Povežite se sa nama

OKO NAS

PRIVATIZACIJA BOKSITA: Anđeli i investitori

Objavljeno prije

na

Prijetnje nikšićkih rudara kao da niko više ne uzima za ozbiljno. Prošla su vremena kada je lično premijer Milo Đukanović po resornom ministru slao pismo u jamu kako bi ih ubijedio da prekinu štrajk. Radnici Boksita ovih dana uzalud traže odgovor ko će upravljati njihovom firmom u narednom periodu. Ne pomažu ni prijetnje štrajkom i radikalizacijama, koje su nekada lako uspijevale da ubijede poslodavce i državu.

A firma je zaista u velikom problemu, iako prema nekim procjenama ispod posnih župskih brda spava milijarda eura jedne od najkvalitetnijih ruda boksita u Evropi. Vlada uprkos velikom potencijalu i dalje traži ,,strateškog partnera”.

Miodrag Davidović Daka, vlasnik Neksana je nedavno objelodanio ponudu za kupovinu imovine Boksita. Pored 4,4 miliona eura za imovinu, Davidović je ponudio 600.000 eura za socijalni program, uz uslov da mu se obezbijede koncesije na rudu. Zbog previsoke cijene i neizvjesnosti oko koncesije za eksploataciju rude, do sada su propala četiri tendera za prodaju imovine Boksita.

Bord povjerilaca nikšićkih Rudnika boksita u stečaju nije još donio odluku o ponudi Neksana. Navodno ponuda ,,nije korektno razrađena”.

Radnicima, koji su iz Nikšića došli pred zgradu Vlade gdje je pred kraj maja održan sastanak povjerilaca Boksita, niko se nije obratio. Oni se zalažu da Boksite dobije Davidović, za kojeg tvrde da je uspješno upravljao kompanijom.

Davidović je dežurni spasilac nekada državnih crnogorskih preduzeća, od Željezare do KAP-a. Davnašnju ideju o preuzimanja Boksita obrazlagao je u maju 2012. godine: ,,Meni je kazano, od anđela gospodnjih, da ja treba da uđem u tu kompaniju. Ja ću sjutra uzeti i Boksite i KAP da upravljamo sa te dvije kompanije i da garantujemo kompletnom imovinom da će obje biti respektabilne za godinu dana”.

Solventnost i respektabilnost baš i nijesu stigle. Davidović je opet tu da spašava kompaniju.

U Rudnicima boksitima je u novembru 2013. godine uveden stečaj na zahtjev Crnogorske komercijalne banke (CKB), zbog duga od 1,59 miliona eura, a potom i proglašen bankrot, jer niko u zakonskom roku nije dostavio plan reorganizacije preduzeća.

Ukupna priznata potraživanja su 130 miliona eura, a radnici po osnovu zaostalih plata do uvođenja stečaja potražuju 3.196.185 eura. Njihove plate nijesu prelazile cifru od 500 eura u periodu od novembra 2011 . kada je firma prestala sa proizvodnjom za razliku od sindikalnih lidera i direktora koji u tom periodu prijavljuju četvorocifrene zarade.

Boksiti su druga crnogorska kompanija na top listi poreskih dužnika po osnovu poreza i doprinosa sa 11.241.478 eura duga.

Boksitima su upravljali Vlada i ruski CEAC nekoliko godina do uvođenja stečaja. Rudnicima boksita je potom upravljala kompanija Neksan, na osnovu ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji.

,,Mi smo vrlo zadovoljni Davidevićevom ponudom, ali čujemo da iz Privrednog suda kažu da su zainteresovane još dvije firme, ali ne za kupovinu imovine, nego za poslovno-tehničku saradnju, što je nama neprihvatljivo. Šta da radimo opet poslije nekoliko mjeseci kada istekne ugovor, opet ista priča. Mi želimo da se ovo jednom za vazda riješi”, kaže za Monitor Borislav Bojanović, predsjednik Samostalnog sindikata Boksita.

,,Javnost mora da zna da su Boksiti prije deset godina prodati CEAC-u za 4,5 miliona eura, tako da ne znam zašto bi Neksanova ponuda bila odbijena kad je sasvim korektna. Mi smo uvijek bili zadovoljni saradnjom sa njima, stekli su povjerenje kod radnika, ali ako nadležni imaju bolju ponudu onda dajte neka kažu, ne znam zašto se ovoliko odugovlači”, kaže Bojanović.

Rudari koji su se u vrijeme početaka tranzicije dičili sa četvorocifrenim platama prije desetak dana su primili po 193 eura, od kojih je polovina primila samo polovinu zbog kreditnih zabrana.

,,Ne može se živjeti sa ovolikom platom i radnici vrše pritisak da se počne sa okupljanjima i protestima, ali mi iz Sindikata molimo za još malo strpljenja, čekamo da nam Odbor povjerilaca kaže koja je konačna odluka”, zabrinut je Bojanović.

Ilija Miljanić predsjednik Udrženja inženjera Rudnika boksita podsjeća da imovina Boksita vrijedi minimum 16 miliona eura, samo računajući zemljište.

,,Na Zagradu se još nalazi oko dva miliona tona visokokvalitetne rude sa sadržajem silicijuma ispod dva odsto i sadržajem aluminijumoksida preko 60 odsto što predstavlja prirodnu glinicu vrijednu najmanje 35 eura po toni”, kaže on.

Miljanić smatra da bi jedini pravi vlasnik trebala biti država jer Rudnik boksita ima dovoljno kadrova za profesionalnu proizvodnju rude. Kako stvari stoje država nije zainteresovana. Vidjećemo, kakva sudbina čeka Boksite.

Željezara i Daka

Davidović je dva puta spašavao Željezaru. Prvo je bilo 2003/04. Tada je obećao: „Zahvaljujući meni Željezara će dobiti valjanog kupca”. Izgledalo je kao gotova stvar, da će Željezaru preuzeti rusko-engleska kompanija Stari askol. Dobili smo Midland, posao koji je ostao jedna od naših najvećih privatizacionih blamaža. Investitori su preko noći pobjegli i sa sobom odnijeli sve što se iz nikšićke Željezare odnijeti moglo. Ceh – 3,5 miliona eura. Drugo spašavanje Željezare desilo se 2011. godine, uz gubitak oko četiri miliona.

Bato PEROVIĆ

Komentari

Izdvojeno

PROSTORNO PLANIRANJE NA KOLAŠINSKI NAČIN: Magacin usred gradskog parka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Samo mišljenje glavne kolašinske arhitektice može osujetiti namjeru vlasnike hotela Bjanka, da u  gradskom parku postave hangar visine preko 13 metara. To im omogućava važeći program privremenih objekata i urbanističko tehnički uslovi, izdati od nadležnog Sekreterijata

 

 

Kompanija Beppler & Jacobsen Montenegro, vlasnik kolašinskog hotela Bjanka još nije dobila saglasnost od glavne gradske arhitektice Kristine Bulatović Pejić da u jedinom gradskom parku izgradi magacin, čija je visina preko  13 metara, a površina oko 600 m². Bulatović Pejić je u nezavidnom položaju, jer je takav montažno-demontažni objakat na lokaciji parka, usred borove šume, predviđen Programom privremenih objekata, koji je važio od 2019. do kraja minule godine. Dokumentom je precizirano da se na katastarskoj parceli 278, koja je na rubu parka, postavi montažno-demontažni ili nepokretni privremeni objekat, čija je maksimalna površina 610 kvadrata. Novi Program je u pripremi i ne zna se kad će biti okončan rad na tom dokumentu, a u međuvremnu lokalni Sekreterijat izdao je kompaniji urbanističko tehničke uslove (UTU) za hangar.

Glavna arhitektica je, prema onome što je Monitoru nezvanično rečeno u lokalnoj upravi, zatražila mišljenje Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Bilo je potrebno tumačenje oko toga da li “stari” Program još važi, s obzirom da je bio “oročen” do 2023.  Potvrdan odgovor Ministarstva otežeo je odluku, jer je činjenica da Beppler & Jacobsen Montenegro formalno ništa ne sprječava da nekoliko desetina metara od gradskog jezgra postave gigantski magacin. No, s druge strane, na osnovu idejnog rješenje (ID), Bulatović Pejić je kompaniju ovih dana obavijestila “da objekat nije u skladu sa ambijentalnim vrijednostima”.  Procedura je takva da će, nakon njenog obavještenje, kompanija imati prostor za izjašnjenje, pa će tek onda biti moguće donijeti i konačno rješenje.

Na sajtu Opštine nije dostupno idejno rješenje (ID) magacina. S obzirom da je njegovo postavljanje planirano na rubu parka, na mjestu nekadašnjeg otvorenog bazena, ukoliko kompanija dobije potrebne saglasnosti, do objekata bi bilo neophodno izgraditi i prilazni put. Uz to, vjerovatno, posjeći i nekoliko stabala, jer trenutno ne postoji saobraćajnica koja vodi do te lokacije. Propisima je precizirano da se privremeni objekti mogu postavljati pod uslovom da ne narušavaju osnovne i prateće komunalne funkcije, javne površine, ne degradiraju prostor i ne ugrožavaju životnu sredinu.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SEZONA 2024.: Ulcinj hit destinacija za turiste iz Srbije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema podacima loaklne Turističke organizacije, nešto više od 20 odsto gostiju koji su ovog ljeta boravili na ulcinjskoj rivijeri bili su iz Srbije. I mediji iz te zemlje tvrde da je ove godine Ulcinj bio veoma omiljena destinacija za goste iz te zemlje

 

 

Ovo je najinteresantniji i najromantičniji grad na istočnoj obali Jadrana. Pored tradicionalnih ljetovališta, kao što su Budvanska rivijera i Boka Kotorska, sve više građana Srbije odlučilo je da godišnje odmore provede na najdužoj plaži na Jadranu. Ulcinj je ovog ljeta bio hit destinacija koja je u velikom broju privukla goste iz Srbije. Mjesto je veoma lijepo i pogodno za sve uzraste, piše beogradska štampa.

Kako navode, morska voda u ulcinjskom akvatorijumu je kristalna i nezagađena, cijene adekvatne za ono što se nudi, a ljudi posebno ljubazni. “Možda su u odnosu na neki raniji period, ovog ljeta osjetno skočile cijene svih usluga, od smještaja do hrane i pića, ali ako se uporedi sa cijenama sa drugim destinacijama u zemlji i cijelom regionu, Ulcinjani su i dalje najpovoljniji , tako da slobodno se može reći da je Ulcinj destinacija koja se prilagođava svima i svako u skladu sa svojim mogućnostima može uživati u onome što mu najviše prija”, pisao je “Blic”.

Nakon nekoliko decenija primjetno je da se dešava veliki povratak gostiju iz ove države na ulcinjsku rivijeru. Do početka ratova na području bivše Jugoslavije, građani Srbije imali su nekoliko hiljada kuća i vikendica u Ulcinju, uglavnom u Štoju, Kručama i u Limanu, koje su kasnije uglavnom prodali. U Štoju, odnosno u neposrednom zaleđu Velike plaže, je, na primjer, postojalo Prvo, Drugo i Treće beogradsko naselje.

Tradicionalno, gosti iz Srbije najviše borave na Adi Bojani. Tome su, uz magičnu ljepotu tog rajskog ostrva, svakako doprinjeli film i serija Biser Bojane, u režiji Milana-Mime Karadžića, koja se dugo prikazivala na TV kanalima u toj državi.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DECENIJA OD TROVANJA BERANACA IZ GRADSKOG VODOVODA: Lakoća zaborava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Epidemija stomačnih bolesti u Beranama buknula  je u noći zmeđu 23. i 24. avgusta 2013. godine. Dom zdravlja i Opšta bolnica bili su kao u ratnom stanju, a konačan bilans onih koji su potražili pomoć ljekara popeo se na oko dvije hiljade, dok se pretpostavljalo da se još dva puta toliko građana liječilo samostalno, odnosno nije javilo ljekaru

 

 

Više od deset godina od masovnog trovanje građana Berana, kada samo srećom, slučajem i izuzetnim angažovanjem medicinskog osoblja nije bilo tragičnih ishoda, slučaj prekriva veo zaborava i niko nikada nije zbog toga proglašen krivim i odgovornim. Da li je bilo i kakvih dugoročnih posljedica, pitanje je koje više medicinskoj struci niko ne postavlja.

Uzaludni su bili sudski procesi protiv Bemaksa i JP Vodovod, jer su završeni oslobađajućim presudama. Kompaniji Bemaks i njenom tadašnjem direktoru Veselinu Kovačeviću na teret je bilo stavljeno krivično djelo uništenje i oštećenje javnih uređaja, odnosno oštećenje cijevi gradskog vodovoda što je izazvalo „znatan poremećaj u životu građana“ iz člana 328, stav 2 iz stava jedan KZCG.

U prvostepenoj presudi, Kovačević i Bemaks kažnjeni su novčano, sa šesto, odnosno hiljadu i sedamsto eura zbog oštećenja i uništenja javnih uređaja iz člana 328, stav 1 KZCG, ali je bjelopoljski Viši sud ovu presudu beranskog Osnovnog suda ukinuo. Kasnije je taj sud u ponovljenom postupku, postupajući po ukidnim razlozima, oslobodio krivice i Bemaks i Veselina Kovačevića, što je Viši sud zatim potvrdio. Isto je bilo i sa Javnim preduzećem Vodovod.

Epidemija stomačnih bolesti u Beranama buknula  je u noći zmeđu 23. i 24. avgusta 2013. godine. Prvog dana epidemije u Domu zdravlja je bilo ukupno 318 pacijenata, a najviše je pregledano u Dječijem dispanzeru, gdje je samo u prvoj smjeni dato oko stotinu infuzija. Dom zdravlja i Opšta bolnica bili su kao u ratnom stanju, a konačan bilans onih koji su potražili pomoć ljekara popeo se na oko dvije hiljade, dok se pretpostavljalo da se još dva puta toliko građana liječilo samostalno, odnosno nije javilo ljekaru.

U prilog činjenici da je uzročnik epidemije bila voda, govori i podatak da su obolijevanja zabilježena samo na području koje se napaja vodom sa gradskog vodovoda. Tih dana to je na konferenciji za štampu u Beranama potvrdio i tadašnji direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo