Lokalna uprava u Andrijevici jedna je od rijetkih u državi, na sjeveru i jedina, koja nema viška radnika. Kakav je recept primijenjen u ovoj opozicionoj opštini? Predsjednik Veselin Bakić (SNP) odgovara najkraće – stroga racionalizacija i nepodlijeganje pritiscima.
On kaže da, jednostavno, od kada je na čelu ove administracije, nije dozvolio da se problem nezaposlenosti u Andrijevici rješava zapošljavanjem u Opštini. ,,To nas ne bi nigdje odvelo. Zapravo, dovelo bi nas do problema u kojima su sada neke druge opštine. Glomazne administracije samo donose nevolje”, rekao je Bakić za Monitor.
NAJMANJA SLUŽBA: Administracija u Opštini Andrijevica broji svega dvadeset osam radnika, zajedno s izbornim licima, predsjednikom, administratorom i ostalim funkcionerima. Opština ima samo jedan sekretarijat i u okviru njega dvije službe.
,,Neki zaposleni obavljaju istovremeno dva do tri referata. Mi smo najmanja služba. Samo tako smo mogli da opstanemo sve ove godine, da redovno izmirujemo obaveze i ne pravimo dugove”, kaže Bakić.
Predsjednik andrijevičke Opštine ističe da su u novu godinu prenijeli samo decembarsku platu i da je neveliki ali racionalni budžet, od 880 hiljada eura, ostvaren s preko devedeset tri procenta.
,,Nijesmo radili rebalans, jer nije bilo potrebe. Nijesmo se kreditno zaduživali. Emitovali smo jedino nešto opštinskih obveznica kod Fonda za razvoj i to je jedino što nam dospijeva za naplatu”, dodaje Bakić.
On objašnjava da tri opštinska javna preduzeća nemaju veliki broj radnika. Predsjednik andrijevičke Opštine ostavlja mogućnost za otvaranje nekoliko novih radnih mjesta jedino u slučaju formiranja službe zaštite, odnosno vatrogasnog, koje u ovom gradu ne postoji.
,,Realna je potreba za formiranjem vatrogasnog i službe zaštite, ali kada to budemo osnivali, ako bude sredstava, tu neće biti zapošljeno više od šest do sedam radnika”, kaže Bakić.
Mnogi vjeruju da je upravo zbog ovakve sutuacije kompletna državna DPS mašinerija vodila žestoku bitku za osvajanje vlasti u Andrijevici, koju, ipak, nije uspjela slomiti. Kao što vjeruju da u protivnom Opština Andrijevica ne bi dugo ostala s malobrojnom administracijom, niti nezadužena.
DRUGA KRAJNOST: Upravo je takva, druga krajnost – Berane. U ovom gradu vlasti su se za dvije decenije češće smjenjivale i svaki put se administrativni aparat znatno uvećavao. Poslije izbora 2006. godine, kada su DPS i SDP preuzeli vlast lokalna administracija uvećana je više nego ikada, a javna preduzeća koja su nekada imala po desetak zaposlenih, kao Centar za kulturu ili Sportski centar, a trenutno imaju više od četrdeset, odnosno osamdeset.
Predsjednik Opštine Vuka Golubović nedavno je saopštio da lokalna administracija Berana s javnim preduzećima broji oko 650 radnika, ali najavio i brzu racionalizaciju. ,,Taj broj će biti prepolovljen i sveden na 320”.
Opština Berane grca u finansijskim problemima i njen račun je od polovine prošle godine često pod blokadom zbog dugovanja, koja je zvanično nemoguće izmjeriti, ali se vjeruje da su višemilionska. Kad je o platama riječ, zaposleni u beranskoj administraciji još su u ,,miholjskom ljetu”, jer je septembarska zarada isplaćena pred novogodišnje praznike.
U bjelopoljskoj opštini, koja je od beranske veća za dvadeset hiljada stanovnika, i gdje vladaju DPS-SDP-BS, lokalna administracija je malobrojnija. Prema riječima glavnog administratora Radovana Obradovića, Opština ima trista pedeset zaposlenih, i još sto pedeset do dvjesta radnika u javnim preduzećima.
,,Pripremamo se za racionalizaciju a računali smo da je višak oko 130 radnika. To neće biti bezbolan proces, ali ćemo uraditi socijalne programe”, kaže Obradović za Monitor.
Zaposlenima u bjelopoljskoj Opštini i opštinskim javnim preduzećima ovih dana će biti isplaćena decembarska plata.
,,Budžet je bio planiran na 11,6 miliona a ostvareno je 9,4. Mislim da možemo biti zadovoljni, s obzirom na to da je u taj neostvareni dio ušla i imovina koja je bila predviđena za prodaju ali nije prodata, u vrijednosti od milion eura”, kaže Obradović.
U plavskoj Opštini, gdje vlast čini široka koalicija DPS-SDP-DUA-DSCG-FORCA, ističu da je u toku prilagođavanje, odnosno usaglašavanje lokalnih akata sa zakonom o lokalnoj samoupravi, i da će se nakon toga znati koliko je radnika u administraciji višak.
,,Ako bi primijenili stroge standarde na kojim insistiraju iz Evropske unije, onda bi broj bio drastično smanjen. U lokalnoj upravi, sa javnim preduzećima ima 215 zaposlenih, od kojih 206 imaju rješenje na neodređeno vrijeme”, kaže za naš list glavni administrator u ovom gradu Adem Miljuš.
DALEKO OD EVROPE: Budžet od dva miliona i osamsto hiljada eura, ostvaren je u procentu od 57 odsto, a zaposleni u plavskoj Opštini nijesu primili plate samo za decembar i januar.
,,Budžet se otežano puni. Lokalnim upravama su uzeti neki lakše ostvarivi porezi, a ostavljeni oni koje je teže ostvariti. Takav je porez na imovinu i nepokretnosti. Tu je Plav specifičan, jer ima ogroman broj kuća i vikendica, čiji su vlasnici u inostranstvu i ne dolaze često, pa ih je teško naći i naplatiti porez”, objašnjava Miljuš.
Opština Rožaje nema dugova. Iako budžet za prošlu godinu od 4,9 miliona nije u potpunosti ostvaren, zaposlenima su prije dva dana izmirene januarske plate s doprinosima, što značilo da su u tom pogledu na sjeveru najuredniji.
Glavni administrator Mersudin Dautović ne brine se mnogo ni kada su racionalizacije u pitanju. On tvrdi da ova Opština prema proračunima koji su rađeni ima višak samo 25 radnika.
,,Mi imamo 98 radnika u javnoj upravi, računajući i službu zaštite, i još 120 zaposlenih u javnim preduzećima”, kaže Dautović za Monitor. Rožaje je jedina opština na sjeveru gdje Demokratska partija socijalista vlast vrši samostalno.
Ako bi se, u odnosu broja stanovnika i veličine lokalne administracije, primijenio kriterijum koji navodi slovenački ekspert za lokalnu upravu Roman Lavtar, koji kaže da na hiljadu stanovnika po evropskim pravilima dolazi 1,8 birokrata u administraciji, prolaznu ocjenu teško da bi dobila bilo koja opština. Lavtar ostavlja mogućnost da odnos birokratije i broja stanovnika bude i veći, pod uslovom da zaposleni imaju posla. Isključujući Opštinu Andrijevica, lokalne uprave na sjeveroistoku Crne Gore u tom pogledu su veoma daleko od evropskih parametara, kao uostalom, što smo od Evrope još daleko u mnogo čemu drugom.
Kada je ova tema u pitanju, u lokalnim upravama će vas uputiti da, usput, zavirite u kancelarije republičkih službi u istim gradovima. Kao i u lokalnim administracijama, i tu je sve puno kao šipak.
Tufik SOFTIĆ