Ne nazire se kraj radova na putu Mojkovac – Lubnice, koje od 2020. izvodi kompanija Bemaks i koji treba da poveže Mojkovac sa budućim Ski centrom Žarski. Za ono što je do sada urađeno zainteresovano je Osnovno državno tužilaštvo u Bijelom Polju i Zaštitinik imovinsko pravnih-interesa Crne Gore
Prošle jeseni Bjelojevićka rijeka se izlila i oštetila novoizgrađeni put Mojkovac-Lubnice. Ovaj put treba da poveže Mojkovac sa budućim Ski centrom Žarski, u koji su uloženi milioni a daleko je od otvaranja.
Ne nazire se ni kraj radova na pomenutom putu, koje od 2020. izvodi kompanija Bemaks, a za ono što je do sada urađeno zainteresovano je Osnovno državno tužilaštvo u Bijelom Polju i Zaštitinik imovinsko pravnih-interesa Crne Gore.
Izgradnju puta sa Bemaksom je potpisala Vlada Duška Markovića. Iz Akcije za socijalnu pravdu su krajem 2020. upozorili da je cijena puta ,,u svega nekoliko mjeseci uvećana za četiri miliona eura, odnosno sa devet na 13,2 miliona, za koliko je ugovorena gradnja“.
Kako su radovi počeli krenula je i ogromna sječa šume. Krajem 2020. Uprava za inspekcijske poslove podnosi Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju krivičnu prijavu protiv odgovornih lica u Upravi za šume i njenoj Područnoj jedinici u Mojkovcu, kao i nepoznatog počinioca nezakonite sječe šume i probijanja puteva.
Naime, Uprava za šume se tereti da je dozvolila bespravne radnje u državnoj šumi u GJ Lepenac Pelješka Gora, na lokalitetu Bjelojevićka rijeka. Dozvolila je da se sječu stabla bez doznake, odobrenja, izvođačkog projekta, rješenja o usvajanju izvođačkog projekta, ugovora sa izvođačem radova… Navodi se da odgovorna lica u Upravi za šume nijesu spriječila nezakonito gazdovanje državne šume i preduzela mjere na suzbijanju bespravnih radnji, nije identifikovala počinioce tih radnji i iste procesuirala na zakonom propisan način.
Čuvar šume tvrdi da je 11. decembra 2020. obavijestio nadležne da se vrši probijanje puta, te da usljed toga dolazi do obrušavanja zemljišta, bukovih i jelovih stabala, da su stabla posječena na klizištu i stoje na licu mjesta a da je izvođač radova Bemaks. Iako čuvar tvrdi da je sve uredno prijavio, njegov nadređeni to demantuje i kaže da nikakvu prijavu nije dobio ni pismeno ni usmeno.
Šta god bilo, iz Uprave za inspekcijske poslove su konstatovali da zahtjev za sječu ne postoji, doznaka stabala nije vršena, izvođački projekat nije rađen, ne postoji ugovor za probijanje puteva i sječu šuma u državnom vlaništvu.
Nakon reagovanja Inspekcije, Uprava za šume Područja jedinica Mojkovac je sačinila komisiju i konstatovala bespravne radnje, ali nije ustanovila tačnu količinu bespravno posječene drvne mase, niti ustanovila tačnu širinu i dužinu probijenog puta… Po izjavi komisije činjenično stanje nije ustanovljeno zbog neprohodnosti i opasnosti po život, zbog izazvanih odrona i klizišta. Komisija je konstatovala da kada su oni bili tamo na posječenom putu se nijesu čule motorne šege, a primjetili su da su na putu prisutne mašine Bemaksa i Geneksa.
Ono što institucije ne spore je da je Bemaks lagerovao i čuvao posječena stabla. U septembru 2021. Direkcija za saobraćaj obavještava firmu Bemaks da nemaju više obavezu čuvanja drvne mase koja je posječena na trasi puta. Iz Uprave za šume napominju da nije izvršen prijem drvne mase koja je posječena, iz razloga što izvođač radova nije obavijestio PJ Mojkovac o izvršenoj sječi, i nije izvršio lagerovanje posječene drvne mase na zakonom propisan način. Preciziraju ,,da je drvna masa deponovana na više lagera (na pojedinim lagerima drvna masa je nabacana bez reda) neposredno uz put čija je izgradnja u toku. Dio drvne mase je oštećen prilikom izvlačenja (vuča i izvlačenje drvne mase je vršeno građevinskim mašinama-bagerima) i neadekvatnog lagerovanja”.
Tokom ove godine za ovaj slučaj zainteresovao se i Zaštitnik imovinsko pravnih interesa, pa je dobio informacije od institucija o gradnji ovog puta, radi eventualne nadoknade štete učinjene državi.
Sredinom ovog mjeseca, iz Uprave za šume, Zaštitniku odgovaraju, da u vezi sa radovima na trasi regionalnog puta Lubnice-Mojkovac, nije nađen Ugovor o poslovno tehničkoj saradnji sa firmom Bemaks koja je izvodila radove. Iz Uprave za šume proslijedili su dopis svog službenika u kojem se Bemaksu odgovara na zahtjev za urgentno uklanjan drvne zapremine iz kruga gradilišta puta Mojkovac-Lubnice. U dopisu se konstatuje da je ,,Bemaks izvršio sječu i lagerovanje posječene drvne mase na trasi puta, ali posječena drvna masa nije bila primljena iz razloga što izvođač radova nije u toku radova obavijestio Upravu za šume PJ Mojkovac da se izvrši prijem posječene drvne mase”.
I dok u Upravi za šume tvrde da je sve urađeno nezakonito, investitor puta Uprava za saobraćaj navodi da je sve suprotno od toga, i naravno legalno. Bemaks je sjekao šumu uz kontrolu ovlašćenih lica iz Uprave za šume iz Mojkovca koji su vršili odznaku stabala, tvrde iz Uprave za saobraćaj. Dodaju da je sva sječa vezana za izgradnju puta izvršena u pojasu eksproprijacije, a posječena stabla lageraovana na trasi puta uz Bjelojevićku rijeku. Kažu i da im nije poznato da je vršena bilo kakva bespravna sječa.
Iz Uprave za saobraćaj optužuju Upravu za šume da su im se više puta, i oni i Bemaks, bezuspješno obraćali, da izvrše doznake za sječu stabala, a kasnije i da se posječena stabla odvezu sa gradilišta puta. ,,Odgovornost za nastalu štetu je isključivo na strani Uprave za šume koja svojim postupanjem, tj. nepostupanjem prouzrokovala štetu”, navodi se iz Uprave za saobraćaj u dopisu Zaštitniku.
Iz Uprave tvrde i da je nakon poplave i oštećenja puta u novembru 2022. izvođač bio spreman da izvrši sanaciju štete, ali da mu to nijesu dali mještani.
Mještani mojkovačkih sela Bjelojevići i Ambarine počeli su proteste u avgustu prošle godine. Saopštili su da na taj način žele da spriječe mahanizaciju Bemaksa da se povuče, dok ne popravi ,,devastirani seoski pristupni put”. Mještani tvrde da je izvođač radova teškom mehanizacijom uništio put koji koristi nekoliko sela.
Prema podacima sa sajta Bemaksa put je skoro pa završen. Piše da su radovi u toku, navodi se veća cijena od ugovorene, 13 i po miliona eura. Nabraja se: zemljani radovi – iskopano 157 hiljada kvadrata, urađeno 100 odsto, 126 hiljada metara kvadratnih nasipa, urađeno 93 odsto, urađeno je i 93 odsto ili 30 hiljada kvadrata betonskih i armiranobetonskih radova. A od predviđenih 14 hiljada tona asfalterskih radova urađeno je 0 (nula) odsto.
Iz Uprave za saobraćaj su u cilju nastavka radova, krajem marta, sa Opštinom Mojkovac potpisali sporazum kojim se ova Opština ,,obavezuje da omogući nesmetan prolaz mehanizaciji Izvođača radova na dionici Mojkovac-Bjelojevići-Vragodo”. Na koji način, nije navedeno.
Da je Bjelojevićka rijeka bujična, te da ne treba otvarati nova klizišta, stručnjaci su upozoravali i ranije. Vojislav Radović, saradnik za urbanizam i građevinarstvo u Opštini Mojkovac, je 2010. dok je trajala javna rasprava za Prostorni plan Bjelasica-Komovi, predlagao da se trasa puta ne planira u zoni erozije vodotoka Bjelojevićke rijeke. Uzalud.
U dopisu ODT Bijelo Polje Zaštitniku imovinsko pravnih odnosa o ovom slučaju se navodi da prema potpisanom ugovoru između Bemaksa i Uprave za saobraćaj: Izvođač radova je odgovoran za radove i propuste bilo kog podizvođača, njegovog predstavnika ili radnika, kao i da je predviđeno da je izvođač dužan da na gradilištu preduzme mjere radi obezbijeđenja sigurnosti izvedenih radova…
Koliko su radovi bili sigurni pokazala je prošle jeseni rijeka koja je oštetila kilometar novog puta.
Predrag NIKOLIĆ