Kada je nedavno ubijen Valjdet Keljmendi zvani Ljara, bliski rođak Nasera Keljmendija, bilo je jasno da se nastavlja krvavi rat između porodica Keljmendi i Ešljani, koji je do sada odnio čak četrnaest žrtava. Valjdet je ubijen u pucnjavi u Peći u blizini hotela Grand, kada je još jedna osoba stradala a sedam ranjeno. Kosovski mediji su prenijeli da je mogući uzrok sukoba u kojem je stradao Ljara krvna osveta.
Valjdet je vrlo često boravio po sjeveru Crne Gore, gdje je imao mrežu saradnika za distribuciju droge u ovom dijelu naše države. On je ranije, takođe u pucnjavi u Peći, bio ranjen. To se dogodilo u diskoteci Siti, na sam doček 2010. godine, mada se vjeruje da je na meti bio Devdžet Keljmendi.
Monitorovi izvori kažu da postoje policijski podaci da je ovaj pokušaj atentata bio naručen iz Podgorice, kao i da je revolveraš, koji je uspio da umakne, bio porijeklom iz Crne Gore. Da je Valjdet imao veze sa Crnom Gorom govori i podatak da je jedno vrijeme vozio automobil audi A4, starih beranskih registarskih oznaka.
Valjdet ovog puta nije uspio da uzmakne. Nepoznate osobe su iz vozila marke Jeep Cherokee lokalnih registarskih oznaka, zlatne boje, otvorile vatru u pravcu žrtava koje su sjedjele na terasi lokala Vali, među kojima je bio i on. Direktor Regionalne bolnice u Peći Skender Drešaj kazao je da je u tu bolnicu prebačeno devet osoba povrijeđenih u pucnjavi, od kojih su dvije preminule.
U okviru akcije „čelični prsten”, policijske jedinice su nakon toga tragale za osumnjičenima iz sela Pištan, opština Peć, gdje su našli automobil za koji se sumnja da je korišten u napadu – i zapaljen. Na taj način uništeni su DNK ubica i materijalni tragovi. Standardna procedura u likvidacijama. Valjdet je treći član familije Keljmendi, ubijen od marta prošle godine.
Krvavi obračuni Keljmendijevih i Ešljanija započeli su ubistvom Sulejmana Ešljanija u Cirihu. Sulejman je bio brat od strica Agima Ešljanija, nekadašnjeg šefa tajne službe OVK za oblast Dukađin. Klan Agima Ešljanija važi za jedan od najmoćnijih i najopasnijih albanskih kriminalnih klanova.
,,Ubistvo u Cirihu je izvršila turska mafija, a naručilac su, kako se pretpostavlja bili Keljmendijevi. Motiv za surovu likvidaciju bila je prevlast na narko tržištu u Štutgartu i Cirihu. Od tada bjesni rat između dvije porodice i dva narko klana”, kaže Monitorov dobro obaviješteni izvor.
Bliski rođak Nasera Keljmendija, Šefćet Keljmendi, ubijen je ranije u Peći, kada je u njega ispaljeno trideset do četrdeset metaka. Već tada se pisalo da između porodice Keljmendi i jedne porodice iz Rugove bijesni rat već deceniju. I tada su ubice zapalile automobil koji su koristili da bi uništili tragove.
Prošlog oktobra ispred autobuske stanice u Peći stradali su Šefćetov brat Redžep i Kastriot Kukaj, obojica ubijeni iz auta u pokretu. Dnevnik Koha ditore navodi da je Valjdetov otac Šefćet nakon rata izbjegao nekoliko napada na njega i njegove najbliže, kao i da se, zbog toga, u prethodne tri godine u okolini Peći desilo nekoliko ubistava.
Zbog umiješanosti u ubistvo u selu Baica, koje se desilo 2007. godine, protiv Šefćeta i Valjdeta Keljmendija je bila podignuta optužnica ali su oni pet godina kasnije oslobođeni optužbi. U međuvremenu su Keljmendijevi napadnuti nekoliko puta, a u jednoj eksploziji u blizini njihove porodične kuće je poginula Šefćetova kćerka.
Ubijeni brat od strica Nasera Keljmendija, Redžep Keljmendi zvani Džeko, prema Monitorovim dobro obaviještenim izvorima, bio je mozak i vođa klana Keljmendi, od kada je Naser uhapšen. Ulogu vođe klana poslije Redžepovog ubistva, preuzeo je treći „igrač”, jedan od Naserovih najbližih saradnika, koji ne nosi njegovo prezime, tako da klan Keljmendi nije prestao da funkcioniše.
„Ubistva ne prekidaju poslove i klan nastavlja da radi, samo što se mijenjaju vođe na nekim kracima hobotnice. Prvi put klan Nasera Keljmendija u i Evropi i u Americi vode dvije osobe koje se ne prezivaju Keljmendi”, kaže naš izvor.
Ubijeni Redžep Keljmendi živio je u Njemačkoj, odakle je i vodio poslove ovog klana, ponajviše u vezi sa trgovinom drogom. Posljednjih godina često je dolazio u Crnu Goru, gdje je boravio u Naserovom hotelu Kasa Grande u Ulcinju. Policijski izvori govore da je Redžep posljednji put u Crnoj Gori bio mjesec prije ubistva, i da mu je tada otkazano gostoprimstvo. Iz Crne Gore je otišao na Kosovo, da bi tamo skončao u maniru mafijaških bosova.
Klan Keljmendi se još u vrijeme dok je na njegovom čelu bio Naser, u Crnoj Gori „poslovno” najviše oslanjao na rožajski kriminalni klan.
„Njegovi najbliži saradnici u Crnoj Gori su bili Safet Kalić i Samir i Suad Musić. Prvi je sada u bjekstvu, druga dvojica u zatvoru u Srbiji. Ali, Safet je za sobom imao veliki broj ljudi. Članovi rožajskog klana i dalje rade za Nasera, odnosno za ljude od povjerenja koji su preuzeli poslove njegovog klana”, tvrdi naš policijski izvor.
Prema njegovim riječima Keljmendiju su na usluzi i barski i podgorički klanovi, koji su do sada praktično neokrznuti u policijskim akcijama, osim što su pomenuti u dokumentu pod nazivom Procjena opasnosti od organizovanog kriminala koji je svojevremeno sačinila Uprava policije Crne Gore.
Keljmendijev klan, prema ranijim policijskim procjenama do kojih je Monitor došao, broji od pet do osam hiljada članova, a od preko pedeset njegovih najbližih saradnika i mnogi drugi su na različite načine direktno ili indirektno povezani sa Crnom Gorom.
Naser Keljmendi je već godinu u pritvoru u Prištini u očekivanju optužnice iz Bosne i Hercegovine, nakon policijske akcije Lutka, u kojoj se tereti da je naručio ubistvo Ramiza Delalića Ćele, kao i za šverc droge i druga krivična djela.
Šefćet, Redžep i Valjdet Keljmendi u kosovskim medijima su pominjani kao njegovi najbliži saradnici. Oni su, prema pisanju medija, Keljmendija dočekali u porodičnoj kući u centru Peći kada je Naser pobjegao zbog optužnice za organizovani kriminal, podignute u BiH. Sada su svi mrtvi.
„S obzirom na rat sa Ešljanijima, Naseru je sada najsigurnije u zatvoru. Rat zbog krvne osvete i prevlasti na narko tržištu će se i dalje nastaviti, i samo je pitanje ko će sljedeći da strada”, kaže Monitorov dobro obaviješteni izvor.
Tufik SOFTIĆ