Albanska policija je poslije višednevnih borbi u kojima je korišćeno i teško naoružanje, uspjela da stavi pod kontrolu oblast Lazaret, poznatu pod nazivom „albanska Kolumbija”. Prema Monitorom dobro obaviještenom izvoru, ova akcija je bila rezultat zahtjeva Evropske unije, koja je od ove zemlje zatražila da prekinu proizvodnju i izvoz, odnosno šverc marihune i skanka prema zapadnoevropskom tržištu.
Albanija je do sada važila za najvećeg proizvođača ove droge u Evropi i drugog u svijetu, dok je Crna Gora u švercerskom i kriminalnom lancu bila jedna od najznačajnijih država za tranzit marihuane. Nedvano je Monitor pisao o tome da je samo u jednoj akciji crnogorska policija u saradnji sa kolegama iz Albanije spriječila šverc preko tone skanka, koji je trebalo da preko rijeke Bojane bude čamcima prošvercovan u Crnu Goru.
Zaplene skanka su u posljednje vrijeme bile sve učestalije, a droga je uglavnom preko Luke Bar švercovana do Italije, i dalje prema tršištu u zapadnoj Evropi, sve do Skandinavije, gdje je njena cijena dostizala najveće iznose.
Evropa je odlučila da tome stane na put. Podaci koje je prenio Tanjug su fascinatni. U Lazaretu, koji nosi i epitet “fabrike marihuane”, u samo prvih dva-tri dana policijske racije uništeno je 133.419 stabala i izdanaka marihuane, preko 46 tona gotovog proizvoda te droge, kao i 150.565 kilograma kanabisa.
Osim velike količine droge policija je tokom operacije u Lazaretu pronašla i znatnu količinu raznog oružja i bojeve municije. Tokom uništavanja droge na terenu policija je maksimalno oprezna pošto su zabilježeni slučajevi kada je eksploziv bio sakriven u drogi.
U drugoj kući u blizini Lazareta, prema albanskim policijskim saopštenjima, nađeno je osam paketa heroina, pet laboratorija od kojih su dvije za preradu i pakovanje marihuane i tri za preradu ulja hašiša, dva inkubatora sa 27 lampi za grijanje, koje se koriste za uzgoj rasada.
U Lazaretu je pronađena i značajna količina oružja – 236 pušaka i automata, osam pištolja, dvije snajperske puške, jedan protivavionski mitraljez, 15 mitraljeza, tri protivtenkovske granate, jedan minobacač i četiri zolje, dvije kolekcionarske puške, kao i 12 lovačkih pušaka. Takođe, zaplijenjena je i značajna količina municije: 100.993 metaka raznog kalibra, 237 kalupa trotila, 147 bombi i jednja kompletna kutija bombi, 44 zolje, 153 redenika za metke, preko 250 elektronskih upaljača.
Zaplijenjeno je i pregledano 34 vozila sa oružjem i kanabisom u kabini, dva kombija i jedan automobil sa drogom, 30 registarskih tablica, osam presa za marihuanu, devet kalupa za presu, 18 makaza za sječnje kanabisa i dvije vakum mašine za pakovanje, više kompleta raznih dokumenata, policijske uniforme, maska, multifunkcionalni policijski prsluk, termalni dvogled i velika količina metaka.
Nakon ovih preciznih brojki, koje nijesu konačne, jasnije je zašto je oblast Lazaret u Albaniji nosila epitet evropske Kolumbije. Prema Monitorovom izvoru iz crnogorske policije u ovoj oblasti se godišnje proizvodilo stotinu tona marihuane, poznate kao albanka, kao i modifikovane verzije kanabisa skanka.
“Oblast Lazaret, sa svega dvije-tri hiljade stanovnika, prihodovala je od droge na godišnjem nivou oko četiri milijarde eura. U Lazaretu i selu Renea postoje čak pet labaratorija za preradu kanabisa” – kaže naš izvor.
Prema njegovim riječima vođa narkokartela koji je kontrolisao Lazaret bio je Gate Mahmutaj, dok mu je desna ruka bio Arsen Bahaj. Osim njih. među najpoznatijim dilerima iz Lazareta koji su u posljednjoj akciji uhapšeni su Albon Aliko, Alban Aliko,Jurgen Boci, Živi Kalemi, Abbas Rabi, Emilijan Aliko, Matijaž Boci, Ali Basha, Adem Sala, Skelim Krist, Artur She, Šerif Pijukom, Sokol Skender, Florijan Šurdi, Muho Martin, Adriatik Gaba, Karcan Gaba, Haka Buci, Hamza Buci, Agim Avduli, Zirja Sinani.
“Izmir Hebovija ima nadimak Shkodran, ili Skadranin, i on je bio glavna albanska veza za Crnu Goru” – tvrdi Monitorov izvor.
Droga iz Lazareta obično je išla u nekoliko standardnih i ustaljenih švercerskih pravaca. Jedan od njih je od Drača i Valone, gliserima do Italije. Drugi pravac je išao od Valone do hrvatskog grada Šibenika, odakle je brodovima produžavala za Veneciju.
“Treći put je vodio preko Crne Gore. Droga je obično prenošena putničkim automobilima. Vrijedni tovari ulaze preko Božaja, odnosno Sukobina, a zatim, ako tu prođe, ide na Debeli brijeg. Kod prenosa droge većinom se koriste automobili sa prepravljenim dnom, u krovnom tapacirungu, kao i u instrumental tabli. Većinu kurira prestavljaju mladi albanski bračni parovi, mada je bilo slučajeva da i stariji ljudi za dobru naknadu prenose skank. Postojala je i ruta koja je preko Crne Gore i Srbije vodila do graničnog prelaza Horgoš prema Mađarskoj. Tu su uglavnom korišćeni teretni kamioni” – kaže naš dobro obaviješteni izvor.
Mada su lokalne vlasti u Albaniji i ranije tvrdile da svake godine unište između 70.000 i 100.000 biljki kanabisa, svima je bilo jasno da u ovoj susjenoj zemlji ima oblasti koje su van kontrole vlasti. Tu postoji veliki broj zasada površine dva do tri hektara, većinom hibridne, odnosno modifikovane marihuane. Riječ je o marihuani sa cvijetom i velikom koncentracijom opijata. Ona je mnogo skuplja od obične mariuane. Kilogram ove droge u tranzitu je 750 eura, a kada stigne na zapadnoevropsko tržište, onda cijena jednog kilograma dostiže od tri do pet hiljade eura.
I ako ne jedina, Lazaret je bio najveća takva oblast koja je bila izvan kontrole države, odnosno pod direktnom kontrolom mafije. Samo u ovoj oblasti albanska mafija je mogla za mjesec da stavi na tržište oko dvadeset tona ove droge. Evropska unija je zahtijevala da se taj posao prekine. Policijaska akcija trajala je šest-sedam dana.
“Albanska policija je naišla na žestok otpor mafije, na minobacačku vatru. Vojska narkodilera koristila je i teške mitraljeze. Kada je bilo izvjesno da policija sigurno proditre u oblast i preuzima kontrolu, vođa narkokartela Gate Mahmutaj paljenjem je uništio ogromne količine marihunae u buradima, kao i deset hiljada sadnica. Bio je to požar kao u filmovima” – priča naš izvor.
Eleiminisanjem Lazareta u Albaniji, putevi marihuana i skanka nijesu rekinuti. Samo nekoliko dana poslije ove velike akcije u Albaniji italijanska finansijska policija zaplijenina 42,7 tona smole kanabisa u jednoj od najvećih zapljena droge u Evropi, kod obale Sicilije, u okviru istrage francuske carine. Brod koji je nosio ovaj tovar trebalo je da pristane u neku luku na istočnom Mediteranu, kao na primjer u Libiji, Grčkoj ili Albaniji i droga je zatim trebalo da bude distribuirana širom zapadne Evrope. Vjeruje se da ova droga potiče iz Maroka, koji nastavlja da snadbijeva skoro cijelu Evropu.
“Albanija jeste bila najveći proizvođač marihuana u Evropi, ali su odmah uskočili drugi proizvođači sa globalnog nivoa, kao što su Dominikanska Republika, Grčka, Maroko i Tunis. Sa proizvodnjom i švercom droge na globalnom nivou teško se izboriti. Još je mnogo Lazareta, odnosno oblasti izvan državnih kontrola, u ovim zemljama koje pominjemo” – kaže Monitorov policijski izvor.
Tufik SOFTIĆ