Festivalske ljetnje zabave na pragu turističke sezone u Budvi zamijenio je izvanredan politički spektakl u kome je iznenada, prvi čovjek Opštine, Lazar Rađenović, ostao bez predsjedničke fotelje. Upravni sud poništio je izbor Rađenovića na funkciju predsjednika Opštine Budva od 02.novembra prošle godine, uz obrazloženje da je odluka o izboru donijeta uz nepoštovanje Zakona o lokalnoj samoupravi i Poslovnika budvanskog parlamenta.
Presuda je donijeta po tužbi odborničkog kluba Demokratskog fronta u kojoj je navedeno da na sjednici na kojoj je Rađenović izabran nije bilo zakonskih pretpostavki za njegovo imenovanje.
Rađenović je izabran za predsjednika Opštine na prvoj sjednici koja je održana nakon oktobarskih lokalnih izbora na kojima je koalicija DPS-SDP-LP osvojila tijesnu većinu od 17 odborničkih mandata.
Konstitutivnu sjednicu na kojoj je izabran, zakazao je predsjednik SO starog saziva, Krsto Ljubanović, što je protivno skupštinskom Poslovniku. Opozicija je tada insistirala na poštovanju Poslovnika koji propisuje da se na konstitutivnoj sjednici osim verifikacije odborničkih mandata novog skupštinskog saziva može birati samo novi predsjednik Skupštine, Boro Lazović, aktuelni šef DPS-a Budve, čija je dužnost da zakaže novu sjednicu na kojoj bi predsjednik Opštine bio izabran. Sa obavezom da poziv za zasijedanje Skupštine odbornicima bude upućen najmanje 10 dana prije datuma održavanja sjednice.
Izbor Lazara Rađenovića za gradonačelnika Budve na brzinu i uz grubo kršenje Zakona o lokalnoj samoupravi i Poslovnika o radu SO, pored nelegitimnosti takve odluke onemogućio je opoziciju, odnosno Demokratski front kao najjaču opozicionu grupaciju, da istakne svog kandidata za ovu funkciju.
O izboru predsjednika Opštine odbornici su se izjasnili prije izbora radnih tijela Skupštine, iako Poslovnik predviđa da se Odbor za izbor i imenovanja mora izjasniti o predlogu kandidata za predsjednika Opštine, prije nego to učine odbornici.
Zbog čega se DPS-u i Rađenoviću toliko žurilo i pored osvojene odborničke većine, nije poznato. Možda je lojalnost dva odbornika SDP i jednog liberala, bez kojih DPS nema većinu, u tom trenutku bila upitna.
Motiv za pravno nasilje prilikom izbora čelnog čovjeka prijestonice turizma uz rizik izazivanje političke krize, mora da je veoma ubjedljiv. Ako nije
u pitanju nestručnost i poltronstvo stručnih službi lokalne uprave koji pravne propise tumače kako trenutna situacija nalaže.
Opštinski odbor DF podnio je tužbu sudu još u novembru, odmah nakon izbora Rađenovića, ali se na rješenje spora čekalo osam mjeseci.
Zanimljivo je da je ovo drugi mandat Rađenovića na čelu Opštine koji je poništen prije isteka mandata. Rađenović je bio izabran na tu funkciju u proljeće 2011., nakon hapšenja njegovog prethodnika Rajka Kuljače, u aferi Zavala. U julu naredne godine SO Budva je skratila mandat i raspisala lokalne izbore, nakon kojih je Rađenović ponovo izabran, ali je ovoga puta Ustavni sud poništio tu odluku.
Lazar Rađenović je kazao da će ispoštovati odluku suda i da će navedene nepravilnosti u najskorije vrijeme biti ispravljene.
Odluka suda iznenadila je mnoge građane Budve. Vladavinu DPS-a u turističkom centru, koja sa kratkim prekidom traje punih 20 godina, pratila je ustaljena praksa nepoštovanja zakona, naročito u oblasti prostornog planiranja i uzurpacije državne imovine. Krivične prijave i tužbe raznim sudskim instancama koje su, tražeći pravdu, građani i opozicija podnosili, po pravilu su bile odbacivane.
„Najviše mi se u ovom slučaju dopao naslov sudskog rješenja, U ime naroda, navodi Božidar Vujačić, odbornik DF-a koji ocjenjuje da se nešto u društvu ipak pomjera u pozitivnom smjeru.U DF ne kriju zadovoljstvo zbog odluke Upravnog suda i ocjenjuju da je presuda jasno pokazala kakvu politiku sprovodi DPS u Budvi.
Nova sjednica SO na kojoj će biti ponovljen izbor za gradonačelnika Budve biće održana krajem mjeseca. Kandidat Demokratskog fronta biće upravo Vujačić, po zanimanju stomatolog, koga su podržale sve stranke u DF. Kandidat koalicije DPS-SDP-LP biće ponovo Rađenović, čiju je kandidaturu već podržao lider budvanskog SDP-a i sekretar za finansije, Mihailo Đurović. U lokalnoj upravi u Budvi socijaldemokrate drže dva glavna resora, finansije i imovinu, uz mjesto podpredsjednika Opštine. Oni odlučuju šta će se od opštinske imovine prodavati i po kojoj cijeni. Opstanak Rađenovića od vitalnog je značaja za Đurovića koga mnogi ocjenjuju kao glavnog igrača vladajuće koalicije u Budvi, čuvara opštinske kase i njenih mračnih tajni.
Budva je obezglavljena u sred turističke sezone. Grad je ostao bez predsjednika, ali i bez oba potpredsjednika, koje je imenovao Rađenović, u svojstvu „neovlašćenog lica”, Milana Vučinića (DPS) i Ljubomira Filipovića koji je iz redova podmlatka SDP stigao u kabinet predsjednika Opštine.
Bez fotelja, makar i privremeno, mogli bi ostati brojni savjetnici ali i nekolicina načelnika opštinskih službi koje je donedavni predsjednik imenovao.
Ovaj nesvakidašnji politički skandal pokazao je neznanje i nestručnost lokalne administracije, kadrova koji se zapošljavaju po političkoj i rođačkoj podobnosti. Ignorisanje procedure demonstracijom moći vladajuće koalicije pretvorilo se osam mjeseci kasnije u politički haos i paniku koja je zavladala među zaposlenima i poslovnim partnerima Opštine.
Predstavnici opozicije tvrde da su sve odluke koje je Rađenović donosio u proteklih osam mjeseci nelegitimne. Posebno strahuje građevinski lobi jer se pojedinačnim tužbama, ukoliko do njih dođe, mogu osporiti mnogi ugovori o plaćanju komunalija, razna prebijanja dugova sa Opštinom i cesije, u iznosima koji dostižu milione eura.
Glavni administrator Opštine, Žana Šćepanović na spornoj sjednici SO pozivala se na Zakon o lokalnoj samoupravi braneći odluku o nezakonitom izboru predsjednika. Stoga se očekuje da odgovorni za nezavidnu poziciju u koju je nakon osam mjeseci mandata dospio gradonačelnik Budve, snose odgovornost.
Da li je u slučaju izbora predsjednika Opštine Budva sud uvažio navode opozicije samo zato što takva odluka vladajuću partiju ništa ne košta? Da li bi odluka bila ista da je, kojim slučajem, reizbor funkcionera DPS-a nemoguć?
Pouzdanog odgovora nema. Ali, sjetimo se odluke Upravnog suda u slučaju gradnje solitera u Petrovcu, kada su sudije kao vrsni urbanisti tumačile DUP Petrovac-centar i ustanovile da planom predviđena spratnost od P+5, zapravo znači P+11, jer je tako odgovaralo investitoru, podgoričkoj firmi Zetagradnja i njegovom pravnom zastupniku Ani Kolarević.
Branka PLAMENAC