Povežite se sa nama

Izdvojeno

RIBOLOVNI TURIZAM BEZ STRATEGIJE I CILJA: Još jedna neiskorišćena šansa

Objavljeno prije

na

Crna Gora ne koristi šansu da zaradi od održivog sportskog ribolova. Još nema strategije kojom bi se planiralo unaprjeđenje te oblasti, a  nije vidljiva ni volja da se dopre do tržišta sa kojih dolaze turisti, zaljubljenici rijeka i mušičarenja. Izostala je i adekvatna briga o ribljem fondu i zaštiti vodotoka  atraktivnih rijeka sjevera

 

Na stotine miliona eura  godišnje prihoduju  pojedine evropske zemlje  od ribolovnog turizma. Samo mrvice tog „kolača“ završe u Crnoj Gori, a naša zemlja mogla bi biti, tvrde sportski ribolovci,  izuzetno privlačna destinacija za taj vid turizma. Kad bi bilo volje, napornog i osmišljenog rada, promjene načina ponašanja, ozbiljne strategije i još ozbiljnije namjere da se s riječi pređe na djela.

Za sada nemamo ništa od toga, objašnjava za Monitor Mile Lazarević direktor  Sportskog flaj fišing kluba (SFFK) Maniro.  Prema podacima iz 2017. godine, kaže on, u Sloveniji, na primjer, turisti koji su došli zbog sportskog ribolova „ostavili“ su  nekoliko desetina miliona eura.

„Crna Gora, to jest, pojedini  sportsko ribolovni klubovi (SRK) uzimaju mrvice od tog vida turizma, a moglo bi i moralo drugačije. Nije mi poznato da postoji ikakva strategija za tu vrstu turizma. Iako sam, sa još nekolicinom ljubitelja sportskog ribolova sa sjevera, imao konkretne predloge kako početi put ka  stvaranja uslova da naša država postane prepoznatljiva i privlačna destinacija u tom smislu, nikad se niko nije zainteresovao niti tražio naše mišljenje“, kaže sagovornik Monitora.

Njegove kolege sa sjevera i on tvrde da su neophodne tri do četiri godine rada, organizovanje kvalitetne ribočuvarske službe, „veliko čišćenje“ rijeka od smeća i formiranje dva  mrestilišta.  Za sva ta ulaganja, kako procjenjuje Lazarević, treba najviše 10 miliona eura.Treba  promijeniti odnos prema rijekama  i pokazati ozbiljnu riješenost države da stane na put radovima u koritima, krivolovu, odlaganju smeća…

„Mnogo toga nam je priroda dala, a mi ne umijemo da iskoristimo. Tvrdim da  bismo na sjeveru mogli da živimo bolje od ribolovnog turizma nego od skijališta. Treba imati na umu da ribolovna sezona traje sedam do osam mjeseci i da ne zavisi od meteo uslova kao, na primjer, skijanje. Ne manje važna je i zvanična statistika prema kojoj  turista koji dođe zbog ribolova troši po 250 eura dnevno“, objašnjava direktor SFFK Maniro.

Kako su, lani, pozivajući se na zvanične podatke,  saopštili iz Preokreta za sigurnu Crnu Goru (Preokret), 35 odsto  ribolovaca Evropske unije ide, makar jednom godišnje , da peca van svoje zemlje. Iz tog političkog subjekata su izračunali i da, ako bi samo 0,5 odsto njih dolazilo u Crnu Goru, to znači da bi naše rijeke posjetilo oko 15.000 ribolovaca godišnje. Podsjetili su i na podatke iz  turističkih agencija, prema kojima sedmodnevna ribolovna tura u prosjeku košta oko 1.500 eura po osobi. Tura, obično,  uključuje šest dana pecanja, sedam noćenja u kampu, vodiča za ribolov, prevoz od i do ribolovnog mjesta i dozvole za ribolov.

Lazarević ima sličnu računicu i objašnjava da su  prednosti Crne Gore za taj vid turizma, između ostalog,  blizina ribolovnih voda aerodromima, mogućnosti organizovanja takmičenja otvorenog formata, prisustvo prirodnih, autohtonih vrsta riba…

„Ribolovni turizam donio bi zaradu mnogim uslužnim djelatnostima. No, država, do sada, nije uzela ozbiljno u obzir  ni ideju da se može nešto u tom smislu uraditi. Vlada hitno treba da formira Savjet za razvoj ribolovnog turizma, u kojem ne treba da budu političari, već  poznavaoci te oblasti. Može se poći u region da se vidi kako to rade, ali nije neophodno,  ima onih  sa iskustvom i  jasnom  vizijom šta i kako treba raditi“, tvrdi  on.

Podsjeća da u evropskim fondovima postoje sredstva, kojima bi se projekti valorizacije ribolovnog turizma mogli podržati. Da je za razvoj te djelatnosti  neophodno dobro upravljanje i podrška države, posebno u pogledu sprečavanja krivolova i devastacije korita rijeka, tvrde i u Preokretu. Oni su predložili  formiranje Zavoda za ribarstvo, koji bi funkcionisao pod nadzorom Ministarstva poljoprivrede i bio zadužen za obavljanje poslova iz oblasti slatkovodnog ribarstva. Između ostalog, preciziraju, taj organ bi bio odgovoran za prikupljanje podataka, praćenje stanja voda i ribe, izdavanje ribolovnih dozvola kroz digitalizovani centralni registar, kao i nadzor nad radom ribolovnih društava.

Sportski ribolovci sa sjevera podsjećaju da  ribolovni turizam nije masovnog tipa, pa ne može doći do velikog pritiska na infrastrukturu i na prirodu. Kako tvrde, priroda je bila izdašna prama sjeveru i stvorila „destinaciju iz snova“ za sve ljubitelje flaj fišinga. Na primjer, najsjevernija crnogorska rijeka Ćehotina,  bila je poznata  njemačkim ihtiolozima iz 50-tih godina prošlog vijeka, kao prirodno mrestilište za salmonidne vrste riba. Ćehotina je bogata i pastrmkom i lipljenom. Naročito su atraktivne lokacije nizvodno od Pljevalja „gdje se ribolovac osjeća kao da se nalazi u potpunoj divljini, sa odsustvom civilizacije, sa potpunim mirom koji jedino remeti skok lipljena pred sumrak ili jači klobuk od pastrmke potočare“.

Pljevaljske vode imaju kapacitete koji bi mogli da zadovolje i najzahtjevnije sportske ribolovce, ali uz prethodnu sanaciju određenih ekoloških problema, prije svega, čišćenje komunalnog čvrstog otpada u vodama, kažu u NVO “Legalis”. Ta NVO je, prije tri godine, u okviru projekta “Rijeka je odraz (ne)kulture građana” pokušala da radi na razvoju ribolovnog turizma u pljevaljskoj opštini.

Za flaj fišing, objašnjavaju u SRK,   idealno je i Plavsko jezero, gdje je, prije četiri godine, održano i Evropsko pvenstvo u mušičarenju. To renomirano takmičenje  je bilo dio regionalnog projekta “Upravljanje slivom rijeke Drine na Zapadnom Balkanu“. Tad je nekoliko klubova sa sjevera dobilo bespovratana sredstva kojima je trebalo da rade na uključivanju lokalnih zajednica i sportsko ribolovnih klubova u promociju i valorizaciju prirodnog i kulturnog nasleđa. Plavska  opština je, možda, među onima koja se sportskim ribolovcima na zapadu do sada predstavila na najspretniji način.  Ribolovne vode tog kraja  mogu se naći u mnogim turističkim ponudama i stranim ribolovačkim časopisima.

San sportskih ribolovaca je i rijeka Tara s pritokama, koja, kako Lazerević tvrdi, i pored  višegodišnje devastacije i nemara, može opet biti  atraktivna za flaj fišing.  Šavničke rijeke  Bukovica, Bijela i  Komarnica, takođe, mogu  postati interesanantan dio ponude i za najzahtjevnije ljubitelje ribolova.

„To je samo dio voda sjevera koji bi se mogao na održiv način valorizovati i ponuditi kao ekskluzivan   sportskim ribolovcima. Ljude koji godinama pokušavaju da pokrenu tu priču na sjeveru  nema ko da okupi i koordinira. Resorno ministarstvo odavno samo otaljava posao i „miče probleme s vrata“, povjeravajući SRK gazdovanje, bez ikavog pomaka ka cilju da dobro  zaradimo i  sačuvamo prirodu. Umoran sam od pokušaja da se išta od toga realizuje“, kaže direktor SFFK Mnairo.

On podsjeća da su, na primjer, kolašinske vode bile četiri godine bez nadzora ribočuvarske službe, prepuštene krivolovcima  i da je  Ministarstvo, tek prije nekoliko mjeseci, odlučilo da gazdovanje povjeri jednom novoosnovanom klubu. Planovi SFFK Maniro o kandidaturi te opština za domaćina Svjetskog prvenstva  u mušičarenju, odavno su samo zaboravljena ambicija.

                                                                   Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo