Mediji su javili: zaštićeni svjedok će u ponedjeljak, 20. avgusta, pod kodnim imenom Jadranko Jonski dati svoj iskaz u istražnom postupku protiv kriminalne grupe Nikšićanina Ranka Radulovića. Svjedočiće s nepoznate lokacije putem video-linka pred sudijom za istragu Višeg suda u Podgorici.
Pozivajući se na izvore u tužilaštvu, mediji pišu da su upravo zahvaljujući svjedočenju ovog svjedoka istražni organi razotkrili ubistvo fudbalera Gorana Lenca u jesen prošle godine, ali i spriječili izvršenje još nekoliko likvidacija. Odbrana osumnjičenih do sada nije imala uvid u izjave koje je ovaj svjedok dao pravosuđu.
Tužilaštvo Radulovića i njegove saradnike tereti za izvršenje i pripremanje više ubistava, među kojima su i nerealizovane, odnosno planirane likvidacije, kao u slučaju visokih funkcionera ANB Zorana Lazovića i Duška Golubovića. I to bi između ostalog trebalo da naredne sedmice potvrdi zaštićeni svjedok. Takođe, prema optužnici navodno su na spisku za odstrijel ove grupe bili bivši načelnik CB Nikšić Duško Koprivica i njegov sin.
Zaštićeni svjedok je, navodno, pišu Vijesti, otkrio da je za ubistvo dvojice pripadnika ANB-a bilo plaćeno po 500.000 eura. Ovaj medij tvrdi da postoje potvrde i da je Radulovićeva grupa navodno planirala ubistvo specijalnog tužioca Milivoja Katnića.
Tužilaštvo osim Radulovića tereti i njegovog sina Željka, Luku Radulovića, Darka Vickovića, Nenada Luburu, Radoša Petrušića, Radoja Preradovića, Miladina Dedovića, Stefana Radulovića, Nikolu Mandića, Kotoranina Igora Vukotića i albanskog državljanina Erogena Brajovića. Vukotić i Brajović su u bjekstvu. Na spisku osumnjičenih su i Zlatko Matanović iz Skadra i Nikšićanin Stefan Perović.
Prema istrazi, osim policijskih službenika, na spisku planiranih likvidacija ove grupe bili su navodno i pripadnici kavačkog klana. Istraga tvrdi da su osumnjičeni neke od likvidacija planirali i izvršili po nalogu vođa tzv. škaljarskog klana. U ratu između kotorskih klanova, škaljarskog i kavačkog, koji traje već godinama, stradale su brojne žrtve, a obračuni postali sve češći i otvoreniji , o čemu je Monitor u kontinuitetu pisao.
,,Prema nalazima istrage, kriminalna grupa koju predvodi Radulović sumnjiči se da je, po nalogu vođa škaljarskog klana, trebalo da deluje u dva pravca: da se likvidiraju pojedini policijski funkcioneri iz Nikšića i Podgorice, kao i da se eliminišu dvije bezbjednosno interesantne osobe, koje su duže na meti ovog klana iz Kotora”, objavili su mediji.
Vođe škaljarskog klana su braća Vukotić iz Kotora, Jovan i Igor. Prema istrazi škaljarci sarađuju sa nikšićkom grupom, odnosno Radulovićem. Sudeći po policijskim evidencijama, kavački klan vode Slobodan Kašćelan i Radoje Zvicer. Klanovi nose imena kotorskih naselja.
Monitorovi izvori tvrde da su škaljarci na meti države. Po njima, upravo je ANB izazvala prije više godina sukob kotorskih klanova, sa ciljem da neutrališe škaljarski klan, jer ga ne kontroliše. Vukotići navodno ne priznaju autoritet Brana Mićunovića, pa tako ni političkog vrha. Druga, verzija koja se nerijetko može pročitati u medijima, je da su se klanovi sukobili nakon nestanka tovara od 200 kilograma kokaina u španskoj luci Valensija.
„Ovaj proces, protiv Radulovića je opasna igra sa mafijaškim klanovima i svrstavanje države na stanu grandovaca i kavčana, i može skupo da košta i političare i ANB agente, ali i tužioce i sudije “, kaže za Monitor dobro obaviješteni izvor iz bezbjednosnog sektora.
,,Radulović je u svađi sa grandovcima od ranije . Dolazio je sa heklerom u Grand, javno prijetio Goluboviću i Lazoviću pred 50 ljudi. Iza škaljaraca stoji Luka Bojović, koji optužuje brata visokog crnogorskog funkcionera da je platio vođi kavačkog klana za ubistvo njegovog brata. Zbog toga su škaljarci na meti države”, tvrdi naš izvor. U prilog ovoj tezi je i nevjerovatano napuštane vođe kavačkog klana Igora Božovića Crne Gore u vrijeme kada je protiv njega podignuta optužnica. Božović nije jedini pripadnik kavačkog klana koji je izašao iz zemlje iako je sumnjičen za teška krivična djela.
No, sukobi klanova ne dešavaju se samo u podzemlju. Godinama se govori o sukobima dvije interesne grupacije unutar vladajućih struktura – grandovcima i mojkovčanima. Klan Grand navodno predvodi bivši ministar inostranih poslova Milan Roćen, što je on više puta negirao. Moć ove grupacije dovodi se u vezu sa moćnom građevinskom firmom Bemax. Klan je dobio naziv po nekadašnjem lokalu u centru Podgorice pod nazivom Grand u kom su se okupljala imena koja navodno pripadaju ovoj interesnoj grupaciji. Lokal je zatvoren nakon što je ispred njega postavljena bomba, a dio imovine uništen u ekploziji, u septembru 2015. godine. Otprilike u isto vrijeme bomba je postavljena i ispred porodične kuće visokog funkcionera ANB Duška Golubovića, koji se prema istrazi nalazio na listi za ostrel Radulovića i uhapšene grupe. I Golubović, kao i njegov kolega Lazović dovode se u vezu sa klanom Grand.
Drugi, mojkovački klan navodno predvode premijer Duško Marković i šef policije Veselin Veljović, što su oni više puta demantovali, pa i u procesima koje su pokretali protiv onih koji su svjedočili o tzv. mojkovačkom klanu. Snaga ovog klana se vezuje za šverc cigareta. Prema brojnim izvorima, ova dva klana već godinama se trve oko pozicija u bezbjednosnom sektoru i na čelu važnih institucija.
Golubović i Lazović su krajem aprila 2015. godine napustili Agenciju za nacionalnu bezbjednost uz sporazumni raskid radnog odnosa. Tada je iz Agencije 70 radnika otišlo u penziju. Smatralo se da je odlazak Lazovića i Golubovića bio rezultat dugogodišnjeg pritiska civilnog sektora i opozicije, zbog njihovog kontroverznog angažmana.
Golubović i Lazović pominjali su se u brojnim aferama skupa sa bosovima organizovanog kriminala, od Nasera Keljmendija do Safeta Kalića. Oni su junaci snimka svadbe Safeta Kalića, koji je dospio u javnost, gdje su bili skupa u društvu pripadnika moćnih klanova, Kalića, Šarića. Na snimku se vidi i bivši šef obezbjeđenja Mila Đukanovića – Ljubiša Mijatović.
Golubovićevo ime pominjalo se i u vezi sa listingom telefonskih poziva narkobosa Nasera Keljmendija, kome se sada sudi na Kosovu. Među onima koji su komunicirali sa narkobosom navodno je bio i Golubović.
Listing Golubovića bio je u decembru 2011. predmet rasprave članova Odbora za bezbjednost, kada je Veselin Veljović pokazao taj dokument u Skupštini. On je kazao da je policija sačinila listing Golubovića, tada službenika ANB-a, na zahtjev jedne strane policijske organizacije i da je on toj organizaciji proslijeđen.
Nijedna od tih afera nije rasvijetljena do kraja, kad je u pitanju uloga visokih funkcionera ANB. Istovremeno, i Lazović i Golubović vraćeni su u službu početkom ove godine, a krajem prošlog mjeseca mediji su pisali da je Golubović čak kandidat za diektora ANB. Povratak Lazovića i Golubovića tumači se i u svjetlu igre moći između Đukanovića i Markovića. Tajna služba, u slučaju dolaska Golubovića, navodno ne bi bila u rukama premijera.
Radulovića, koga sada terete da je sa svojima i pripadnicima škaljarskog klana planirao ubistva ne samo kavčana nego i grandovaca, ne hapse prvi put. Pod identičnim optužbama – da je priremao likvidacije po Crnoj Gori, Radulović je uhapšen i u jesen 2015. godine. Baš u vrijeme kada se desio napad na lokal Grand.
No, iako se govorilo o likvidacijama, Radulović je tada optužen samo za zelenašenje, da bi konačno bio oslobođen i tih optužbi pred sudom. Iako se ovaj Nikšićanin godinama povezuje sa različitim kriminalnim aktivnostima, on je ne samo nerijetko bivao oslobođen optužbi, nego je u Crnoj Gori radio unosne poslove.
Radulović je zbog ubistva u vrijeme SFRJ osuđen na 15 godina zatvora, a sumnjičen je i za šverc cigara iz Crne Gore prema BiH. Pripisuju mu se i ratni zločini. Osim ubistva za sada je samo kažnjen 2009. godina sa četiri mjeseca zatvora za nezakonito zauzimanje preko šest hiljada kvadrata priobalnog pojasa i trajnu devastaciju u zoni koja je pod UNESCO-vom zaštitom – Lipcima. Sve to ovaj Nikšićanin nije mogao napraviti bez prećutne saglasnosti vlasti, kao što bez dobrih veza nije mogao dobiti posao sanacije magistralnog puta u istoj zoni. Radulović se kao izaslanik vlasti pojavljivao u nekim delikatnim situacijama, kao što je pobuna radnika Rudnika bokista. U vrijeme kada je policija samo fizičkim blokadama sprečavala rudare da krenu ka Podgorici, Radulović se pojavio sa krstom u ruci i poručio radnicima da on brani selo jer ne može svako da kupi Boksite. Pokušao je da ih nagovori da pošalju delegaciju da pregovora sa resornim ministrom. Više radnika Boksita kazalo je tada Monitoru da je Radulovića na protest doveo Veselin Grbović, gradonačelnik Nikšića iz redova vladajuće DPS.
Jedno je jasno: na djelu je sukob kriminalnih klanova koji imaju svoje zaštitnike u sistemu. Zaštićeni protiv zaštićenih. Institucije su tu tek da se šalju interne poruke.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ