Povežite se sa nama

OKO NAS

Proljeće nezadovoljstva

Objavljeno prije

na

Najprije su se za štrajk upozorenja odlučili solari. Oni traže 12 zaostalih plata, povezivanje radnog staža, uplatu zdravstvenog i penzijskog osiguranja. Prema riječima čelnika Sindikata najstarijeg ulcinjskog preduzeća Marka Miranovića, još važnije je da krenu obećane investicije i da u Solani ove godine krene berba slanih kristala.

No, malo je realno da će se to desiti u preduzeću čiji je većinski vlasnik Eurofond koji kontroliše posrnuli tajkun Veselin Barović, a Miranović kaže da je strpljenje radnika pri kraju. „Nadam se, ipak, da do radikalizacije neće doći i da će i većinski vlasnik ozbiljno shvatiti naše zahtjeve”, dodaje on.

U Ulcinju niko nikada nije imao sumnju da Barovića ne interesuju so, ptice (čija je Solana zimska baza), tradicija ili turizam, već jedino prodaja tog zemljišta površine 15,2 miliona hektara u zaleđu ulcinjske Velike plaže. Zato se nijesu začudili kada je krajem februara stečajna uprava planirala da većini zapošljenih uruči otkaze.

Radnici su se ponadali da će stvari krenuti nabolje nakon što su sindikalci okupljeni u Uniji slobodnih sindikata, podržani i od nevladinih organizacija, najavili svakodnevna protestna okupljanja. Na inicijativu gradonačelnika Ulcinja Nazifa Cungua, postignut je dogovor da nijedan radnik ne ostane bez posla u naredna četiri mjeseca i da se firma pokuša spasiti. Ništa od dogovorenog stečajna uprava nije do sada ispunila, a u međuvremenu je propao i peti tender za prodaju fabrike soli. Najavljeno je da će za dvadesetak dana biti raspisan novi tender, a da će prodajna cijena iznositi 219 miliona eura. Naravno, niko nema iluzija da će Barović za toliku sumu uspjeti da proda firmu koju je 2003. godine kupio na berzi za manje od milion eura. Nedugo potom, počelo je sistematsko ubijanje kompanije, osnovane 1934. godine, koja važi za simbol ne samo Ulcinja već i cijele države.

U Solani je 2005. godine uveden programirani stečaj zbog duga od samo 13 hiljada eura. Ta vrsta stečaja, koji podrazumijeva da ih niko ne goni za dugove, nije dala rezultate, pa je početkom 2011. godine stečajni sudija Dragan Vučević uveo klasični stečaj. U novembru te godine Vlada je konstatovala da je Barović namjerno izgubio koncesiju na proizvodnju soli. Crnogorska Skupština je u julu prošle godine usvojila izmjene Prostornog plana čime se Solani vraća status zaštićenog područja. Od 2003. broj zaposljenih smanjen je za pet puta! Od simbola Solana je postala problem!

To je već 3,5 decenije slučaj i s uvalom Valdanos. U toj rajskoj uvali, na prostoru od oko milion kvadratnih metara, nalazi se oko 18 hiljada stabala stoljetnih maslina, koje su 1978. godine nepravedno otete od 204 ulcinjske porodica i tri vjerske zajednice, koje u Valdanosu imaju svoje zadužbine. Iako je ovaj korak preduzet s namjerom da se u toj uvali gradi ratna luka, ona nikada nije sagrađena, a maslinjaci propadaju. Nakon što je nestala savezna država, crnogorska Vlada je nastavila njezinu politiku i čak pokušala da tu imovinu izda u dugoročni zakup iako se takvom naumu protive sve političke partije koje djeluju u opštini. Lokalni parlament je još u martu 2007. godine donio Odluku o deeksproprijaciji, a protesti građana i maslinara su učestali. Ni gorka epizoda, tačnije blamaža s gubitaškom britanskom kompanijom Kjubus luks, s kraja 2010. i početka 2011. godine nije, čini se, previše pokolebala najviše crnogorske zvaničnike da najave novi tender. ,,Izgradićeno komplekse u Valdanosu”, grmio je s posljednjeg promotivnog skupa kandidat DPS-a i potpredsjednik te stranke Filip Vujanović, stavljajući praktično prst u oko svojim koalicionim partnerima liderima FORCE, Demokratske partije i Demokratske unije Albanaca Nazifu Cunguu, Fatmiru Đeki i Mehmetu Zenki. Tek su porazni rezultati predsjedničkih izbora u Ulcinju po kandidata DPS-a naćerali Cungua da zamjeri svojim koalicionim partnerima na odnosu prema Valdanosu. Oni s malo boljim pamćenjem sjetiće se da su danima ranije čelnici te albanske nacionalne stranke mahali sporazumom sa DPS-om u kojem se, pored ostalog, ističe da će se zalagati za restituciju imovine u Valdanosu.

No, izvjesno je da oko tog pitanja u Ulcinju postoji potpuni konsenzus i da Vlada s mnogo više senzibiliteta mora pristupiti tom pitanju. Jasno je, takođe, da decenijska nebriga za najveći živi spomenik maslinarstva na Mediteranu i zakonom zaštićeno područje ne čini čast ,,ekološkoj državi”, te da u situaciji kada postoji takva odlučnost lokalne zajednice nijedan kredibilan investitor neće ni pomisliti da nešto ulaže na tom prostoru. Možda je, stoga, konačno vrijeme da se razmisli o prijedlogu za formiranje Međunarodnog ekološkog centra Valdanos, kojim je grupa intelektualaca pokušala da pomiri interese svih strana. Bio bi to znak da počinje neko novo razdoblje u istoriji ovog grada i u odnosima centralnih vlasti s lokalnom zajednicom, koja se osjeća veoma zapostavljenom.

Istinu govoreći, nemaju Ulcinjani samo problema sa crnogorskom Vladom, već i sa svojom neuspješnom lokalnom upravom. Tako, na primjer, plate zapošljenima u Opštini kasne već pet mjeseci, a u Centru za kulturu punih 12. Stalno se govori samo o problemima i dugovima, malo je nade i konkretnih poteza. S približavanjem turističke sezone, rastu nezadovoljstvo i nervoza. Osim dežurnih optimista, niko ne zna kakvi će biti njeni rezultati. A sezona je jedini period kada većina ljudi nešto zaradi u Ulcinju.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

UKIDAJU LI SE KONCESIJE ZA IGRE NA SREĆU: Duboka ruka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok država pokušava da izmjenama zakona uzme za sebe što veći dio kolača od ovog unosnog biznisa, na prevenciji i borbi protiv zavisnosti od kocke malo se radi

 

 

Vlada je početkom ovog mjeseca utvrdila Predlog zakona o izmjeni Zakona o koncesijama, kojim se definiše da oblast igara na sreću nije više predmet davanja koncesije.

Predstavnici Ministarstva finansija su obrazlažući Predlog zakona o igrama na sreću kazali da ne postoji regulativa Evropske unije sa kojom se on usklađuje, da se novim zakonom ukida dosadašnji koncesioni princip dodjele prava priređivanja. Tako će, po novom zakonu, svi koncesionari u roku od 270 dana izgubiti koncesiju, bez obzira do kada im ona traje. Nakon toga će ukoliko ispunjavaju uslove iz novog zakona dobiti pravo priređivanja u upravnom postupku.

Ova najava je izazvala buru kod priređivača igara na sreću. „Umjesto da nakon dvije decenije država konačno uspostavi stabilan i predvidiv normativni okvir, Predlog zakona o igrama na sreću uvodi ozbiljne biznis barijere koje direktno ugrožavaju opstanak legalnih priređivača, dok istovremeno omogućava nekontrolisani rast sive ekonomije i nelegalnog tržišta“, saopšteno je iz Grupacije priređavača igara na sreću.

Iz ove Grupacije se žale da je država u posljednjih par mjeseci usvojila niz zakona kojima se ograničava rad priređivačima igara na sreću. Tvrde da nauštrb legalnog koje zapošljava tri hiljade radnika, raste sivo tržište kocke koje obuhvata 70 odsto tržišta.

Naveli su neke od, kako tvrde, prepreka koje im država nameće: drastično povećanje naknada do 50 odsto; uvođenja administrativnih restrikcija kroz ukidanje koncesija i komplikovanih procedura registracije; čak 30 osnova za oduzimanje odobrenja za rad; više od 200 kaznenih odredbi… S druge strane zamjeraju što nema konkretnih mjera protiv nelegalnih priređivača.

Istakli su i da novi zakon nanosi ozbiljan udarac javnim finansijama – njegovim donošenjem država gubi najmanje 40 miliona eura prihoda, što direktno ugrožava finansiranje osnovnih javnih potreba i društvenih programa.

Protekle sedmice, skupštinski Odbor za zakonodavstvo povukao je privremeno predlog Zakona o igrama na sreću sa rasprave. Razlog: nije usklađen za važećim Zakon o koncesijama, a poslanicima nisu  dostavljene izmjene Zakona o koncesijama koje bi bile usklađene sa novinama iz novog Zakona o igrama na sreću.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠINU FALI ZEMLJIŠTE ZA KAPITALNE PROJEKTE: Opštini u centru ostali samo “okrajci”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Za nekoliko infrastrukturnih projekata u Kolašinu konačno postoji volja, tehnička dokumentacija i novac. Međutim, zbog ranije prodaje opštinske zemlje u bescijenje, u centru grada sada fali prostora. Zato će lokalna uprava biti prinuđena da po visokim aktuelnim tržišnim cijenama kupuje na hiljade “kvadrata” od privatnika

 

 

U okviru Detaljnog urbanističkog plana (DUP) Centar, Opštini Kolašin fali zemljišta u svom vlasništvu, pa će za nekoliko kapitalnih projekata biti prinuđena da nedostajuće parcele kupuje po “paprenim” cijenama od privatnika.

To je posljedica dugogodišnje prakse tokom  prethodne dvije decenije, kada su u bescijenje prodavane mnoge parcele, kako u centru grada, tako i u najbližoj okolini. Precizne podatake o površini koja je u opštinskom vlasništvu u DUP Centar do zaključenja ovog broja Monitoru nijesu mogli saopštiti iz lokalne uprve. Navodno, da bi se došlo do tih podataka potrebno im je mnogo više vremena, jer je, kako su objasnili, potrebno provjeriti svaku od parcela u okviru DUP-a ponaosob.

Na tu temu je  zvanično odbilo da govori i nekoliko lokalnih funkcionera. Ipak, jedan od njih  nezvanično kaže da je vlasništvo Opštine u gradskom dijelu svega nekoliko hiljada “kvadrata”. On objašnjava da je najveća parcela ona “preko puta Opštine od 2.000 metara kvadratnih, a da su sve ostale okrajci preostali od davno prodatih parcela”.

“Situacija  je zaista nezavidna. Vrlo male površine su u opštinskom vlasništvu i više kapitalnih projekata biće realizovano tek nakon kupovine zemljišta od privatnika. Pored toga, nedostaje prostor za zelene površine, rekreaciju, pješačku infrastrukutu…Najdrastičniji je, svakako, slučaj  jedinog gradskog  parka, koji odavno nije  vlasništvo Opštine, već je, pod sumnjivim okolnostima, postao imovina kompanije koja je vlasnik hotela Bjanka”, kaže dobro upućeni  sagovornik Monitora.

Pored toga što nema park, Opština će kupovati zemljište za novi vjerski objekat, planiran Prostornim urbanističkim planom (PUP) ispod zgrade Elektroprivrede Crne Gore, kao i za parking-garažu. Kako bi uradila trotoar u Ulici Dunje Đokić i još nekoliko saobraćajnica, Opština će takođe morati “odriješiti kesu”, a u centru nije bilo mjesta ni za Dnevni boravak za djecu sa smetnjama u razvoju, pa će taj objekat biti građen u Sportskoj zoni. To je prostor u blizini naselja Lug, pored šetalita na Tari. U okviru DUP Sportska zona, takođe, velike površine su, prije 20-ak godina, prodate različitim privatnim kompanijama.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

IZAZOVI REAKTIVICIJE BERANSKOG AERODROMA: Investicija za spas Berana i sjevera

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić je označio „tri potencijalna aerodroma“ u Nikšiću, Beranama i Ulcinju kao predmet  pažnje Vlade obećavši „da ćemo sve tri opcije razmatrati“.  Aerodromi u Nikšiću i Ulcinju su skromnih mogućnosti i bez razrađene infrastrukture i studije izvodljivosti. Aerodrom iznad Berana pruža drugačiju sliku

 

 

Premijerski sat u srijedu je zaokupio pažnju javnosti zbog najave investicije u ulcinjskoj opštini, koja bi, po riječima premijara Milojka Spajića, trebala ubrizgati državi 30 milijardi eura u turističku industriju primorja. Opaska premijera Spajića da su „aerodromi usko grlo privrede i da treba otvoriti pitanje i ostalih (mimo Podgorice i Tivta)“  privukla je  malo pažnje usljed zahuktale debate o opravdanosti i transparentnosti arapskog investiranja na Velikoj plaži. Premijer je označio „tri potencijalna aerodroma“ u Nikšiću, Beranama i Ulcinju kao predmet pažnje Vlade obećavši „da ćemo sve tri opcije razmatrati“. Aerodromi u Nikšiću i Ulcinju su skromnih mogućnosti i bez razrađene infrastrukture i studije izvodljivosti. Aerodrom  iznad Berana pruža drugačiju sliku.

Monitor saznaje  da je komisija Vlade prije četiri sedmice  obišla i mapirala sve kuće u blizini aerodromske piste koje bi se morale ukloniti da bi aerodrom postao opet operativan i proširen. Trenutno se radi na kompletiranju baze podataka velikog broja divlje izgrađenih kuća u neposrednoj blizini piste. Aerodrom je 60 tih i 70 tih prošlog stoljeća održavao komercijalne linije za Beograd, Zagreb i Ljubljanu. Kasnije je ostao samo vojni i trenažni dio aerodroma. Zatečena aerodromska infrastruktura, hangari i instalacije su u lošem stanju. Stanje piste, koja bi morala biti proširena, je dalje iznenađujuće dobro.

Do sada su mnoge kompanije i strani investitori pokazivali interesovanje za ulaganje i reaktiviranje aerodroma. Njegovo ponovno otvaranje je u doba Demokratske partije socijalista (DPS) bila česta tema i obećanje pred državne i lokalne izbore. Najavljivano je i da je NATO zainteresiran za njegovo korišćenje. Kasnije je javljeno da NATO logistika na Kosovu i skopskom aerodromu zadovoljava trenutne potrebe Alijanse i da ne planiraju koristiti Berane.

Kada se početkom 2023. godine u javnosti pojavio novi investitor, ovoga puta Njemac, većina Beranaca je bila skeptična. Maik Štajnmuler, vlasnik njemačke avio kompanije Elite Private Jet Service Gmbh je tadašnjem premijeru Dritanu Abazoviću dao konkretnu ponudu na stolu. Njegova kompanija eksluzivno opslužuje renomiranu Minhensku bezbjedonosnu konferenciju (MSC) koja se održava u februaru svake godine. Zadužena je za prijevoz šefova država i vlada kada oni za tu priliku ne koriste državne letilice.    Štajnmuler je istakao da je okupio prestižne koinvestitore i da je to prilika koja se ne smije propustiti. Pismo namjere je poslato Vladi još 25. maja 2022. godine. Da je nešto ozbiljnije po srijedi vidjelo se u aprilu 2023. godine kada je potpisan Memorandum o razumijevanju s Vladom.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo