Kada je prije nekoliko dana u Mateševu, na regionalnom putu između Andrijevice i Kolašina, u automobilu zaplijenjeno oko trideset paketa skanka, težine od šesnaest kilograma, potvrđeno je da su ilegalni švercerski putevi koji vode s Kosova u Crnu Goru i dalje vrlo frekventni.
Policija je automobil citroen, bosanskohercegovačkih registarskih oznaka zaustavila nakon operativne dojave, a zatim ispod tapacirunga, u bočnim šupljinama na vratima pronašla drogu. Državljanin Bosne i Hercegovine M. J. (28), rođen u Sarajevu, uhapšen je zbog sumnje da je počinio krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.
Prema Monitorovim dobro obaviještenim policijskim izvorima, M. J. je bio samo jedan od kurira moćnih narko klanova s Kosova i iz Bosne i Hercegovine. U ovom slučaju, ovaj kurir je drogu preuzeo u Peći, a zatim je ilegalnim putem preko planine Čakor ušao u Crnu Goru, da bi odatle nastavio prema Sarajevu.
Monitorov izvor tvrdi da je M. J. drogu preuzeo od kosovske kriminalne grupe koju predvode braća Đevđet i Ilir Kurbogaj. „Đevđet je zvanično vlasnik jedne benzinske pumpe u Peći”, kaže naš izvor. U policijskim spisima zabilježeno je da su braća Đevđet i Ilir za potrebe prebacivanja „robe” početkom prošle godine, kupili troje motornih sanki kojima drogu s Kosova prebacuju u Crnu Goru tokom zimskog perioda, što znači da šverc s Kosova u Crnu Goru cvjeta tokom cijele godine.
Baza kriminalne grupe, koju predvode braća s Kosova, prema Monitorovom izvoru, nalazi se u selu Veliki Stupelj, u planinskim kolibama. Riječ je, prema našem izvoru, o rođacima čovjeka koji je bio lični vozač ubijenog narkobosa, Naserovog brata od strica, Redžepa Džeka Keljmendija.
„Droga se odavde prenosi do sela Boge u Crnoj Gori, preko planinskog prevoja Cafa e dasmorit. To je inače, i trasa kuda rožajski šverceri prenose cigarete”, objašnjava naš izvor.
Druga švercerska ruta za drogu i druge robe polazi iz sela Algina Reka, zatim opet pored sela Veliki Stupelj u Rugovskoj klisuri. Dalje vodi preko takozvane velike Hajle na teritoriji Crne Gore. Na velikoj Hajli, u mjestu koje je na kartama označeno nazivom I Hajla kekju, obično se vrši razmjena.
„To mjesto je po tome poznato, tako da je čak i kosovska policija jednom prilikom tu zaplijenila određenu količinu droge”, napominje naš izvor.
Treća ruta prolazi preko Bjeluha na planini Čakor, na kojoj postoji još nekoliko ilegalnih puteva. Upravo jednim od tih puteva prošao je i bosanskohercegovački državljanin koji je sa skankom uhapšen u Mateševu.
M. J. je kao kurir radio za kriminalnu grupu s Pala. Sa ovom grupom sarađuju i neuhapšeni članovi Keljmendijeve grupe iz Sarajeva.
„Trenutno drogu sa Kosova u Bosnu i Hercegovinu, kao i na dio Hrvatskog primorja, pored ove, prenosi još jedna kriminalna grupa. Ova, takozvana sandžačka grupa, takođe je iz Sarajeva. Ona drogu koja iz Turske stiže na Kosovo, nabavlja direktno. Najužih članova ove grupe ima jedanaest”, kaže Monitorov izvor.
Koliko narkotika, prvenstveno heriona i modifikovane marihuane, ove dvije grupe prenesu s Kosova preko Crne Gore tokom jednog mjeseca, teško je precizno utvrditi. Monitorov izvor ranije je iznio procjenu da šverceri narkotika kroz Crnu Goru dnevno transportuju čak šesto kilograma raznih droga, ili osamnaest tona mjesečno.
„Kada to pomnožite sa dvanaest mjeseci, onda izlazi da kroz Crnu Goru godišnje prođe oko 216 tona heroina, kokaina i marihuane, odnosno skanka, kao modifikovane marihuane. Ako se to pretvori u novac, kroz Crnu Goru tokom jedne godine narkodileri prokrijumčare oko pola milijarde eura. Ta se suma na zapadnom tržištu udvostručuje ili utrostručuje”, kaže naš izvor iz policije.
On objašnjava da je ta „roba” uglavnom u tranzitu kroz našu državu, i da policija nema podatak da se kod nas negdje skladišti, da bi se dalje distribuirala.
S Kosovom stvari ne stoje tako. Međunarodne agencije za borbu protiv droge odavno su na mapama ucrtale ,,avganistansku transverzalu”, na kojoj je Kosovo označeno kao veliko skladište heroina i distributivni centar za Evropu, pa i ostatak svijeta. Mađarski mediji su pisali da s Kosova samo u toku jednog dana izađe oko stotinu kilograma heroina. Kada je taj podatak saopšten prije sedam, osam godina, to je djelovalo kao preuveličavanje. Danas je sasvim jasno da je to bila najblaža slika onog što se stvarno dešava na putu heroina i kokaina.
Zapadni diplomata na službi na Balkanu iznio je procjene obavještajnih izvora da se na području Kosova, Albanije i zapadne Makedonije u svakom trenutku nalazi „bar sedam tona heroina” spremnog za put na Zapad.
U analizi koju je Centar za mir na Balkanu uradio te dvijehiljadite godine, podsjeća se na podatak njemačke policije koja tvrdi da preko Kosova dolazi 80 odsto evropskog heroina. U ovoj analizi se navodi da je heroin vrijedan 12 puta svoje težine u zlatu. Kilogram heroina vrijedan je na Tajlandu hiljadu američkih dolara, u Kanadi ima veleprodajnu vrijednost od 110 hiljada USD, dok mu ulična vrijednost dostiže čak 800 hiljada američkih dolara. Vrijednost heroina koji kroz Tursku, Makedoniju, Kosovo i Albaniju putuje na zapadnoevropsko tržište još tada je procijenjena na oko 400 milijardi američkih dolara godišnje.
„U Suvoj Reci se u svakom trenutku nalazi lagerovano dvije i po tone heroina. U tom mjestu na Kosovu nalazi se i laboratorija za preradu narkotika”, tvrdi Monitorov policijski izvor.
Kada su pali prvi kilogrami kokaina na putu od Luke u Baru, pa dalje preko sjevera Crne Gore, Berana i Rožaja, postalo je jasno da su se u ovim gradovima ukrstili putevi droge – heroina, koji je dolazio s Istoka, i kokaina iz Južne Amerike, odnosno sa druge strane svijeta. Takođe je postalo jasno da su se ukrstili i kriminalni krugovi u ovom regionu i da veoma dobro međusobno sarađuju. Kosovskim i bosanskim kriminalnim grupama za prolazak preko Crne Gore logističku podršku pružaju kriminalne grupe iz Rožaja, Berana i Bara.
Da se saradnja kriminalnih grupa iz regiona uspješno nastavlja uprkos padu velikih bosova – Safeta Kalića, Darka Šarića i Nasera Keljmendija, očigledno je i na posljednjem primjeru zaplijenjene droge u Mateševu. A to je, kaže naš izvor, tek kap u moru onoga što se ne uhvati.
Tufik SOFTIĆ