Prva od serije tužbi koju su vlasnici malih HE pokrenuli protiv države dobila je svoj prvostepeni sudski epilog. Potraživanje konzorcijuma Bistrica Elean Energy od 27 i po miliona eura odbijeno je
Sudija Privrednog suda Filip Vujošević, je 11. oktobra donio prvostepenu presudu kojom se djelimično usvaja tužbeni zahtjev konzorcijuma Bistrica Elean Energy iz Podgorice protiv države Crne Gore. Država je dužna da na ime naknade štete isplati ovoj kompaniji 760.697 eura, kao i 20.000 eura za troškove postupka.
Sud je odbio zahtjev konzorcijuma da im se na ime izgubljene dobiti isplati 27 i po miliona eura.
Ovo je prva presuda u seriji parnica koje su vlasnici malih hidroelektrana (mHE) pokrenuli protiv države, nakon što je Vlada Zdravka Krivokapića dala saglasnost da se prekine postupak odobravanja izgradnje malih hidroelektrana. Sve koncesije za male elektrane država je izdala prije avgusta 2020. godine, u mandatima premijera Mila Đukanovica i Duška Markovića. Većina investitora koji su sada na sudu, poslovno su povezani sa porodicom Đukanović.
Vlada Duška Markovića zaključila je početkom 2017. godine ugovor o koncesiji za izgradnju malih HE na vodotoku Bistrica sa konzorcijumom Bistrica Clean Energy, koji čine BP Hydropower Podgorica, Normal company Podgorica, biznismena Žarka Burića, i Eucom Samobor, Hrvatska. Koncesija je trebala da traje 30 godina. U julu 2017. hrvatska firma izlazi iz ovog posla i svoja prava prenosi na Kronor Podgorica.
Ubrzo je Vlada zbog neslaganja lokalnog stanovništva sa gradnjom male HE na vodotoku koji je za njih od životne važnosti počela da preispituje odluku o dodjeli koncesije.
Vlada je oktobra 2019. donijela Zaključak kojim je naloženo da se otpočnu pregovori sa koncesionarima o zaključenju sporazuma o raskidu šest ugovora o koncesiji za izgradnju mHE: Đuričkoj rijeci, Komarači i Murinskoj rijeci u Plavu, Bistrici u Bijelom Polju, Trepačkoj rijeci u Andrijevici i Bukovici u Šavniku. U decembru 2019. upućen je prijedlog koncesionarima da se otpočnu pregovori o sporazumnom raskidu ugovora. Pregovori o raskidu ugovora nikada nijesu počeli.
Nova vlast je u decembru 2020. raskinula ugovor, navodeći da koncesionari nemaju pravo na naknadu štete.
U svojoj tužbi konzorcijum Bistrica Clean Energy tvrdi da je ova investicija zaustavljena bez ikakvog razloga, prije nego što je sam objekat mHE izgrađen. Koncesionar je početkom 2020. dostavio račune da su dotadašnji investicioni troškovi iznosili 987.486 eura. Analizom je utvrđeno da su stvarni investicioni troškovi do tada iznosili 160.635 eura.
Sud je zatražio nalaz i mišljenje vještaka ekonomsko finansijske struke koji je utvrdio da su troškovi koje je ova firma imala iznosili 760.697 eura. U njih ulazi trošak zarade za jedno lice – izvršnog direktora, koji je od septembra 2017. do marta 2022. primio 51.464 eura na ime zarade. Ostali troškovi na izradi dokumentacije i ugovora iznose 551.353 eura. Sud je na osnovu nalaza vještaka prihvatio da ovaj dio tužbenog zahtjeva na osnovu ulaganja tužioca u ukupnom iznosu od 760.697 eura, od čega je 602.818 glavnica troškova i 157.879 zatezna kamata.
Što se tiče izgubljene dobiti od 27 miliona, sud je utvrdio da kompanija pravo na naknadu štete ne može ostvariti kroz izvršenje predmetnog ugovora budući da je isti raskinut, odnosno potražiti naknadu za faktički rad koji nije obavio, jer bi to u suštini predstavljalo izvršenje ugovorne obaveze, a predmetni ugovor je raskinut.
Ovo je prvostepeni sudski epilog jedne od serije tužbi koje su pokrenuli investitori malih HE, članovi familije Đukanović i lica povezana sa njima.
Cijela priča oko uništavanja rijeka zarad malih HE i brojnih protesta mještana zbog njihove gradnje počela je u decembru 2015. kada je Skupština usvojila izmjene Zakona o energetici, izglasani su članovi 23 i 24 koji se odnose na podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. Podsticaje su plaćali svi građani u mjesečnim stavkama za obnovljivu energiju na računu za struju.
Svojevremeno je Vasilije Miličković upozoravao da se zarad interesa ljudi iz Đukanovićeve familije i okruženja, EPCG obavezala da struju otkupljuje po cijeni tri puta većoj od tržišne. Iznosio je procjene stručanjaka da će to reketiranje i pljačka građana kroz stavke na računu OIE 1 i 2 za 30 godina koštati 600 miliona ili 20 miliona godišnje.
Da su tužbe glavobolja za novu vlast, potvrdio je i prethodni ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić koji je kazao da se ,,zbog strateškog bezobrazluka i sumnjivih dodjela koncesija, pored uništenja životnog okruženja mnogih građana, nova vlast suočava sa odštetnim zahtjevima u visini, za sada, od preko 50 miliona eura”.
Presuda Privrednog suda uliva nadu da će građani platiti znatno manju cijenu privilegovanim koncesionarima. Protiv ove odluke dozvoljena je žalba Apelacionom sudu.
Predrag NIKOLIĆ