Racionalizacija sudske mreže najteže će pogoditi Žabljačane, jer je predviđeno “gašenje” Osnovnog suda u toj opštini, odnosno, spajanje sa pljevaljskim sudom. Iz Opštine tvrde da se na taj način Žabljačanima značajno otežava pristup pravdi
Žabljačanima će, ukoliko se realizuje aktuelni Plan racionalizacije sudske mreže, najbliži Osnovni sud (OS) biti udaljen 60-ak kilometara. Spajanje suda u tom gradu sa pljevaljskim gotovo je izvjesnost. U žabljačkoj lokalnoj upravi kažu da će to stanovnicima te i šavničke opštine značajno otežati pristup pravdi.
Planom se predviđa ukidanje “malih neodrživih OS u Žabljaku i Danilovgradu”, to jest, njihovo pripajanje sudovima u Pljevljima i Podgorici. Istovremno, kao prelazno rješenje predviđeno je osnivanje sudskih odjeljenja na Žabljaku i u Danilovgradu.
“Pri izradi Plana posebno su uzete u obzir činjenice da u OS u Žabljaku, od septembra 2023. godine ne postoji sudija, koji obavlja sudijsku funkciju, a da su predmeti delegirani Osnovnom sudu u Pljevljima. Takođe, već duži vremenski period ne postoji zainteresovanost kandidata za sudije u Žabljaku. Praksa je pokazala da kandidati za sudije ne biraju OS u Žabljaku za sud u kojem će obavljati svoju sudijsku funkciju, što dovodi do toga da sudijska mjesta u ovom sudu ostaju nepopunjena”, piše u Zaključcima Plana koje je izradilo Ministarstvo pravde.
Objašnjeno je i da će takva odluka doprinijeti efikasnosti na više načina. Žabljačani, zbog činjenice da sud u toj opštini nema nijednog sudiju, već skoro godinu po pravdu putuju do drugih gradova. U oktobru prošle godine tadašnji predsjednik suda i jedini sudija Mihailo Anđelić otišao je u penziju. Anđelić je dugo sam radio na Žabljaku, poslije odlaska u penziju sudije Milovana Jovkovića.
Zbog spajanja osnovnih sudova Žabljak i Pljevlja tekući godišnji troškovi bili bi smanjeni za 66.178 eura, a 54.090 eura zbog spajanja osnovnih sudova Danilovgrad i Podgorica.
“To je uglavnom rezultat nedostatka predsjednika (odnosno zarade predsjednika) i djelimično tehničkih sekretara. Manja ulaganja potrebna za spajanje sudova 20.000 eura za izmjene IT infrastrukture, povećani godišnji putni troškovi u iznosu od 6.000 amortizovaće se, nakon kratkog vremenskog perioda, pa će se godišnje uštedjeti 120.269 (IT troškovi raspodijeljeni na period od pet godina) ili otprilike 124.000 eura godišnje na dugoročnoj osnovi bez pojedinačnih troškova za IT”, zaključuje se u Planu.
Predsjednik Opštine Radoš Žugić, prije dvadesetak dana, kazao je da se “ukidanjem Osnovnog suda koji danas broji devet zaposlenih, daje vjetar u leđa ili bolje rečeno u požar koji prijeti da proguta dvije poddurmitorske opštine”. On je tražio od Ministarstva pravde da odustane od odluke o spajanju sudova, a od Sudskog savjeta zahtijevao da popuni upražnjeno sudijsko mjesto u tamošnjem sudu.
“Pozivam Sudski savjet i Ministarstvo pravde da još jednom sagledaju sve aspekte i činjenice. Takođe, nudim konkretnu i nedvosmislenu pomoć lokalne samouprave, u svakom obliku, a koja će doprinijeti očuvanju OS na Žabljaku”, kazao je Žugić.
Kako su u Opštini kazali Monitoru , država možda i uštedi spajanjem sudova, ali će zbog toga onima koji učestvuju u sudskim procesima biti i skuplje i komplikovanije. Podsjećaju na troškove puta do Pljevalja, ali i otežane uslove na putevima zimi. U lokalnoj upravi tvrde da ukidanje suda ima i simbolički negativnu poruku.
Izvjesno je i spajanje Osnovnog suda u Danilovgradu sa podgoričkim. Korist od takvog rješenja, prema Planu, višestruka je. Kao jedan od argumenta uzeta je u obzir činjenica da je Danilovgrad od glavnog grada udaljen svega 17 km. U dokumentu ističu kako je danilovgradski “najmanji od srednjih sudova“.
“Kako su lokacije udaljene samo 17 km, a Podgorica nema dovoljno zaposlenih (barem po složenosti predmeta), to spajanje bi predstavljalo priliku za povećanje sveukupnog učinka, iako neće biti dovoljno samo preuzimanje suda u Danilovgradu. Dok se u izvještaju projekta EUROL 2, u svakom slučaju preporučuje adaptacija prostorija OS u Podgorici, spajanje može da se obavi istovremeno”, konstatuju u Planu.
Odluku o gašenju sudova u Žabljaku i Danilovgradu, čini se, dodatno je pospješila statistika, prema kojoj su u oba ta suda minule godine imala opadajuću stopu riješenih predmeta. Prema Planu racionalizacije sudske mreže, odustalo se od spajanja suda u Plavu sa beranskim.
“Više nego umjerena dodatna udaljenost do suda (40 km) obezbijedila bi sud srednje veličine sa 10 sudija. Kako pokazatelji učinka pokazuju prilično dobre rezultate ,samo 2021. godina odstupa negativno po stopi rješavanja predmeta i blagu u dužini trajanja predmeta dobitak u efikasnosti zaposlenih će u ovom slučaju biti skoro nula”, piše u Planu.
Podsjećaju da je u izvještaju projekta EUROL 2 „Procjena infrastrukture pravosudnih organa u Crnoj Gori“, preporučeno povećanje prostorija postojeće zgrade OS u Plavu. U Planu je urađane analiza rezultata spajanja kolašinskog sa beranskim, odnosno, bjelopoljskim OS.
“Na umjerenoj udaljenosti jedna od druge (48 km), lokacije nude povećanje efikasnosti spajanjem. Potencijal optimalnog korišćenja kapaciteta sudija u odnosu na prosječan učinak sudova u Crnoj Gori može se lako povećati. Ukoliko se to uradi, očekuje se da svi zaposleni mogu da stanu u postojeće prostorije OS u Bijelom Polju. Kao rješenje, treba podsjetiti da je u izvještaju projekta EUROL 2 preporučeno premještanje OS u Bijelom Polju”, piše u tom dokumentu.
S druge strane, za opciju spajanje kolašinskog sa beranskim sudom navodi se da da je “odabrana samo iz teorijskog interesa”. Mogućnost gašenja kolašinskog OS, koja se pominje već nekoliko godina, u više navrata izazvala je reagovanja sudija i tužilaca u tom gradu. Rukovoditeljka Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) Maja Šćepanović i predsjednica suda Mirjana Ćepić, i prilikom susreta sa specijalnom izvjestiteljkom Ujedinjenih nacija (UN) Margaret Satervajt kazale su da “građanima ne smije biti otežan put do pravde i oni ne smiju da budu žrtve racionalizacije pravosudne mreže”.
Proces racionalizacije pravosudne mreže u Crnoj Gori traje još od 2009. godine. Pregovaračkim okvirom za poglavlje 23 o vladavini prava, od Crne Gore se zahtijeva da ispuni konkretno privremeno mjerilo koje se odnosi na racionalizaciju pravosudne mreže. To, između ostalog, podrazumijeva gašenja svih neodrživih malih sudova”. Racionalizacija mreže zasniva se na pretpostavkama da postoji prevelik broj sudova u odnosu na veličinu zemlje i broj stanovnika, kao i da postojeća mreža sudova nije finansijski isplativa i zahtijeva značajna strukturna ulaganja. Pored toga, kako je konstatovano, “slučajna dodjela predmeta kao ključ za obezbjeđivanje nezavisnosti i nepristrasnosti pravosuđa nije uvjek održiva u malim sudovima”.
S obzirom da procesi racionalizacije nijesu rezultirali ukidanjem malih neodrživih sudova, Ministarstvo pravde je u septembru 2020. godine, uz podršku projekta EUROL 2, izradilo Analizu potreba za racionalizacijom mreže sudova s pregledom postojećeg stanja i preporukama za dalju implementaciju. Politička situacija, pandemija, štrajk adovokata…, navodno sve to je spriječilo da se postupi po preporukama iz Analize, pa je bilo neophodno ažuriranje tog dokumena, a zatim i definisanje daljih koraka racionalizacije.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ