U NP Biogradska gora zvanično postoji zona I, II i III stepena zaštite. Tu je i zaštitna (bafer) zona u kojoj je sada dozvoljen „planski odstrijel i pažljiva selekcija divljači, nakon popunjavanja kapaciteta u odnosu na prirodni potencijal“. U stvarnosti, divljač je prepuštena na milost i nemilost (krivo)lovcima
Iz Nacionalnog parka (NP) Biogradska gora godinama na državne adrese upućuju apele da se između prašume i lovišta uspostavi zaštitna „bafer“ zona u kojoj je zabranjen lov. Na taj način, smatraju u NP, efikasnije bi se obavljala fizička zaštita prostora Biogradske gore. Nepostojanje takve kontakt zone omogućava krivolovcima da love divljač koja izađe iz granica NP, a Služba zaštite rezervata ne može da ih zaštiti.
„To je veliki problem, koji nam zadaje ozbiljne muke i na više načina ugrožava čuvanje divljači. Krivolovci se dovijaju na razne načine, pa i kad oni ne upadaju, puste kerove u NP. Psi istjeruju divljač van oboda prašume, a krivoloci spremni s puškama čekaju i ubijaju. Više puta smo apelovali na resorno Ministarstvo da riješi tu situaciju. Do sada nije bilo sluha“, kazali su nam, iz uprave NP, krajem prošle godine, kada je u prašumi odstijeljen jelen. Od tada do sada, tvrde, ništa se nije promijenilo, osim što su poslali još nekoliko inicijativa prema Ministarstvu poljoprivrede. Rezervat se graniči sa lovištima, pa ponašanje na tom prostoru zavisi isključivo od sistema kontrole lovačkih društava i savjesti onih koji love.
Dragiša Dožić, nekadašnji direktor NP, sjeća se da je zona u kojoj je lov bio zabranjen svojevremeno postojala. Nestala je usvajanjem Prostornog plana posebne namjene (PPPN) za Bjelasicu i Komove kada je, kaže, napravljena „podvala društvenom interesu“. Brisanje „kontakt“ zone, kakva je nekad bila, samo je jedna od problematičnih stavki kada je riječ o zaštiti prostora prašume.
„Od proglašenja Biogradske gore za nacionalni park 1952. godine, zakonom su bile određene dvije zone, ali i zaštitna, koja nije bila nadležnost NP. Usvajanjem PPPN je mnogo šta učinjeno na štetu prašumskog rezervata, pa, između ostalog, i brisanje tog područja, koje bi na pravi način štitilo i divljač i ostale resurse NP“, kaže Dožić.
Stariji kolašinski lovci se sjećaju da je „bafer“ zona nekad bila od Kraljevog kola do Sjerogošta, obalom Tare. Takođe, obalom Bukovice, od katuna Goleš do ušća te rijeke u Taru. Na tom dijelu lov, za razliku od sadašnjeg stanja, nije bio dozvoljen, pa krivlovci nijesu imali priliku da se primaknu granici prašume.
„U situaciji kada je sve više nesavjesnih, sve više krivolovaca u odnosu na lovce, taj zaštitini pojas bi trebalo ponovo regulisati zakonom. Pokušavao sam to u više navrata sa različitih funkcija u lovačkom društvu, ali niti je bilo sluha države niti kritične mase koja bi me podržala. Mislim da će biti uzaludni napori i onih koji su na čelu NP“, rekao je za Monitor jedan od bivših predsjednika kolašinskog Lovačkog društva.
U tom društvu, pred otvaranje lovne sezone prve sedmice oktobra, smatraju da treba sihronizovati aktivnosti na zaštiti divljači. Radojica Milošević predsjednik LD kaže da se sprema da organizuje sastanak sa kolegama iz Mojkovca, Bijelog Polja i Berana , ali i sa mendžemetnom NP. „Bez kvalitetne saradnje svih nas nema pomaka. Naravno da nam ne smeta ni ako bi se zakonom ponovo uspostavila zaštitna zona, ali, vjerujte, nije to jedini problem. Kako lovački pas može znati gdje je granica i kako to može uticati na nesavjesne lovce, to jest, krivolovce? Rješenje je, prije svega, jača kontrolna funkcija LD na svojoj teritoriji“, ocjenjuje Milošević.
Iako se rovačko lovište ne graniči sa NP, predsjednik tamošnjeg lovačkog društva Miličko Bulatović kaže da je neophodno što hitnije uspostavljanje zaštitnog pojasa. On se sjeća perioda kad je na području kolašinske opštine postojalo jedinstveno LD, ali i prostor neposredno uz granice Biogradske gore na kojem lov nije bio dozvoljen. „Smatram da pored rezervata treba jedan pojas proglasiti lovnim zabranom. To bi zaštitilo divljač i smanjilo krivolov“, kaže predsjednik LD Rovca. „Sa više adresa treba pokrenuti tu incijativu. U vrijeme kad su sva sadašnja kolašinska lovačka društva bila jedno, taj pojas je postojao. Ne sjećam se kada je izbrisan, ali se, izgleda, pokazalo da je to bila greška“.
U planovima o budućem upravljanju NP sugerisano je da bi „kroz sistem detaljnijih prostorno-planskih dokumenata trebalo podržati implementaciju proširenja mreže zaštićenih područja prirode“. Treba, objašnjava se, razmotriti mogućnosti proširivanja granica postojećih zaštićenih područja prirode sa područjima koja bi bila u istoj ili drugoj kategoriji zaštite. Naveden je primjer, eventualnog, povezivanja NP Biogradska gora sa planinskim masivom Regionalnog parka Komovi.
Granica NP definisana je Zakonom o Nacionalnim parkovima, iz 2009. godine. Biogradska gore je na neki način zaštićena od oslobođenja Kolašina od Turaka, 1878. godine, kada su Rovčani i Moračani svoj dio šuma na tom području poklonili knjazu Nikoli Petroviću. Od tada su te šume, kao dvorsko lovište, nazvane Knjažev zabran ili Branik. To je bilo samo šest godina nakon proglašenja prvog Nacionalnog parka na svijetu Yellowstone (USA). Tokom prošlog vijeka na različite načine i sa različitom pažnjom upravljano je tim područjem. Od 1992. godine, NP Biogradska gora posluje u okviru Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore. Prostorni plan NP Biogradska gora usvojen je 1997. godine kada je definisana površina parka od 5.650 ha.
U NP zvanično postoji zona I, II i III stepena zaštite. Tu je i zaštitna (bafer) zona u kojoj je sada „dozvoljen planski odstrijel i pažljiva selekcija divljači, nakon popunjavanja kapaciteta u odnosu na prirodni potencijal“. U stvarnosti, divljač je prepuštena na milost i nemilost (krivo)lovcima.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ