Umjesto najavljenog javnog časa, ovonedjeljni protest studenata na Filozofskom fakultetu imenovan je kao konferencija za štampu. Za razliku od javnog časa, održanog prije dvije nedjelje, bilo je znatno manje studenata ali i energije. Studenti su uputili zahtjeve Vladi i ministarstvu, i pozvali se na obećanja dekana i rektorke.
Oštriji od studenata bili su malobrojni profesori koji su se okupili u amfiteatru Filozofskog. Tatjana Bečanović je podsjetila studente na njihovu raniju najavu – dva javna časa a zatim protesti, i najavila da će se i ona pridružiti protestima. Profesor Pravnog fakulteta Milan Popović je svoje izlaganje završio riječima: ,,Ostavke čelnih ljudi Univerziteta su samo prvi korak na putu od sedam milja. Ali i put od sedam milja počinje prvim korakom”.
Da li su studenti nakon prvog koraka naišli na opstrukcije i prijetnje, pitali smo Strahinju Vasiljevića, predsjednika Studentskog vijeća Filozofskog fakulteta. On za Monitor kaže da je razlog slabog odziva studenata opterećenost učenjem, veliki broj kolokvijuma kao i priprema za završne ispite, pa da bi im dolazak na javni čas predstavljao dodatno opterećenje. ,,Ovo ne treba da se tumači kao odustajanje od naših okupljanja, već samo kao još jedna javna opomena da tražimo ispunjenje svih naših zahtjeva”, kaže Vasiljević. O pritiscima kaže: ,,Odrasle smo osobe, akademski građani, i prosto niko ne može da na nas vrši pritisak bilo kakve vrste, jer znamo šta hoćemo, imamo svoj cilj, i zaista se ne osvrćemo na komentare i pritiske bilo kakve vrste”.
Iz NVO Hiperion, koji je bio suorganizator prvog javnog časa, kažu da nijesu učestvovali u organizaciji ovonedjeljnog okupljanja. ,,Nakon što smo krenuli u organizovanje javnog časa zajedno sa Studentskim vijećem, krenule su reakcije sa nadređenih nam instanci. Zbunila nas je reakcija na gostovanje intelektualca, koji su nekom zasmetali. Još prije održavanja prvog javnog časa uslijedili su pokušaji marginalizacije naše organizacije”, kaže za Monitor Ksenija Rakočević, predsjednica NVO Hiperion.
Ona kaže da su odmah nakon reakcije ove organizacije na smjenu dekana Ekonomskog fakulteta uslijedila ispitivanja ko stoji iza Hiperiona. ,,Tu su i optužbe djevojkama od 23 godine, da su izmanipulisale Studentskim vijećem i da snose odgovornost i ličnu krivicu za prošli javni čas”, kaže Rakočević.
U Hiperionu smatraju da ni podrška profesora, u ovakvim uslovima, u kojima i oni trpe konstantne prijetnje i nije toliko loša. Ističu podršku Tatjane Bečanović, Rajke Glušice, Milorada Simunovića, Šerba Rastodera, ali i Milana Popovića i Branke Bošnjak.
,,Podrška je pokazatelj da smo mi, koji pripadamo UCG već počeli sa ‘integracijom’ koju rektorka željno priželjkuje. No, njena integracija, plašimo se, vodi nečemu sasvim drugom; odnosno gašenju pojedinih ‘neposlušnih’ katedra i pripajanje kvazifakultetima, koje je osnovala Vlada”, kaže Ksenija Rakočević.
Vasiljević ističe da oni brane prava studenata, a da profesori znaju sami da se brane. ,,Svaka podrška od njih je korisna, ali ne i neophodna za ostvarivanje naših prava. Svim profesorima koji su nas podržali se zahvaljujemo, pokazali su da su uz studente, a oni koji nisu ne zamjeramo im, jer postoje mnogi razlozi zbog kojih nisu uz nas”.
Predstavnicima studenata posebno smetaju optužbe iz uprave UCG da se oni ponašaju kao glasnogovornici svojih profesora. U Rektoratu su to drugačije zamislili. Kako, objasnili su čelnici Studentskog parlamenta: ,,Samostalna istupanja u medijima i pred ostalom javnošću ne mogu da dobiju podršku SP ukoliko nijesu prošla redovnu proceduru”.
Na ovonedjeljnoj pres konferenciji bilo je riječi o učincima predstavnika studenata na UCG – Studentskom parlamentu. „Koliko se u zadnje tri godine studentski parlament, čast izuzecima, založio za prava studenata. Koliko je studentskih problema adresirao i pokušao da riješi. Ni jedan”, kazao je predstavnik studenata Fakulteta političkih nauka Marko Koković.
Čule su se i optužbe na račun funkcionera Studentskog parlamenta da pare koje dobijaju ne troše na poboljšanje studentskog života i uslova studija. Navedeno je i da bivši predstavnik studenata Pravnog fakulteta, kao i osnivač Studentskog parlamenta Ivica Todorović, imaju lokale u Podgorici, dok bivši predstavnik studenata Ekonomskog fakulteta ima agenciju za izdavanje stanova.
Nijesmo dobili odgovore od par predstavnika studenata koje smo kontaktirali s molbom da pričaju o eventualnim problemima u radu Studentskog parlamenta. Jedan od njih je odbio da priča podsjećajući na slučaj s kraja 2006. kada se osnivač SP Ivica Todorović šamarima obračunao sa studentom koji se usudio da u TV emisiji kaže da ,,studentski predstavnici ne štite interese studenata”.
Na sajtu Studentskog parlamenta UCG udarna je slika sa međunarodnog dana studenata 17. novembra. Na njoj predsjednik SP Miloš Pavićević, između rektorke Radmile Vojvodić i predsjednika UO UCG Duška Bjelice, tu su i vd ministra prosvjete Sonja Vlahović (kojoj komisija nikako da utvrdi da li je plagirala rad), i ministar rada i socijalnog staranja Predrag Bošković. Umije slika da progovori.
Jedan od studenata je na ovonedjeljnoj pres konferenciji kazao: ,,U Crnoj Gori sve je podređeno partiji koja sa svojim ‘vojnicima’ pokušava od Univerziteta da napravi štalu, a od studenata ovce koje će da bleje kako partiji odgovara”.
Na studentima i ostalima je da se ne daju.
Nezgode profesora Mujovića
Zgrada Pravnog fakulteta i okolina, ove nedjelje, oblijepljeni su plakatima na kojima piše: ,,Stefan Vujotić Pravni fakultet (Univerzitet Crne Gore) je platio 700 eura da položi međunarodno pravo. Uprava ćuti! Bruka!”. Profesor Međunarodnog javnog prava, Međunarodnih odnosa i Međunarodnih organizacija Ranko Mujović, kao i mnogo puta do sada, sve demantuje. ,,Dekan je po službenoj dužnosti pokrenuo proces utvrđivanja činjenica i odgovornosti. Pretpostavljam da se radi o gruboj šali, ali je ovog puta zaista jako neprijatna”, kazao je Mujović za Vijesti. Dekan Pravnog fakulteta Dragan Radonjić istakao je da je uprava preduzela sve mjere, kako bi se slučaj razriješio. ,,Profesor Mujović i student Vujotić će dati i pismeno izjašnjenje o svemu ovome”. Za sada, dekan pretpostavlja da se radi o šali i određenom sukobu među visokoškolcima. U komentarima na ovu vijest podsjeća se da je Mujović završio ONO (Opštenarodnu odbranu) a da predaje međunarodno pravo, dok drugi tvrde da je plaćanje ispita javna tajna, te da je jedino netačna cijena – ispit, navodno, ne košta 700 već 500 eura. No sve te sumnje, kao i do sada, istražiće nadležne fakultetske i državne službe. Protiv Mujovića su i ranije podnošene prijave da je naplaćivao ispite studentima. Pređašnji rektor Predrag Miranović je Upravi policije tokom 2010. proslijedio anonimnu prijavu protiv Mujovića. Policija je prijavu procesuirala tek nakon pola godine, u martu 2011, i upoznala sa njom Osnovnog državnog tužioca u Podgorici. Odjeljenje za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala počelo je u prvoj polovini 2010. pretkrivični proces protiv tadašnjeg dekana Pravnog fakulteta Mujovića, koji je u anonimnoj prijavi osumnjičen za korupciju i zloupotrebu službenog položaja. Dekan Mujović se teretio da je falsifikovao ocjene i diplome, putne naloge, isplaćivao fiktivne naknade zaposlenima, te za korupciju. Dalje, početkom 2011. student četvrte godine Prava Koča Đurišić podnio je krivičnu prijavu protiv dekana Mujovića uz obrazloženje da mu je prijetio, „uhvatio rukama za kragnu” i ogrebao. Uz brojne afere, utvrđeno je i da je profesor Mujović za vrijeme dok je bio dekan Pravnog, za godinu i po prihodovao 80.000 eura, od čega polovinu novca na ime naknade od samofinansirajuće nastave. Zajedničko svim aferama koje se vežu za profesora Mujovića je da nemaju epilog. Treba li podsjećati da je Mujović bio poslanik DPS-a, da je bio mentor prvom policajcu Veselinu Veljoviću…
Predrag NIKOLIĆ