Bilo je potrebno da zaposleni radnici u budvanskoj administraciji organizuju protest, da se nakratko zaljulja i fotelja predsjednika Opštine Srđe Popovića, kako bi se alarmirala centrala Demokratske partije socijalista na smirivanju strasti među klanovima ove partije u Budvi i definisanju partijskog statusa okrivljenih članova kriminalne organizacije koja je oštetila Opštinu za desetine miliona eura.
Nedovršene tužilačke istrage, ozbiljna finansijska kriza, duboka rupa u gradskoj kasi, veliko nezadovoljstvo zaposlenih u lokalnoj upravi koji mjesecima ne primaju plate, potresaju političku i društvenu zbilju u poznatoj turističkoj opštini na pragu nove turističke sezone.
Suočen sa protestima više od 200 radnika zaposlenih u opštinskoj administraciji, javnim preduzećima i ustanovama, koji četiri mjeseca nisu primali plate, predsjednik Popović pozvao je u pomoć partijsku centralu iz Podgorice.
Kao šef opštinskog odbora DPS-a, Popović je zakazao sjednicu tri dana nakon protesta, kojoj su prisustvovali visoki partijski funkcioneri, šef partije i premijer Milo Đukanović i potpredsjednik partije i Vlade Duško Marković, ministri…
Đukanović je obavijestio Budvane da je ,,njegov prijatelj ” Svetozar Marović podnio ostavku na sve funkcije u partiji. Marović je bio član Predsjedništva DPS-a, kao predsjednik Političkog savjeta i član Glavnog odbora stranke. Marović se odrekao i članske karte stranke čijem je imenu (DPS) kumovao.
Ovim potezom Marović je, prema pisanju medija, navodno želio da skine kolektivnu odgovornost stranke za kriminalna dešavanja u Budvi. To je u skladu sa izjavom Đukanovića koji je negirao bilo kakvu krivicu svoje partije za poharu turističke metropole. ,,Priznanje krivice je individualan čin, individualna je i uopšte krivična odgovornost i ne da se socijalizovati, ni kroz partiju niti kroz druge oblike organizovanja”, kazao je Đukanović.
Marović se na ovakav potez očigledno odlučio suočen sa Đukanovićevom nedavnom izjavom da će se partijski organi uskoro pozabaviti Marovićevim statusom u partiji, nakon njegovog priznanja pred Specijalnim tužilaštvom da je bio šef kriminalne organizacije u Budvi, čiji su članovi optuženi za brojna krivična djela. Odabrao je da preduprijedi odluku partije i sam napusti stranku u kojoj je zauzimao najviše partijske funcije a kao njen kadar i najviše državne funkcije u Crnoj Gori i zajedničkoj državi sa Srbijom, SRJ i SCG.
Kako će se partija odrediti prema članovima budvanske kriminalne organizacije, zamjeniku šefa kriminalne grupe Rajku Kuljači i drugim istaknutim članovima grupe, mnogobrojnim svjedocima saradnicima i potpisnicima sporazuma o priznanju krivice, na sastanku u Budvi, kome novinari nisu prisustvovali, nije bilo govora. Prema nepotvrđenim izvorima, bilo je diplomatskih preporuka starim kadrovima iz budvanskih porodica koje decenijama vladaju Budvom da se povuku, zajedno sa članovima svojih familija. Riječ je o Rađenovićima, Lazovićima, Marovićima, koji drže ključne pozicije u gradu. Oštrih rezova neće biti u strahu od gubljena šire podrške u biračkom tijelu koje ove porodice imaju među rođacima, kumovima, prijateljima, plemenicima…
Međutim, teško da odlazak Marovića može abolirati DPS od odgovornosti. Budva je sistematski uništavana godinama uz aktivno učešće velikog broja državnih organa i ministarstava. Svaka investicija Opštine koja je postala afera sa milionskim pronevjerama, prošla je verifikaciju u lokalnom parlamentu zahvaljujući odborničkoj većini koalicije DPS i SDP. Bez glasova DPS-a u Skupštini Budve ova epohalna pljačka opštinskog budžeta i rad organizovane kriminalne grupe ne bi bio moguć.
Najmanje što je DPS mogla da uradi nakon serijskih priznanja krivice za kriminalno udruživanje lokalnih partijskih čelnika, bilo je raspuštanje Skupštine u Budvi i raspisivanje novih izbora, jer je budvanski DPS kolektivno odgovoran. To bi bio minimum političke korektnosti, smatraju mnogi građani Budve.
Izborom Srđe Popovića ništa se nije promijenilo. Do značajnijih kadrovskih izmjena nije došlo iako je veliki broj službenika umiješan u kriminalne radnje. Umjesto toga, u gradu koji je opljačkan i urbanistički uništen, u kome je za kriminal procesuirano 87 lica, od kojih 90 odsto čine članovi DPS-a, govorilo se o sigurnoj pobjedi na sljedećim, oktobarskim lokalnim izborima.
Najveći optimista bio je Nikola Divanović, sekretar u lokalnoj upravi i šef mjesnog odbora DPS-a za Sveti Stefan, zvijezda u usponu. On je goste informisao o navodnim rezultatima istraživanja po kojima DPS ima podršku od čak 40 odsto građana, kao jedina partija koja ima viziju budućeg razvoja…
Gotovo je izvjesno da će DPS na sljedeće izbore ići u koaliciji sa SD Ivana Brajovića, Liberalnom partijom i Pozitivnom, dok se opozicija još prestrojava.
,,Optimista sam i vjerujem da je naša politika dovoljno vitalna da može da podnese i probleme koji su nam se dogodili, a da to ne znači istovremeno nepovratan pad rejtinga ili gubitak vlasti”, ohrabrio je Budvane predsjednik Đukanović.
Zanimljiva je najava zaokreta u planskoj politici u Budvi.
,,Potrebno je promijeniti filozofiju uopšte prostorno – urbanističkog planiranja, ukoliko želimo da se Budva vrati na stare staze. Da bude zamajac razvoja Crne Gore kao elitne turističke destinacije. Ta elitnost se ne postiže prekomjernim planiranjem, jer se na taj način ugrožava vrijednost prostora koji se izgradi po takvim planovima”, kazao je Đukanović.
Ministar Branimir Gvozdenović problematizovao je urbanizaciju atraktivne uvale Lučice kod Petrovca. Gvozdenović se trudi da ingerencije za valorizaciju Lučica prenese sa Opštine na Vladu, da po sistemu utvrđivanja javnog interesa samostalno odlučuje, oduzima zemljište od vlasnika, donosi planove i nalazi investitore. Nije poznato da se neko od rukovodilaca lokalne uprave tome usprotivio.
Zaposleni radnici nisu dobili informaciju na koji način će se popuniti opštinska kasa i kada će im biti isplaćene zaostale plate. Osim najava novih vjetrova koje će ubuduće duvati Budvom i podrške koju je dobio u vrhu partije, predsjednik Popović nije odgovorio zaposlenima kada će plate koje čekaju od februara.
Među okupljenima na protestu ispred zgrade Opštine, bilo je pristalica i članova DPS-a. Konačno su se okuražili da zatraže svoja prava, nakon što su izmanipulisani od strane opštinskih čelnika štrajkovali i protestovali u obrnutom smjeru, protiv državnog tužilaštva koje hapsi i istražuje ,,ugledne” gradske rukovodioce. Kada su poručivali tužiteljicama ,,koje preko brda silaze u Budvu samo da plaknu d… u moru” da ostave Budvu na miru te da će oni sami na put za Evropu.
Kako se sada osjećaju kada su oni za koje su štrajkovali i zvanično priznali da su iz opštinske kase odnosili milione, koje niko izgleda neće vratiti nazad.
,,Neznanje, nerad i nebriga pojedinaca i dalje su evidentni. Šteta nanijeta Opštini je biblijskih razmjera ali nam nije jasno zbog čega mi zaposleni moramo biti žiranti te štete…”, kazala je, između ostalog, Tamara Goliš, predsjednica sindikata zaposlenih u Opštini koji je organizovao protest. Ona je navela da zaposleni traže da im se obezbijedi zakonom propisana egzistencija, sigurna i redovna plata.
Predsjednik Popović nije pokazao razumijevanje za protest i potrebe radnika i njihovih porodica, pa se na sindikalne vođe i pojedine rukovodioce koji u svojim sektorima nisu spriječili zaposlene da se pojave na protestu, obrušio na krajnje neprimjeren način, iznoseći, poput zlonamjernog denuncijanta, nesuvisle komentare.
Direktorki JU Muzeji i galerije Biljani Brajović prigovorio je da štrajkuje ,,jer joj nije dao stan na nezakonit način, kako je to ona, navodno tražila. Tamaru Goliš optužio je za nerad u Sekretarijatu za urbanizam, dok je Slavku Babiću, sindikalcu iz Komunalne policije poručio, kako ne bi štrajkovao da je dobio neki novac koji je navodno tražio…
Grubi ispad Popovića javnost je osudila, njegove navode prozvani su oštro demantovali, dok se na društvenim mrežama razvila burna diskusija. Na Fejsbuk profilu bivšeg potrpedsjednika Opštine Ljubomira Filipovića osvanuli su komentari Babića, Brajovićeve i drugih građana Budve koji su Popovića nazvali raznim pogrdnim imenima, uz podsjećanje na njegovu neslavnu ratnu prošlost iz vremena opsade Dubrovnika, kada je ,,otkrivao”dokaze, rezerve hrane neprijatelja koji se spremao za rat, ili sa sve ratnom, maskirnom uniformom sa ratišta dolazio pravo na nastavu u srednju školu u Budvi, u kojoj je predavao marksizam.
Na suzbijanju protesta maksimalno se angažovao Popoviću odani direktor Grad teatra Blažo Radoman. Dan ranije okupio je zaposlene, objasnio kako njima nije mjesto na protestima jer će im uskoro obezbijediti isplatu zaostalih plata.
Radoman je računao na sredstva od kredita koji Grad tetar potražuje za pripremu jubilarnog festivala koji ove godine slavi 30 godina od osnivanja. Dio će biti iskorišćen za isplatu plata za 30 radnika, koji će na taj način biti privilegovani u odnosu na ostale.
Za dodatno zaduživanje Opštine koja grca u dugovima, čiji su računi uglavnom u blokadi, protivili su se mnogi odbornici predlažući da se u teškoj finansijskoj, političkoj i moralnoj krizi u kojoj se turistička Budva trenuno nalazi, Festival ove godine ne održi.
Odbornička većina dala je saglasnost Radomanu da se zaduži na iznos od 500.000 eura, nastavljajući time praksu koja je i dovela Budvu do kolapsa, organizovanja skupih spektakularnih koncerata, raznih festivala i pozorišnih igara od kojih će se teško oporaviti.
Branka PLAMENAC