Rusija je Crnu Goru stavila na „listu neprijateljskih zemalja”. Krivokapićevo oću-neću može joj donijeti status nepouzdanog partnera EU i NATO. Olakšavajuća joj je okolnost to što sve međunaordne adrese znaju da je Krivokapić prolazna pojava. Čudno je samo to što se neki čude otkud povratak Đukanovićevog DPS-a
Odlazeći premijer postaje sve teži teret društvu. Srećna sloboda, nazdravljavao je prije nešto više od godinu i po Zdravko Krivokapić obećavajući da će, dok on bude premijer, poštovanje zakona biti „mjera svega”. Tu je bio i Sporazum nosilaca tri koalicione liste koje su na izborima 2020. dobile većinu potrebnu za formiranje vlade. U tom dokumentu piše da će „nova demokratska vlast odgovorno sprovoditi sve međunarodne preuzete obaveze”.
Kad je Putin poslao vojsku na Ukrajinu, Krivokapić je zaboravio potpisano. Dok svijet govori o ratu, agresiji, naš premijer priča o „krizi razaranja”. Kao da je u pitanju zemljotres.
Krivokapićeva vlada, odnosno ono što je od nje ostalo, tri nedjelje pokušava da odgovori na međunarodnu obavezu pridruživanja sankcijama koje je Savjet EU uveo Rusiji nakon napada na Ukrajinu. A da se, istovremeno, ostavi utisak kako sankcije nijesu volja Vlade i njenog predsjednika, nego samovolja nekog (odmetnutog) ministra i njegovog Ministarstva vanjskih poslova.
Premijer zna da je još 2018. godine parlament usvojio Zakon o međunarodnim restriktivnim mjerama koji uređuje „način uvođenja, primjene i ukidanja međunarodnih restriktivnih mjera koje Crna Gora sprovodi u cilju uspostavljanja i očuvanja međunarodnog mira i bezbjednosti, poštovanja ljudskih prava i osnovnih sloboda, borbe protiv terorizma… i postizanja drugih ciljeva u skladu sa međunarodnim pravom”. Tim Zakonom je propisano da odluku o uvođenju restriktivnih mjera (sankcija) donosi Vlada na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova.
Tako je trebalo biti i ove rede. Ali, Krivokapić ne želi da pred Vladu, na glasanje, stavi odluku o pridruživanju Crne Gore sankcijama Savjeta EU. Umjesto toga, premijerovi saradnici pripremili su Informaciju o krizi u Ukrajini, kojom se Ministarstvo vanjskih poslova „zadužuje da u saradnji i koordinaciji sa ostalim ministarstvima i organima državne uprave” sprovodi – neusvojenu odluku.
Odluka/Informacija je vjerovatno nezakonita. A MVP je ne može provesti, pošto nije nadležno da odlučije o privrednoj saradnji, blokadi pokretne i nepokretne imovine, zamrzavanju računa ili obustavi bankarske korespondencije. Tek o saradnji i koordinaciji ministarstava u mjesecima podijeljenoj i posvađanoj Vladi ne treba trošiti riječi.
Bitne su moguće posljedice. Rusija je Crnu Goru već stavila na „listu neprijateljskih zemalja”. Krivokapićevo oću-neću može joj donijeti status nepouzdanog partnera EU i NATO. Olakšavajuća je okolnost to što sve međunarodne adrese znaju da je Krivokapić prolazna pojava. Čudno je samo to što se onda neki čude otkud povratak Đukanovićevog DPS-a.
Međuvlašće u Crnoj Gori se pretvara u bezvlašće. Propuštene su prilike za poteze koji bi smanjili podjele u društvu. Sada mnogo toga zavisi od brzine kojom će mandatar završiti započeti posao. Ako ga završi.
Do tada, nema mira na ulicama.
Taksisti, rudari, metalci, proizvođači mlijeka protestima se bore za svoja prava ili očekivane poslovne olakšice. U nedjelju će im se, ponovo, pridružiti i Demokrate, protestujući protiv „prekrajanja volje naroda” u parlamentu. Preletači iz DPS-a u Kotoru im ne smetaju. Pošto ide njima u prilog.
Nema pravde u sudnicama. Zamjenik generalnog sekretara Vlade Nikola Kandić sporazumio se sa tužilaštvom, pa je osuđen na uslovnu kaznu od šest mjeseci zatvora. Nakon što je pijan, upravljajući službenim vozilom, izazvao saobraćajnu nesreću pa pobjegao sa mjesta udesa i pokušao da svog vozača „podmetne” kao krivca. Istu kaznu dobio je i njegov vozač, koji je „doveo u zabludu nadležni organ”. Kandić, nakon ostavke generalne sekretarke, rukovodi kabinetom premijera Krivokapića.
Predstavnica DPS-a Milena Orlandić nepravosnažno je osuđena na tri mjeseca zatvora zato što je tokom kontrole izbornog materijala nakon prošlih parlamentarnih izbora, koju je tražila njena partija, pokušala da „uništi” (ukrade) dva glasačka kupona kako bi glasanje na tom mjestu bilo ponovljeno.
Tamo gdje su laž, krađa i prevara prihvatljivi modeli ponašanja, kriza razara sve segmente društva. Dok oni koji bi trebalo da je zaustave, dolivaju ulje na vatru.
Ishodom lokalnih izbora svi su prezadovoljni. Još jedna sedmica ponavljanja istog ostaje za nama.
Zoran RADULOVIĆ