Povežite se sa nama

Izdvojeno

RASTE BROJ NAPUŠTENIH ŽIVOTINJA NA SJEVERU: Dok se čeka rješenje, zakoni ne važe   

Objavljeno prije

na

Veliki broj napuštenih pasa na ulicama predstavlja sve krupniji zdravstveni, bezbjednosni, socijalni, ekološki i finansijski problem, saglasni su u lokalnim upravama na sjeveru. Međutim, do sada je malo šta konkretno učinjeno da se problem riješi. Opštine ne poštuju ni osnovne zakonske obaveze iz te oblasti

 

Predstavnici komunalnih preduzeća sa sjevera,  pred kraj minule godine,  uputili su Vladi i resornom ministrastvu zahtjev  da se organizuje sastanak sa predsjednicima opština,  kako bi se inicirala izgradnja zajedničkog azila za napuštene životinje u tom dijelu države.  Nije prvi put da slične apele opštine upute na adresu države. No, uprkos tome, stanje na ulicama sjevernih opština je godinama nepromijenjeno- čopori pasa „na svakom koraku“, trend rasta odšetnih zahtjeva građana, nezapočeta relizacija ambicioznih programa kontrole populacije napuštenih životinja“.

U gotovo svakoj lokalnoj upravi i komunalnom preduzeću na sjeveru tvrde da su teškoće u toj oblasti samo povećavaju, kao i da niti ima ideja niti  u lokalnim budžetima novca za njihovo rješavanje.  Rijetka, uglavnom, privatna prihvatilišta za pse funkcionišu s mnogo teškoća i uz skromne prostorne, finansijske  i kadrovke potencijale. Upitna je i njihova uslovnost, a često dovedena u pitanje i mogućnost da se obezbijedi hrana i liječenje životinja smještenih u njima.  Azil u Beranama, zamišljen kao regionalni, već mjesecima, zbog popunjenosti, ne može da prihvati nijednog psa.

Prizore na ulicama ponekad je teško podnijeti čak i onima koji nemaju mnogo senzibiliteta za uslove u kojima žive životinje. Psi su uglavnom gladni, bez ikavog skloništa, često i zlostavljani od ljudi. S druge strane,  brojnost i stanje u kojem su životinje relana je opasnost za prolaznike, a naročito djecu školskog uzrasta. U nekim opštinama su i turisti često povređivani napadima čopora, koji slobodno šetaju gradskim centrom. Čini se da za takvo  stanje za sada nema rješenja, osim u dugoročnim i još nedovoljno preciznim planovima  lokalnih vlasti. Kratkoročno, jedino „rješenje“ koje se prakitikuje   prebacivanje pasa sa svoje na teritoriju komšijske opštine.

U lokalnim upravama o gradnji pripremnih prihvatilišta govore kao o velikom finasijskom opterećenju i vagaju isplativost tog posla, iako su im ti projekti zakonska obaveza. Nedavno su iz  bjeopljske opštine najavili  da će se na proljeće  upustiti  u gradnju privatnog prihvatilišta, iako objašnjavaju da je to projekat upitne održivosti. Kažu da je to tek privremeno rješenje u iščekivanju gradnje regionalnog azila.  S obzirom na to da azilu u Beranama odavno više nema mjesta, bjelopoljsko Komunalno preduzeće obratiće se Upravi za bezbjednost hrane kako bi dobili saglasnost da sterilišu napuštene životinje. U Opštini nemaju zvaničan podatak koliko je trenutno u Bijelom Polju pasa lutalica, ali je, kažu, „evidentno da je njihov broj zabrinjavajuće veliki“.  Zavod za hitnu medicinsku pomoć registrovao je ujede pasa svakog drugog dana na ulicama Bijelog Polja. Na teritoriji bjelopoljske opštine gradnju  azila planiraju  već osam godina, ali nedostaje pola milona eura, koliko procjenjuju da bi taj projekat bio „težak“.

„Nema novca ni za godišnje održavanje takvog sistema zbrinjavanja pasa.  Rješenje je da država preuzme finansiranje centralnog azila na sjeveru zato što 12 opština nemaju finansijske snage da svaka pojedinačno riješi taj  veliki problem po sigurnost i zdravlje građana“, saopštili su iz tamošnje lokalne uprave.

Podsjećaju da su za pet godina isplatili 339.342 eura odštete sugrađanima, koji su tvrdili da su ih napali ili ujeli psi lutalice. Blizu 136.000 bio je iznos po tom osnovu lani, a oko 70.000 eura 2022. godine. U opštini je nedavno formirana i komisiju za rješavanje problema rasta populacije pasa lutalica. Zadatak komisije, između ostalog, je  da izradi lokalni program za kontrolu populacije pasa za područje opštine Bijelo Polje u bude od pomoći pri osmišljavanju i relizaciji projekta  prihvatilišta.

Za veliki broj pasa lutalica na ulicama Rožaja, kazali su Monitoru u tamošnjoj lokalnoj upravi, trenutno nemaju rješenje, jer mjesta u azilima nema ni na sjeveru ni na jugu. Zbog toga su nedavno i raskinuli ugovor sa beranskim azilom.  Za 10 mjeseci, kažu, napuštene životinje su isto toliko puta napale Rožajce. Roditelji djece školskog uzrasta često šalju dopise  pune opravdane zabrinutosti.

„Nemamo  novca za gradnju privremenog prihvatilišta. Zbog toga, apel Vladi da ili što prije prijene na posao gradnje regionalnog azila za sjever  ili da rožajskoj opštini pomogne u gradnji prihvatilišta. Evidentno je da cijeli sjever ima isti problem i da opštine ne mogu same u njegovo rješavanje“, kažu u lokalnoj upravi.

Opštine Kolašin i Mojkovac će, vrlo je vjerovatno, zajedno graditi sklonište za napuštene životinje. Ta najava je stigla, nakon što je gradnja prihvatilišta stavljana u razne  kolašinske planove, bez i jednog učinjenog koraka ka ostvarivanju tog cilja i zakonskoj obavezi.

“Ono što za sada mogu da kažem da su razgovori na temu izgradnje zajedničkog azila za napuštene životninje iz dvije opštine počeli. Međutim, još je rano govoriti o tome kada bi mogla da počne relaizacija tog projekata, koji je važan i za Kolašin i za Mojkovac. Ta mogućnost razmatra se kao jedna od varijanti koje bi bile održive”, rekao je Monitoru Vasilije Ivanović, potpredsjednik Opštine.

Za zgradnju prihvatlišta  objekta, prošlogodišnjim Programom privremenih objekata, bilo je predviđeno 50.000 eura. Sklonište je, kako je bilo najavljeno tim dokumentom, trebalo da bude građeno na lokaciji Debeli lug, u blizini ušća Plašnice u Taru. Bilo je planirano, kako su početkom minule godine objašnjavali iz Sekreterijata za zaštitu životne sredine, da kapacitet kolašinskog azila bude 100 pasa. Postojala je i mogućnost proširenja i izgradnje druge faze, ukoliko bude potrebno. Za taj objekat ranije je završen Elaborat premjera i geodetske podloge za projektovanje, a prije 12 mjeseci iz lokalne uprave su očekivali i završetak izrade glavnog projekta. Prema nezvaničnim informacijama, mještani koji žive u okolini lokacije na kojoj je planirano sklonište, više puta  su negodovali i protivili se tom rješenju.

Program kontrole populacije napuštenih pasa za opštinu Kolašin donesen je 2020. godine. Prema podacima iz dokumenta, tada je na prostoru cijele opštine bilo čipovano oko 600 vlasničkih pasa, a ukupna populacija tih životinja procijenjena je na oko 1.800. U tom dokumentu piše i da velike teškoće Opštini stvaraju odštetni zahtjevi građana, koji su, usljed napada pasa lutalica, pretrpjeli fizički i duševni bol.

Prema zakonu,  dužnost svake opštine je  da izgradi privremena prihvatilišta za napuštene životinje. Međutim, država do sada nije uspjela da izdejstvuje da opštine poštuju  zakonske obaveze. Uz imperativ  o izradi lokalnih planova za kontrolu populacije napuštenih životnja, to bi, kako je zamišljeno, trebalo da bude sveobuhvatan sistem koji bi omogućio rješavanje sadašnjih problema. Nacionalni program predviđa i primjenu CNVR metode (uhvati, steriliši, vakciniši i pusti“, koja je propisana od Svjetske organizacije  za zdravlje životinja (WOAH). Primjena te metode podrazumijeva i stručnu procjenu da li pas može da se vrati na javnu površinu. Na osnovu onoga što kažu nadležni za napuštene životinje, na lokalnom nivou,  vrlo se rijetko pribjegava  tom načinu uticaja na broj lutalica na ulicama. Nema ni sankcija za neodgovorne vlasnike, ali ni edukacije o odgovornom vlasništvu.

                                                                                                            Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA ZVALA AMBASADORE NA RAPORT I INSTRUKCIJE: (Ne)sluh za vanjsku politiku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s crnogorskim ambasadorima, od Ukrajine  preko Evrope do SAD.  Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa EU

 

 

Vlada Crne Gore je preko Ministarstva vanjskih poslova (MVP) i ministra Ervina Ibrahimovića krajem februara pozvala maltene sve ambasadore u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) da hitno dođu na konsultacije. Početak konsultacija je određen za 6. mart. Mnogi su se tada uplašili reprize opoziva od 15. novembra 2024., kada je Vlada smijenila tri ambasadora.

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s ambasadorima od Ukrajine (Borjanka Simićević) preko Evrope do SAD-a (Jovan Mirković). Ispostavilo se da je strah ambasadora bio neopravdan. Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa Evropskom Unijom (EU), te odnosima između ključnih evropskih zemalja. Spajić je dao upute ambasadorima da nastave nedvosmileno podržavati EU i članstvo Crne Gore u tom bloku. Istovremeno je tražio da se uzdrže od kritike prema SAD-u i novoj administraciji i da se ne upuštaju u bilo kakve komentare trenutnih razmimoilaženja između SAD-a i evropskih saveznika.

Odmjereni stav Crne Gore se ubrzo vidio 11. marta na sastanku najviših evropskih vojnih zvaničnika u Parizu, gdje se razgovaralo o modalitetima podrške Ukrajini nakon američke najave obustave vojne pomoći. Na sastanak nije pozvana Amerika jer su Evropljani željeli pokazati da sami mogu biti veliki dio sigurnosnog okvira u slučaju primirja između Ukrajine i Rusije. Nakon što je agencija AP javila da su Crna Gora i Hrvatska jedine evropske članice NATO-a koje nisu odgovorile na poziv za sastanak u Parizu, savjetnik premijera za bezbjednost i odbranu Todor Goranović je za Radio Slobodna Evropa (RFE) potvrdio učešće Crne Gore na sastanku. Ipak, poslat je samo zamjenik vojnog predstavnika pri NATO komandi u Briselu jer je „načelnik Generalštaba Zoran Lazarević …u službenoj posjeti Bugarskoj“.

Diplomatske (ne)aktivnosti s druge strane Atlantika sadašnjeg ambasadora Mirkovića kod nekih funkcionera vladajuće koalicije izazivaju nezadovoljstvo i čak otvorenu ljutnju. Jedan od povoda je bio sastanak s američkim zvaničnicima sredinom februara u Vašingtonu kada je ambasador navodno izjavio da bi gubitak vlasti Aleksandra Vučića vjerovatno oslabio neke od njegovih crnogorskih marioneta. Detalje razgovora nije bilo moguće nezavisno potvrditi. Iako nije direktno pomenuo bivši Demokratski front (DF), izvještaj(i) ambasade ka Podgorici je naljutio koalicione partnere koji su se prepoznali u pomenutoj kvalifikaciji. To je navodno pogoršalo tinjajući antagonizam između djelova srpskog bloka i premijerovog Pokreta Evropa sad (PES). Jedan funkcioner DF-a je komentarisao da je to dovoljan razlog za opoziv jer su i oni podržali takvo kadrovsko rješenje u Vašingtonu.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

CRNA GORA I EVROPSKE OBAVEZE: Prestiže li nas Albanija  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Formalno, Crna Gora je u prednosti u odnosu na Albaniju. No, očigledna je sve snažnija podrška Brisela Albaniji, koju je komesarka Marta Kos nazvala i mogućom sljedećom članicom EU.  Ima još signala da je Crna Gora dobila ozbiljnu konkurenciju: Evropski parlament je umjesto u Podgorici otvorio kancelariju u Tirani, a Albanija nas je preduhitrila i u korišćenju sredstava iz programa Plana rasta

 

 

Nakon što je sredinom marta stigla vijest da Evropski parlament (EP) otvara kancelariju u Tirani umjesto u Podgorici, kod kuće je stidljivo aktuelizovana priča o tome gubi li Crna Gora titulu lidera u regionu. O tome za sada govore samo opozicija i civilni sektor, dok Vlada ćuti.

Iz EP su saopštili da je otvaranje kancelarije u Tirani dio strateškog plana o proširenju EU i da će Albanija  biti „ključna kontakt tačka“ sa Zapadnim Balkanom. „ Odluka o konkretnom gradu i mjestu uslijedila je nakon tehničke procjene dostupnosti.  Ali, naravno, status odgovarajuće zemlje kandidata za članstvo u EU je takođe imao pozitivan impuls”, saopštio je  izvjestilac Evropskog parlamenta za Albaniju Andreas Šider.

Crnogorske vlasti najavljivale su da bi Podgorica mogla biti izabrana za kancelariju EP na Zapadnom Balkanu, a incijativu je formalizovao predsjednik Jakov Milatović u decembru 2024. Iako se činilo da je stvar gotova, na kraju je izabrana Tirana.  Kao jedno od obrazloženja odluke,  evropski zvaničnici ističu bolju saobraćajnu povezanost Tirane. Ipak, očito je da Brisel polagano mijenja i retoriku o tome koja bi balkanska zemlja mogla biti 28. članica EU.

“Nastavi li ovako, Albanija bi do 2027. mogla postati sledeća članica EU”, saopštila je evropska komesarka za proširenje Marta Kos, tokom posjete Albaniji sredinom mjeseca. “Albanija je napravila izuzetan progres. Naravno, ostaje još dosta posla i dublje reforme su neophodne. Svakako, nastavi li ovim tempom, onda je sigurno da bi sve moglo biti završeno do 2027. godine i krenuti naprijed što je brže moguće. Želim da čestitam albanskim građanima na dostignućima do sada, a uz nastavak takve posvećenosti i tempa, nadam se kako EU više ne bi imala 27 članica već 28, sa Albanijom koja bi nam se pridružila”, saopštila je ona.

Ta ocjena Marte Kos, podstakla je u  Crnoj Gori i razgovor na temu gubi li Crna Gora status lidera u regionu.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DALIBORKA ULJAREVIĆ, CENTAR ZA GRAĐANSKO OBRAZOVANJE: Nerazminirano polje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crna Gora više tapka u mjestu nego što ide naprijed, uprkos “guranju” iz Brisela. Pogrešne je lekcije vlast izvukla iz poklonjenog IBAR-a

 

 

MONITOR: Vlast i opozicija su dugo usaglašavali pitanja za Venecijansku komisiju. Zašto?

ULJAREVIĆ: Činjenica da dio vlasti i opozicije, koji su potpisali sporazum, nijesu mogli lako doći do jednog usaglašenog pitanja za Venecijansku komisiju već su poslata dva – od svake strane po jedno – indikacija je suštinskog nepovjerenja među tim političkim akterima. To naglašava i da je jedan formalni dokument, koji je trebalo da bude neki vid mosta ka uspostavljanju institucionalnog dijaloga između vlasti i opozicije, na krhkim osnovama.

MONITOR: Hoće li VK pomoći da se prevaziđe politička kriza?

ULJAREVIĆ: Venecijanska komisija nema čarobni štapić. Njena uloga je savjetodavna, zasnovana na pravu i principima demokratije. Može pomoći u tehničkom i pravnom smislu, ali neće riješiti suštinske probleme naše političke krize, čiji je samo jedan izraz bio slučaj penzionisanja sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović.

Imaćemo pravni i politički test – da li su akteri spremni da poštuju preuzete obaveze, posebno partije vladajuće većine ukoliko to mišljenje ne bude u okvirima odluke koju su oni donijeli. Ma kako se to u konačnici riješilo, ostaje nam nerazminirano političko polje, po kojem akteri hodaju, a svaka nova “mina” koja se (ne)namjerno aktivira produbljuje krizu.

MONITOR: Kako vidite  političku situaciju u kojoj su nam potrebne strane adrese da  arbitriraju o  pitanjima od  javnog interesa?

ULJAREVIĆ: To je simptom nerazvijene političke kulture, slabih institucija i skromnih formata političkih struktura na našoj političkoj sceni, a demokratska zrelost se mjeri i sposobnošću institucionalnog i samostalnog rješavanja sporova.Nije to od juče, dug je put ka demokratskoj konsolidaciji, ali je važno da se ide naprijed, bez skretanja u slijepe ulice ili vraćanja unazad, što je naša svakodnevnica.

Uvijek treba apostrofirati odgovornost vlasti, a ona je sve otuđenija od građana i građanki. Nalazi naših istraživanja, konkretno posljednji CG puls, zajednički poduhvat CGO-a i Instituta Damar, ukazuju da 56.5 posto građanstva cijeni da je ova Vlada okrenuta partijskim interesima, a 60.7 posto da su ministri više predani ličnoj promociji nego poslu. Kada se sa tim upare podaci o (ne)povjerenju u institucije ili o percepciji pravca kretanja države jasno se prepoznaje da unutrašnji mehanizmi ne funkcionišu i da je država na autopilotu – bez jasnog smjera i vizije za budućnost.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo