Broj stanovnika se od 2011. do 2023. statistički povećao za skromnih oko dva odsto, dok je došlo do rasta broja stanova, pa je njih u odnosu na prethodni popis 26 odsto više
Prvi preliminarni rezlutati popisa stanovništva saopšteni su krajem protekle sedmice i govore da je u Crnoj Gori 633.158 stanovnika i 217.441 hiljade domaćinstava, a da ima 396.873 stanova, kazao je direktor Uprave za statistiku Monstat Miroslav Pejović.
Broj stanovnika se od 2011. do 2023. statistički povećao za skromnih oko dva odsto, dok je došlo do rasta broja stanova, pa je njih u odnosu na prethodni popis 26 odsto više.
Od popisa do popisa broj stanova je porastao za 82 hiljade, gradilo se oko sedam hiljada stanova godišnje, pa sada imamo situaciju da je u Crnoj Gori 1779.432 više stanova nego domaćinstava.
Porast broja stanovnika bilježi 13 opština dok najveći porast ima Podgorica. Prosječan broj članova domaćinstva u Crnoj Gori je 2,9 dok je najveći broj zabilježen u Opštini Tuzi i to 4,2. U Budvi je zabilježena najniža stopa i to 2,5 članova po domaćinstvu, ali zato je u Budvi koja ima 10,8 hiljada popisanih domaćinstava, na raspolaganju 34,2 hiljade stanova.
Pomoćnica direktora Monstata Snežana Remiković objavila je da je najviše stanovnika u Podgorici, Nikšiću, Baru i Bijelom Polju, tako da u četiri najnaseljenije opštine živi više od 50 odsto stanovništva Crne Gore. Sa druge strane, najmanje stanovnika ima Šavnik, Plužine i Žabljak. Dodala je da najveći pad broja stanovnika imaju Plužine, Šavnik, Andrijevica i Mojkovac.
Popis je pokazao potpuni fijasko dvodecenijske strategije regionalnog razvoja – pomoći nerazvijenim opštinama i prijestonici. U sjevernom regionu je za deset godina došlo do nastavka smanjenja broja stanovnika za 20 hiljada, ili oko 13 odsto, u Nikšiću za šest hiljada ili deset odsto, a u prijestonici Cetinje za 2,2 hiljade ili 16 odsto.
,,Maćehinski odnos u proteklih 30 godina prema opštinama na sjeveru Crne Gore uzrokovao je odliv stanovništva”, izjavio je predsjednik SO Žabljak Ivan Popović komentarišući preliminarne rezultate popisa. Iako jug države, osim Kotora, bilježi rast stanovnika, predsjednik SO Herceg Novi Ivan Otović smatra da se radi o strancima te ističe da je Crna Gora doživjela demografski sunovrat.
Preliminarni podaci pokazali su i da najmanje 40.045 građana Crne Gore živi van njenih granica, ali ova brojka nije precizna.
Komentarišući prve rezultate popisa demograf Miroslav Doderović je iznio podatke da je od 90-ih Crnu Goru napustilo 150.000 ljudi. On je ocijenio da, ako se oduzme broj stranaca, u Crnoj Gori živi 540-545 hiljada stanovnika: ,,Popis pokazuje da imamo negativne stope prirodnog prirštaja, ali 2,5 odsto više stanovništa, što prepisujemo većem broju stranaca”.
I dok se sumiraju i analiziraju negativni podaci sa popisa, iz Monstata su najavili da će podaci oko kojih se političari i zagrižena javnost najviše prepiru o vjeri, jeziku i naciji biti objavljeni tek za nekoliko mjeseci.
Višak birača
U Bijelom Polju, Petnjici, Plužinama i Šavniku je nakon objavljivanja preliminarnih rezultata popisa očigledno da ima više birača nego stanovnika.
Upoređivanjem preliminarnih rezultata popisa i podataka o broju birača koje je MUP objavilo 31. maja, uoči junskih parlamentarnih izbora prošle godine, proizilazi da je u Petnjici 719 birača više nego što je stanovnika. U Bijelom Polju je 342 birača više nego stanovnika, u Šavniku 139 i u Plužinama 104.
Nesređeni birački spiskovi doveli su do toga da procjene govore da imamo višak od 50 hiljada birača.
Pusta sela
Deset i manje stanovnika imaju 304 sela u Crnoj Gori, a 74 više nemaju nijednog stanovnika, pokazuju popisni podaci.
Najviše napuštenih sela je na teritoriji Cetinje u 16 više niko ne živi, a 42 sela imaju od jednog do deset stanovnika.
Sada više niko stalno ne živi u cetinjskim selima Đalci, Dubovo, Dujeva, Gadi, Lješev Stub, Majstori, Malošin Do, Mikulići, Pejovići, Poda, Prekornica, Proseni Do,Tomići,Uba,Vojkovići i Žanjev Do.
U barskoj opštini osam sela je ostalo bez stanovnika Dedići, Gornja Poda, Gurza, Lukići, Mali Mikulići, Marstjepovići,Sozina i Turčini, a u još 14 ima manje od deset žitelja.
Budva ima šest sela bez stanovnika Čami Do, Čučuci, Dapkovići, Grabovica, Kamenovo i Sveti Nikola, a 14 sa manje od deset stanovnika. Ulcinj ima tri sela bez stanovnika Međreč, Možura i Salč, kao i jedno sa manje od deset stanovnika Kaliman.
U kotorskoj opštini je 11 sela bez stanovnika Čavori, Han, Knež do, Mali Zalazi, Malov Do, Pištet,Trešnjica, Ulcropci, Unijerina, Veliki Zalazi i Zvečava, kao i osam sa manje od deset.
Zeta nema nenastanjenih sela, a najmanje je Gostilj sa 76 stanovnika. U Tuzima samo u Prifti niko ne živi, dok u još dva sela Nikmarašu i Zatrijepču ima manje od deset žitelja.
Glavni grad Podgorica ima četiri sela u kojima nika stalno ne živi Gornje Stravče, Lutovo, Seoca i Stupovi, dok u 22 ima manje od deset stanovnika.
Danilovgrad ima sedam praznih sela Brijestovo, Dolovi, Gornji Rsojevići, Rrivače,Međeđe jedan, Međeđe dva i Rova.
Nikšić ima četiri sela bez stanovnika Bogmilovići, Gradačka Poljana, Gvozd i Međeđe, dok je 25 sa manje od deset. U Kolašinu je samo selo Izlasci ostalo bez stanovnika, a 17 ih je sa manje od deset.
U Beranama je Veliđe bez stanovnika, a u Pljevljima ima osam sela bez stanovnika Burići, Durutovići, Kotlajići, Madžari, Moćevići, Plakala, Tatarovina i Vukšići, dok je čak 31 sa manje od deset žitelja.
Žabljak ima dva prazna sela Dobri Nugo i Gomile, kao i Plužine Jeriniće i Poljanu.
Predrag NIKOLIĆ