U Crnoj Gori ima 21 kancelarija za prevenciju bolesti zavisnosti koje se finansiraju iz lokalnih budžeta i sprovode aktivnosti u skladu sa prostornim i kadrovskim kapacitetima.
Samostalna savjetnica za prevenciju bolesti zavisnosti i prava manjina Slađana Mijanović, zaposlena u Kancelariji za prevenciju zavisnosti, RE populaciju i rodnu ravnopravnost opštine Kotor (Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti), ocjenjuje da je zloupotreba alkohola danas široko rasprostranjena, a posljednjih godina sve više među ženskom populacijom i mladima, naročito adolescentima.
Zbog toga je uloga kancelarija i aktivnosti za prevenciju od posebnog značaja za svaku opštinu.
U Kotoru, kancelarija od 2010. godine sprovodi u svim osnovnim i srednjim školama na području opštine.
,,Organizuju se jednom sedmično, uz stručnu pomoć saradnika, delegiranih nastavnika. U zavisnosti od interesovanja i potreba djece, teme se mijenjaju na godišnjem nivou. Osim radionica, mladi se uključuju u program vršnjačke edukacije, gdje kao obučeni edukatori/ke na određene teme šire stečeno znanje među svojim vršnjacima”, pojašnjava Mijanovićeva.
U periodu od 1. novembra prošle do 31. maja ove godine, održano je 30 radionica namijenjenih učenicima/ama srednjih i osnovnih škola na području Kotora, organizovan je trodnevni trening vršnjačke edukacije, kao i radionice za roditelje RE populacije. Fokus je bio na razvoju i podršci programa i politika namijenjenih populacionim grupama koje su pod naročitim rizikom, kao što su mladi, ali i oni koji su van školskog sistema.
U radu sa mladima koji su ušli u problem zavisnosti saznaju da je upotreba alkohola neizostavna u periodu puberteta, iz različitih razloga: popularnosti, potrebe za prihvatanjem u različitim vršnjačkim grupama, dokoličarenja, kao i bijega od mnogih problema.
,,Mlada osoba, zbog konzumiranja alkohola, često ima poteškoća sa rasuđivanjem, koordinacijom pokreta, brzinom refleksa i drugim, motornim funkcijama. Osim toga, nerijetko je gruba, nestrpljiva, razdražljiva, ima neobične promjene raspoloženja, ali i problema na ulici, nekada i među vršnjacima, pa tek onda u porodici, zato što je uglavnom posljednja koja saznaje za probleme adolescenata”, navodi Mijanovićeva.Kancelarija za prevenciju zavisnosti, RE populaciju i rodnu ravnopravnost opštine Kotor, kroz projekat Cooperazione Montenegro – piano integrato di interventi per l’inclusione giovanile, il contrasto al disagio e lo sviluppo della cittadinanza attiva, ističe, od 1. novembra prošle do 31. maja ove godine, kroz rad savjetovališta pružila je 175 servisa za 60 različitih osoba, imala oko 150 poziva na besplatnu telefonsku liniju od strane samih zavisnika i članova njihovih porodica.
,,Ti pozivi su nekada bili informativnog karaktera, a često smo bili i u ulozi savjetodavne službe. Stereotipi i predrasude su još uvijek razlozi zbog kojih određen broj njih ne dolazi u našu kancelariju, već samo ostvaruju pozive. Trudimo se da otvaramo mnoge, za zavisnike od alkohola i druge psihoaktivne supstance bolne i neprijatne teme, u smislu upoznavanja sa okolnostima i periodima koje žive članovi njihovih porodica, obučavanja mlađe i starije populacije o tipovima ophođenja u raznim fazama zavisnosti, do direktnog rada sa samim zavisnicima, bilo da se radi o savjetovanju u oblastima potencijalne rehabilitacije i oporavka, resocijalizacije, motivacije za prihvatanje dugotrajnog stacionarnog tretmana ili tretmana zavisnosti u penalnim ustanovama”, pojašnjava Mijanovićeva.
Program prevencije bolesti zavisnosti se realizuje i u tivatskoj Kancelariji. ,,Usmjereni smo na informisanje o problemu bolesti zavisnosti, načinu prevencije, prepoznavanju bolesti i traženju pomoći, a ciljne grupe su nam djeca, mladi, porodica, škole, društvena zajednica u cjelini”, kazao je Daković. Opština Tivat ima saradnju sa ustanovom Kakaricka gora i pruža materijalnu podršku za korisnike psihoaktivnih supstanci sa teritorije ove opštine koji se opredijele za tretman rehabilitacije i resocijalizacije.
I na sjeveru Crne Gore, kancelarije osluškuju potrebe lokalne zajednice, a naročito mladih ljudi, prateći njihova ponašanja, kreiraju modele informisanja o bolestima zavisnostima.
,,Svojim aktivnostima, Kancelarija je ciljnu grupu stavila u poziciju da svojim znanjem prepoznaju, preventivno djeluju i spriječe sve pojave i ponašanja koja ih mogu ugroziti,nšto i jeste suština primarno-preventivnog djelovanja i bezbjednosne kulture“, kazala je Ljeposava Miljić iz kancelarije sa Žabljaka.
Međutim, uz sve aktivnosti koje sprovode i trud koji ulažu, kancelarije se suočavaju i sa finansijskim problemima. ,,Većina opštinskih kancelarija nema odvojenu budžetsku liniju za sprovođenje preventivnih aktivnosti na svojoj teritoriji. Ta skromna sredstva koja crpe su obično sa pozicija koje su namijenjene za rad Sekretarijata u okviru kojeg funkcionišu“, objašnjava Milica Sekulić iz kancelarije iz Pljevalja koja je otvorena 2007. godine.
Sanja ČAVOR