Ulcinjska Maslinada je ove godine izuzetno rodila. Plodovi se još prikupljaju, ulje je odličnog kvaliteta, ali je sve snažniji pritisak urbanizacije, što dovodi do narušavanja prirodnog i ambijentalnog sklada ovog dobra kao kulturne, poljoprivredne i turističke atrakcije Ulcinja i cijele Crne Gore
,,Oduvijek je u Maslinadi radnja bila zabranjena. Masline su odolijevale raznim najezdama kroz vjekove, ali je upitno da li će im to uspjeti u ovim vremenima opšte pohare. Strah me je kada vidim ovaj stepen ljudske pohlepe”, kaže izvršni direktor Monitoring grupe Ulcinj (MOGUL) Džemal Perović.
Konstatujući da je Maslinada unikat prirode, on ističe da Opština Ulcinj mora da bude svjesna pogubnih posljedica eventualnog izdavanja građevinskih dozvola ili žmurenja na nezakonite radnje na štetu bisera cijele istočne obale Jadranskog mora.
Ulcinjska Maslinada je najveći živi spomenik maslinarstva na Mediteranu, sa oko 86.000 stoljetnih stabala te blagoslovljene biljke, od kojih je 18.000 u uvali Valdanos. Neka od stabala stara su gotovo dvije hiljade godina.
U lokalnoj upravi su odlučni. ,,Maslinada je zaštićena od gradnje i tako treba ostati i u budućnosti”, kaže predsjednik Opštine Ulcinj Omer Bajraktari.
On navodi da je to stav i centralnih vlasti i kao primjer za taj stav navodi da je Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma iz programa privremenih objekata uklonilo objekte koji su trebali da budu građeni na samoj obali mora u Valdanosu.
,,U pitanju su bili objekti u vezi sa kojima je prethodna Vlada Zdravka Krivokapića donijela odluku zadnjeg dana svog mandata. Tom odlukom je za potrebe SPC-a bilo planirano postavljanje tri auto-kampa, tri ugostiteljska objekta, dva objekta za trgovinu i usluge, kao i parking”, napominje Bajraktari.
Iz Vlade su takođe naveli da podržavaju inicijativu da Valdanos bude zaštićeno područje, što je predviđeno i Studijom zaštite, koju je u martu prošle godine izradila Agencija za zaštitu životne sredine. Taj dokument je prošao i javnu raspravu i očekuje se da će ubrzo naći na dnevnom redu lokalnog parlamenta.
Kako je saopšteno, ključni razlog za donošenje ovog dokumenta nije konzerviranje prostora, nego razvoj lokaliteta na pametniji način kako bi se u potpunosti suzbio bilo kakav vid divlje gradnje, s akcentom na očuvanje prirodnog ambijenta.
Tako nešto se predviđa i u Strateškom planu razvoja Opštine Ulcinj za period do 2028. godine, tačnije izgradnja turističkog centra za izlete, zabavu, rekreaciju i posmatranje prirode, kao i revitalizacija maslinjaka u Valdanosu.
Naime, nakon što su oni poslije 43 godine vraćeni pravim vlasnicima, u toku je proces njihove obnove. No, neki od vlasnika željeli bi da grade, po ugledu na desetine drugih koji su to učinili u ostalom dijelu Maslinade.
No, to je bilo strogo zabranjeno i Zakonom o maslinarstvu i maslinovom ulju, kojim je bilo propisano da Maslinada u Valdanosu, kao dobro od opšteg interesa, uživa posebnu zaštitu. Izgradnja stambenih objekata u Maslinadi bila je moguća samo u slučaju rekonstrukcije i nadogradnje već postojećih objekata, te u izuzetnim slučajevima, objekata koji su neophodni u procesu proizvodnje maslinovog ulja.
Prema prijedlogu Agencije, u Valdanosu je mala gradnja predviđena samo na području nekadašnjeg vojnog odmarališta.
,,Nažalost, posljednjih nekoliko godina u našoj Maslinadi je evidentna intenzivna ilegalna izgradnja gdje se samim tim vrši prenamjena poljoprivrednog zemljišta u građevinsko. Nadam se da će svima koji krše zakon biti propisane i kazne zbog ilegalne gradnje ili uništavanja, ali i rušenje nelegalnih objekata”, kaže predsjednica Društva Martin Šnajder Jakobi Zenepa Lika.
Kako ističe, kod nas u Crnoj Gori je tako – ako nešto ne piše crno na bijelo i ako nije zaprijećena kazna, onda svako misli da može da radi što hoće.
Da to više neće biti moguće u Maslinadi, tvrdi načelnik Komunalne policije Amir Mehmeti. On navodi da je ovih dana srušen jedan nelegalni objekat podignut na državnoj imovini.
Perović pozdravlja taj korak, ali je uvjeren da će pritisak na prostor rasti nakon povraćaja imovine. ,,Nadamo se, ipak, ozbiljnijem pristupu lokalnih vlasti nego što je to bio slučaj do sada. U arhivi imamo niz deklaracija, zaključaka, preporuka u vezi sa zaštitom Valdanosa, a stanje na terenu je bivalo sve gore. Raduje i stav nadležnog ministarstva o zabrani gradnje u cijeloj Maslinadi iako je i po ranijim zakonima tamo zabranjena svaka gradnja”, napominje on.
Predsjednik Opštine kaže da je sada pravi trenutak da Valdanos bude proglašen za park prirode, na obali mora.
,,Naše prirodne unikate treba da pažljivo i planski iskoristimo dok neke druge lokacije treba definitivno ubrzano valorizovati kako bismo naš turizam doveli na nivo koji zaslužuje, odnosno da podignemo kvalitet ponude naše destinacije. Treba da nađemo balans između prirode i razvoja i ja sam siguran da je Ulcinj ušao u novu etapu razvoja kako na ekološkom, tako i na ekonomskom planu”, kaže Bajraktari i dodaje da u Maslinadi treba obnoviti kaldrmu i izvore vode.
Kako napominje, Ulcinjani su vazda vodili svoje goste u Maslinadu, i njom su se zorili. To je to bilo ogledalo našeg najboljeg odnosa prema prirodi, simbioze sa tim svetim drvetom čije je osnovno svojstvo da daruje, ćuti i trpi.
Mustafa CANKA