U prvom turnusu zajedničkog rada, košarkaška reprezentacija Crne Gore plasirala se na EP koje se iduće godine održava u Litvaniji! Biće u trećem šeširu, među povlašćenim prilikom žrijebanja grupa, zahvaljujući prvom mjestu u grupi A.
OBA POLA NA PRVENSTVU EVROPE: Iako su u premijerni ciklus kvalifikacija ušli kao jedna od novovosnovanih selekcija, i našli se u dosta teškoj grupi, naši su dokazali da su izdanak jugoslovenske škole košarke. Vizu su ovjerili u posljednjem kolu kvalifikacija, savladavši Izrael u dupke punoj Morači, koja je 40 minuta bez prekida bodrila ,,crvene”.
Ispostavilo se poslije da su Peković i drugovi uzalud ili znoj – samo sedam dana pošto su završene kvalifikacije, FIBA Europe je donijela odluku da proširi broj reprezentacija koji će učestvovati u Litvaniji sa 16 na 24, i tako obesmislila kompletne rezultate pobjedničkih ekipa. Naše košarkaše čekalo je još jedno iznenađenje – idejni tvorac crnogorskog tima Duško Vujošević podnio je ostavku na mjesto selektora zbog toga što mu je, kako je rekao, potreban odmor.
I košarkašice su se plasirale na Evropsko prvenstvo, naredne godine u Poljskoj. Iako već na startu kvalifikacija hendikepirane neigranjem kapitena Hajdane Radunović, koja iz zdravstvenih razloga nije učestvovala, te američke profesionalne WNBA igračice Anne DeForge, koja je primila crnogorsko državljanstvo, ali se povrijedila tokom pripremnih mečeva, ,,crvene” su, u konkurenciji Turske, Bugarske, Mađarske i Finske, uspjele da ostvare zacrtano – odlazak u evropsku elitu.
U VODI OD SJAJA DO OČAJA: Prvi problem vaterpolista je što su navikli uspjeha uvijek gladni narod na visoke plasmane, pa se sve osim zlata doživljava kao neuspjeh. Drugi problem vaterpolista je u domenu mentaliteta, jer nakon briljantnih partija u kojima dokazuju da su među najboljima na planeti, zabilježe katastrofalni pad uz neshvatljivu indolentnost, te dođu u situaciju da izgube već osvojeno.
Pravi primjer je ovogodišnje Prvenstvo Evrope u Zagrebu. U prvom kolu su pobijedili budućeg šampiona Hrvatsku, pa neočekivano izgubili od Italije, izbacili iz trke za medalju Špance i, kad se očekivala rutinerska pobjeda za ulazak direktno u polufinale, remizirali sa nejakom Rumunijom. U četvrtfinalu su izgubili od Srbije i na koncu osvojili tek peto mjesto.
Prava drama viđena je u julu, u Nišu, na završnom turniru Svjetske lige. Naši su kvalitetnom igrom došli do finala, a onda pred punim plivalištem Čair, u meču punom preokreta, izgubili na peterce 14:12. Obje reprezentacije izborile su direktno učešće na prvenstvu svijeta iduće godine u Šangaju. Drugim mjestom u Svjetskoj ligi Crnoj Gori je pripalo 70.000 dolara.
SOKOLI POLEĆELI: Istinski heroji sportske Crne Gore u ovoj godini bili su, neočekivano, fudbaleri. Sudeći po kvalitetu grupe u kvalifikacijama za Prvenstvo Evrope, primljeni su sa podsmjehom, a kad se na to nadovezao i niz bijednih igara u prijateljskim utakmicama, stvari nisu izgledale ružičaste. Međutim, uslijedio je potpuni preokret jata „hrabrih sokolova” Cica Kranjčara. Od preživljavača postali su istinski ratnici, pobjednici, puni adrenalina i svjesni istorijske mogućnosti koja im se nenadano otvorila. Maksimalnih devet bodova iz prva tri meča, i bod velik kao Lovćen usred Wembleya.
Prvi smo na tabeli, a drugo mjesto čini se nadomak ruke, ali nas očekuje još jedan turnus igara sa protivnicima. Doduše, nema tog ljubitelja fudbala u Crnoj Gori koji se potajno ne nada i prvom mjestu u grupi, mjestu koje je prije početka kvalifikacija bilo prećutno rezervisano za Engleze.
Ženska fudbalska reprezentacija još uvijek nije oformljena, i pored stalnih zahtjeva trenera i igračica šest timova koji se takmiče u takmičenju Trofej FSCG.
HRABRE U DANSKOJ I NORVEŠKOJ: Pandan fudbalerima je ženska rukometna reprezentacija, koja nas je uspješno predstavila na Evropskom prvenstvu u Danskoj i Norveškoj, osvojivši šesto mjesto u konkurenciji 16 reprezentacija. Nije plasman bio presudan u ovom slučaju, već hrabro i bez zadrške zalaganje igračica, koje su od prvog do posljednjeg minuta davale sve od sebe i ostavljale srce na terenu, čak i kada je 12 hiljada navijača bilo protiv njih.
Veliki je to uspjeh, ako se uzmu u obzir pehovi sa povredama i činjenica da su prvi put nastupale na ovako velikom takmičenju. Prije samog takmičenja, stigla je od Evropske rukometne federacije zabrana nastupa Ani Đokić i Katarini Bulatović, a onda su uslijedile povrede Gabrijele Kindl, Ane Radović, Majde Mehmedović… Ljekari su ih osposobljavali koliko su mogli, a one su, desetkovane, igrale kao u punom sastavu.
Pred ovom postavom reprezentacije je budućnost, jer je puna perspektivnih igračica, koje će u narednim godinama imati zapaženu ulogu u globalnim razmjerama. Naredni protivnik je Češka, u junskom baražu za Svjetsko prvenstvo u Brazilu.
Mušku rukometnu reprezentaciju u ovoj godini obilježila su – odustajanja. Od državnog tima oprostio se jedan od najboljih golmana svijeta Baranin Goran Stojanović, pa desno krilo Aleksandar Svitlica, i lijevo krilo Petar Kapisoda, što je uz Alena Muratovića, koji je ranije napustio državni tim, bila nepremostiva prepreka. Naši rukometaši izgubili su prve dvije utakmice u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, i time znatno umanjili šanse da se plasiraju na EP u Srbiji. Odigrali su dobar meč protiv objektivno mnogo jače Švedske, ali onda u Baru protiv Slovačke bili mlitavi, bezvoljni, anemični. Isto kao i odbojkaši i odbojkašice u kvalifikacijama za Prvenstvo Evrope.
MARIJA I IVAN: Pojedinačno gledano, sportsku 2010. obilježili su, u pojedinačnoj konkurenciji, skakačica uvis Marija Vuković i kick-bokser Ivan Strugar.
Atletičarka Mornara Marija Vuković je juniorska svjetska šampionka u skoku u vis. Ona je 25. jula u kanadskom Monkatonu preskočila 191 centimetar i osvajanjem titule prvaka svijeta ostvarila najveći uspjeh u istoriji crnogorske atletike. Vuković je tada postavila novi seniorski i juniorski rekord Crne Gore. Proglašena je za sportistu Crne Gore u izboru Udruženja sportskih novinara, i za najbolju atletičarku za 2010. godinu.
Ivan Strugar je u junu osvojio peti šampionski pojas u bogatoj karijeri – u Bijelom Polju je savladao na poene Holanđanina Copru, i domogao se titule prvaka svijeta u disciplini low-kick, kategorija do 88,6 kilograma. Prije ove titule, Ivan Strugar je bio šampion svijeta i u kategorijama do 75, 78,1, 81,4 i 85,1 kilogram. Sredinom decembra Strugar je odbranio titulu profesionalnog prvaka svijeta u WAKO federaciji, nakon što je nokautirao Rusa Alana Kocojeva. Ovom pobjedom je došao do brojke od 54 pobjede u profesionalnoj karijeri, i njegov skor sada glasi 54-4-0.
Željko MILOVIĆ