Povežite se sa nama

Izdvojeno

RASPISANA POTJERNICA ZA LJUBOM MILOVIĆEM I RADOJEM ZVICEROM: Prljavi policajci i čist kokain

Objavljeno prije

na

Uprava policije saopštila je ranije da na osnovu podataka iz evidencije o prelascima državne granice nije registrovan izlazak iz zemlje Milovića, a više izvora tvrdi da istražni organi sumnjaju kako je ilegalno napustio zemlju. Potjernica je raspisana i za Radojem Zvicerom, koji važi za jednog od šefova takozvanog „kavačkog klana”, i članovima te kriminalne grupe – Radojem Živkovićem, Nikolom Spasojevićem, Milanom Vujotićem i Duškom Roganovićem

 

Nakon hapšenja i zatvaranja službenika Agencije za nacionalnu bezbjednost Petra Lazovića, sina dugogodišnjeg policijskog funkcionera Zorana Lazaovića, podgorički Viši sud raspisao je potjernicu  za njegovim kolegom Ljubom Milovićem. Prepiska sa SKY aplikacije, koju je crnogorskim organima dostavio Europol, a prije dva i po mjeseca objavio istraživački portal Libertas, pokazuje umiješanost policajaca u krijumčarenje kokaina i cigareta.

Potjernica je raspisana i za Radojem Zvicerom, koji vazi za jednog od šefova takozvanog „kavačkog klana”, i članovima te kriminalne grupe – Radojem Živkovićem, Nikolom Spasojevićem, Milanom Vujotićem i Duškom Roganovićem. Milović i Lazović su radili za Zvicera i njegova kriminalnu grupu, navodi se u spisima Specijalnog državnog tužilaštva, kojim rukovodi Vladimir Novović. Sa njim su bili u redovnoj komunikaciji posredstvom SKY aplikacije, koju su zajedničkim snagama krajem prošle godine razbili Europol i Eurojust.

Tužilaštvo Milovića i Lazovića tereti za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, krijumčarenje, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija. Na saslušanju Lazović je negirao krivicu. Sudija Višeg suda Boris Savić odredio pritvor do 30 dana. Tužilaštvo sumnja da je sa službenikom Uprave policije Ljubom Milovićem bio ključna karika mafijaškog ogranka u službama bezbjednosti.

U komunikaciji, koju je ranije objavio Libertas Press, Lazović se pod imenom Junior i Komandos dopisivao sa Bornom (Zvicerom), ali i Milovićem, koji je koristio nekoliko nikova, među kojima su Zli poručnik i Oficir. On je navodno imao nekoliko kriptovanih telefona sa kojih je razmijenio skoro 100.000 poruka. Uprava policije saopštila je ranije da na osnovu podataka iz evidencije o prelascima državne granice nije registrovan izlazak iz zemlje Milovića, ali više izvora tvrdi da istražni organi sumnjaju kako je ilegalno napustio zemlju.

Lazović i Milović su između druge polovine novembra 2020. i kraja februara 2021. godine, preko SKY aplikacije, ugovarali krijumčarenje velikih količina cigareta marke mančester (plavi i crni), fm slims, merlin i trokadero. Njih dvojica su, prema istoj dokumentaciji, ugovarali preprodaju cigareta na teritoriji Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Repulike Hrvatske. Dogovarali su način podjele ostvarene zarade.

Osumnjičeni su i da su za potrebe kriminalne grupe nabavljali oružje. Za ove tvrdnje osim komunikacije, kao dokaz su pribavljene fotografije. Na jednoj, koju je Milović navodno poslao Zviceru, članovi kriminalne grupe poziraju sa oružjem.

Milović i Lazović su početkom prošle godine dočekali u Crnoj Gori vođe beogradskog ogranka Zvicerove kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića. Tada je nastala fotografija u jednom restoranu na Grahovu, na kojoj se nalaze Belivuk, Miljković, Zvicer, Lazović, Milović i policijski službenik Nebojša Bugarin, kojeg tužilaštvo i dalje ne potražuje. Prethodno je protivzakonito „skinuta” zabrana ulaska beogradskim kriminalcima, koji u Srbiji čekaju suđenje zbog ubistva više lica i prodaje droge. Specijalno državno tužilaštvo tada je uhapsilo više osoba zbog sumnje da su planirali ubistvo Belivuka i Miljkovića, i njihovih domaćina Radoja Zvicera i Slobodana Kašćelana, takođe vođe „kavačkog klana”. Zvicer je nakon toga napustio Crnu Goru i njegova lokacija je nepoznata. Time je izbjegao hapšenje, jer je nedugo nakon toga uhapšen Kašćelan i više osoba povezaih sa „kavačkim“ klanom zbog planiranja i izvršenja više krivičnih djela, koja su otkrivena „razbijanjem“ SKY aplikacije.

On se sumnjiči da je u Beogradu naredio ubistvo Milana Ljepoje, za kog je vjerovao da je učestvovao u pokušaju njegovog ubistva u Kijevu. Tada je vođa „kavčana“ izbjegao smrt jer je njegova supruga Tamara posegla za pištoljem i pucala na napadače. Kasnije su u glavnom gradu Ukrajine uhapšeni Barani Stefan Đukić i Emil Tuzović, umiješeni u više zločina i na teritoriji Crne Gore.

U tužilačkim spisima navodi se i da je Zvicer naredio da se 21. oktobra 2021. godine ispred zgrade kotorske policije likvidira Jovan Vukotić, koji prema operativnim podacima policije važi za vođu škaljarskog klana. Ubistvo je spriječeno hapšenjem Petra Mujovića. Zvicera tužilaštvo tereti i kao naredbodavca otmice i ubistva pripadnika suprotnog klana Mileta Radulovića, zvanog Kapetan, kao i Damira Hodžića i Adisa Spahića. Zvicer je sumnjao da je Radulović učestvovao u organizaciji njegovog ubistva u Kijevu.

Za otmicu Radulovića optuženi su i Zvicer, Radoje Živković, Milan Vujotić, Dragan Knežević, Duško Roganović i Vladimir Vučković. Živković je navodno ranije stupio u kontakt s Radulovićem, potom ga pozvao da dođe u njegovu kuću koja se nalazi u Spužu u Stanjevića Rupi, jer se radi o bezbjednom i sigurnom mjestu. Kasnije su Radulovića premjestili u Kotor, a stan je obezbijedio Duško Roganović, inače sin Nika Roganovića koji je ubijen u sačekuši. Roganović je i dalje u bjekstvu. Pored oca, Duško Roganović u kriminalnim obračunima izgubio je brata Šćepana i brata od strica Vladimira. On je preživio pokšaj ubistva, a u podmetnutoj eksploziji 25. aprila 2017. godine u Herceg Novom ostao je bez obje noge.

Zvicer je osumnjičen i da je zajedno sa Darkom Šarićem i Nikolom Spasojevićem, koji je u bjekstvu, naručilac ubistava pripadnika škaljarskog klana Igora Dedovića i Stevana Stamatovića u Atini, kao i Alana Kožara i Damira Hadžića na Krfu. Ubistva su, prema saznanjima srbijanskih medija, plaćene dva miliona eura, od kojih je milion platio Zvicer, 750.000 Šarić, i 250.000 Spasojević. Spasojević je dio krimalne grupe koju je formirao Pljevljak Darko Šarić, koji je nedavno ponovo uhapšen u Beogradu.

Bjegunac Radoje Zvicer je u spisima Specijalnog državnog tužilaštva označen kao šef kriminalne grupe zadužena za međunarodni šverc narkotika, oružja i cigareta. Kao pripadnici označeni su Lazović i Milović, ali i Kašćelan i Radovan Mujović, koji se nalaze u istražnom zatvoru. Kao pripadnik klana označen je i nedavno uhapšeni Radovan Pantović za kog se vjeruje da je jedan od ključnih „kavčana“. Za članove grupe označeni su i Živković, Spasojević, Vujotić i Roganović, koji su u bjekstvu.

 

Spasavanje „juniora“

Pojedinci iz bezbjednosnog sektora pokušavaju da spasu Petra Lazovića, objavile su Vijesti, pozivajući se na izvor iz Uprave policije. I dio medija bliskih režimu koji je postavio Lazoviće u bezbjednosni sektor pokušava da brani „juniora“ od „medijskih manipulacija“

Navodi se da postoje informacije da su neki službenici Uprave policije, koji su blisko sarađivali s uhapšenim Lazovićem i njegovim ocem, spremni da pred specijalnim tužiocima svjedoče da se njihov bivši kolega po zadatku dopisivao sa Zvicerom i dogovarao šverc velikih količina kokaina iz Latinske Amerike u Evropu i Australiju. Takva odbrana Lazovića počela je odmah nakon što je portal Libertas press objavio transkripte razgovora, iz kojih se vidi i da se on, dok sarađuje s kavčanima, pod nikom „Junior” sprda sa svojim kolegama. Nakon što je portal Libertas press početkom maja objavio transkripte, Milivoje Katnić je saopštio da se „nikada ne hapse vlastiti agenti”.

Petar Lazović nije bio u jedinici za prikrivene isljednike. Uprava policije zbog pravnih regulativa godinama – od 2018. do početka 2022. nije mogla u radu da koristi resurse organizacione jedinice za prikrivene isljednike i saradnike, kao ni mogućnosti za simuliranu kupovinu predmeta ili lica i simulirano davanje i primanje mita, pružanje simuliranih poslovnih usluga ili sklapanje simuliranih pravnih poslova…

On je par mjeseci prije svog hapšenja svim organima nadležnim za bezbjednost poslao pismo u kom optužuje istraživačku novinarku Oliveru Lakić da mu „crta metu” kako bi ga izbacili iz službe ili „obrisali sa lica zemlje”. Mediji, bliski bivšem režimu, ovih dana koriste to pismo kako bi napadali glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića i istraživačke novinare.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ SILOVANJA MALOLJETNICE U BIJELOM POLJU: Policija prećutala da se radi o povratniku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor posjeduje presudu koja potvrđuje da je A.K.,  za kojim policija traga zbog silovanja maloljetnice,  povratnik. Što je Uprava policije prećutala u saopštenju medijima

 

 

Drugi slučaj silovanja maloljetne osobe u Bijelom polju za dva mjeseca. U prvom slučaju osumnjičeni je uhapšen, dok se u nedavno počinjenom seksulanom zločinu za počiniocem intezivno traga. Riječ je o povratniku,  što je policija prećutala kada su 13.februara dostavili saopštenje medijima.

„Uprava policije preduzima intenzivne mjere i radnje povodom prijave da je jedno maloljetno lice silovano. Policijski službenici su kao osumnjičenog identifikovali lice A.K.(39), za kojim se intenzivno traga“, saopštili su kratko. I apelovali na medije da  u cilju zaštite maloljetne žrtve izvještavaju sa posebnom pažnjom i senzibilitetom.

Uprava policije je, međutim,  prećutala podatak da je riječ o nasilnom povratniku za kojim se traga zbog silovanja kćerke, a koji je 2014.godine pravosnažno osuđivan zbog pokušaja silovanja i to maloljetne sestrične. Informacija da se radi o pravosnažno osuđivanoj osobi zvanično je potvrđeno iz bjelopoljskog Višeg suda.

“Pravosnažnom presudom ovog suda K.br. 55/2013 od 17.02.2014. godine, okrivljeni A.K. oglašen je krivim zbog krivičnog djela silovanje u pokušaju iz čl. 204 stav 4 u vezi stava 1 KZ, u vezi čl. 20 KZ-a i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 5 godina. Presuda ovog suda je potvrđena presudom Apelacionog suda Crne Gore, Kž.br. 56/2014 od 19.05.2014. godine. Drugi postupak vođen protiv istog je pred ovim sudom okončan nepravosnažnom presudom ovog suda, K.br. 18/23 od 04.11.2024. godine, kojom je okrivljeni A.K. oslobođen od optužbe da je izvršio krivično djelo silovanje iz čl. 204 stav 1 KZ CG, jer nije dokazano da je izvršio krivično djelo za koje je optužen“, piše u odgovoru Višeg suda u Bijelom Polju.

Monitor je u u posjedu osuđujuće presude, ali  poštujući pravo na privatnost i dostojanstvo žrtve, većinu djelova neće objaviti. Samo one koji ukazuju da je A.K. u konkretnom slučaju postupao sa umišljajem.

„Prije svega, valja istaći, da se osuđujuća presuda ne temelji samo na prvom iskazu optuženog K. A. Glavni dokazi koji upućuju na optuženog K. A. kao izvršioca predmetnog krivičnog djela, jesu i iskaz svjedoka – oštećene H. J. … Svjedok Z. M. potvrdio je navode oštećene, kazavši da je radio u prodavnici gdje je utrčala oštećena uplakana i tražila od njega da je sakrije kazavši mu ‘da se D. ružno ponašao prema njoj”, misleći na optuženog…a bio je u stanju da shvati značaj svog djela i da upravlja svojim postupcima, što je utvrđeno iz nalaza i mišljenja sudskog vještaka – psihijatra K.G., a svoju upornost i želju da dovrši predmetno djelo ukazao je i svojim ponašanjem nakon napuštanja vodenice i dolaskom u B., ponovo je oštećenu, mimo njene volje uzeo u naručje i nosio prema napuštenoj kući, kada je oštećena pozvala majku telefonom, pa kada je optuženi to shvatio spustio je oštećenu, što je ona iskoristila i trčeći se udaljila od njega, o čemu je takođe uvjerljivo u svom iskazu o svemu tome kazala H. J. i upravo utrčavanjem u prodavnicu kod svjedoka Z. M. Zahtijevanje od njega da je sakrije u stvari je bilo bjekstvo oštećene u cilju sprječavanja optuženog da ne dovrši započeto krivično djelo“, piše u obrazloženju sudija Apelacionog suda koje su potvrdile petogodišnju robiju odbjeglom silovatelju.

Prema nezvaničnim informacijama iz policije odbjegli Bjelopoljac je naoružan i opasan po okolinu. Navodno  posjeduje oružje, što je lično saopštio pripadnicima policije koju su uspjeli da, nakon što je slučaj prijavljen, stupe u kontakt sa njim. To je ujedno i razlog zbog čega mještani bjelopoljskih sela žive u strahu o čemu pišu i po društvenim mrežama.

S druge strane Uprava policije nastavlja da ćuti i ne odgovara šta su preduzeli kako bi odbjegli Bjelopoljac bio uhapšen. Nema odgovora ni da li je tačno da bježi naoružan i da li je opravdan strah građana koji brinu za bezbjednost djece.

Prema javno dostupnom izvještajima Ministarstva unutrašnjih poslova, maloljetnici su tokom 2021,2022. i 2023  bili žrtve u skoro 80 slučajeva seksulanih prestupa, a broj tih krivičih djela se povećava iz godine u godinu.

Prema dostupnom izvještaju za 2021.godinu registrovano je 36 krivičnih djela protiv polne slobode, što već tada je ukazivalo na povećanje u odnosu na uporedni period od 33,3 posto.

„Od čega: 8 kd silovanje što je smanjenje od 11,1% u odnosu na uporednu godinu. Među ostalim seksualnim deliktima evidentirano je i: 8 kd obljuba sa djetetom, 16 kd nedozvoljena polna radnja; 4 kd dječja pornografija. Nepoznati izvršioci počinili su 8 krivičnih djela, od kojih je 7 kd rasvijetljeno – za sada je ostalo nerasvijetljeno 1 kd dječja pornografija, što čini procenat rasvijetljenosti 87,5%. Krivična djela prijavljena su nadležnim tužiocima sa 29 krivičnih prijava, kojima je obuhvaćeno 29 lica, među kojima 11 lica koja su i ranije procesuirana zbog vršenja krivičnih djela. Žrtve vršenja ovih krivičnih djela je 35 lica, od kojih 24 maloljetna“, piše u izvještaju

Godinu kasnije broj krivičnih djela se povećao pa je registrovano 40 krivičnih djela protiv polne slobode, dok se broj kričnih djela „silovanje“ povećao za čak 100 posto.

„Ukazuje na povećanje u odnosu na uporedni period od 11%, od čega: 16 kd silovanje, od kojih jedno u produženom trajanju, što je povećanje od 100% u odnosu na uporednu godinu, i 1 kd silovanje u pokušaju. Među ostalim seksualnim deliktima evidentirano je i: 1 kd obljuba sa djetetom – u produženom trajanju, 14 kd nedozvoljena polna radnja, od kojih dva u vezi sa obljubom sa djetetom; 8 kd dječja pornografija. Nepoznati izvršioci počinili su 10 krivičnih djela i sva su rasvijetljena. Krivična djela protiv polne slobode procesuirana su nadležnim tužiocima sa 35 krivičnih prijava, kojima je obuhvaćeno 39 lica, sve muškog pola, među kojima 12 lica koja su i ranije procesuirana zbog vršenja krivičnih djela. Žrtve vršenja ovih krivičnih djela su 39 lica, od kojih 36 ženskog pola, među kojima 23 maloljetna lica, navodi se u dostupnom izvještaju.

Godinu kasnije, prema izbješaju ua 2023.godinu, opet se bilježi povećanje ovih krivičnih djela.

„Tokom 2023.godine registrovana su 54 krivična djela protiv polne slobode, čime je obim kriminala u ovoj oblasti u odnosu na uporedni period povećan za 35 posto. Evidentirano je 15 kd silovanje, što je smanjenje od 6,2% u odnosu na uporednu godinu, od kojih 3 kd po NN izvršiocu i sva tri su naknadno rasvijetljena. Među ostalim seksualnim deliktima evidentirano je i: 7 kd obljuba sa djetetom, 18 kd nedozvoljena polna radnja, od kojih 1 u produženom trajanju; 1 kd posredovanje u vršenju prostitucije; 11 kd dječja pornografija; 1 kd navođenje maloljetnog lica da prisustvuje vršenju kd protiv polne slobode; 1 kd mamljenje djeteta u cilju vršenja kd protiv polne slobode. Nepoznati izvršioci počinili su 11 krivičnih djela od kojih je 9 rasvijetljeno Krivična djela protiv polne slobode procesuirana su nadležnim tužiocima sa 50 krivičnih prijava, kojima su obuhvaćena 52 lica, sve muškog pola, među kojima 9 lica koja su i ranije procesuirana zbog vršenja krivičnih djela. Žrtve vršenja ovih krivičnih djela su 49 lica, od kojih je 48 ženskog pola, među kojima 25 maloljetnih lica“, navodi se u izvještaju.

Koliko je slučajeva zabilježeno tokom prošle godine nije poznato.

Svetlana ĐOKIĆ

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

KONGRES, REFORMA DPS-A  I DRUGE BAJKE: Višestruki povratnik

Objavljeno prije

na

Objavio:

Đukanovićev izbor za počasnog predsjednika DPS potvrđuje ono što  znamo. DPS se nije reformisao, niti će uskoro. Ovo društvo ostaje rascijepljeno između vlasti koja je nastavila da masovno primjenjuje Đukanovićeve prakse, a njen dio da  slavi susjednog autokratu, i opozicije u  sve čvršćem Đukanovićevom zagrljaju. Koliko Đukanović bude rastao rašće i Vučićeva Crna Gora. To nije koalicija, već mnogo više. Hemija. Skoro  sudbina

 

 

„Učinili ste mi veliku čast”, počeo je obraćanje bivši višedecenijski vođa DPS-a i Crne Gore, Milo Đukanović, na desetom Kongresu te stranke, održanom u nedjelju 16. februara, nakon što je izabran za počasnog predsjednika te partije. Nije bilo iznenađenih što je Đukanović dobio partijsku titulu, jer  je novo rukovostvo DPS –a  dvije sedmice uoči  Kongresa saopštilo da će vođa biti predložen za tu poziciju.  Ko je pažljivo pratio, bilo je i drugih znakova pored puta.

“To ne razumijem kao poštovanje samo prema meni. To razumijem i kao poštovanje prema učincima političke generacije sa kojom sam sarađivao i kojoj pripadam, generacije sa kojom sam nastojao, a vjerujem u značajnoj mjeri i uspio da doprinesem vrijednim ostvarenjima naše partije i savremene Crne Gore”, nastavio je Đukanović, nabrajajući  svoje uspjehe (ulazak Crne Gore u NATO , otvaranje pregovora sa EU, 11 miliona investicija..) u gotovo identičnom redosledu kao njegov nasljednik, aktuelni lider DPS  Danijel Živković dok je na Kongresu obrazlagao izbor Đukanovića za počasnog predsjednika.  Živković je u svom govoru u nedjelju bio kritičan prema Zapadu, baš kao i Đukanović u nedavnom intervjuu za Al Džaziru, pa ponovo i na Kongresu. Živkovićev i Đukanovićev govor, potom okačeni na internet stranicu partije, svakako su zanimljivo štivo za stručnjake i vještake. Laički posmatrano, čini se da su napisani iz jedne glave.

Ni Đukanović ni Živković nijesu u svojim osvrtanjima na “istorijska dostignuća” prethodne političke generacije vidjeli nijednu grešku, osim, kako je to istakao Živković,  zanemarivanja standarda građana. Nijesu primijetili da je dobar dio Đukanovićeve političke generacije i onih koji su rukovodili institucijama Đukanovićevog sistema, završio u ZIKS-u i pred sudovima: bivša predsjednica Vrhovnog suda  Vesna Medenica, bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić, njegov zamjenik Saša Čađenović, bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić,  vioski funkcioner bezbjednosnog sektora Zoran Lazović,  policijski inspektori, junaci skaj prepiski – Ljubo Milović, Petar Lazović, Ivan Stamatović, Ilija Vasović.  Pa ministri Đukanovićevih vlada, Petar Ivanović, Milutin Simović, Predrag Bošković. Đukanovićev ekonomski guru Veselin Vukotić i menadžment iz Plantaža, Aleksandar Mijajlović, jedan od vlasnika Bemaxa….Podugačak je spisak. Da su mogli da prisustvuju Kongresu, rukovodstvo stranke moralo bi iznajmiti stadion.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

MARKO SOŠIĆ, INSTITUT ALTERNATIVA: Potraga za zagubljenim reformama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Stalno odlaganje reformskih koraka i moguće “bolnih” odluka nije dobro. Ako zaista želi da promijeni zatečeno stanje, predsjednik vlade se nekome mora i zamjeriti

 

 

MONITOR: Hrana je skupa pa, na poziv vaših imenjaka (Alternativa), neki građani bojkotuju supermarkete. Da li je država skupa i kako bi se građani trebali odnositi prema toj skupoći?

SOŠIĆ: Država je skupa, iz godine u godinu nas košta sve više, a pritisak da smanji nepotrebne troškove, da se bori sa gubicima i uzaludnim trošenjem, opada. Fokus je, možda s pravom, bio na prihodnoj strani, na razmišljanje što će nadoknaditi doprinose kojih se država odriče i koje sve nove izvore prihoda možemo pronaći i produbiti.

Valjalo bi da ova bude godina rezova i pripremnih radnji koje će učiniti da u budžetu za 2026. godinu imamo veći prostor za ulaganja u infrastrukturu, odnosno, ciljane programe socijalne podrške na račun ostvarenih ušteda u tekućem budžetu.

Kod situacije sa bojkotom, sve sličnosti prestaju sa nazivom. U svakoj vijesti o bojkoti, bilo bi ispravno reći da je organizator na parlamentarnim izborima 2023. godine bio na listi PES-a. Novinari su dužni da tu činjenicu pomenu kada izvještavaju o njihovim aktivnostima, kako bi građani dobili punu informaciju. Inače, ne mislim ništa dobro o takvom načinu djelovanja, previše je populističko u metodama i sadržaju, a to uključuje i ovu posljednju akciju. Više me brine pažnja koju im poklanjaju svi mediji – to je zabrinjavajući pokazatelj koliko je i u tom sektoru situacija loša.

MONITOR: Da ostavimo to za neku drugu priču. Državna administracija raste do mjere da, kako smo vidjeli i čuli, to ni premijer više ne može da isprati. Šta dobijamo za uzvrat?

SOŠIĆ: Predsjednik Vlade je rekao da je centralna vlast smanjila broj zaposlenih u odnosu na novembar 2023. godine za 400 zaposlenih. A, prema podacima Ministarstva finansija i Ministarstva javne uprave, broj zaposlenih u tom periodu povećan je za 617.

Spajić je, takođe, najavio tri reformske mjere: smanjenje ugovora o djelu za 20 odsto, smanjenje broja zaposlenih na centralnom nivou za 20 odsto i zamrzavanje novih zapošljavanja u upravi. Mi smo u Institutu alternativa bili iznenađeni tim najavama, jer par mjeseci ranije, kada smo slične akcije sa sistemskim obrazloženjem predlagali za Fiskalnu strategiju, Vlada je iste odbila.

Iako broj zaposlenih u javnom sektoru stalno raste, Ministarstvo javne uprave uspijeva da to prikaže kao pozitivan indikator u svojoj refomi. Trik je sledeći: MJU mjeri procentualno učešće zaposlenih u upravi na centralnom i lokalnom nivou u ukupnom broju zaposlenih u Crnoj Gori. To znači da ako ukupna zaposlenost  raste, a raste zbog raznih faktora, onda će njihov indikator biti pozitivan i pored novih zapošljavanja,  pošto će pomenuti odnos, procentualno, biti u padu. Na sličan način su vlade DPS-a pokušavale da manipulišu, prikazujuću broj zaposlenih kroz udio troškova za plate u BDP-u.

U stvarnosti: prema mjerenju primjene principa javne uprave OECD SIGMA za potrebe Evropske komisije (januar 2025.), Crna Gora je u oblasti “upravljanje ljudskim resursima” najgora u regionu. Najgore su ocijenjeni zapošljavanje, tranparentnost postupka, kao i stručno usavršavanje i učinak državnih službenika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo