Povežite se sa nama

Izdvojeno

PREVLAKA, JADRAN, MORINJ… KO PO RECEPTU: Ponovo otvaranje spornih tema sa Hrvatskom

Objavljeno prije

na

Interesantno je da hrvatska strana potencira pitanja koja datiraju još iz doba Mila Đukanovića i DPS-a  kojim problemima nova vlast nije doprinijela.  Stav da  školski brod Jadran treba ostati u Crnoj Gori imala je i ranija DPS-ova vlast prema kojoj je HDZ blagonaklono gledao

 

Nedavna posjeta hrvatskog ministra vojnog Ivana Anušića Crnoj Gori je imala puno elemenata dobro pripremljene predstave i podsjećanja na razlike koje postoje ne od juče. Tokom posjete hrvatskoj zajednici na Dan hrvatskog naroda 13. januara, bio je predviđen i sastanak sa njegovim crnogorskim kolegom Draganom Krapovićem koji je otkazan. Na sugestije javnosti crnogorskog Ministarstva odbrane da je sastanak odgođen zbog tehničkih uslova, ministar Anušić se potrudio da ponizi ministarstvo zemlje domaćina i naknadno tvitovao da je sastanak sa Krapovićem otkazan „zbog njegovih izjava i o spomen ploči u Morinju i o brodu Jadran“. Stavovi ministra Krapovića, koje je proteklih dana iznio u medijima, „ne ostavljaju prostor za razgovor i potpuno odudaraju od stavova Republike Hrvatske i povijesnih činjenica“ rekao je Anušić. Nakon toga  oglasio se i hrvatski vanjski ministar Gordan Grlić Radman koji je tada bio u posjeti Tivtu i Kotoru i svom crnogorskom kolegi Filipu Ivanoviću. Grlić Radman je objasnio da se razgovaralo „o onim otvorenim pitanjima koja već 34 godine opterećuju odnose dvije države“ i da se radi o „pitanjima koja su nasljeđe Domovinskog rata“, a da ploča u Morinju treba ostati gdje jeste. „Razgovarali smo takođe i o granicama, da treba da se formiraju što prije s crnogorske strane članovi komisije za granicu“… te da se „pitanje granice na moru mora riješiti”.

Grlić Radman je u nedjelju prisustvovao misi u katedrali Svetog Petra u Baru, nakon čega se sastao s predstavnicima hrvatske zajednice u kripti katedrale.

Crnogorsko vanjsko ministarstvo je takođe pokušalo djelovati pomirljivo rekavši da će Crna Gora nastaviti da „baštini otvoreni dijalog sa savezničkom Hrvatskom“ koja je i prijatelj i susjed i da postoji „obostrani interes za trajno rješavanje otvorenih pitanja“, prvo bilateralnim putem, kroz pregovore, ili, ako ne dođe do rješenja, preko „uobičajenih međunarodnih instrumenata za prevazilaženje ovakvih i sličnih izazova“. Na toj liniji, Ivanovićevo ministarstvo je „pozdravilo izjavu ministra Grlića Radmana za… rješenja prihvatljiva za obje strane“.

Anušić je pokrenuo i pitanje vraćanja školskog jedrenjaka Jadran matičnoj luci Split iako je  stav da brod treba ostati u Crnoj Gori imala i ranija DPS-ova vlast prema kojoj je HDZ uvijek blagonaklono gledao uprkos ratnoj prošlosti i crnogorskim vezama sa ubistvom zagrebačkog novinara Iva Pukanića. Pukanić je detaljno pisao o švercu cigareta pod okriljem vrha crnogorske vlasti. Pitanje Jadrana ranije Hrvatska nije pokretala kad se radilo na podjeli imovine bivše SFR Jugoslavije. Sporazum je u ime Crne Gore potpisala delegacija SR Jugoslavije bez hrvatskih primjedbi, a predviđao je da pokretna imovina bivše zemlje pripada onome na čijoj teritoriji se nalazi. Inače, najviše novca za njegovu nabavku prije Drugog svjetskog rata je prikupljeno u Srbiji i Bosni.

Interesantno je da hrvatska strana potencira pitanja koja datiraju još iz doba Mila Đukanovića i DPS-a i kojim problemima nova vlast nije doprinijela. Nije sporno da ploča u bivšem zloglasnom logoru Morinj koju su mimo zakona postavili bivši vojni ministar Raško Konjević i bivši vanjski ministar Ranko Krivokapić, treba da postoji. To je  ministar Krapović eksplicitno rekao. Međutim, treba biti drugačiji tekst na ploči koji neće  amnestirati ondašnju crnogorsku vlast ( Bulatović, Đukanović, Marović ) od odgovornosti za napad na dubrovačku regiju .

U knjizi Srce tame autora čuvenog crnogorskog novinara i publiciste Vladimira Jovanovića objavljena su mnoga originalna dokumenta Đukanovićeve vlade iz doba pripreme agresije na Dubrovnik i južnu Hrvatsku. U dokumentima se jasno vidi da ne samo da su crnogorski zvaničnici znali što se sprema već da su aktivno i dobrovoljno učestvovali u agresiji u ime Crne Gore,  i mimo onoga što im je naređivao zvanični Beograd, kako bi dokazivali svoje tadašnje srpstvo. Kasnije je Đukanovićeva Vlada organizovala pljačku okupiranog područja i dopremanje ratnog plijena u Crnu Goru dok je on najavljivao „ispravku granica koje su povlačili priučeni boljševički kartografi“ i „razgraničenje (sa Hrvatima) jednom za svagda“. I hrvatski zvaničnici su prihvatili njegovo „žaljenje“ zbog onoga što su hrvatski građani doživjeli od pripadnika JNA iz Crne Gore. Đukanović se nikada nije izvinio Hrvatskoj za njegove lične izlive mržnje i ratnohuškačku retoriku. Kasnije su Hrvati prešli  i preko ratne biografije oficira KOS-a i vojnog administratora okupiranog Cavtata Milivoja Katnića prije nego je trebao postati Glavni specijalni tužilac i pored svjedoka koji su ga optuživali za navodno premlaćivanja i maltretiranje civilnog stanovništa. DPS-ovo pravosuđe je  organizovalo i suđenja za mučenje hrvatskih ratnih zarobljenika u Morinju. Proces je zaobišao sve nalogodavce i završio se osudama nekolicine čuvara i kuvara tog logora. Hrvatska niti je reagovala uprkos farsi od suđenja kako su je nazvali bivši logoraši.

Po riječima nekoliko zapadnih diplomata sa kojima je ovaj autor nezvanićno razgovarao  ovakvom ponašanju službene Hrvatske je doprinijelo lobiranje i Rusije koja je bila glavni spoljnopolitički sponzor crnogorskog osamostaljenja 2006. godine. To je nedavno ponovo priznao i poslanik DPS-a Jevto Eraković u Skupštini rekavši da su oni ponosni na takvu politiku Moskve i takođe je odbio da odgovori da li DPS smije raskinuti Ugovor o saradnji sa Putinovom Jedinstvenom Rusijom koji je i dalje na snazi.

Kremlj ima razvijene veze sa Hrvatskom još od kraja Drugog svjetskog rata kroz saradnju i regrutaciju ekstremne hrvatske emigracije za prljave poslove KGB-a uključujući i bivšeg komandanta Jasenovca Vjekoslava Maksa Luburića. Rusija je pomagala i osamostaljenje Hrvatske 1991. i aktivno naoružavala Hrvatsku vojsku preko aerodroma u Krku. Ruski ambasador u Hrvatskoj Anvar Azimov je 2017. izjavio tokom obilježavanja 25. godišnjica ruskog priznanja Hrvatske da iako su neke evropske zemlje prve priznale Hrvatsku da je  „faktički prva bila Rusija“ od koje je Hrvatska dobila priznanje. Američko priznanje je slijedilo tek par mjeseci kasnije. Ruski poslovni interesi u Hrvatskoj kao i geostrateški planovi su uvijek imali prednost u odnosu na Srbiju i Beograd što se i običnom statistikom može vidjeti.

Interesantna je i izjava hrvatskog premijera Andreja Plenkovića iz 2016.godine prije nego što će postati premijer da se „raduje crnogorskim uspjesima, bićemo tu za CG na evropskom putu i samo nastavite sa reformama“. Plenković je tada naglasio da su „Đukanović i njegov savjetnik (MilanRoćen njegovi veliki prijatelji i da će saradnja (sa njima) biti odlična“. Od kako je počeo sparing sa novim crnogorskim ministrima, Plenkovićeva izjava o tom velikom prijateljstvu nestala je  sa hrvatskih portala. Ranije je uklonjen i snimak Djukanovićeve posjete proruskom njemačkom predsjedniku Franku Valteru Stajnmajeru u kome se Štajnmajer nakon protokolarnog rukovanja sa crnogorskom delegacijom baca u zagrljaj Milanu Roćenu što je izazvalo zgražavanje u Berlinu.

Treba se podsjetiti i medijskih spinova koji su uslijedili u Hrvatskoj kada je Plenkovićev „veliki prijatelj“ izgubio vlast u Crnoj Gori. Dio hrvatskih medija i političara je forsirao teorije zavjere kako je Crna Gora progutana od strane Srbije i Rusije i da kada nema Mila Crna Gora teško da može opstati. Takvim ocjenama su najviše mahali proruski aktivisti u Hrvatskoj.

Hrvatski ministar vanjskih poslova je izjavio da sporne teme sa Hrvatskom neće uticati na podršku Hrvatske evropskom putu Crne Gore i njenom članstvu u EU. Vidjećemo hoće li to biti tako. Članstvo Crne Gore u EU je ionako realno – daleko.

Jovo MARTINOVIĆ   

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo