Ministar policije Raško Konjević podnio je pritužbu protiv Aleksandra Saše Zekovića i Savjeta za građansku kontrolu policije zbog objavljivanja kompletnog policijskog Izvještaja o upotrebi sile u noći protesta, 24. oktobra ove godine, na sajtu Savjeta. Izvještaj, koji je Monitor prvi objavio, sadrži imena policajaca koji su te večeri bili angažovani, i podatke o tome koliko je i na kojim lokacijama bačeno suzavca.
Konjević je pred Agencijom za zaštitu ličnih podatka pokrenuo postupak nadzora, kako bi se utvrdilo da li je objavljivanjem Izvještaja došlo do povrede Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. On u zahtjevu navodi da je Izvještaj ,,sadržao imena i prezimena policijskih službenika i organizacionih jedinica u kojima su raspoređeni”, i traži od Agencije da ispita da li je objavljivanjem tih podataka prekršen zakon.
Ukoliko Agencija ocijeni da je zakon prekršen, Zeković bi mogao prekršajno da odgovara, i plati visoku novčanu kaznu.
Konjević je zahtjev Agenciji uputio 20. novembra, a Zeković je kao predsjednik Savjeta za građansku kontrolu o tome obaviješten tek dvadesetak dana kasnije. Indikativno, Zeković je o postupku pred Agencijom informisan 9. decembra – istog dana kada je objavljen konkurs za ponovni izbor članova Savjeta, pošto aktuelnom sastavu ističe mandat. Izjavu Agenciji Zeković je dao u ponedjeljak, 14. decembra.
Zeković i Savjet su se istakli spremnošću da u okviru svojih nadležnosti rasvijetle i sankcionišu policijsku torturu u noći protesta, ali i druge slučajeve prekoračenja policijskih ovlašćenja. Zanimljivo je da se postupak pred Agencijom pokreće u trenu kada se Zeković kandiduje za novi mandat u Savjetu.
Očito je da vrh policije štiti batinaše. Policajci i pripadnici SAJ-a koji su učestvovali u torturi građana 24. oktobra još nijesu identifikovani i kažnjeni, izuzev dvojice dobrovoljaca iz SAJ-a. Konjević pride brine o njihovom pravu na privatnost i pokreće postupak protiv tijela koje je pokušalo da rasvijetli torturu.
Monitor je pisao da Uprava policije opstruira utvrđivanje identiteta batinaša i vrši pritisak na građane koji su bili izloženi torturi, kako bi odustali od njihovog gonjenja. Dan je objavio da direktor UP Slavko Stojanović i komandant SAJ-a Radosav Lješković u izvještajima tužilaštvu i Savjetu za građansku kontrolu rada policije nijesu pomenuli ni dostavili audio snimke TETRA sistema preko kojeg su pripadnici SAJ-a u noći torture imali komunikaciju i oslovljavali se imenima. Lješković je ranije u tužilaštvu tvrdio da ne zna ko je od pripadnika SAJ-a učestvovao u krvničkom batinanju Mija Martinovića, jer su bili maskirani.
,,Pokrenuti postupak doživljavam kao pritisak i pokušaj skretanja teme. Jasna je namjera – diskreditacija mene i kredibiliteta Savjeta koji se dokazao kao nesporan profesionalni autoritet u zaštiti ljudskih prava. Profesionalno ponašanje je osnova povjerenja javnosti u policiju. Tome posebno doprinosi objavljivanje tog izvještaja”, kaže za Monitor Zeković. ,,Građani imaju pravo da znaju ko, i na koji način, je prema njima primjenjivao javno povjerena ovlašćenja. Policija je servis u službi javnosti i zato je neprihvatljivo da bilo ko prikriva svoj profesionalni identitet. Mora se graditi nova policijska kultura na koju će javnost i državni organi koji se bave istragama uvijek moći računati”, napominje on.
Pravnici koje je Monitor konsultovao ukazuju da je objavljivanje Izvještaja bilo ne samo opravdano već i obavezno, u interesu javnosti.
,,Zeković je imao pravo da objavi taj dokumenat jer je to od izuzetnog javnog interesa s obzirom na očiglednu brutalnost policije koja je i bila razlog da traži Izvješaj Upravi policije”, kaže za Monitor advokat Veselin Radulović. ,,On je imao i obavezu da to objavi s obzirom na nespornu opstrukciju policije, posebno od strane direktora policije i komandanta SAJ-a u otkrivanju identiteta službenika koji su prekoračili ovlašćenja i vršili teža krivična djela, kao i njihovu neskrivenu solidarnost sa njima i odlučnost da ih zaštite od krivičnopravnog progona”, kaže on. Radulović ukazuje da se prema zakonu, tajnost podataka ne može odrediti radi prikrivanja krivičnog djela, prekoračenja ili zloupotrebe ovlašćenja i nezakonitog akta i postupanja. ,,Krajnje je neshvatljivo da se policija poziva na povredu nekih ličnih prava zato što su objavljeni navedeni podaci, dok pripadnici SAJ-a imaju svoju stranicu na Fejsbuku gdje objavljuju svoje fotografije i dobrovoljno ih čine javnim”, podsjeća Radulović.
On nije, kaže, iznenađen ministrovom pritužbom Agenciji: ,,Radi se o nastavku jedne prakse da policija pokušava zastrašiti svakoga ko ukazuje na kršenje zakona i prekoračenje ovlašćenja od strane njenih službenika”.
Da je Izvještaj morao biti objavljen smatra i Tea Gorjanc-Prelević, direktorica Akcije za ljudska prava (HRA).
Ona ukazuje na Zakon o slobodnom pristupu informacijama, koji propisuje da je organ vlasti dužan da na svojoj internet stranici objavi, pored ostalog, i ,,spisak državnih službenika i namještenika, sa njihovim službeničkim i namješteničkim zvanjima”. Jedino ograničenje, podsjeća, odnosi se na podatke koji su označeni stepenom tajnosti. Izvještaj nije nosio oznaku javnosti i pribavljen je zakonito.
,,Identitet službenika policije ne bi smio biti zaštićen bilo kakvim stepenom tajnosti, zato što se ne radi o tajnoj policiji, već policiji u demokratskom društvu. Ovo se odnosi i na identitet pripadnika SAJ-a koja je u sastavu UP i koja nije tajna jedinica”, kaže direktorica HRA.
Ona ukazuje da se ne smije zaboraviti na potrebu za objavljivanjem Izvještaja u trenutku kada komandant SAJ-a obija saradnju sa organima za sprovođenje pravde. ,,Što je skandalozno nezakonito postupanje odgovornog službenika policije, koje do sada ministar policije nije našao za shodno da sankcioniše na bilo koji način, niti je takav svoj stav objasnio”, kaže ona.
Nekoliko nevladinih organizacija (MANS, HRA, GA, CŽP, LGBT Forum Progres) je sredinom decembra od Konjevića zahtijevalo da hitno obavijesti javnost o tome šta je preduzeo da kazni postupanje Stojanovića i Lješkovića.
,,Zabrinjavajuća je pojava da su policajci u Crnoj Gori na čelu sa komandantom SAJ-a od kriminalaca preuzeli manir da maskiranjem izbjegnu odgovornost za izvršenje krivičnih djela “, navodi se u njihovom zajedničkom apelu.
,,Apsolutno je neprihvatljivo opravdanje Lješkovića, koje očigledno podržavaju Slavko Stojanović i Raško Konjević da se ni mjesec i po dana kasnije ne zna i ne može znati koji su policajci učestvovali u mučenju Martinovića i drugih građana”, navodi se. ,,Svako ko je radio u policiji može da posvjedoči da policijske akcije poput one prilikom obezbjeđivanja protesta 24.10.2015. imaju svoj plan i osobe odgovorne za komandu i sprovođenje tog plana, koje u svakom trenutku znaju ili moraju da znaju kome komanduju”.
Oni su pozvali ministra Konjevića da podnese ostavku ako nije preduzeo ništa da se kazne Stojanović i Lješković.
Očito je da ministar ne sjedi skrštenih ruku. Red je da neko i napiše pjesmu – Hoću da budem Veselin Veljović.
Koga štiti Unutrašnja kontrola
Postupak pred Agencijom nije jedini pritisak na Savjet. Na skupu oko pripreme Strategije razvoja policije 30. novembra ove godine načelnik Unutrašnje kontrole Drago Spičanović reagovao je uvredljivo na Zekovićevu izjavu da je narušen policijski integritet i da je to prilika da se kontrolni mehanizmi osnaže. Spičanović je kazao da su zaključci i ocjene Savjeta u vezi sa protestima ,,neozbiljni”, a usprotivio se ocjeni da je integritet policije narušen. Zeković je napustio skup, a o tom incidentu je obaviješten ministar Konjević. Savjet je potom 2. decembra organizovao okrugli sto u Skupštini na temu postupanja policije u noći protesta. Na pitanje Zekovića da li je Unutrašnja kontrola postupila u skladu sa ocjenama Savjeta, Spičanović odgovara ,,da ga zakon na to ne obavezuje”. Prema odredbi 117. Zakona o policiji da Unutrašnja kontrola postupa i po preporukama Savjeta. O tome, kao i o incidentu koji je uslijedio kada se Spičanović smijao dok je Zeković govorio na skupu na Policijskoj akademiji, opet je obaviješten Konjević. ,,Molimo Vas da se založite da načelnik Odjeljenja za unutrašnju kontrolu uvijek ima u vidu odredbu člana 117. Zakona o unutrašnjim poslovima”, navodi se u dopisu Zekovića ministru. Ministar ima preča posla.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ