoj Gori radi za državu

 

 

Crna Gora je konačno postala svjetski lider u nečemu. Naime, nedavni izvještaj World of Statistics, koji se poziva na podatke Yahoo Finance-a, donosi listu najbirokratskijih zemalja svijeta – na kojoj naša zemlja zauzima prvo mjesto.

Ovom ,,uspjehu” svakako je doprinijelo to što imamo jednu od najglomaznijih Vlada sa 32 člana, sedam potpredsjednika, 25 ministarstava i 26 ministara bez portfelja.

U posljednje četiri godine, od promjene vlasti u avgustu 2020, javna uprava na državnom i lokalnom nivou pojačana je sa oko tri hiljade novozaposlenih.

Da ovolika birokratija ne ispunjava očekivanja građana svjedoče i podaci Svjetske banke. Po njima Crna Gora zauzima tek 50. mjesto u svijetu po lakoći poslovanja. Dok se u kategorijama poput dobijanja građevinskih dozvola i sprovođenja ugovora, nalazi na znatno lošijim pozicijama. Jedan od razloga je što imamo manjak digitalizacije, a višak radnika.

Problem je, bolje od navedenih lista, nedavno objasnio sam premijer Milojko Spajić. On je za TVCG izjavio da je broj trenutno zaposlenih u javnoj upravi prevelik – ,,mnogi ljudi ne rade, ne pojavljuju se na poslu, neadekvatno rade i slilčno. Imamo državnu upravu koja ne odgovara potrebama ni privrede ni građana”.  Zato je najavio da će država naći način da otpusti 20 odsto ljudi iz javne uprave.

Na sajtu Vlade mogu se naći podaci o broju zaposlenih u javnoj upravi. Podaci su podijeljeni u dvije grupe, centralni i lokalni nivo.Prezentovani su podaci od novembra 2021. kada je na centralnom nivou bilo 44.936 zaposlenih. Za tri godine i dva mjeseca broj zaposlenih na centralnom nivou se povećao za 2.348, i u decembru 2024. je iznosio 47.284.

Do povećanja zaposlenih došlo je i na lokalnom nivou – sa 6.665 u novembru 2021, na 7.092 u decembru 2024. Razlika 427 novozaposlenih.

U javnoj upravi radi blizu 55 hiljada ljudi, a prema podacima Ministarstva finansija tokom decembra 2024. ukupan broj zaposlenih u Crnoj Gori bio je preko 250 hiljada. Ispada, da skoro svaki peti zaposleni radi za državnu upravu i prima platu iz budžeta.

Na sajtu Vlade na kome je prezentiran broj zaposlenih u upravi precizira se- ,,u ovaj obuhvat ne spadaju privredna društva u većinskom vlasništvu države i opština”.

Kada se broju zaposlenih dodaju i ova privredna društva ispada sa svaki četvrti zaposleni u Crnoj Gori radi za državu. Ukupno 76.481 zaposlenih.

Prema poralu Moj novac,Instituta Alternativa, u državnim preduzećima zaposleno je 22.105 ljudi. U privrednim društvima na državnom nivou 13.702, a u opštinskim preduzećima 8.403.

I pored neumoljive statistike koja se čita i sa vladinog sajta, premijer tvrdi da već imaju uspjeha u racionalizaciji državne uprave. ,,Centralna vlast je smanjila broj zaposlenih za 400 od novembra 2023. do novembra 2024. godine. Ukupno, zajedno sa lokalnim samoupravama, broj ljudi u javnom sektoru je manji za 150 što znači da su lokalne samouprave više zapošljavale. Čak i u javnim preduzećima je manje zaposlenih, pa je recimo u Rudniku uglja, broj zaposlenih manji za 100, bilo je je 1.300, sada je oko 1150. U Eektroprivredi je isti slučaj. Polako smanjujemo broj zaposlenih, a ove godine ćemo brutalno krenuti u razračunavanje sa ovim problemom”, kazao je Spajić.

Podaci sa sajta Vlade govore da dosadašnje razračunavanje izgleda ovako – do najvećeg povećanja zaposlenih je došlo u Generalnom sekretarijatu Vlade i ministarstvima. U ovim institucijama se broj zaposlenih sa 3.095 u novembru 2021, povećao na više od duplo – 7.353 u decembru prošle godine. Samo od septembra 2024, kada je bilo 7.047 zaposleno je preko 300 novih radnika. Skok je još značajniji od juna 2024. kada je bilo samo 3.379 zaposlenih u ministarstvima i Generalnom sekretarijatu.

Značajan pad zaposlenih u organima javne uprave zabilježen je pod stavkom Organi u sastavu ministarstava –  sa 12.188 iz novembra 2021, na 7.490 u decembru 2024.

Iako premijer pominje smanjenje zaposlenih čak i u javnim preduzećima, statistika svjedoči o velikom povećanju broja radnika u posljednje četiri godine.

Crnogorski elektrodistributivni sistem DOO Podgorica (CEDIS) –  od promjene vlasti 2020. godine kada je bilo 1.360 zaposlenih, došlo se do 1.721 radnika u 2023. godini. Broj radnika se povećao i u Pošti Crne Gore sa 988 u 2020. godini na 1.189 u 2023, Aerodromi Crne Gore sa 961 na 1.124 u 2023. godini. Prema premijerovim podacima o 1.300 zaposlenih u Rudniku uglja Pljevlja, broj radnika se u toj državnoj kompaniji povećao skoro duplo u odnosu na 2020. kada je bilo 691 zaposlenih. Podaci sa sajta Moj novac govore da je zaposlenih u 2023. bilo 1.168.

Lokalna preduzeća su uglavnom u gubitku, ali im to im ne smeta da zapošljavaju radnike. Tako je podgorička Čistoća 2020. godine imala 489 zaposlenih, a 2023. čak 641. Iste godine zabilježila je rekordni gubitak od 1,7 miliona eura.

U susret najavljenoj racionalizaciji uprave, premijer je obećao da država neće zaboraviti svoje bivše zaposlenike. Suština je da se nađe način da se ti ljudi zaposle u privatnom sektoru, kazao je premijer i najavio program Iskra. ,,Inicijativa Iskra će pomoći tehnološkom opismenjavanju građana i za samo tri mjeseca kampa građani će moći da se zaposle na konkurentnim mjestima i primaju dobre zarade”, kazao je Spajić.

Zanimljivo je da je premijer Spajić istakao ,,da je laž da je aktuelna vlast nastavila politiku partijskog zapošljavanja”!

Brojni medijski tekstovi i istraživanja o premrežavanju uprave i državnih preduzeća partiskim, rođačkim i kumovskim kadrovima, govore da je nova vlast ne nastavila, nego čak i unaprijedila partijsko zapošljavanje i nepotističke prakse.

I dok premijer najavljuje otpuštanja, iz Ministarstva javne uprave, koje je zaduženo za ovu problematiku, tvrde da u ovom trenutku nije zahvalno govoriti o višku zaposlenih u javnim ustanovama.

Iz ovog ministarstva Danu su saopštili da Crnu Goru na putu pristupanja EU očekuju brojne obaveze, pa iz tog razloga se očekuje jačanje postojećih kapaciteta javne uprave a čak i regrutovanje novih kadrova.

„Činjenica koja to potvrđuje jeste i da EU, u iznosu od 5,6 miliona eura kroz dva projekta, podržava jačanje kapaciteta u javnoj upravi na centralnom i lokalnom nivou, uključujući usvajanje Plana zapošljavanja i obuku novih državnih službenika za upravljanje EU fondovima, s fokusom na dva pilot sektora (zaštita životne sredine, zapošljavanje i socijalna politika)“, naveli su  iz Ministarstva javne uprave.

Premijer je, s druge strane, izjavio da je ova vlada dva puta slala rješenja Evropskoj komisiiji za smanjenje broja zaposlenih u javnoj upravi. ,,I oni su to oba puta odbili”, rekao je Spajić.

Nadu uliva procjena Ministarstva javne uprave da će u trenutku pristupanja Crne Gore u EU između 100 i 150 službenika biti delegirano na rad u institucijama EU.

Kad će početi i kako će se odvijati smanjenje državne uprave još uvijek ne znamo. Ono što znamo je da ona puno košta.

Svake godine iznova saznajemo da državna uprava nemilice troši novac građana. Tokom protekle godine trošak službenih putovanja u zemlji i inostranstvu koštao nas je 8,4 miliona, a za reprezentaciju (ručkovi, večere, jela, zakuske) oko 950 hiljada eura, odnosno ukupno oko 9,4 miliona eura za te svrhe. Sve to je bilo za oko 2,7 miliona eura više nego što je bilo predviđeno rebalansom budžeta za proteklu godinu.

Saznali smo i da ručkovi lokalnih i državnih funkcionera često koštaju preko hiljadu ili par hiljada eura, da poslanici tokom godine uspiju o našem trošku da obiđu preko 10 inostranih destinacija, da se i pored preko 4.500 službenih automobila i dalje izdvajaju stotine hiljada za kupovinu novih… Uobičajeno, glomazni državni aparat ima svoje potrebe i prohtjeve koje građani plaćaju. Sve do neke racionalizacije.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo