Izvršna vlast u Budvi trenutno funkcioniše izvan svih zakona. Nijedan sekretarijat nema starješinu, rukovodioca u punom mandatu, odgovornog i ovlašćenog za vođenje organa lokalne uprave. Većina kadrova koji rukovode poslovima u sekretarijatima nalaze se u v.d. statusu koji im je odavno istekao. Nekima rukovode zamjenici ili pomoćnici sekretara kojih duži period nema, dok su neke od službi u potpunosti bez odgovornih osoba
Dvije godine nakon što je na lokalnim izborima u oktobru 2022. godine, Demokratski front na čelu sa Milom Božovićem, osvojio apsolutnu većinu glasova građana Budve, najrazvijenija turistička opština našla se u rasulu i anarhiji, u kojoj se ne zna ko vrši vlast i ko je za šta odgovoran.
Raspad poslije izbornog trijumfa počeo je hapšenjem Božovića u martu 2023, koga Specijalno državno tužilaštvo tereti za organizovani kriminal i šverc narkotika. Viši sud u Podgorici potvrdio je krajem novembra ove godine optužnicu protiv Božovića, koji se nalazi u pritvorskoj jedinici u Spužu.
I pored optužbe za kriminalno udruživanje i šverc tona kokaina, on i dalje, iz Spuža, sa funkcije predsjednika opštine rukovodi Budvom.
Nastavio je da upravlja političkim procesima, imenovanjima, milionskim poslovima, smjenjivanjem i postavljanjem opštinskih funkcionera preko Nikole Jovanovića, lidera grupe građana Budva naš grad, kojeg je nedavno ukazom iz pritvora postavio za potpredsjednika opštine.
Po odobrenju suda, Božoviću se u zatvor duže od godinu i po nose povjerljiva opštinska dokumenta na potpis. O izboru najboljih ponuđača putem ugovora o javnim nabavkama i trošenju desetina miliona eura odlučuje čovjek pod optužbom za najteži kriminal. Iz zatvora postavlja i smjenjue kadrove. Na taj način on i saradnici doveli su Budvu u stanje haosa i neodgovornosti na svim nivoima odlučivanja.
Izvršna vlast u Budvi trenutno funkcioniše izvan svih zakona. Nijedan sekretarijat nema starješinu, rukovodioca u punom mandatu, odgovornog i ovlašćenog za rad određenog opštinskog organa. Većina kadrova koji rukovode poslovima u sekretarijatima nalaze se u v.d. statusu koji je odavno istekao. Nekima rukovode zamjenici ili pomoćnici sekretara kojih duži period nema, dok su neke od službi u potpunosti bez odgovornih osoba.
Sekretarijatom za urbanizam i održivi razvoj Budve mjesecima ne rukovodi niko. Starješine u punom mandatu nemaju ni sekretarijati za zaštitu imovine, za investicije, za privredu, za lokalnu samoupravu kao ni sekretarijat za društvene djelatnosti. U sekretarijatu za finansije nema čak ni starješine u isteklom v.d. statusu. I rukovodiocu Službe za naplatu naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta isteklo je v.d. stanje. Kada se uzme u obzir da niko ne vodi službu budvanskog urbanizma, te da je istekao mandat rukovodiocu službe za naplatu komunalnih taksi, može se naslutiti kakve sve mogućnosti za korupciju ostavljaju ovako nezaštićene institucije.
Prošla su tri izborna ciklusa u protekle dvije godine, ali opština nije dobila stabilnu izvršnu vlast. Odluke se donose ad-hok, prema potrebi, na jednom mjestu, u zatvorskoj ćeliji u Spužu. Ne postoje planovi i programi opštinskih službi, nema ko ni da ih donosi. Dvije godine se ne podnosi niti usvaja izvještaj o njihovom radu niti ih bilo ko kontroliše.
Tokom kratkotrajnog predsjedničkog mandata na slobodi, Božović nije raspisao nijedan oglas za popunu rukovodećih mjesta u izvršnim organima, sa mandatom od četiri godine. Nije zaposlio nijednog novog rukovodioca putem javnog konkursa iako su ta mjesta bila upražnjena. Niti je kasnije, iz zatvora, dao saglasnost da se konkursi sprovedu. Imenovao je samo Glavnog gradskog arhitektu, Jelenu Lazić i glavnog administratora, Nevenku Božović Jovović.
Božović nije stigao da učvrsti vlast i postavi ljude od povjerenja na ključne pozicije. Nije bilo saglasnosti među partijama članicama DF-a za pojedina imenovanja, pa su tako u svim službama zadržani v.d. rukovodioci kojima je mandat u međuvremenu istekao.
Dok je budvanska opština ostala bez rukovodećeg kadra, njena administarcija je postala najglomaznija do sada. Broji i do 2.000 zaposlenih u opštini i opštinskim preduzećima i javnim ustanovama.
Zanimljivo, nema nekih pretjeranih reakcija partija koje su učestvovale na proteklim novembarskim izborima na način funkcionisanja organa uprave u opštini. Ogranak DF-a koji vodi Mladen Mikielj uglavnom se ne oglašava. Bez burnijeg regovanja protekla je i nezakonita smjena potpredsjednice Jasne Dokić i postavljenje Nikole Jovanovića.
Ne glaska se ni, treća po snazi, Demokratska partija socijalista. Oni strpljivo čekaju rasplet događaja pred sazivanje sjednice parlamenta u nadi da će na neki način biti dio buduće vlasti. Nema naznaka da će se dvije najjače političke grupacije, djelovi jedinstvenog DF-a dogovoriti i formirati vlast. Sve druge matematike, bez učešća DPS-a, ne vode do raspleta budvanske političke krize.
Nije nezakonito djelovanje zahvatilo samo budvansku administraciju. Nedavno je Službeni list Crne Gore prihvatio zahtjev da objavi odluke Mila Božovića o smjeni potpredsjednice Dokić i imenovanju Jovanovića na tu funkciju, uprkos jasnoj odredbi Zakona o lokalnoj samoupravi koja propisuje da smjene i imenovanja potpredsjednika opštine moraju imati saglasnost lokalne skupštine.
Stav o sprovedenoj smjeni u vrhu vlasti u Budvi dalo je i Ministarstvo javne uprave, odnosno ministar Maraš Dukaj. Božović je nezakonito smijenio Jasnu Dokić i nezakonito imenovao Nikolu Jovanovića na funkciju potpredsjednika opštine Budva, navodi se u rješenju koje je tim povodom izdalo MJU.
“Ministarstvo javne uprave daje preporuku predsjedniku opštine Budva da, kod činjenice da Rješenja o razrješenju potpredsjednice od 02.12.2024. godine i rješenja o davanju saglasnosi na rješenje o imenovanju potpredsjednika opštine Budva od 02.12.2024. godine nijesu donijeta u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi, ista stavi van pravnog prometa”.
Da li će i nadležni u Službenom listu ispoštovati mišljenje Ministarstva javne uprave i staviti „van pravnog prometa“ odluke o smjeni i imenovanju budvanskih funkcionera, čiju zakonitost prethodno nisu provjeravali, nije poznato.
Takođe nije poznato zašto Vlada u okviru svojih nadležnosti ne reaguje na dešavanja u Budvi kojima se krši Zakon o lokalnoj samoupravi. Postavlja se i pitanje, kome odgovara da se vodeća turistička opština iz sezone u sezonu vodi iz zatvora.
Zakonom je definisana uloga Vlade u slučaju da predsjednik opštine nije u mogućnosti da u punom kapacitetu obavlja svoje obaveze.
„Vlada može razriješiti predsjednika opštine ako predsjednik opštine, u vremenu dužem od šest mjeseci, ne vrši poslove iz svoje nadležnosti. Smatra se da predsjednik opštine ne vrši poslove iz svoje nadležnosti ako ne obezbijedi izvršavanje zakona, drugih propisa i opštih akata i sprovođenje strateškog plana razvoja opštine i drugih razvojnih planova i programa, kao i strateških dokumenata od državnog značaja, čime se onemogućava ostvarivanje prava i obaveza građana“, navodi su u članu 63 Zakona o lokalnoj samoupravi.
Izbori za lokalni parlament održani su 17. novembra, konačni rezultati objavljeni su u Službenom listu 13. decembra, od kada teče rok od 15 dana za sazivanje sjednice skupštine, verifikaciju odborničkih mandata i izbor predsjednika skupštine opštine. Sazivanje skupštine u nadležnosti je Vlade, te se očekuje da će nadležno Ministarstvo javne uprave ispoštovati zakonske rokove.
Ukoliko se budvanski parlament ne konstituiše u zakonom propisanom roku od 60 dana od dana objavljivanja konačnih rezultata izbora, Predsjednik Crne Gore u obavezi je da raspiše nove lokalne izbore.
Branka PLAMENAC