I pored toga što je tokom prošle godine sprovedena akcija popravke i sanacije puta koji od Andrijevice preko Trešnjevika vodi do Mateševa, ova važna regionalna saobraćajnica se ponovo našla u katastrofalnom stanju
Lokalna uprava u Andrijevici uputila je apel Upravi za saobraćaj da pokušaju da saniraju put preko Trešnjevika do Mateševa, i da ga zabrane za teretne vozila, makar dok traju radovi na magistralnom putu prema Bijelom Polju, što je dovelo do saobraćajne izolovanosti sjeveroistoka Crne Gore.
Istovremeno oni ukazuju da je ovaj “kraljevski put”, kako se obično u narodu naziva, jedini koji iz tri grada, Andrijevice, Kolašina i Podgorice, vodi do Parka prirode Komovi, zbog čega njegov značaj, ubijeđeni su, ničim ne može biti doveden u pitanje.
Menadžer Opštine Miloš Čukić kaže za Monitor da su i on i predsjednik opštine Željko Ćulafić, u više navrata, u internoj komunikaciji sa ovom državnom institucijom, Upravom za saobraćaj, ukazivali na aspekte značaja ovog puta i potrebu da mu se posveti veća pažnja, kako bi bio sačuvan i unaprijeđen.
“Od kada su počeli radovi na magistralnom putu prema Bijelom Polju, veliki broj vozača koristi ovaj putni pravac, pa je put dodatno opterećen. Tek sada se vidi koliko je taj put značajan za ovaj dio Crne Gore i povezanosti sa centralnim dijelom, jer je od Andrijevice do Mateševa i prve dionice autoputa svega 35 kilometara” – priča Čukić.
Prema njegovim riječima koncesionari su sa teškim kamionima u drugim mašinama oštetili asfaltni sloj, tokom prethodne jeseni, pa je deset saniranih kilometara ponovo u veoma lošem stanju.
“Ovaj put je većeg ranga, odnosno regionalni, i Opština nema ingerencije, osim da ovako uputi apele i molbe da se put sanira i zabrani saobraćaj za teretna vozila” – kaže Čukić.
Menadžer Opštine Andrijevica smatra da će put preko prevoja Trešnjevik, na 1800 metara nadmorske visine, biti značajan i nakon probijanja tunela ispod te planine i izgradnje autoputa koji će imati petlju na ulazu u Andrijevicu.
Prema planu koji je već finiširan, tunel na drugoj dionici autoputa završava sa ove strane nedaleko od Andrijevice, a upravo na ulazu u Andrijevicu biće velika petlja, gdje će se sa krajnjeg sjeveroistoka povezivati Plav, Gusinje i Murina. Do tada se očekuje da će biti otvoren i putni pravac iz Peći preko Čakora do Murine, što će povećati frekvenciju vozila.
“To će povećati i protok saobraćaja kroz Andrijevicu, i računamo da će tada početi i bolja valorizacija ovog kraja i naših prirodnih resursa” – smatra Čukić.
On naglašava da može druga dionica autoputa biti i sjutra završena, ali da će stari put preko Trešnjevika opet ostati značajan iz više razloga.
“Put preko Trešnjevika prije svega vodi do velikih mjesnih zajednica i sela. On vodi do Parka prirode Komovi iz našeg grada, kao i iz Kolašina i Podgorice, atraktivan je za turiste, i u tome će uvijek biti njegova vrijednost. Ako je nekada, u vrijeme kada je izgrađen, bio jedina veza sa sjeverom, i nakon izgradnje autoputa ovaj regionalni put ostaće važan za mještane i turiste. U ovom trenutku, naravno ako izuzmemo ekstremne vremenske prilike kao što su bile tokom druge polovine januara, put ima veliki saobraćajni značaj” – kaže Čukić.
I pored toga što je tokom prošle godine sprovedena akcija popravke i sanacije puta koji od Andrijevice preko Trešnjevika vodi do Mateševa, ova važna regionalna saobraćajnica se ponovo našla u katastrofalnom stanju.
Zbog prolaska teških kamiona i uklanjanja snijega sa kolovoza, u minulih mjesec dana na brojnim mjestima došlo je do ponovnog oštećenja asfaltne podloge, što zadaje ozbiljne probleme učesnicima u saobraćaju.
Da se zbog brojnih oštećena na kolovozu saobraćaj na putu preko Trešnjevika odvija otežano ukazuju i brojni vozači koji se upute ovom dionicom, apelujući da se odgovornije pristupi održavanju ove prometne saobraćajnice.
Rekonstrukcijom puta preko Trešnjevika i njegovim boljim održavanjem, zadovoljni bi bili i u opštinskom preduzeću Park prirode Komovi, izražavajući nadu da bi se otvorile nove mogućnosti za bolju i puniju turističku valorizaciju tih planinskih masiva.
Dok se ovih dana najviše priča o autoputu, kao i tunelu koji će, na drugoj dionici, proći ispod Trešnjevika, kraljevski put, po tome kako trenutno izgleda, prilično je zaboravljen.
„Ovaj put je još prije više od stotinu dvadeset godina napravio kralj Nikola. To je tada bila najvažnija saobraćajnica prema sjeveru Crne Gore i dalje prema Peći. Nije slučajno ni što se andrijevički mjesni centar na trasi ovog puta i najveće selo zove Kralje, a sa druge strane Trešnjevika, prema Mateševu, selo se zove Bare Kraljske“ – pričaju mještani sela Kralje, najvećeg na ovoj dionici na teritoriji andrijevičke opštine.
Iz ovog, kao i drugih sela duž puta prema Mateševu kažu da je do sada država iskazivala nedomaćinski odnos prema ovom dijelu Crne Gore.
„Podsjećamo da je Nacionalnom strategijom biodiverziteta, koju je Vlada usvojila sredinom 2010. godine, planirano a zatim pet godina kasnije i relaizovana ideja da se Komovi proglase reginalnim parkom prirode. Sada imamo Park prirode Komovi, koji obuhvata teritoriju tri opštine, Andrijevice, Kolašina i Podgorice, ali je put do njega u katastrofalnom stanju“ – kažu mještani MZ Kralje.
Dok se čeka na drugu trasu autoputa, put preko Trešnjevika ima izuzetnu važnost, a imaće i nakon toga, ukazuju iz lokane uprave u ovom gradu.
“Za početak bi bilo dobro da se prihvati naša inicijativa, da se po mogućnosti, kada dozvole vremenske prilike, presvuče novi sloj asfalta na tih deset kilometara, da potom državna saobraćajna inspekcija kontroliše protok vozila i uvede zabranu sa teške kamione. Trenutno je to najbliža veza ovog kraja sa Mateševom, a put će uvijek biti značajan u turističkom pogledu” – kaže Čukić.
Kada je pravio put preko Trešnjevika, kralj Nikola nije vjerovatno mislio da će stotinu dvadeset godina kasnije to biti jedna je od najsiromašnijih opština u državi, prema svim pokazateljima. Ovaj gradić je u vrijeme kralja Nikole imao prvu državnu školu i prvu biblioteku, pa i najviše pismenih stanovnika.
Danas čitava opština ima manje od četiri hiljade stanovnika, dok u urbanom jezgru, prema pouzdanim podacima, nema više od 350 stanovnika. Pogašenih svjetala u stanovima i kućama je i previše. Moraće država ozbiljnije da pređe sa riječi na djela kada govori o ravnomjernom regionalnom razvoju.
Tufik SOFTIĆ