O prekršajnim prijavama kao vidu pritiska nad aktivistima pokreta Odupri se za Monitor govore Omer Šarkić, Mirsad Kurgaš, Dragan Sošić i Demir Hodžić
Protesti koje organizuje pokret Odupri se primjer su nenasilnog otpora. Policija kao da nije bila spremna na proteste u kojima nemaju povoda da tuku i privode građane, opozicione aktiviste, novinare, a i pravosuđe se našlo u čudu što nema prekršajnih i ostalih prijava. No, vlast se brzo dosjetila.
Zbog Karavana, obilaska gradova po Crnoj Gori, koju je tokom aprila organizovao pokret Odupri se, službenici centra bezbjednosti Budva, Herceg Novi, Bijelo Polje i Pljevlja i odjeljenja bezbjednosti Žabljak, Kotor, Tivat, Mojkovac, Kolašin i Šavnik, podnijeli su 11 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv sedam lica. Zbog blokade prostorija CEDIS-a (Crnogorski elektrodistributivni sistem) u Podgorici policija je podnijela prekršajne prijave protiv osam osoba. Aktivisti su, tvrde u policiji, blokirali zaposlene i građane i ometali radnike obezbjeđenja u obavljanju posla.
,,Kada smo bili u Briselu na jednom od sastanaka rekao sam da protesti u Crnoj Gori mogu da posluže za primjer po tome kako su mirni i bez poruka mržnje. Za četiri mjeseca i preko 10 protesta nije bilo slomljenog cvijeta, a kamoli li stakla, ljudi su izlazili ispred radnji da nas pozdrave. A nama pljušte prijave”, kaže za Monitor član pokreta Odupri se Omer Šarkić.
Objašnjava da su prijave vid pritiska i finansijskog iscrpljivanja aktivista koji imaju mala primanja ili ne rade. ,,Kada je krenuo karavan po gradovima, ja sam prijavio protest ispred Skupštine odakle smo krenuli u obilazak. I pored toga policija je u pojedinim gradovima prekršajnu prijavu naslovila na Mirsada Kurgaša. Znači oni te prijave pišu paušalno”, kaže Šarkić.
Kurgaš za Monitor objašnjava: ,,Još uvijek nijesam uspio sve prijave da izbrojim, znam da ih je preko 10. U najavi su za karavan iz gradova – Bijelo Polje, Šavnik, Kolašin, a već sam primio prijave za Tivat, Kotor, Budvu. U Kotoru su mi napisali da sam organizator okupljanja, a ja jesam bio tamo ali ne znam na osnovu čega su zaključili da sam ja organizator”.
,,Meni su napisali prijavu za događaj kome nisam prisutvovao, a u prijavi piše da sam ja organizator”, slično iskustva ima i Demir Hodžić. On dalje za naš list navodi da su,,za protest ispred CEDIS-a napisali i da smo htjeli ući u prostorije. A mi smo bili zavezani lancima ispred, i naravno da nam ulazak nije padao na um. Tu je i snimak policajca kojeg smo postavili na društvenim mrežama. Podnijeli su prijavu zbog drskog ponašanja. A mi smo baš zbog dogovora sa policijom da im odmah prijavimo sumnjiva lica na našim okupljanjima to lice detektovali i nismo se prema njemu drsko ponašali. Policija je umjesto njega legitimisala nas”.
Zbog neprijavljivanja javnog okupljanja ispred Vrhovnog državnog tužilaštva, sredinom aprila, policija je iskoristila sva pravna sredstva, pa je protiv Hodžića podnijela prijavu zbog počinjenog prekršaja iz čl. 33 Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama (neprijavljivanje javnog okupljanja), a ostali: Slaven Radunović, Vladimir Dajković, Dragan Sošić, Mirsad Kurgaš, V.M., Nenad Čobeljić, Džemal Perović, N.G., Danijela i Vanja Đurišić osumnjičeni su za prekršaj iz čl.11 Zakona o javnom redu i miru (ometanje službenog lica u vršenju zakonskih ovlašćenja).
,,To je pokušaj pritiska, jer se mi ne plašimo njihovih igara. Jasna je poruka građanima što će ih snaći ako protestuju”, kaže Hodžić.
On se prisjeća da je za jedan od ranijih prekršaja „obijao” sud osam mjeseci, te da je na kraju prijava odbačena. ,,Nadam se da u sudovima postoje nezavisni profesionalci koji će vidjeti o čemu je ovdje riječ. Ovo je sve dio procesa koji je neophodan da bismo došli do nezavisnog sudstva i policije, a na kraju i nezavisne države”, zaključuje Hodžić.
Sošić navodi da na kućnu adresu još nije dobio sve prijave, ali da računa da će ih na kraju biti preko 10. ,, To su uglavnom novčane kazne koje mi nemamo da platimo. Račun mi je blokiran, a prijetnja je ako ne platim mjesec dana zatvora. Tako da je to strašan pritisak i na nas i na naše porodice”.
,,Oni efekat postižu tako što tako zastraše i ostale građane da dvaput razmisle oće li protestovati, jer je udar po novčaniku za mnoge najveća kazna”, kaže Sošić.
Neprijavljivanje javnog skupa, za ispisivanje grafita, ometanje službenog lica na dužnosti, drsko ponašanje…, neke su od prijava koje je su pristigle na adresu Mirsada Kurgaša. On je uz pomoć Akcije za ljudska prava tužio policiju za diskriminaciju.
,,Za proteste protiv sječe čempresa u Baru su tri prijave objedinjene. Nedavno su policajci u barskom Sudu za prekršaje davali dva sata izjave. Terete me za ometanje službenog lica na dužnosti. Znamo da naše sudstvo često ne sudi po zakonima, ali se nadam da u sudovima postoje profesionalci”, priča Kurgaš.
Pored institucionalnih prijetnji, postoje i one neformalne. Kurgaš nam je kazao da ga je nedavno pozvao službenik ANB-a, uredno se predstavio i uputio mu upozorenje.
,,Sve ovo je potvrda da im slobodni građani predstavljaju najveću opasnost. Izvjesan epilog toga jesu novčane kazne. Nemam i neću to da platim, da ne zvuči kao Josip Broz i čuveno nepriznavanje suda, ali ja zaista te kazne ne priznajem jer smatram da građani imaju ustavno pravo da izraze protest. A moje protestovanje je uvijek bilo mirno”, kaže Kurgaš.
Početkom jula zakazano je suđenje zbog blokade CEDIS-a. Okupiće se tada u Podgorici Hodžić koji čekao posao u Sarajevu, Sošić koji je našao sezonski posao na primorju i Kurgaš iz Bara. A najavljuju i da, mimo sudskog okupljanja, sa protestima neće stati.
Predrag NIKOLIĆ