Mediji u regionu podsjetili su ovih dana kako je nekadašnji crnogorski predsjednik i lider DPS-a Momir Bulatović u svojoj knjizi Pravila čutanja, objavljenoj 2004. godine, napisao da mu je Svetozar Marović svojevremeno priznao da je na nezakonit način zaradio prvi veliki novac.
Bulatović je napisao kako mu je Milica Pejanović-Đurišić, današnja ministarka odbrane, navodno dostavila dokumenta Službe državne bezbjednosti iz kojih se vidjelo da je Marović izvjesnom Ćupiću, biznismenu iz Budve, omogućio da bez plaćanja bilo kakvih dažbina, četrdeset šlepera natovarenih cigaretama prođe kroz Crnu Goru i uđe u Srbiju. Pozivajući se na dokumenta Službe državne bezbjednosti, Bulatović je naveo i da je Maroviću za uslugu plaćeno četrdeset hiljada maraka po šleperu.
„Pozvao sam Svetozara Marovića i pokazao mu dokumenta. Pogledao ih je krajnje ležerno i bez imalo zbunjenosti. Je li ovo istina, pitao sam. Jeste, mirno je uzvratio”, zabilježio je Momir Bulatović.
Monitorov policijski izvor kaže da je najveći broj žiro računa crnogorskih građana u inostranstvu otvoren upravo u vrijeme velikog šverca duvana, koji su krajem devedesetih godina sprovodili italijanski mafijaši pod pokroviteljstvom i zaštitom vlasti u našoj državi. Iz tog perioda je i sporni žiro račun supruge potpredsjednika Demokratske partije socijalista Svetozara Marovića u Švajcarskoj.
Naš izvor objašnjava da se novac od šverca cigareta iz Crne Gore iznosio najčešće na Kipar i u Grčku. Tamo su u Kiparskoj banci i Pirej banci postojali računi na veliki broj poznatih ili manje poznatih imena.
Tako je jedan crnogorski državljanin, prema riječima ovog izvora, bio vlasnik računa broj 03854109703948 na kojem je u jednom trenutku bilo pola miliona maraka.
„Pare su na Kipar i u Grčku putovale isključivo diplomatskom poštom. Od Zelenike i Bara prebacivane su helikopterima do Podgorice u pratnji naoružanih ljudi, odakle su u diplomatskim torbama putovale privatnim i državnim avionima”, kaže naš izvor.
Ovaj izvor takođe posjeduje spisak svih aviona, s oznakama i vremenom polijetanja iz Crne Gore prema Kipru i Grčkoj.
„Naravno, novac nije mogao svako da nosi. To su radili kuriri čija imena nijesu nepoznata. Ja imam spisak svih kurira koji su radili, počevši od 1995. godine do početka dvijehiljaditih”, kaže naš izvor.
Tako je, prema njegovim riječima, jedan od kurira samo u periodu od 13. februara 1998. do 1. jula 1999. godine, u pedeset i četiri navrata, iz Podgorice na Kipar iznio 309.094.240 maraka.
Drugi kurir je od početka 1998. do marta 1999. godine, u petnaest navrata prebacio sto trinaest miliona i 480 hiljada maraka.
„Evropskim i američkim diplomatama odavno je poznato da je Crna Gora svoja diplomatska ovlašćenja koristila na ovaj način, pokrivajući mafijaške poslove koje su servisirali policija, carina i pravosuđe”, tvrdi ovaj policijski izvor.
Prema njegovim riječima, dio računa duvanske mafije kasnije je s Kipra i iz Grčke prebačen na Belize, a dio u London, u Pirej banku. Novac se iz Engleske i s Beliza vraćao opran u Crnu Goru.
Još jedan zanimljiv podatak. Srpska Bezbednosno informativna agencija (BIA) u kasnijoj akciji „Balkanski ratnik” zaključila je da je narko-bos Darko Šarić koristio iste kanale kao iz vremena šverca cigareta. On je novac prao na firme u Delavereu, u Sjedinjenim Američkim Državama. U istom gradu kroz tri firme, Brok aviejšn, Fort aviejšn i Wilov aviejšn, duvanska mafija je ranije kupovala avione za svoje potrebe.
Monitor je pisao o kakvim razmjerama šverca se radi, kao i da o tome najbolje svjedoči dokumentarni film koji je snimila britanska obavještajna služba MI 6. U tom filmu se govori o najvećim ilegalnim fabrikama duvana u Bugarskoj, Rumuniji, Ukrajini, Moldaviji, Rusiji. U tim fabrikama kontejner cigareta šverceri nabavljaju po cijeni od svega dvjesta hiljada eura, dok na tržištu Velike Britanije dostiže cijenu od dva miliona.
Naš nedjeljnik je došao do saznanja da promet ilegalnih cigareta kroz Crnu Goru nikada nije prestao. Naravno, ne u onom obimu kao devedesetih godina, kada je to bio najjači mafijaški posao na Balkanu. Ipak je još uvijek neispričana priča ko je sve bio u toj velikoj balkanskoj mreži, koliko je spletki, intriga i ubistava bilo. Bilans i dalje može samo da se naslućuje, a Crna Gora je nezaobilazni dio te priče.
Prema procjenama njemačkih istražitelja, najveći šverc duvana preko Crne Gore odvijao se od 1993. do 2001. godine. Za to vrijeme u Crnu Goru je, prema našem policijskom izvoru, ušlo deset hiljada šlepera sa cigaretama, koje su kasnije iz naše države nastavljale put prema zemljama Evropske unije. Naravno, ne računajući pri tome šverc cigareta avionskim putem, preko aerodroma u Podgorici, o čemu je Monitor ranije takođe pisao.
Naš izvor iz policije tvrdi da je posao šverca cigareta preko Crne Gore, bio najveći posao koji je italijanska mafija odradila u posljednjih trideset godina.
„Ako bi razlika u nabavnoj i prodajnoj cijeni jedne kutije marlbora bila samo dva dolara, organizatori šverca su samo na jednom kamionu, zarađivali milion i po dolara. Razlika je, međutim, bila mnogo veća. Tako je, na primjer, marlboro u Velikoj Britaniji prodavan za šest eura i osamdeset centi, dok mu je nabavna cijena kod švercera bila svega pedeset centi. Sada možete da steknete predstavu o tome kakve su razmjere toga šverca bile. To je, sasvim sigurno, bio najjači posao koji je italijanska mafija radila u posljednje tri decenije”, kaže ovaj izvor.
Italijanskih mafijaša koji su, nalazeći utočište u Crnoj Gori, učestvovali u švercu cigareta, bilo je oko četiristo. Monitorov policijski izvor tvrdi da ima kompletan spisak s imenima devedeset članova posada italijanskih glisera, koji su prevozili cigarete preko mora iz crnogorske luke Zelenika, i još stotinu dvadeset koji su na tom poslu radili iz Bara.
Jedan gliser mogao je da primi od dvije i po do četiri tone cigareta. Gliseri su se kretali isključivo noću, dok su preko dana bili nesmetano usidreni u crnogorskim lukama Tivat, Zelenika, Kotor i Bar. Vožnja od Crne Gore do Barija ili Brindizija, gdje su cigarete preuzimane, trajala je svega četiri sata.
„U to vrijeme u Italiji izbija rat unutar mafijaške skupine Kamora za primat u poslu sa cigaretama. Rat se vodio između Alfonsa Mocarele i porodice Konti. U sukobu, u koji su se uključile još neke mafijaške porodice, prevlast na ovim milijardama vrijednim poslom preuzeo je Mocarela”, priča naš izvor.
Monitorov dobro obaviješteni izvor tvrdi i da je u tih desetak godina prošvercovano cigareta u vrijednosti od oko jedanaest milijardi eura, od čega je tri milijarde pripalo mafiji. Koliko je pripalo našim građanima, i kome sve, do danas je tajna. Poznato je samo da je u šverc cigareta bilo uključeno oko četiri hiljade crnogorskih građana. Od visoke politike do korumpiranih policajaca i distributera.
Tufik SOFTIĆ