Kazalište za narod zagrebačke rediteljke, teatrologinje, profesorice zagrebačke kazališne univerze dr Snježane Banović je, uzmu li se neke savremene teorije o prozi kao žanru, prije roman nego li, uistinu briljantna teatrologijska studija, portret HNK u prvom desetljeću poslije Drugog svjetskog rata
Čitateljska strast, donekle, ublažava koronske dane. Tako sam se i sâm zaputio istinama osam stotina teškog štiva imenom Kazalište za narod zagrebačke rediteljke, teatrologinje, profesora zagrebačke kazališne univerze dr Snježane Banović. Ta je knjiga, u izdanju učinkovite i svrhovite zagrebačke Frakture, teatrologijski portret HNK u prvom desetljeću poslije Drugog svjetskog rata. Kazalište za narod je, uzmu li se neke suvremene teorije o prozi kao žanru, prije roman nego li, uistinu briljantna teatrologijska studija toga doba.
Evo i zašto: Banovićeva donosi plastično, psihološki krokirano portrete kazališnika operne, dramske i baletne umjetnosti, njihove međusobne odnose, ali i društvenu i političku pozadinu, sporenja, bočne udare, na koje teatar nije nimalo imun (!), ali i uzbudljivo ispisanu ukupnu atmosferu društvenog poleta izgradnje poharane zemlje i uzdizanja iz pepela pojedinih institucija i pojedinih grana umjetnosti. Likovi ove znanstveno svjedočanstvene proze tako su plastično donešeni da preko njihovih privatnih i umjetničkih sudbina biva iscrtan prelaz iz doba kulturnog komesarstva u tokove socijalističkog samoupravljanja u teatru!
Nisam siguran da je bila svjesna da njena teatrologijska proza s obiljem iznimno korisnih podataka, kroz sudbe pojedinih likova, njihove odnose, kao i odnose prema Partiji i Agitpropu donosi ponekad gotovo trilerske situacije. Spisateljica nas intrigira, jer njeno pisanje teatrologijskih fakata nerijetko prelazi u zapise dijaloga protagonista toga burnog doba u razvoju Jugoslavije i Hrvatske…
Kako je teatarska umjetnost u svojoj kolektivnosti otvorena i za mnoge prijepore i razmirice od čisto umjetničkih do obiteljskih, sa nizom afera i aferica, autorica, ilustrujući time jedno vrijeme i ljude toga vremena, stvara često zaplete i rasplete.
Sama činjenica da je to i doba INFORMBIRO-a Banovićeva dočaravanju tog vremena u središnjem zagrebačkom kazalištu domeće tmaste obrise dramatike koja je bila zastrašujuća po mnoge volšebnike teatarske scene, a mnogi još nisu ni sprali ljagu kolaborantskog odnosa sa ustaškim režimom za vrijeme NDH.
Sve to povećava zanimljivost pisane kronike opernog, baletnog i dramskog života. A da ova knjiga nosi elemente romanesknog, potvrđuju sudbe velikih, ozbiljnih protagonista kazališnog života kakvi su Tijardović, Gavella, Stupica, Vika Podgorska, Bela i Miroslav Krleža.
Čitavi plastično dati prizori o prvom velikom poratnom gostovanju sva tri temeljna ansambla HNK u Engleskoj, brojne zgode i nezgode sa ovim gostovanjem i njegovim različitim medijskim odjecima i interpretacijama doprinosi romanesknosti.
Pišući mamut storiju teatrologijskog i teatrografskog karaktera kroz knjigu Kazalište za narod Snježana Banović jarkošću pripovjednog sloga iz prizora u prizor, bila je stalno na rubu romanesknog.
Knjiga koja nakladniku zagrebačkoj Frakturi može biti na ponos, jer se u današnjem divljem kapitalizmu rijetko ko hoće baviti knjigama, pogotovo onim o teatru i teatarskim umjetnicima.
Iako bez izričitih formalnih žanrovskih naznaka ova mamut teatrološka studija, za moj ukus, nizom prizora ulazi u prostor angažirane proze, čak sa pojedinim likovima datim in continuo, poput Tita Strozzija i Marijana Matkovića, što bi moglo biti inspirativo i krajnje izazovno za vještu dramatizaciju!
Gradimir GOJER