Povežite se sa nama

Izdvojeno

PROFIL PRIČA: RAJKO JOLIČIĆ – PJESNIK I HUMANISTA; Čovjek mjere

Objavljeno prije

na

Svojim životom i radom Joličić je obilježio vrijeme u kojem živi, a njegovo djelo je prepoznatljivo i trajno dobro Crne Gore. Istinski  je ekolog koji brine za svako stvorenje na našoj planeti: 17 puta je preplivavao Skadarsko jezero da bi ukazao na značaj krapova. Stizao je da pliva i po Plavskom jezeru da bi skrenuo pažnju na borovnice.  Živi i radi, kako sam ističe, u oblacima iznad Rumije

 

 

Nije važno kako se Bogu moliš

i koju držiš vjeru,

važno je da voliš ljude

i da u svemu imaš mjeru.”

Ovi stihovi Rajka Joličića možda najbolje oslikavaju njega samog. Poštovati sve vjere, voljeti sve ljude i vazda imati mjeru, moto je koji je Rajko živio u svojih 77 godina. Kao takvog ga doživljavaju svi oni koji ga znaju i poznaju. To je pisac iz čitanki, čije se pjesme i priče pamte i pjevaju.

Joličić je uvijek bio istinski humanista i svestrani stvaralac; pjesnik, novinar, glumac, humorista, satiričar, rođen 1947. godine u Krnjicama, pitomom selu na obali Skadarskog jezera, podno planine Rumije.

Neumorno piše od svoje 20. godine. Objavio je preko 30 knjiga pjesama, aforizama i satire. Mnoge njegove pjesme su postale hitovi, gotovo narodne pjesme, jer se o autoru malo govori. Rijetko ko zna da je upravo Joličić napisao pjesmu – Niđe nebo nije plavo kao iznad Crne Gore.  Autor je himni niza poznatih manifestacija: Maslinijade u Starom Baru, Koštanijade u Ostrosu, Festivala vina i ukljeve na Virpazaru, Festivala borovnice u Plavu, kao i Himne dijaspore.

Takav je Rajko: vrijedni, samozatajni čovjek, koji sebe nikada ne ističe. Draže mu je da vidi uspjeh drugog, nego   vlastiti. Najljepše se osjeća sa djecom: on je vječiti barski Đedo Mraz. Predstava Dva gusara iz Bara je najizvođenije djelo u istoriji grada pod Rumijom.

Najmanje govori o onom što je najvrjednije učinio: preko 130 puta je u dobrovoljnim akcijama dao krv (za što je dobio priznanje Ministarstva zdravlja Crne Gore) i spasio pet života nakon nekoliko nesreća i/ili tragičnih dešavanja.

Rajko je istinski ekolog koji brine za svako stvorenje na našoj planeti: 17 puta je preplivavao Skadarsko jezero da bi ukazao na značaj krapova. Stizao je da pliva i po Plavskom jezeru da bi skrenuo pažnju na borovnice.

Često se označava kao najbolji primjer živog interkulturalizma Bara i Crne Gore, jer je njegov angažman snažno obilježila ljubav prema ljudima, širenje ideja mira i tolerancije. U svojim pjesmama i pričama čuva od zaborava najljepše primjere humanosti i čovjekoljublja kojima se ponose podrumijski prostor i Crna Gora.

Dobitnik je mnogih priznanja za svoje stvaralaštvo, između ostalih, laureat je najvećeg opštinskog priznanja grada Bara, 24. novembar, i nagrade za sveukupno stvaralaštvo za đecu i mlade Stara Maslina.

Njegove pjesme prevođene su na više stranih jezika, zastupljen je u lektiri za najmlađe.

Živi i radi, kako sam ističe, u oblacima iznad Rumije. Stoga uz Bar, posebno voli i Ulcinj, kao grad interkulture i velike istorije.

Rajko je nedavno predložio da se tokom trajanja trećeg Ulcinjskog mundijala prijateljstva, koji će se održati sredinom oktobra, u ovom gradu zasadi Balkansko drvo mira. Tako se zove i jedna njegova poznata pjesma. (Da se balkanska krčma pretvori / U rajski vrt, u radost bez kraja, / Da svako u svom toplome domu / Traga za onim što ga s’ komšijom spaja.)

„Ulcinj to zaslužuje, jer je grad sloge i ljubavi. To svi koji ovđe dođu osjećaju i doživljavaju“, navodi Rajko  Joličić. Na prošlogodišnjem Mundijalu prijateljstva, on je u prepunoj Velikoj sali ulcinjskog Centra za kulturu, recitovao svoje stihove.

                                                                                               Mustafa CANKA

Komentari

FOKUS

POBUNA PROTIV VISOKIH CIJENA: Jugoslovenski bojkot skupoće

Objavljeno prije

na

Objavio:

Podstaknuti  primjerom građana Hrvatske i Slovenije, ovog petka, 31. januara, akcije jednodnevnog bojkota trgovina (u manjem ili većem obimu) biće organizovane i u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori. Sa zajedničkom željom – niže cijene

 

Kao u staroj pjesmi, Od Vardara pa do Triglava, građani jugslovenskih država naći će se ujedinjeni u (djelimičnom) bojkotu trgovina, u znak protesta zbog velikog a po mnogim ocjenama – neopravdanog, rasta cijena. U nadi da će neodlaskom u supermarkete, tržne centre, benzinske pumpe, restorane i kafiće, natjerati trgovce i ugostitelje na korekciju cijena. Preciznije, na smanjenje marži.

Inicijativa o bojkotu krenula je iz Hrvatske. Na poziv Facebook grupe Halo, inspektore, koju vodi Evropski centar izvrsnosti potrošača (ECIP), kome su se  pridružila društva za zaštitu potrošača, sindikati, političke stranke, pa i ministar privrede (gospodarstva), u Hrvatskoj je prošlog petka (24. januara) organizovan bojkot trgovačkih lanaca, benzinskih pumpi, restorana… Uspješan, opšti je zaključak.

Organizatori su pozvali potrošače u Hrvatskoj da nastave sa akcijom bojkota u modifikovanom obliku. Od četvrtka je na snazi sedmični bojkot tri trgovačka lanca (Lidl, Eurospin i dm) i tri grupe proizvoda – Coca Cole i drugih gazirana pića, vode u bocama i deterdženta za posuđe. Petak je u Hrvatskoj opet dan za opšti bojkot, dok od sledećeg četvrtka na red dolaze drugi trgovački lanci i proizvodi.

Podaci Poreske uprave Hrvatske pokazuju da je prošlog petka, tokom bojkota trgvine,  u u trgovačkim lancima poput Tomija, Konzuma, Spara, Lidla, Kauflanda i Plodina izdato malo više od tri miliona računa, što je gotovo za dva miliona računa manje nego sedmicu ranije. I vrijednost ukupne trgovine bila je znatno manja: 52 miliona eura prošlog petka, naspram skoro 86 miliona eura prethodnog dana. Bojkotovani su ostali bez pazara vrijednog 34 miliona.  Višemilionski gubitak, zbog nenaplaćenog PDV-a, pretrpio je i državni budžet Hrvatske.

Nakon Hrvastke, akcija bojkota trgovačkih lanaca proširila se na Sloveniju. U toku je bojkot kupovine u određenim tržnim centrima i supermarketima koji će trajati do 2. februara. Dan kasnije, akcije će biti nastavljena bojkotom drugih trgovačkih lanaca. Za razliku od Hrvatske, rezultati višednevnog bojkota potrošača u Sloveniji nijesu došli do nas. I pitanje je, kada budu objavljeni, da li će na njihovu tačnost uticati činjenica da se sve više građana Hrvatske hvali time da nedjeljne nabavke obavljaju u Sloveniji. Uz primjetne uštede.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POLITIČKA KRIZA JOŠ BEZ RJEŠENJA: Blokadom na blokadu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok obesmišljavaju demokratske principe i institucije, neko na državnom nivou, neko u lokalu, zavisno od interesa, partije se spremaju za izbore u Nikšiću koji su zakazani za 13. april.  Za još jedan, što bi rekli, „praznik demokratije“

 

 

“Parlamentarce koji vole podijum i blokade – da pošaljemo na par dana nezasluženog odmora. Mi jesmo za dijalog i kompromis – ali zbog prestanka mandata sutkinje Dragane Đuranović (koja je pritom uzela pozamašnu naknadu) ostaće na hiljade penzionera koji nemaju novca za grijanje i hranu i ne mogu više da čekaju njihovu milost kao fatamorganu”, tvitnuo je krajem sedmice premijer Milojko Spajić. Nije pojasnio šta konkretno znači mjera “par dana nezasluženog odmora” za opoziciju, koja blokira rad parlamenta otkako je penzionisana sutkinja Ustavnog suda Dragana Đurović. Opozicija tvrdi da je na djelu  “ustavni puč”.  U pozadini bojkota, ali i penzionisanja sutkinje Đuranović, o čemu je Monitor već više puta pisao,  priča je o političkoj borbi za prevlast u Ustavnom sudu, tokom koje Ustav i vlast i opozicija tumače kako im kad odgovara. DPS želi da stvari vrati u pređašnje stanje kada su tri njihova partijska vojnika u Ustavnom sudu mogla da blokiraju sve.

Predsjednik parlamenta Andrija Mandić još nije pojasnio koju je kaznu namijenio poslanicima opozicije koji su prethodne sedmice blokadom Skupštine blokirali i usvajanje budžeta. Mandićevi partijski saborci smatraju da je “previše tolerantan”, kako je to ove sedmice kazao poslanik Jovan Vučurović. Prema poslovniku, predsjednik parlamenta može poslaniku koji ometa rad plenarne sjednice oduzeti riječ, izreći opomenu i udaljiti ga iz plenarne sale na 15 dana. Moguće da je Spajić  mislio na udaljenje poslanika na 15 dana.

Mandić još nije zakazao nastavak sjednice Skupštine na kojoj bi trebalo da se raspravlja o budžetu.  U video obraćanju saopštio je da će Skupština  odluku o rješenju blokade parlamenta donijeti kroz dijalog parlamentarne većine i opozicije.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PRIJEDLOG ZAKONA O BORAČKOJ I INVALIDSKOJ ZAŠTITI: Hoće li se doći do pravičnih rješenja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovonedjeljnom sastanku civilnog sektora i ministra Damira Gutića dogovoreno je da će se status civilne žrtve  rata ipak priznati žrtvama koje su imale državljanstvo SFR Jugoslavije, bez obzira na to jesu li imale crnogorsko republičko državljanstvo. Trenutni Prijedlog isključuje ovo pravo za članove porodica civilnih žrtava rata i palih boraca koji nisu korisnici porodične invalidnine

 

 

Vlada će preuzeti obavezu za jednokratno obeštećenje porodicama civilnih žrtava rata, dogovoreno je na ovonedjeljnom sastanku ministra socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damira Gutića sa predstavnicima nevladinih organizacija (NVO) i članovima porodica žrtava.

Iz Ministarstva su saopštili da je Gutić tokom sastanka saslušao zabrinutost i predloge učesnika, koji su istakli da određene odredbe zakona mogu negativno uticati na prava porodica žrtava.Posebno je, kako su naveli, naglašena potreba za preciziranjem statusa civilne žrtve rata i adekvatnim iznosima jednokratnog obeštećenja.

Krajem 2023. nakon javnog protesta NVO, udruženja žrtava i dijela opozicije, poslanici Nove srpske demokratije i Demokratske narodne partije povukli su raniji Prijedlog zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti. Prijedlog je neopravdano isključivao porodice svih civilnih žrtava rata koje su stradale van teritorije Crne Gore i u vrijeme kada zvanično nije bilo proglašeno ratno stanje. Ovim prijedlogom su iz zakona bile isključene žrtve ratnih stradanja u prvoj polovini ’90-ih, a civlinim žrtvama rata bi bili proglašeni samo  stradali u Crnoj Gori tokom NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije (SRJ).

Vlada se tada obavezala da pripremi novo, sveobuhvatno i pravedno rješenje. Iz Vlade su probili sve predložene rokove (mart i jun 2024.), za inovaciju Zakona. Tek krajem decembra prošle godine, na telefonskoj sjednici, Vlada je utvrdila prijedlog ovog zakona i uputila ga Skupštini na dalju proceduru.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo