Povratak naziva republika BIH, otetog četničkom agresijom i nametnutim dejtonskim ustavom ne sviđa se prije svega Miloradu Dodiku, koji radi sve da država BiH što prije nestane. Ne sviđa ni ultranacionalistima iz HDZ-ovog parapolitičkog tijela, Hrvatskog narodnog sabora, najgorljivijim protagonistima ustašoidne politike u BiH
Nedavno održani kongres SDA uzburkao je ionako nemirnu bh. političku scenu. Deklaracija koju je Kongres usvojio promovira građansku državu, povratak Ustava Republike BiH, dakle i povratak naziva republika, otetog srbočetničkom agresijom i nametnutim dejtonskim ustavom. To se, naravno, ne sviđa svima onima koji bi željeli nestanak bh. države za sva vremena.
Prije svega ne sviđa se to Miloradu Dodiku, koji na svaki način, iako je formalno član Predsjedništva BiH, radi sve da država BiH što prije nestane.
Ne sviđa se to ni ultranacionalistima iz HDZ-ovog parapolitičkog tijela, Hrvatskog narodnog sabora, dakle najgorljivijim protagonistima ustašoidne politike u BiH.
Ne sviđa se to ni nekim tzv. građanskim snagama u BiH, jer to nije njihov izum, pa kako bi onda to moglo vrijediti i imati političku validnost.
Elem, niko trenutno osim normalnih i trezvenih građana ne bi da podrži SDA-ovu deklaraciju.
Sve ovogovori o uskosti i neperincipijelnosti jednih i otvorenom antibosanskohercegovačkom djelovanju drugih.
BiH nikog od njih ne zanima, a svi joj javno ili tajno negiraju državotvornost. Smatram da se radi o par ekselance državotvornom dokumentu.SDA nije ni na koji način tražila nametanje ovih rješenja. Ali u BiH nije izgleda nikome stalo do opstanka stoljetne države.
Sramotno negiranje krajnje dobronamjernog dokumenta posljednjeg kongresa SDA pokazuje duboke podjele i na ljevici i na desnici u BiH. Ova bi deklaracija u normalnim demokratskim društvima bila normalna i poželjna stvar. Ali politička zakerala u bh. političkom ambijentu pokazuju političku nezrelost i otvoreno antibosanskohercegovačko djelovanje.
Jadno i sramotno antibosanstvo kojim je na nož dočekana Deklaracija Kongresa SDA.
Ova situacija otvorila je i druga krupna politička pitanja u Bosni i Hercegovini. Prije svega koje su to zapravo patriotske i državotvorne stranke i ko u budućnosti uopšte može činiti patriotski i državotvorni blok. Jer, duboke podjele oko ulaska u NATO, čemu se stranke iz Republike Srpske protive, zatim sve snažnije tendencije disolucije iz Hrvatskog narodnog sabora, sve to komplicira političku situaciju u BiH.
Uspavani nevladin sektor i okrenutost građana goloj egzistencijalnoj borbi za ekonomski opstanak samo dodatno komplikuju političku atmosferu. Sve veće prisustvo ruskog, izrazito anti bh uticaja preko stranaka iz Republike Srpske, ali i Čovićevog HDZ-a, prijeti da zapaljivu retoriku pretvori u ozbiljnije unutrašnje sukobe u BiH.
Na jednoj su, dakle, strani republikanci iz SDA, a na drugoj strani uobraženi, nezainteresovani i anti bh. elementi.
Građane ionako niko ništa ne pita.
Gradimir GOJER