Povežite se sa nama

Izdvojeno

PRIPREMLJENA RADNA VERZIJA PROGRAMA MEDIJSKE PISMENOSTI ZA OSNOVNE ŠKOLE U CRNOJ GORI: Kritičko razmišljanje nužno od malih nogu

Objavljeno prije

na

Prema najavama nadležnih, osnovci u Crnoj Gori će, od septembra ove godine, moći da biraju medijsku pismenost kao izborni predmet. Do sada su taj predmet imali prilike da izučavaju samo gimnazijalci, i u tragovima – učenici srednjih stručnih škola. Podaci evropskog Instituta za otvoreno društvo potvrđuju – naša država do sada nije na valjan način prepoznala važnost medijskog opismenjavanja

 

Osnovci u Crnoj Gori će, od septembra, prema najavama nadležnih, moći da biraju medijsku pismenost kao izborni predmet. Ukoliko tu inicijativu odobri Nacionalni savjet za opšte obrazovanje. Taj su predmet do sada imali prilike da izučavaju samo gimnazijalci, i u tragovima – učenici srednjih stručnih škola. Školski sistem nije pružio adekvatan odgovor na izazove sa kojima se suočavaju mladi ljudi, koji kao glavni izvor informisanja koriste internet i onlajn medije – prostor u kom bujaju dezinformacije i lažne vijesti.

Medijska pismenost, koja kao izborni predmet postoji više od deset godina, do sad je bila dostupna otprilike samo oko 30 odsto učenika u Crnoj Gori. To ne znači  da su je svi oni i izučavali. ,,Tako se sadržaj koji podstiče razvoj kritičkog mišljenja nalazi na margini obrazovnog sistema i zavisi od dobre volje pojedinaca u prosvjeti koji su prepoznali njegov značaj i motivisali učenike/ce da je izučavaju”, navodi se u publikaciji Instituta za medije pod nazivom Medijska pismenost za sve đake koja je objavljena krajem prošle godine.

Od Instituta, kao i od neformalne koalicije za medijsku pismenost – tijela koje čine predstavnici Zavoda za školstvo, Univerziteta Crne Gore, profesora medijske pismenosti u školama u Crnoj Gori, stručnjaka za medije, novinara i NVO sektora, i potekla ideja da se medijska pismenost uvede u škole.

Iz Zavoda za školstvo su predlogu dali zeleno svjetlo. ,,Nacrt Predmetnog programa nedavno je dostavljen našoj ustanovi na evaluaciju, ali i drugim institucijama kao što su: Univerzitet Crne Gore, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Centar za stručno obrazovanje i nezavisni eksperti. Cilj je da se dobije, sa stručne ali i metodičko-pedagoške strane, kvalitetan program. Od suštinske je važnosti da osnovci kroz nastavu medijske pismenosti stiču vještine kritičkog mišljenja, analiziranja ponuđenih sadržaja u medijima, osviješćenog pristupanja virtuelnom svijetu, ali i stvaranja i kreiranja medijskih sadržaja”, kažu za Monitor iz Zavoda za školstvo Crne Gore (ZZŠCG).

Predviđeno je da učenici osnovnih škola uče o vrstama medija i medijskih sadržaja, informacijama, dezinformacijama i lažnim vijestima, o odnosu medija i algoritama, vještačkoj inteligenciji, notifikaciji, aplikaciji i bezbjednosti na internetu. Osposobljavaće se, između ostalog, da prepoznaju govor mržnje, plasiranje stereotipa i predrasuda putem socijalnih mreža i portala.

Iz te institucije najavljuju i da bi i unaprijeđena verzija izbornog predmeta za gimnaziju mogla da bude završena do početka juna sljedeće godine.

Prema podacima Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta (MPNKS) i Instituta za medije, iz godine u godinu interesovanje učenika za ovaj predmet sve je veće.

U školskoj 2019/2020. ovaj predmet biralo je 200 učenika/ca, što je tri puta više nego 2018, kad ih je bilo oko 60. U 2020/2021. ovaj izborni predmet odabralo je 148 đaka crnogorskih gimnazija, a grupe su bile formirane u sedam gimnazija. U tekućoj školskoj godini – 248 učenika, iz devet gimnazija. Najviše zainteresovanih je u Podgorici (47), Danilovgradu (38) i Bijelom Polju (35).

,,Medijska pismenost omogućava nastavnici/ku da otvori potpuno novo polje komunikacije sa učenicima. Riječ je o sadržajima koji su aktuelni, tiču se medija, a svjesni smo da posjedovati smart telefon znači biti sve vrijeme izložen različitim medijskim sadržajima. Teme o kojima se razgovara na ovim časovima kreću se od emocija izazvanih medijskim sadržajem, preko učenja o razlici između informisanja i ubjeđivanja, do tipova medijske manipulacije, velikih podataka i klikbejta. Sadržaji su zanimljivi i korisni”, kaže za Monitor Svetlana Koprivica, profesorica medijske pismenosti koja u školi radi gotovo dvije decenije.

Kada je riječ o izbornim predmetima u gimnazijama, do sada je na menadžementu škole bilo da procijeni hoće li uključiti i medijsku pismenost, odnosno da li će formirati grupu i omogućiti učenicima da razviju vještine za razumijevanje medijskog sadržaja. U srednjim stručnim školama i u osnovnoj školi ovog predmeta nema. No, ima entuzijasta, koji, uz podršku uprava škola, katkad, u modulima medijski opismenjavaju učenike.

Godinama se realizuju i obuke nastavnika/ca. Akreditovane obuke Zavoda za školstvo je, zaključno sa 2020. godinom, prošlo 250 nastavnika/ca srednjih i osnovnih škola. Neformalne oblike usavršavanja završilo je najmanje njih 200.

Svetlana Koprivica ističe da medijska pismenost, za sada, nije dobila mjesto koje joj objektivno pripada: ,,Očekuje se da ovaj predmetni sadržaj bude dostupan osnovcima od sedmog do devetog razreda, ali i učenicima srednjih stručnih škola. Nećemo poraniti ni ukoliko ovakve aktivnosti ponudimo u predškolskom uzrastu. Gotovo da nema škole u Crnoj Gori koja nije prisutna na društvenim mrežama, pa bi bilo korisno da posvete pažnju medijskom opismenjavanju. Svjedoci smo koliko to prestaje da bude poželjno, a postaje neophodno”, objašnjava.

Učenici od 12 do 14 godina, prema različitim analizama (domaćim i evropskim), u prosjeku provode po osam sati na portalima i društvenim mrežama koje obiluju neprovjerenim informacijama, stavovima i oblicima ponašanja koji mogu loše da utiču na njihov socijalno-emocionalni razvoj.

U 2020, prema istraživanju UNICEF-a u Crnoj Gori iz te godine, porastao je broj roditelja koji svojoj djeci postavljaju ograničenja u vezi s korišćenjem televizije i interneta.

Boraveći u onlajn prostoru, kako još ističe profesorica Koprivica, svi postajemo kreatori medijskih poruka ili njihovi prenosioci. Zato je, kako kaže, neophodno napuštati ‘eho komoru’ i sagledati širi kontekst tumačenja sadržaja. ,,Medijski pismena osoba, u tom smislu, ima set različitih vještina – umije da dekonstruiše medijsku poruku, da razumije da postoji razlika između empirijske i medijske stvarnosti, i da svakom trenutku procjenjuje na koji način je određena medijska poruka čitana od strane različitih tipova publike. Takva osoba ima potrebu da pogleda impresum nekog medija, da porazmisli o tome ko su njegovi vlasnici, da razmotri u kojoj mjeri neki tekst poštuje etički kontekst kad je u pitanju novinarska profesija. Nije jednostavno, ali je veoma važno”.

Medijska nepismenost i odraslih i učenika/ca, upozoravaju iz Zavoda za školstvo, umnogome suzbija dalji razvoj demokratskog kapaciteta društva. ,,U našem obrazovnom sistemu, kao i u evropskim, ali i svjetskim obrazovnim politikama, treba da ima status jedne od ključnih kompetencija za 21. vijek”, navode još za Monitor.

Analizirajući podatke evropskog Instituta za otvoreno društvo iz Sofije – naša država do sada nije prepoznala važnost medijskog opismenjavanja građana. Indeks medijske pismenosti te organizacije za 2021. godinu, kojim se procjenjuje potencijal 35 evropskih društava da se odupru fenomenu post-istine, smjestio je Crnu Goru još niže na samo dno ljestvice – sa 31. na 32. mjesto. Gore se u ovoj oblasti od naše države snalaze samo Albanija, Bosna i Hercegovina i Sjeverna Makedonija. Države sa najvišim stepenom medijske pismenosti su Finska na prvom mjestu, a potom Danska, Estonija, Švedska i Irska. Sem što njihovi građani od malena razvijaju sposobnosti da razumiju medijske poruke, te su države donijele i različite zakone čiji je cilj da spriječe širenje dezinformacija i lažnih vijesti.

Vrijeme je da medijska pismenost zaživi i u našim školama, jer nam je, zarad kritičkog razmišljanja, prijeko potrebna.

Andrea JELIĆ

Komentari

FOKUS

OPOZICIJA NA PAUZI, BUDŽET SE USVAJA, DPS SE VRATIO U BUDVU: Ljepota poroka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok se u polupraznom državnom parlamentu bez opozicije  usvaja budžet, u Budvi su otvorena vrata za aranžman DPS-a sa dijelom tamošnjeg bivšeg DF, koji su za novog predsjednika budvanskog parlamenta iz redova Evropskog saveza glasali sa tri prsta

 

 

Desilo se gotovo sinhronizovano. Odblokirani su procesi u državnom i  budvanskom parlamentu,  iako opozicija i vlast nijesu zvanično sjeli za sto i postigli dogovor o prevazilaženju političke krize.

Šef parlamenta Andrija Mandić u ponedjeljak je  izrekao mjeru od 15 dana udaljavanja većini opozicionih poslanika,  čime je otvoren put za usvajanje budžeta i deblokiran parlament, koji opozicija od penzionisanja Ustavnog suda Dragane Đuranović krajem prethodne godine  drži kao taoca.  Neki opozicioni poslanici  znak protesta zatvorili su  put poslaniku PES-a Vasiliju Čarapiću do svoje kancelarije iz koje je htio da pokupi stvari, ali na tome se završilo. Sjednica državnog paralemnta naknadno je zakazana, a usvajanje budžeta je u toku.

Istovremeno, u Budvi je  u ponedeljak   izabran Petar Odžić iz Evropskog saveza za predsjednika tamošnjeg parlamenta. Tako je  otvoren put da se u tom gradu formira vlast Budva naš grad Nikole Jovanovića, Evropskog saveza i Građanskog pokreta URA, uz podršku Demokratske partije socijalista. Budvanska sjednica je prošla u međusobnim uvredama Jovanovićevog krila bivšeg DF, koje se vezuje za gradonačelnika Budve iz Spuža Mila Božovića,  i onog koje predvodi Mladen Mikijelj, čija je centrala i dalje blok Andrije Mandića.  Ipak, na tome se stalo.

Rezultat: dok se u polupraznom državnom parlamentu pripremao teren za usvajanje budžeta, u Budvi su funkcioneri Jovanovićeve stranke za Odžića glasali sa tri prsta. Navodno, svi su i dalje ljuti protivnici jedni drugima. Iako su gdje treba svi sa svima.  Ljepota poroka.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 7. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SUMRAK CRNOGORSKIH INTERESA U AMERICI: Šetnja na Molitveni, umjesto ozbiljne diplomatije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osim raznih iseljeničkih organizacija i putovanja radi putovanja, država  ne pokazuje da ima ikakvu strategiju lobiranja u Americi. Crnogorski kokus, koji okuplja članove oba doma Kongresa  je sada, sa umirovljenjem kongresmena Daga Lembhorna  ,sveden na samo jednu osobu – kongresmenku iz Mejna Čeli Pingri

 

 

Počeo je tradicionalni 73. Molitveni doručak u Vašingtonu koji  okuplja više od tri hiljade lidera i istaknutih ličnosti iz političkog i društvenog života širom svijeta. Oni će  neposredno imati priliku razmijeniti iskustva i napraviti dobra poznanstva (networking) tokom dva dana sastanaka u Hotelu Hilton. Zvanični domaćin je predsjednik Sjedinjenih Država.

U Vladi su pozive dobili premijer Milojko Spajić, vanjski ministar Ervin Ibrahimović, potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku Nik Đeljošaj, ministar planiranja i urbanizma Slaven Radunović, ministarka saobraćaja Maja Vukićević i ministar ljudskih prava Fatmir Đeka. Iz Skupštine pozive su dobili nezavisna poslanica Jevrosima Pejović, PES-ov Tonči Janović i DPS-ovi Danijel Živković, Andrija Nikolić i Nikola Rakočević. Od DPS-ovaca su pozive dobili i bivši predsjednik države Milo Đukanović, bivši državni funkcioner Branimir Gvozdenović i Nermin Abdić. Iz URA-e su otputovali Dritan Abazović i bivša ministarska Ana Novaković Đurović. Iz Bošnjačke stranke (BS) pored Ibrahimovića su otišli i gradonačelnik Gusinja Sanel Balić i poslanici Admir Adrović i Kenana Strujić Harbić. Osim državnog establišmenta u Vašington je otišao i Željko Ivanović, kolumnista i jedan od osnivača Vijesti. Ivanović je, prema dostupnim informacijama, jedini iz Crne Gore kome poreski obveznici neće plaćati putne troškove. Tu se može dodati i ime Gvozdenovića kome vjerovatno partija plaća put i premijer koji nije otputovao.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 7. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

DRŽAVNE INSTITUCIJE KAO PODSTANARI: Zakup koštao građane preko 190 milliona za deceniju i po

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od 2011. do danas, iz državnog budžeta je za zakup objekata  plaćeno 191 miliona eura. Nova zgrada Vlade, koja je useljena 2010. godine, koštala je 10,17 miliona eura.  Za zakup smještaja ministarstava i institucija izdvojen je  novac u vrijednosti –  18 novih zgrada vlade

 

U oktobru prošle godine građani su saznali da je centralni registar privrednih subjekata (CRPS) koji posluje pri Poreskoj upravi (PU) zakupio novo sjedište. To preseljenje će nas koštati tri puta više nego što smo do tada plaćali prostorije ove institucije.

Naime, prema informaciji koje je Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine dostavilo Vladi, zakup poslovnog prostora za potrebe smještaja CRPS-a, za koji je mjesečna kirija iznosila 2.323, ubuduće će biti 7.961 eura. CRPS se iz prostora od 192 kvadrata, preselio u prostor od 470. Da li je razlog ovog preseljenja veći broj radnika ili obim posla, nije precizirano. Godišnje sa 27.323, na 95.541 eura iz budžeta.

No, da institucijama često ne cvjetaju ruže ni u iznajmljenim privatnim prostorima, pokazalo se tokom protekle godine kada je martu više državnih institucija, smještenih u hotelu Best Western u Podgorici, ostalo bez struje. Razlog- bivši vlasnik objekta – kompanija Montenegro premier porodice biznismena Danila Dana Petrovića nije redovno izmirivala svoje račune, pa je dug dostigao više desetina hiljada eura.

U hotelu su smještene prostorije Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa, dijela Ministarstva finansija, Ministarstva javne uprave, Direkcija za intelektualnu svojinu, Agencija za obezbjeđivanje kvaliteta u visokom obrazovanju…

Isti scenario se ponovio i u avgustu protekle godine, kada su navedene institucije bile tri dana bez struje. Iz državne Elektroprivrede (EPCG)  su tada kazali da moraju da naplate svoja potraživanja od privatne kompanije, iako je ispalo da ispaštaju institucije, državne.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 7. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo