Povežite se sa nama

Izdvojeno

PRVA PRESUDA ZA MALE HE U PRIVREDNOM SUDU: Osporeni milioni od izmakle dobiti

Objavljeno prije

na

Prva od serije tužbi koju su vlasnici malih HE pokrenuli protiv države dobila je svoj prvostepeni sudski epilog. Potraživanje konzorcijuma Bistrica Elean Energy od 27 i po miliona eura odbijeno je

 

Sudija Privrednog suda Filip Vujošević, je 11. oktobra donio prvostepenu presudu kojom se djelimično usvaja tužbeni zahtjev konzorcijuma Bistrica Elean Energy iz Podgorice protiv države Crne Gore. Država je dužna da na ime naknade  štete isplati ovoj kompaniji 760.697 eura, kao i 20.000 eura za troškove postupka.

Sud je odbio zahtjev konzorcijuma da im se na ime izgubljene dobiti isplati 27 i po miliona eura.

Ovo je prva presuda u seriji parnica koje su vlasnici malih hidroelektrana (mHE) pokrenuli protiv države, nakon što je Vlada Zdravka Krivokapića  dala saglasnost da se prekine postupak odobravanja izgradnje malih hidroelektrana. Sve koncesije za male elektrane država je izdala prije avgusta 2020. godine, u mandatima premijera Mila ĐukanovicaDuška Markovića. Većina investitora koji su sada na sudu, poslovno su povezani sa porodicom Đukanović.

Vlada Duška Markovića zaključila je početkom  2017. godine ugovor o koncesiji za izgradnju malih HE na vodotoku Bistrica sa konzorcijumom Bistrica Clean Energy, koji čine BP Hydropower Podgorica, Normal company Podgorica, biznismena Žarka Burića, i Eucom Samobor, Hrvatska. Koncesija je trebala da traje 30 godina. U julu 2017. hrvatska firma izlazi iz ovog posla i svoja prava prenosi na Kronor Podgorica.

Ubrzo je Vlada zbog neslaganja lokalnog stanovništva sa gradnjom male HE na vodotoku koji je za njih od životne važnosti počela da preispituje odluku o dodjeli koncesije.

Vlada je oktobra 2019. donijela Zaključak kojim je naloženo da se  otpočnu pregovori sa koncesionarima o zaključenju sporazuma o raskidu šest ugovora o koncesiji za izgradnju mHE: Đuričkoj rijeci, Komarači i Murinskoj rijeci u Plavu, Bistrici u Bijelom Polju, Trepačkoj rijeci u Andrijevici i Bukovici u Šavniku. U decembru 2019. upućen je prijedlog koncesionarima da se otpočnu pregovori o sporazumnom raskidu ugovora. Pregovori o raskidu ugovora nikada nijesu  počeli.

Nova vlast je u decembru 2020. raskinula ugovor, navodeći da koncesionari nemaju pravo na naknadu štete.

U svojoj tužbi konzorcijum Bistrica Clean Energy tvrdi da je ova investicija zaustavljena bez ikakvog razloga, prije nego što je sam objekat mHE izgrađen. Koncesionar je početkom 2020. dostavio račune da su dotadašnji investicioni troškovi iznosili 987.486 eura. Analizom je utvrđeno da su stvarni investicioni troškovi do tada iznosili 160.635 eura.

Sud je zatražio nalaz i mišljenje vještaka ekonomsko finansijske struke koji je utvrdio da su troškovi koje je ova firma imala iznosili 760.697 eura. U njih ulazi trošak zarade za jedno lice – izvršnog direktora, koji je od septembra 2017. do marta 2022. primio 51.464 eura na ime zarade. Ostali troškovi na izradi dokumentacije i ugovora iznose 551.353 eura. Sud je na osnovu nalaza vještaka prihvatio da ovaj dio tužbenog zahtjeva na osnovu ulaganja tužioca u ukupnom iznosu od 760.697 eura, od čega je 602.818 glavnica troškova i 157.879 zatezna kamata.

Što se tiče izgubljene dobiti od 27 miliona, sud je utvrdio da kompanija pravo na naknadu štete ne može ostvariti kroz izvršenje predmetnog ugovora budući da je isti raskinut, odnosno potražiti naknadu za faktički rad koji nije obavio, jer bi to u suštini predstavljalo izvršenje ugovorne obaveze, a predmetni ugovor je raskinut.

Ovo je prvostepeni sudski epilog jedne od serije tužbi koje su pokrenuli investitori malih HE, članovi familije Đukanović i lica povezana sa njima.

Cijela priča oko uništavanja rijeka zarad malih HE i brojnih protesta mještana zbog njihove gradnje počela je u decembru 2015. kada je Skupština  usvojila izmjene Zakona o energetici, izglasani su članovi 23 i 24 koji se odnose na podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. Podsticaje su plaćali svi građani u mjesečnim stavkama za obnovljivu energiju na računu za struju.

Svojevremeno je Vasilije Miličković upozoravao da se zarad interesa ljudi iz Đukanovićeve familije i okruženja, EPCG obavezala da struju otkupljuje po cijeni tri puta većoj od tržišne. Iznosio je procjene stručanjaka da će to reketiranje i pljačka građana kroz stavke na računu OIE 1 i 2 za 30 godina koštati 600 miliona ili 20 miliona godišnje.

Da su tužbe glavobolja za novu vlast, potvrdio je i prethodni ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić koji je kazao da se ,,zbog strateškog bezobrazluka i sumnjivih dodjela koncesija, pored uništenja životnog okruženja mnogih građana, nova vlast suočava sa odštetnim zahtjevima u visini, za sada, od preko 50 miliona eura”.

Presuda Privrednog suda uliva nadu da će građani platiti znatno manju cijenu privilegovanim koncesionarima. Protiv ove odluke dozvoljena je žalba Apelacionom sudu.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo