Da će promjena vlasti konačno značiti i oslobađanje RTCG-a i stvaranje istinskog javnog servisa obećali su poslanici većine u Skupštini. Dosadašnji potezi ne ulivaju nadu da će se to stvarno i desiti
Sa promjenama u Radio-televiziji Crne Gore nova vlast nije žurila. Tek prošle subote je Skupština, sa 43 glasa za, imenovala nove članove Savjeta RTCG-a. Izabrani su Bojan Baća (Univerzitet Crne Gore), Žarko Mirković (CANU), Naod Zorić (predlog nacionalnih ustanova kulture i NVO), Filip Lazović (Unija poslodavaca), Veselin Drljević (NVO iz oblasti medija), Milica Špajak i Amina Murić (NVO koje se bave ljudskim pravima), Marijana Camović-Veličković (Unija slobodnih sindikata) i Predrag Marsenić (Crnogorski olimpijski i paraolimpijski komitet).
Za ovu sedmicu je najavljena konstitutivna sjednica, a predsjednik Skupštine Aleksa Bečić je u srijedu izvlačio žrijeb kojim je ispalo da mandat od pet godina u Savjetu imaju Marsenić, Drljević, Špajak i Lazović, od četiri godine Murić, Camović Veličković i Mirković, a na tri Bojan Baća i Naod Zorić.
Bečić je najavio da novi Savjet u roku od osam dana od imenovanja treba da započne postupak izbora novog generalnog direktora RTCG-a. Za izbor novog generalnog direktora Savjet raspisuje javni konkurs koji traje 15, a najduže mjesec dana, nakon čega postoji rok od 20 dana za žalbe. Tako da bi u avgustu RTCG trebao da ima novog direktora.
Aktuelnom generalnom direktoru RTCG-a Božidaru Šundiću, koji je na toj poziciji od novembra 2018, mandat je trebao da traje četiri godine. On je ranije najavio da menadžerski i urednički tim neće podnijeti ostavke. Šundić nema zakonskog osnova da kao neki od njegovih prethodnika tuže RTCG – Branku Vojičiću isplaćeno 80.000, a Rade Vojvodić potraživao blizu 250.000 eura.
Prošlonedjeljna skupštinska rasprava o RTCG-u, prošla je bez opozicije, a vladajuće partije su jednoglasno obećale da ,,javni servis” više neće služiti vlasti već građanima.
Govorilo se nadahnuto:,,Uredništvo Radio-televizije Crne Gore konačno selimo iz Splendida i vraćamo u Bulevar revolucije”, kazao je Boris Bogdanović iz Demokrata. Poslanica SNP-a Milosava Paunović nazvala je RTCG štetočinama društva. Poslanica Pokreta za promjene (PzP) Branka Bošnjak pohvalila je obrazovni program TVCG-a, ali je rekla da je informativni program ,,javno zastiđe”. Božena Jelušić, iz URA, pomenula je rijetke svijetle trenutke u radu: ,,Govorim na primjer o emisiji Mehanizam. Znamo da smo imali jednu epizodu kada je javni servis krenuo boljim putem kad su na čelu bili Mićunović i Kadija. Kad je javni servis pokušao da odgovori zadacima na putu pridruživanja EU”.
Ta epizoda je trajala od 2016. do 2018. kada su na čelu RTCG-a bili Andrijana Kadija i Vladan Mićunović. DPS je, i pored oštrih protesta EU, tada uspio da nezakonito smjeni menadžment i njima nepodobne članove Savjeta.
Jelušić je istakla i da nikome ko je na vlasti više ne smije pasti na pamet da kontroliše Javni servis.
,,Ja vam obećavam da ni na jedan način nećemo željeti ni truditi se da počinimo javni servis svojim potrebama i ja bih se stidio da to bude tako”, obećao je šef poslaničkog kluba DF-a Slaven Radulović. Ali i dodao da javni servis neće postati nove TV Vijesti. Milen Knežević je rastumačio da ,,druga familija” želi da preuzme RTCG. Žele da prodaju Vijesti i prebace se na TV CG sa višemilionskim budžetom, ali mi to nećemo dozvoliti“, rekao je Knežević.
Odmah su reagovali i pozvali svoje opštinske odbore i ostale strukture, kao i građane, da ne koriste medijske proizvode Vijesti. Uz preporuku da oni kojima se omakne – ,,koji ipak budu čitali i slušali o njima u Vijestima, neka obavezno sve plasirano provjere na zvaničnim stranicama Demokratskog fronta”. Tamo je istina.
Odluka je, kažu, rezultat, osluškivanja sve brojnijih i glasnijih zahtjeva članstva koje na društvenim mrežama vode protiv medijskog koncerna ,,bespoštednu borbu”.
Tvrde i da su im Vijesti i lobistički krugovi ukrali izbornu pobjedu, te da ,,narušavanju demokratskih procesa i potkopavanju opšteg političkog konsenzusa u realizaciji Vijesti, svi demokratski politički subjekti moraju stati na put”. Od bojkota Vijesti ni DPS, koji se ranije toga sjetio, nije imao neku veliku političku korist, vidjećemo kako će DF proći. Kao nekad DPS i novobojkotaši imaju na usluzi Vučićevu medijsku mašineriju u Srbiji i Crnoj Gori.
Pored iste percepcije uloge medija, kao kod bivših, najvećeg dijela nove vlasti, ono što brine je biranje pogodnih medija od strane Vlade. Vlada i institucije, kao i u mnogo čemu drugom, samo su nastavili selektivnu praksu prethodnika.
Od RTCG-a koji je već dugo, zbog brutalnog uticaja politike, na niskim granama se mnogo očekuje. Novi su obećali oslobađanje, ali treba biti oprezan. Dosadašnji potezi ne ulivaju nadu da će se to stvarno i desiti
Predrag NIKOLIĆ